1960–61 Tercera División

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
Tercera División
Season 1960–61
Champions 14 teams
Promoted 7 teams
Relegated 31 teams

The 1960–61 Tercera División season was the 25th since its establishment.

League tables[edit]

Group I[edit]

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1 Racing de Ferrol 30 24 3 3 103 27 +76 51
2 Lugo 30 20 3 7 73 35 +38 43
3 Turista 30 15 6 9 56 42 +14 36
4 Lemos 30 15 4 11 37 34 +3 34
5 Viveiro 30 13 7 10 47 41 +6 33
6 Arsenal 30 13 6 11 49 37 +12 32
7 Marín 30 13 6 11 49 49 0 32
8 Choco 30 11 6 13 52 57 −5 28
9 Arosa 30 12 4 14 54 46 +8 28
10 Gran Peña 30 12 3 15 47 52 −5 27
11 Santiago 30 11 5 14 36 44 −8 27
12 Fabril 30 11 5 14 39 62 −23 27
13 Coruxo 30 9 8 13 50 69 −19 26
14 Zeltia 30 11 2 17 53 69 −16 24
15 Órdenes 30 6 10 14 37 54 −17 22
16 Flavia 30 3 4 23 20 84 −64 10

Group II[edit]

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1 La Felguera 30 23 3 4 67 22 +45 49
2 Real Avilés 30 24 1 5 87 30 +57 49
3 Langreano 30 16 4 10 65 48 +17 36
4 El Entrego 30 15 3 12 57 48 +9 33
5 Siero 30 14 5 11 60 50 +10 33
6 Caudal 30 15 3 12 52 40 +12 33
7 Lenense 30 11 7 12 42 63 −21 29
8 Turón 30 12 4 14 48 53 −5 28
9 Luarca 30 12 3 15 53 52 +1 27
10 Santiago de Aller 30 12 3 15 58 58 0 27
11 Calzada 30 10 6 14 50 52 −2 26
12 San Martín 30 9 8 13 58 62 −4 26
13 Pelayo 30 8 9 13 48 62 −14 25
14 Real Titánico 30 7 7 16 47 85 −38 21
15 Marino de Luanco 30 7 6 17 36 76 −40 20
16 Praviano 30 7 4 19 42 69 −27 18

Group III[edit]

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1 Rayo Cantabria 30 21 5 4 79 20 +59 47
2 Galdakao 30 14 12 4 52 27 +25 40
3 Arenas de Getxo 30 15 6 9 48 36 +12 36
4 Laredo 30 14 8 8 44 30 +14 36
5 Getxo 30 14 8 8 59 46 +13 36
6 Durango 30 12 9 9 43 43 0 33
7 Gimnástica de Torrelavega 30 11 6 13 44 50 −6 28
8 SD Izarra 30 9 10 11 40 44 −4 28
9 Deusto 30 11 6 13 40 49 −9 28
10 Santoña 30 11 6 13 50 56 −6 28
11 Larramendi 30 10 7 13 42 44 −2 27
12 Erandio 30 10 7 13 57 62 −5 27
13 Unión 30 8 10 12 36 46 −10 26
14 Peña 30 9 7 14 34 44 −10 25
15 Balmaseda 30 10 3 17 34 59 −25 23
16 Naval 30 3 6 21 18 64 −46 12

Group IV[edit]

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1 Alavés 30 20 5 5 87 25 +62 45
2 Vitoria 30 18 5 7 74 52 +22 41
3 Eibar 30 18 3 9 82 50 +32 39
4 Touring 30 15 7 8 60 36 +24 37
5 Real Unión 30 13 8 9 58 41 +17 34
6 Logroñés 30 14 3 13 50 51 −1 31
7 Alfaro 30 12 7 11 59 45 +14 31
8 Iruña 30 12 7 11 54 62 −8 31
9 Bergara 30 12 6 12 50 55 −5 30
10 Mirandés 30 12 5 13 53 58 −5 29
11 Villafranca 30 13 2 15 51 47 +4 28
12 Elgoibar 30 11 6 13 44 58 −14 28
13 Tolosa 30 12 3 15 51 63 −12 27
14 Beasain 30 5 7 18 47 79 −32 17
15 Recreación de Logroño 30 5 9 16 40 82 −42 16 [1]
16 CD Izarra 30 5 3 22 30 86 −56 13

Group V[edit]

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1 Amistad 30 19 5 6 76 31 +45 43
2 Arenas 30 18 5 7 68 34 +34 41
3 Numancia 30 16 6 8 64 46 +18 38
4 Juventud 30 16 5 9 69 50 +19 37
5 Triasú 30 16 4 10 51 49 +2 36
6 Alcañiz 30 16 3 11 57 32 +25 35
7 Atlético de Monzón 30 15 4 11 61 43 +18 34
8 Mequinenza 30 17 2 11 65 50 +15 33 [2]
9 Caspe 30 14 3 13 35 40 −5 31
10 Ejea 30 14 2 14 51 57 −6 30
11 Calvo Sotelo Andorra 30 13 4 13 44 50 −6 30
12 Sabiñánigo 30 9 6 15 46 64 −18 24
13 Teruel 30 9 4 17 52 72 −20 22
14 Fraga 30 8 2 20 43 72 −29 18
15 Jaca 30 5 5 20 31 62 −31 13 [3]
16 Calatayud 30 4 2 24 29 90 −61 10

Group VI[edit]

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1 Badalona 30 21 5 4 85 46 +39 47
2 Manresa 30 18 7 5 85 30 +55 43
3 Mataró 30 17 5 8 64 48 +16 39
4 Girona 30 14 10 6 75 37 +38 38
5 Fabra y Coats 30 16 5 9 59 50 +9 37
6 Puig-Reig 30 15 4 11 64 48 +16 34
7 Figueres 30 13 7 10 66 50 +16 33
8 Artiguense 30 12 6 12 54 77 −23 30
9 Gramenet 30 14 2 14 62 60 +2 30
10 Manlleu 30 12 4 14 48 64 −16 28
11 Olot 30 10 7 13 59 48 +11 27
12 Sant Andreu 30 10 3 17 42 63 −21 23
13 Montcada 30 8 4 18 58 88 −30 20
14 Granollers 30 6 7 17 45 76 −31 19
15 Adrianense 30 6 4 20 37 77 −40 16
16 Vic 30 6 4 20 39 80 −41 16

Group VII[edit]

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1 Gimnàstic de Tarragona 30 18 10 2 74 30 +44 46
2 L'Hospitalet 30 18 6 6 78 32 +46 42
3 Reus 30 15 8 7 57 38 +19 38
4 Martinenc 30 13 5 12 59 57 +2 31
5 Europa 30 12 6 12 59 46 +13 30
6 Lleida 30 13 4 13 61 56 +5 30
7 Rapitenca 30 12 5 13 50 71 −21 29
8 Júpiter 30 12 5 13 60 71 −11 29
9 Sants 30 11 7 12 62 54 +8 29
10 Vilanova 30 10 8 12 54 53 +1 28
11 Balaguer 30 11 5 14 56 69 −13 27
12 Gavà 30 11 5 14 51 55 −4 27
13 Iberia 30 9 9 12 41 50 −9 27
14 Amposta 30 9 6 15 42 63 −21 24
15 La Cava 30 9 6 15 38 69 −31 24
16 Santboià 30 7 5 18 47 75 −28 19

Group VIII[edit]

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1 Atlético Baleares 28 23 2 3 82 23 +59 48
2 Constància 28 22 3 3 96 22 +74 47
3 Soledad 28 20 3 5 73 34 +39 43
4 Maó 28 17 3 8 61 39 +22 37
5 Felanitx 28 15 6 7 56 36 +20 36
6 Menorca 28 13 3 12 61 52 +9 29
7 Manacor 28 10 8 10 52 45 +7 28
8 Poblense 28 10 5 13 50 67 −17 25
9 Atlètic de Ciutadella 28 9 4 15 66 76 −10 22
10 Andratx 28 9 4 15 49 68 −19 22
11 Alaró 28 9 3 16 64 68 −4 21
12 Pollença 28 9 2 17 36 69 −33 20
13 Alaior 28 6 3 19 35 72 −37 15
14 Cardessar 28 6 2 20 37 112 −75 14
15 Sóller 28 5 3 20 39 74 −35 13
16 Murense [4] 0 0 0 0 0 0 0 0

Group IX[edit]

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1 Olímpic de Xàtiva 30 23 1 6 86 29 +57 47
2 Ontinyent 30 19 5 6 64 38 +26 43
3 Alcoyano 30 17 5 8 65 44 +21 39
4 Cullera 30 17 4 9 69 49 +20 38
5 Gandía 30 16 4 10 82 43 +39 36
6 Sueca 30 17 2 11 66 51 +15 36
7 Alzira 30 13 8 9 59 49 +10 34
8 Canals 30 11 10 9 52 39 +13 32
9 Acero 30 12 3 15 43 51 −8 27
10 Pego 30 10 6 14 43 59 −16 26
11 Portuarios 30 9 6 15 47 61 −14 24
12 Atlético Saguntino 30 8 7 15 40 74 −34 23
13 Onda 30 7 8 15 32 46 −14 22
14 Villarreal 30 10 2 18 29 68 −39 22
15 Catarroja 30 8 5 17 45 60 −15 21
16 Alginet 30 3 4 23 21 82 −61 10

Group X[edit]

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1 Albacete 30 24 2 4 101 27 +74 50
2 Cartagenera 30 22 5 3 99 29 +70 49
3 Imperial 30 21 4 5 79 37 +42 46
4 Eldense 30 17 5 8 85 49 +36 39
5 Alicante 30 16 3 11 59 35 +24 35
6 Orihuela 30 14 6 10 65 53 +12 34
7 Lorca 30 12 4 14 47 55 −8 28
8 Abarán 30 14 0 16 55 60 −5 28
9 Cieza 30 13 1 16 55 63 −8 27
10 Almoradí 30 10 5 15 46 71 −25 25
11 Rayo Ibense 30 10 4 16 52 80 −28 24
12 Novelda 30 10 4 16 48 75 −27 24
13 Madrigueras 30 10 3 17 38 65 −27 23
14 Crevillente Industrial 30 10 2 18 51 86 −35 22
15 Águilas 30 8 2 20 55 76 −21 18
16 Callosa 30 3 2 25 20 94 −74 6 [5]

Group XI[edit]

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1 Sevilla Atlético 30 23 5 2 79 18 +61 51
2 Melilla 30 20 4 6 62 19 +43 44
3 Linares 30 18 2 10 57 36 +21 38
4 Algeciras 30 15 4 11 51 38 +13 34
5 Balompédica Linense 30 13 6 11 67 52 +15 32
6 Peñarroya Pueblonuevo 30 15 1 14 56 55 +1 31
7 Atlético Malagueño 30 12 5 13 51 45 +6 29
8 Ronda 30 13 3 14 42 55 −13 29
9 Adra 30 12 4 14 51 55 −4 28
10 Veleño 30 11 5 14 32 56 −24 27
11 Recreativo de Granada 30 10 5 15 51 42 +9 25
12 Atlético Cordobés 30 10 4 16 52 63 −11 24
13 Antequerano 30 11 2 17 31 43 −12 24
14 Iliturgi 30 9 4 17 38 77 −39 22
15 Baeza 30 8 5 17 28 66 −38 21
16 Écija 30 9 3 18 39 67 −28 21

Group XII[edit]

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1 Recreativo de Huelva 30 23 5 2 98 13 +85 51
2 Xerez 30 20 5 5 62 26 +36 45
3 Ayamonte 30 17 5 8 55 39 +16 39
4 La Palma 30 16 5 9 66 44 +22 37
5 Jerez Industrial 30 12 11 7 60 43 +17 35
6 Balón de Cádiz 30 13 6 11 54 33 +21 32
7 Portuense 30 13 6 11 59 49 +10 32
8 Kimber Utrera 30 11 8 11 62 55 +7 30
9 Bollullos 30 11 7 12 34 43 −9 29
10 Barbate 30 9 9 12 55 69 −14 27
11 Coria 30 10 3 17 56 72 −16 23
12 Victoria 30 7 9 14 40 69 −29 23
13 Puerto Real 30 9 5 16 42 82 −40 23
14 Riffien Jadú 30 9 3 18 37 55 −18 21
15 Olímpica Valverdeña 30 5 8 17 39 74 −35 18
16 Atlético Sanluqueño 30 4 7 19 34 87 −53 15

Group XIII[edit]

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1 Cacereño 30 23 2 5 83 41 +42 48
2 Burgos 30 19 7 4 73 26 +47 45
3 Palencia 30 19 2 9 83 44 +39 40
4 Europa Delicias 30 18 3 9 55 36 +19 39
5 Hullera Vasco-Leonesa 30 18 3 9 53 44 +9 39
6 Juventud 30 17 3 10 60 37 +23 37
7 Plasencia 30 13 5 12 60 47 +13 31
8 Salmantino 30 14 3 13 55 58 −3 31
9 Júpiter Leonés 30 12 3 15 48 57 −9 27
10 Ponferradina 30 11 3 16 59 48 +11 25
11 Béjar Industrial 30 10 5 15 49 63 −14 25
12 Atlético Zamora 30 8 5 17 49 71 −22 21
13 Arandina 30 7 7 16 52 86 −34 21
14 Astorga 30 8 4 18 39 66 −27 20
15 Ciudad Rodrigo 30 6 6 18 34 80 −46 18
16 San Pedro 30 6 1 23 31 79 −48 13

Group XIV[edit]

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1 Calvo Sotelo 32 22 5 5 84 24 +60 49
2 Villarrobledo 32 19 6 7 81 34 +47 44
3 Badajoz 32 18 7 7 72 37 +35 43
4 Getafe 32 17 5 10 58 46 +12 39
5 Toledo 32 15 6 11 59 53 +6 36
6 Madrileño 32 15 6 11 61 45 +16 36
7 Alcázar 32 12 11 9 61 54 +7 35
8 Manchego 32 15 3 14 57 51 +6 33
9 Real Aranjuez 32 11 9 12 47 44 +3 31
10 Alcalá 32 14 2 16 56 68 −12 30
11 Don Benito 32 12 6 14 50 63 −13 30
12 Villaverde Boetticher 32 10 9 13 45 55 −10 29
13 Guadalajara 32 12 5 15 42 47 −5 29
14 Manzanares 32 11 6 15 53 61 −8 28
15 Emeritense 32 11 4 17 45 56 −11 26
16 San Lorenzo 32 6 2 24 24 112 −88 14
17 Manufacturas Metálicas 32 4 4 24 35 80 −45 12

Promotion playoff[edit]

Champions[edit]

First Round[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Gimnàstic de Tarragona 1–4 Sevilla Atlético 0–1 1–3
Rayo Cantabria 2–5 Alavés 2–0 0–5
Amistad (t) 3–3 Cacereño 1–0 2–3
Olímpic de Xàtiva 1–3 Atlético Baleares 1–0 0–3
La Felguera 1–3 Albacete 1–2 0–1
Recreativo de Huelva (t) 4–4 Calvo Sotelo 4–1 0–3

Final Round[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Sevilla Atlético 2–3 Alavés 2–0 0–3
Amistad 2–8 Atlético Baleares 1–2 1–6
Albacete 2–1 Badalona 1–0 1–1
Racing de Ferrol 2–3 Recreativo de Huelva 1–2 1–1

Runners-up[edit]

First Round[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Melilla 4–6 Galdakao 2–4 2–2
Manresa 3–4 L'Hospitalet 2–2 1–2
Vitoria 2–6 Burgos 2–2 0–4
Ontinyent 4–1 Arenas 2–0 2–1
Constància 3–3 (t) Xerez 2–0 1–3
Villarrobledo 4–3 Real Avilés 3–2 1–1

Second Round[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Galdakao 4–2 L'Hospitalet 4–1 0–1
Cartagenera 7–1 Lugo 6–0 1–1
Burgos (t) 3–3 Ontinyent 3–1 0–2
Xerez 4–8 Villarrobledo 2–1 2–7

Final Round[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Sporting de Gijón 3–5 Burgos 2–3 1–2
Cartagenera 4–1 Sestao 3–0 1–1
Castellón 1–3 Villarrobledo 1–0 0–3
Galdakao 3–6 Real Jaén 1–1 2–5

Season records[edit]

Notes[edit]

  1. ^ 3 points deducted
  2. ^ 3 points deducted
  3. ^ 2 points deducted
  4. ^ Team withdrawn from the competition
  5. ^ 2 points deducted

External links[edit]