1967–68 Tercera División

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
Tercera División
Season 1967–68

The 1967–68 Tercera División season is the 34th since its establishment.

Group 1[edit]

Pos Team Pl Pts W D L GF GA
1 Orense 30 60 30 0 0 100 8 Promotion play-offs
(champions)
2 Compostela 30 51 23 5 2 93 23 Promotion play-offs
3 Fabril 30 41 18 5 7 62 25
4 Lugo 30 39 16 7 7 58 34
5 Gran Peña 30 33 14 5 11 60 55
6 At. Pontevedrés 30 32 13 6 11 50 36
7 At. Orense 30 32 12 8 10 32 32
8 Alondras 30 30 12 6 12 39 47
9 Lemos 30 28 10 8 12 28 39
10 Arosa 30 26 9 8 13 34 40
11 Turista 30 25 8 9 13 36 43 Relegation to the Regional
12 Arsenal Ferrol 30 21 10 1 19 28 60
13 Rápido Bouzas 30 18 7 4 19 35 78
14 Calvo Sotelo P.G.R. 30 18 8 2 20 32 76
15 Órdenes 30 15 5 5 20 37 71
16 Brigantium 30 11 4 3 23 24 81

Group 2[edit]

Pos Team Pl Pts W D L GF GA
1 Avilés 30 51 25 1 4 92 17 Promotion play-offs
(champions)
2 Ensidesa 30 42 17 8 5 63 27 Promotion play-offs
3 Candás 30 41 17 7 6 58 34
4 At. Gijón 30 40 16 8 6 50 29
5 Caudal 30 37 15 7 8 59 43
6 Vetusta 30 36 15 6 9 54 34
7 Entrego 30 33 12 9 9 48 40
8 Praviano 30 32 11 10 9 43 33
9 Turón 30 30 11 8 11 34 34
10 San Martín 30 30 10 10 10 52 60
11 Marino 30 28 9 10 11 32 40 Relegation to the Regional
12 Siero 30 25 9 7 14 28 53
13 Titánico 30 23 8 7 15 30 46
14 Carbayedo 30 16 5 6 19 32 60
15 Calzada 30 10 3 4 23 18 76
16 Santa Marina 30 6 1 4 25 25 92

Group 3[edit]

Pos Team Pl Pts W D L GF GA
1 Indauchu 30 48 21 6 3 68 28 Promotion play-offs
(champions)
2 Baracaldo 30 44 20 4 6 66 25 Promotion play-offs
3 Bilbao At. 30 43 19 5 6 70 30
4 Villosa 30 40 18 4 8 60 33
5 Sestao 30 34 14 6 10 56 42
6 Basconia 30 33 13 7 10 47 47
7 Arenas G. 30 29 13 3 14 37 38
8 Guecho 30 27 10 7 13 40 38
9 Rayo Cantabria 30 27 12 3 15 45 48
10 Erandio 30 27 9 9 12 35 41
11 Santurce 30 26 10 6 14 43 48 Relegation to the Regional
12 Amorebieta 30 23 10 3 17 47 62
13 Deusto 30 22 9 4 17 34 62
14 Portugalete 30 21 7 7 16 28 54
15 Escobedo 30 21 8 5 17 36 73
16 Galdácano 30 15 6 3 21 23 66

Group 4[edit]

Pos Team Pl Pts W D L GF GA
1 Dep. Alavés 30 48 20 8 2 64 22 Promotion play-offs
(champions)
2 Éibar 30 46 21 4 5 71 26 Promotion play-offs
3 Tudelano 30 38 15 8 7 71 44
4 Real Unión 30 34 13 8 9 43 33
5 San Sebastián 30 33 14 5 11 57 54
6 Oberena 30 33 13 7 10 51 40
7 Chantrea 30 32 14 4 12 49 49
8 Logroñés 30 31 12 7 11 59 35
9 Calahorra 30 30 13 4 13 47 49
10 Motrico 30 28 11 6 13 42 53
11 Haro 30 25 11 3 16 59 65 Relegation to the Regional
12 Mirandés 30 23 9 5 16 41 72
13 Elgóibar 30 21 9 3 18 39 68
14 Mondragón 30 20 6 8 16 46 67
15 Euskalduna 30 20 7 6 17 35 65
16 Touring 30 18 5 8 17 43 75

Group 5[edit]

Pos Team Pl Pts W D L GF GA
1 Huesca 30 49 21 7 2 79 19 Promotion play-offs
(champions)
2 Aragón 30 46 21 4 5 83 20 Promotion play-offs
3 Teruel 30 39 15 9 6 66 33
4 Barbastro 30 39 16 7 7 54 31
5 Calvo Sotelo And. 30 38 17 4 9 75 38
6 Numancia 30 38 16 6 8 64 39
7 Monzón 30 33 13 7 10 55 39
8 Binéfar 30 32 13 6 11 49 42
9 Mequinenza 30 30 13 4 13 55 60 Relegation to the Regional
10 Arenas Zarag. 30 29 10 9 11 36 44
11 Calvo Sotelo Esc. 30 25 10 5 15 44 75 Relegation to the Regional
12 Ejea 30 22 10 2 18 60 68
13 Jacetano 30 21 9 3 18 43 80 Relegation to the Regional
14 Utebo 30 16 6 4 20 31 68
15 Épila 30 11 4 3 23 32 106
16 Caspe 30 9 5 2 23 29 93

Group 6[edit]

Pos Team Pl Pts W D L GF GA
1 Condal 38 57 26 5 7 71 34 Promotion play-offs
(champions)
2 Tarrasa 38 48 20 8 10 64 45
3 Gim. Tarragona 38 48 19 10 9 83 45 Promotion play-offs
4 Calella 38 45 19 7 12 72 46
5 San Andrés 38 43 15 13 10 51 49
6 Lloret 38 43 17 9 12 49 47
7 Olot 38 41 18 5 15 71 46
8 Gerona 38 39 15 9 14 59 53
9 Tortosa 38 39 14 11 13 47 59
10 Figueras 38 38 14 10 14 67 63
11 Reus 38 37 17 3 18 54 54
12 At. Cataluña 38 37 14 9 15 72 64
13 Gavá 38 37 13 11 14 73 88
14 Palafrugell 38 35 12 11 15 42 57
15 Granollers 38 35 14 7 17 59 69 Relegation play-offs
16 Sans 38 33 14 5 19 46 60
17 Villanueva 38 32 15 2 21 67 69
18 Igualada 38 28 10 8 20 44 69
19 Guixols 38 23 10 3 25 51 89 Relegation to the Regional
20 Manresa 38 22 4 14 20 42 78

Group 7[edit]

Pos Team Pl Pts W D L GF GA
1 At. Baleares 22 39 18 3 1 70 9 Promotion play-offs
(champions)
2 Mahón 22 33 15 3 4 51 17 Promotion play-offs
3 Ibiza 22 30 12 6 4 38 19
4 Menorca 22 29 12 5 5 38 19
5 Santa Catalina 22 20 8 4 10 37 31
6 Poblense 22 20 7 6 9 25 34
7 Manacor 22 20 8 4 10 19 42
8 Soledad 22 19 7 5 10 29 39
9 Binisalem 22 18 5 8 9 26 34 Relegation to the Regional
10 Palma 22 15 5 5 12 14 40
11 At. Ciudadela 22 11 3 5 14 17 56
12 Alayor 22 10 4 2 16 11 35

Group 8[edit]

Pos Team Pl Pts W D L GF GA
1 Onteniente 34 50 22 6 6 64 27 Promotion play-offs
(champions)
2 Gandía 34 43 19 5 10 62 40 Promotion play-offs
3 Villarreal 34 39 18 3 13 54 35
4 Acero 34 38 16 6 12 50 40
5 Sueca 34 38 15 8 11 55 46
6 Onda 34 37 15 7 12 45 40
7 At. Levante 34 37 14 9 11 54 44
8 Paiporta 34 37 14 9 11 50 66
9 Benicarló 34 35 13 9 12 53 52
10 Torrente 34 34 12 10 12 45 44
11 Buñol 34 32 11 10 13 43 47 Relegation to the Regional
12 Burriana 34 31 11 9 14 53 48
13 Alcira 34 31 9 13 12 45 54
14 Requena 34 30 12 6 16 53 61
15 Carcagente 34 28 12 4 18 48 65
16 Jávea 34 27 12 3 19 47 66
17 Olímpico 34 26 10 6 18 40 51
18 Saguntino 34 19 7 5 22 26 61

Group 9[edit]

Pos Team Pl Pts W D L GF GA
1 Ilicitano 30 45 19 7 4 70 26 Promotion play-offs
(champions)
2 Eldense 30 39 18 3 9 58 23 Promotion play-offs
3 Cartagena 30 37 17 3 10 59 34
4 Albacete 30 35 15 5 10 54 38
5 Novelda 30 34 13 8 9 45 39
6 Orihuela 30 32 12 8 10 37 35
7 Benidorm 30 31 12 7 11 47 43
8 Imperial Murcia 30 31 13 5 12 41 40
9 La Unión 30 30 12 6 12 44 47
10 Águilas 30 29 11 7 12 42 47
11 At. Cartagena 30 28 9 10 11 48 45 Relegation to the Regional
12 Rayo Ibense 30 26 10 6 14 36 62
13 Yeclano 30 24 11 4 15 54 68
14 Almansa 30 24 10 4 16 41 58
15 Alicante 30 24 10 4 16 39 45
16 Cieza 30 9 3 3 24 23 88

Group 10[edit]

Pos Team Pl Pts W D L GF GA
1 Linense 30 46 19 8 3 56 20 Promotion play-offs
(champions)
2 Almería 30 44 21 2 7 57 23 Promotion play-offs
3 Algeciras 30 43 19 5 6 62 25
4 Melilla 30 37 16 5 9 51 28
5 Linares 30 36 15 6 9 56 26
6 Marbella 30 35 14 7 9 50 35
7 Estepona 30 34 15 4 11 42 48
8 At. Malagueño 30 33 12 9 9 36 28
9 Iliturgi 30 32 14 4 12 50 37
10 Adra 30 31 12 7 11 30 38
11 Fuengirola 30 29 11 7 12 44 43 Relegation to the Regional
12 Recr. Granada 30 27 12 3 15 39 44
13 Torremolinos 30 20 6 8 16 28 54
14 Hispania 30 12 3 6 21 27 64
15 Olímpica Victoriana 30 11 3 5 22 19 87
16 Vandalia 30 10 3 4 23 22 69

Group 11[edit]

Pos Team Pl Pts W D L GF GA
1 Portuense 30 52 23 6 1 72 22 Promotion play-offs
(champions)
2 Sevilla At. 30 50 22 6 2 74 17
3 Jerez Ind. 30 48 22 4 4 74 29 Promotion play-offs
4 Triana 30 40 18 4 8 62 32
5 San Fernando 30 36 15 6 9 65 32
6 Alcalá 30 36 17 2 11 52 30
7 Balón 30 33 12 9 9 49 36
8 Sanluqueño 30 32 14 4 12 46 35
9 Ayamonte 30 29 11 7 12 42 40
10 Rota 30 28 12 4 14 33 37
11 Carmona 30 26 10 6 14 39 70 Relegation to the Regional
12 Coria 30 17 6 5 19 25 58
13 Utrera 30 15 5 5 20 34 71
14 La Palma 30 13 5 3 22 27 76
15 Riotinto 30 12 3 8 19 29 73
16 At. Onubense 30 11 4 3 23 18 83

Group 12[edit]

Pos Team Pl Pts W D L GF GA
1 Cult. Leonesa 30 51 24 3 3 85 14 Promotion play-offs
(champions)
2 Salamanca 30 46 21 4 5 75 23 Promotion play-offs
3 Ponferradina 30 39 17 5 8 62 25
4 Europa Delicias 30 38 15 8 7 49 30
5 Béjar Ind. 30 36 14 8 8 50 40
6 Hulleras Sabero 30 31 14 3 13 40 42
7 Bembibre 30 29 12 5 13 31 41
8 Hullera 30 29 11 7 12 49 60
9 Júpiter Leonés 30 29 11 7 12 45 46
10 San Juan 30 27 10 7 13 50 64
11 La Bañeza 30 27 10 7 13 41 46 Relegation to the Regional
12 Gim. Arandina 30 24 10 4 16 49 61
13 Juventud 30 23 10 3 17 36 53
14 Salmantino 30 21 8 5 17 35 62
15 Gim. Medinense 30 20 8 4 18 29 69
16 Castilla 30 10 3 4 23 18 68

Group 13[edit]

Pos Team Pl Pts W D L GF GA
1 Plus Ultra 34 56 27 2 5 104 21 Promotion play-offs
(champions)
2 Talavera 34 47 22 3 9 71 38 Promotion play-offs
3 Gim. Segoviana 34 44 21 2 11 81 44
4 At. Calvo Sotelo 34 43 21 1 12 79 45
5 Quintanar 34 41 16 9 9 49 37
6 Manchego 34 41 17 7 10 42 37
7 Askar 34 41 17 7 10 57 36
8 Pegaso 34 40 18 4 12 53 47
9 Tomelloso 34 39 17 5 12 55 44
10 Reyfra At. 34 38 17 4 13 78 46
11 Femsa 34 34 13 8 13 64 64 Relegation to the Regional
12 Socuéllamos 34 34 12 10 12 37 37
13 Ávila 34 30 11 8 15 51 53
14 Santa Bárbara 34 22 8 6 20 33 82
15 Guadalajara 34 22 8 6 20 35 69
16 Toledo 34 19 8 3 23 45 87
17 Villarrobledo 34 12 5 2 27 31 98
18 Pedro Muñoz 34 9 3 3 28 13 93

Group 14[edit]

Pos Team Pl Pts W D L GF GA
1 Cacereño 34 52 22 8 4 64 31 Promotion play-offs
(champions)
2 Valdepeñas 34 47 20 7 7 65 37 Promotion play-offs
3 Moscardó 34 46 20 6 8 58 28
4 Mérida Ind. 34 46 20 6 8 71 33
5 Alcalá 34 45 21 3 10 73 44
6 Extremadura 34 44 18 8 8 73 30
7 Boetticher 34 44 20 4 10 73 42
8 Carabanchel 34 38 15 8 11 67 50
9 Plasencia 34 37 15 7 12 53 27
10 Aviaco Madrileño 34 37 13 11 10 61 54
11 Getafe 34 37 14 9 11 63 53 Relegation to the Regional
12 Aranjuez 34 32 12 8 14 68 66
13 Díter Zafra 34 30 10 10 14 49 54
14 Conquense 34 28 12 4 18 50 72
15 Don Benito 34 14 5 4 25 27 103
16 Olivenza 34 14 4 6 24 29 86
17 Leganés 34 13 3 7 24 29 84
18 Imperio 34 8 2 4 28 25 104

Playoffs[edit]

Promotion to Segunda División (champions)[edit]

First Round[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Linense - Tarrasa 3-0 1-2
Alavés - Plus Ultra 2-1 2-2
Portuense - At. Baleares 1-0 2-1
Cacereño - Onteniente 4-1 1-4
Huesca - Cult. Leonesa 2-1 0-1
Orense - Condal 2-0 1-2
Ilicitano - Avilés 2-0 1-1
  • Match of Tiebreaker:
Team 1  Score  Team 2
Cacereño 0 - 1 Onteniente
Huesca 0 - 2 Cult. Leonesa
  • Indauchu received a bye.

Second Round[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Indauchu - Linense 1-0 1-1
Alavés - Portuense 0-0 2-0
Onteniente - Cult. Leonesa 2-0 1-1
Orense - Ilicitano 0-0 1-2
Promoted to Segunda División
Indauchu Dep. Alavés Onteniente Ilicitano

Promotion/Relegation Segunda División[edit]

First Round[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Almería - Aragón 2-1 0-0
Compostela - Eldense 2-0 1-0
Mahón - Gandía 1-0 0-1
Gim. Tarragona - Valdepeñas 3-2 1-2
Talavera - Jerez Ind. 1-1 2-4
Ensidesa - Eibar 0-0 1-2
Baracaldo - Salamanca 0-0 0-3
  • Match of Tiebreaker:
Team 1  Score  Team 2
Mahón 1 - 1 (??pen) Gandía
Gim. Tarragona 4 - 2 Valdepeñas
  • Calella received a bye.

Second Round[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Almería - Compostela 0-3 1-1
Mahón - Gim. Tarragona 4-1 4-2
Jerez Ind. - Éibar 1-1 1-0
Calella - Salamanca 2-1 1-2
  • Match of Tiebreaker:
Team 1  Score  Team 2
Calella 0 - 3 Salamanca

Final Round[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Salamanca - Ferrol 1-2 1-2
Mahón - Burgos 2-1 1-4
Compostela - Mestalla 0-0 1-5
Jerez Ind. - At. Ceuta 0-0 1-1
  • Match of Tiebreaker:
Team 1  Score  Team 2
Jerez Ind. 1 - 0 At. Ceuta
Promoted to Segunda División
Jerez Ind.
Permanence in Segunda División
Ferrol Burgos Mestalla

External links[edit]