1978 World Artistic Gymnastics Championships

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search

The 19th Artistic Gymnastics World Championships were held in Strasbourg, France, in 1978 from October 23 to October 29.

A new rule was introduced allowing eight gymnasts to compete in each of the apparatus finals, rather than six.

A video control system was installed near each apparatus to help judges in disputable situations.[1] The system had first been used at the 1977 European Championships.

Results[edit]

Event Gold Silver Bronze
Men
Team all-around
details
 Japan
Hiroshi Kajiyama
Shigeru Kasamatsu
Eizo Kenmotsu
Junichi Shimizu
Shinzo Shiraishi
Mitsuo Tsukahara
 Soviet Union
Nikolai Andrianov
Eduard Azarian
Alexander Dityatin
Gennady Krysin
Vladimir Markelov
Alexander Tkachyov
 East Germany
Individual all-around
details
Soviet Union Nikolai Andrianov Japan Eizo Kenmotsu Soviet Union Alexander Dityatin
Floor
details
United States Kurt Thomas Japan Shigeru Kasamatsu Soviet Union Alexander Dityatin
Pommel horse
details
Hungary Zoltán Magyar West Germany Eberhard Gienger Bulgaria Stoyan Deltchev
Rings
details
Soviet Union Nikolai Andrianov Soviet Union Alexander Dityatin Romania Dănuț Grecu
Vault
details
Japan Junichi Shimizu Soviet Union Nikolai Andrianov East Germany Ralph Bärthel
Parallel bars
details
Japan Eizo Kenmotsu Japan Hiroshi Kajiyama
Soviet Union Nikolai Andrianov
none awarded
Horizontal bar
details
Japan Shigeru Kasamatsu West Germany Eberhard Gienger Bulgaria Stoyan Deltchev
Soviet Union Gennady Krysin
Women
Team all-around
details
 Soviet Union
Maria Filatova
Natalia Shaposhnikova
Elena Mukhina
Nellie Kim
Svetlana Agapova
Tatiana Arzhannikova
Romania Romania
Nadia Comăneci
Emilia Eberle
Marilena Neacsu
Teodora Ungureanu
Anca Grigoraș
Marilena Vlădărău
 East Germany
Steffi Kraker
Silvia Hindorff
Birgit Süß
Heike Kuhardt
Karola Sube
Ute Wittwer
Individual all-around
details
Soviet Union Elena Mukhina Soviet Union Nellie Kim Soviet Union Natalia Shaposhnikova
Vault
details
Soviet Union Nellie Kim Romania Nadia Comaneci East Germany Steffi Kraker
Uneven bars
details
United States Marcia Frederick Soviet Union Elena Mukhina Romania Emilia Eberle
Balance beam
details
Romania Nadia Comăneci Soviet Union Elena Mukhina Romania Emilia Eberle
Floor
details
Soviet Union Nellie Kim
Soviet Union Elena Mukhina
none awarded Romania Emilia Eberle
United States Kathy Johnson
  • NB: Team rosters are incomplete.

Men[edit]

Team Final[edit]

1st  Japan 579.850
2nd  USSR 578.950
3rd  East Germany 571.750
4th  USA 568.700
5th  West Germany 566.900
6th  Hungary 566.300
7th  Romania 560.850

All-around[edit]

Rank Gymnast Gymnastique au sol.svg Cheval d'arçon.svg Gymnastique aux anneaux.svg Saut de cheval.svg Barres parallèles.svg Barre fixe.svg Total Prelims AA Total
1  Nikolai Andrianov (URS) 9.850 9.700 9.900 9.850 9.750 9.850 58.900 58.300 117.200
2  Eizo Kenmotsu (JPN) 9.600 9.750 9.800 9.800 9.800 9.750 58.450 58.050 116.550
3  Alexander Dityatin (URS) 9.600 9.750 9.700 9.800 9.750 9.800 58.400 57.975 116.375
4  Eberhard Gienger (FRG) 9.650 9.750 9.650 9.800 9.700 9.800 58.350 57.850 116.200
5  Hiroshi Kajiyama (JPN) 9.550 9.700 9.600 9.800 9.700 9.800 57.950 57.950 115.900
6  Kurt Thomas (USA) 9.800 9.750 9.500 9.800 9.650 9.750 58.250 57.475 115.725
7  Sigeru Kasamatsu (JPN) 9.750 8.900 9.700 9.700 9.750 9.800 57.600 58.025 115.625
8  Stoyan Deltchev (BUL) 9.750 9.550 9.400 9.600 9.750 9.500 57.550 57.675 115.225
9  Bart Conner (USA) 9.600 9.800 9.550 9.700 9.650 9.400 57.700 57.500 115.200
10  Michael Nikolay (GDR) 9.400 9.800 9.300 9.800 9.700 9.750 57.750 57.425 115.175
11  Alexander Tkachev (URS) 9.750 8.700 9.700 9.800 9.750 9.550 57.250 57.825 115.075
12  Zoltan Magyar (HUN) 9.550 9.850 9.300 9.750 9.700 9.650 57.800 57.250 115.050
13  Roland Bruckner (GDR) 9.600 9.700 9.500 9.750 9.500 7.500 57.750 57.025 114.775
14  Ralf Bartel (GDR) 9.600 9.500 9.550 9.700 9.550 9.650 57.550 56.900 114.450
15  Peter Kovacs (HUN) 9.650 9.500 9.550 9.750 9.400 9.700 57.550 56.650 114.200
16  Ferenz Donath (HUN) 9.500 9.650 9.650 9.200 8.950 9.600 56.550 57.400 113.950
17  Willy Moy (FRA) 9.700 8.700 9.600 9.750 9.200 9.550 57.500 56.425 113.925
17  Volker Rohrwick (FRG) 9.400 9.500 9.500 9.650 9.600 9.600 57.250 56.675 113.925
19  Robert Bretscher (SUI) 9.600 9.600 9.500 9.850 9.500 9.550 57.600 56.250 113.850
20  Mike Williams (USA) 9.800 9.700 9.400 9.750 9.450 9.300 57.400 56.400 113.800
21  Henri Boerio (FRA) 9.300 9.550 9.550 9.600 9.350 9.800 57.150 56.325 113.475
22  Michel Boutard (FRA) 9.550 9.700 9.550 9.300 9.500 9.650 57.250 56.075 113.325
23  Kurt Szilier (ROM) 9.350 9.550 9.400 9.700 9.350 9.550 57.250 56.075 113.325
24  Dan Grecu (ROM) 9.150 9.600 9.700 9.200 9.400 9.500 56.550 56.350 112.900
25  Ion Checiches (ROM) 9.600 9.400 9.500 9.700 9.300 9.500 57.000 55.775 112.775
26  Jiri Tabak (TCH) 9.650 9.300 9.300 9.700 9.450 9.500 56.900 55.855 112.750
27  Edgar Jorek (FRG) 9.650 9.000 8.850 9.700 9.500 9.450 56.150 56.500 112.650
28  Warren Long (CAN) 9.450 9.300 9.300 9.750 9.000 9.500 56.300 55.825 112.125
29  Andrzej Szajna (POL) 9.600 9.400 8.950 9.800 9.500 9.650 56.900 55.100 112.000
30  Peter Schmid (SUI) 9.200 9.650 9.000 9.600 9.500 9.350 56.300 55.150 111.450
31  Jan Migdau (TCH) 9.450 9.450 9.250 9.650 9.700 9.600 56.100 55.025 111.125
32  Philippe Gaille (SUI) 9.300 9.100 9.150 9.500 9.500 9.400 55.950 55.050 111.000
33  Fernando Bertrand (ESP) 9.400 9.500 9.350 9.200 9.000 9.400 55.850 55.100 110.950
34  Ian Neale (GBR) 9.400 9.150 8.550 9.600 8.700 9.500 54.900 55.700 110.600
35  Jean Choquette (CAN) 9.300 9.400 8.750 9.100 9.000 9.650 55.200 57.350 110.550
36  Juan de la Casa (ESP) 9.300 9.250 8.800 9.600 8.900 9.300 55.200 55.325 110.525

Floor Exercise[edit]

Rank Gymnast Score Prelim score Total
1  Kurt Thomas (USA) 9.900 9.750 19.650
2  Shigeru Kasamatsu (JPN) 9.850 9.725 19.575
3  Alexander Dityatin (URS) 9.700 9.700 19.500
4  Nikolai Andrianov (URS) 9.500 9.850 19.350
5  Stoyan Deltchev (BUL) 9.500 9.700 19.200
6  Edgar Jorek (FRG) 9.450 9.725 19.175
7  Roland Brückner (GDR) 9.100 9.750 18.850
8  Jiří Tabák (TCH) 8.900 9.725 18.625

Pommel Horse[edit]

Rank Gymnast Score Prelim score Total
1  Zoltán Magyar (HUN) 9.900 9.900 19.800
2  Eberhard Gienger (FRG) 9.700 9.725 19.425
3  Stoyan Deltchev (BUL) 9.700 9.700 19.400
4  Alexander Dityatin (URS) 9.700 9.650 19.350
4  Ferenc Donáth (HUN) 9.700 9.650 19.350
6  Michael Nikolay (GDR) 9.650 9.675 19.325
7  Bart Conner (USA) 9.650 9.650 19.300
8  Shigeru Kasamatsu (JPN) 8.950 9.800 18.750

Rings[edit]

Rank Gymnast Score Prelim score Total
1  Nikolai Andrianov (URS) 9.900 9.800 19.700
2  Alexander Dityatin (URS) 9.900 9.775 19.675
3  Dănuț Grecu (ROU) 9.900 9.750 19.650
4  Shigeru Kasamatsu (JPN) 9.800 9.725 19.525
5  Lutz Mack (GDR) 9.800 9.700 19.500
6  Eizo Kenmotsu (JPN) 9.700 9.775 19.475
7  Nicolae Oprescu (ROU) 9.650 9.675 19.325
8  Ferenc Donáth (HUN) 9.550 9.725 19.275

Vault[edit]

Rank Gymnast Score Prelim score Total
1  Junichi Shimizu (JPN) 9.850 9.750 19.600
2  Nikolai Andrianov (URS) 9.825 9.750 19.575
3  Ralph Barthel (GDR) 9.825 9.725 19.550
4  Alexander Dityatin (URS) 9.800 9.675 19.525
5  Lutz Mack (GDR) 9.700 9.700 19.400
6  Edgar Jorek (FRG) 9.675 9.700 19.375
7  Bart Conner (USA) 9.525 9.675 19.200
8  Eizo Kenmotsu (JPN) 9.425 9.725 19.150

Parallel Bars[edit]

Rank Gymnast Score Prelim score Total
1  Eizo Kenmotsu (JPN) 9.900 9.700 19.600
2  Hiroshi Kajiyama (JPN) 9.750 9.825 19.575
2  Nikolai Andrianov (URS) 9.800 9.775 19.575
4  Alexander Tkachev (URS) 9.750 9.700 19.450
5  Bart Conner (USA) 9.850 9.525 19.375
6  Eberhard Gienger (FRG) 9.700 9.575 19.275
6  Henri Boerio (FRA) 9.700 9.575 19.275
8  Michael Nikolay (GDR) 9.700 9.525 19.225

Horizontal Bar[edit]

Rank Gymnast Score Prelim score Total
1  Shigeru Kasamatsu (JPN) 9.900 9.775 19.675
2  Eberhard Gienger (FRG) 9.900 9.750 19.650
3  Stoyan Deltchev (BUL) 9.900 9.700 19.600
3  Gennady Krysin (URS) 9.900 9.700 19.600
5  Alexander Tkachev (URS) 9.800 9.700 19.500
6  Michael Nikolay (GDR) 9.800 9.650 19.450
7  Reiner Ruckrein (GDR) 9.650 9.575 19.225
8  Eizo Kenmotsu (JPN) 9.300 9.775 19.075

Women[edit]

Team Final[edit]

1st  USSR 164 Maria Filatova 388.750
166 Natalia Shaposhnikova
165 Elena Mukhina
167 Nellie Kim
168 Svetlana Agapova
Tatiana Arzhannikova
2nd  Romania 141 Nadia Comăneci 384.250
145 Emilia Eberle
144 Marilena Neacsu
142 Teodora Ungureanu
Anca Grigoraș
147 Marilena Vlădărău
3rd  East Germany 134 Steffi Kraker 382.250
135 Silvia Hindorff
139 Birgit Süß
136 Heike Kunhardt
137 Karola Sube
Ute Wittwer
4th  Hungary 377.800
5th  USA 377.200
6th  Czechoslovakia 376.950
7th  Japan 370.600

All-around[edit]

Rank Gymnast Saut de cheval.svg Barres asymétriques.svg Poutre.svg Gymnastique au sol.svg Score Prelim score Total
1  Elena Mukhina (URS) 9.900 9.900 9.850 9.950 39.600 39.125 78.725
2  Nellie Kim (URS) 9.900 9.900 9.900 9.950 39.650 38.925 78.575
3  Natalia Shaposhnikova (URS) 9.850 9.850 9.400 9.800 38.900 38.975 77.875
4  Nadia Comăneci (ROU) 9.900 9.250 9.800 9.800 38.750 38.975 77.725
5  Emilia Eberle (ROU) 9.700 9.750 9.250 9.650 38.350 38.950 77.300
6  Vera Cerna (TCH) 9.700 9.550 9.800 9.700 38.750 38.275 77.025
7  Steffi Kraker (GDR) 9.800 9.800 9.550 9.550 38.700 38.250 76.950
8  Kathy Johnson (USA) 9.800 9.600 9.250 9.900 38.550 38.275 76.825
9  Rhonda Schwandt (USA) 9.850 9.800 9.050 9.800 38.500 38.150 76.650
10  Zsuzsa Kalmar (HUN) 9.700 9.650 9.700 9.500 38.550 38.050 76.600
11  Silvia Hindorff (GDR) 9.650 9.200 9.700 9.550 38.100 38.300 76.400
12  Éva Óvári (HUN) 9.400 9.650 9.650 9.500 38.020 38.175 76.375
13  Dana Brydlova (TCH) 9.550 9.750 9.650 9.450 38.400 37.925 76.325
14  Marilena Neacsu (ROU) 9.500 9.600 9.550 9.650 38.300 37.974 76.275
15  Birgit Süß (GDR) 9.550 9.800 8.900 9.500 37.900 38.325 76.225
16  Eva Mareckova (TCH) 9.750 9.600 9.400 9.650 38.400 37.600 76.000
17  Karen Kelsall (CAN) 9.550 9.650 9.500 9.500 38.200 37.475 75.675
18  Lucja Matraszek (POL) 9.500 9.600 9.450 9.350 37.900 37.700 75.600
19  Eva Kanyo (HUN) 9.350 9.650 9.500 9.300 37.800 37.775 75.575
20  Marcia Frederick (USA) 9.700 9.900 9.000 9.700 38.300 37.200 75.500
21  Annette Michler (FRG) 9.550 9.650 9.450 9.350 38.000 37.375 75.375
22  Elfi Schlegel (CAN) 9.600 9.250 9.350 9.600 37.800 37.475 75.275
23  Yayoi Kano (JPN) 9.400 9.650 8.900 9.550 37.500 37.625 75.125
24  Sakiko Nozawa (JPN) 9.450 9.650 9.350 9.500 37.950 37.100 75.050
24  Petra Kurbjuweit (FRG) 9.450 9.650 9.300 9.500 37.900 37.150 75.050
26  Annette Toifl (FRG) 9.550 9.650 9.450 9.250 37.900 36.975 74.875
27  Irina Goreva (BUL) 9.450 9.500 9.550 9.450 37.950 36.800 74.750
28  Yoshiko Matsumoto (JPN) 9.600 9.650 8.950 9.350 37.550 37.175 74.725
29  Romi Kessler (SUI) 9.600 9.400 9.350 9.500 37.850 36.550 74.400
30  Diliana Glucheva (BUL) 9.500 9.650 8.900 9.400 37.450 36.725 74.175
31  Monica Valentini (ITA) 9.300 9.400 9.300 9.300 37.300 36.750 74.050
32  Silvia Topalova (BUL) 9.400 9.700 8.400 9.450 36.950 37.050 74.000
33  Sherry Hawco (CAN) 9.300 9.350 9.450 9.050 37.150 36.800 73.950
34  Malgorzata Sosin (POL) 9.450 9.450 8.900 9.400 37.200 36.625 73.825
35  Ingrid Bolleboom (NED) 9.350 9.500 8.750 9.300 36.900 36.850 73.750
36  Aurora Mourata (ESP) 9.350 9.500 8.200 9.400 36.450 36.575 73.025

Vault[edit]

Rank Gymnast Score Prelim score Total
1  Nelli Kim (URS) 9.850 9.775 19.625
2  Nadia Comaneci (ROU) 9.825 9.775 19.600
3  Steffi Kraker (GDR) 9.800 9.750 19.550
4  Rhonda Schwandt (USA) 9.850 9.675 19.525
5  Emilia Eberle (ROU) 9.800 9.650 19.450
6  Natalia Shaposhnikova (URS) 9.650 9.750 19.400
7  Heike Kunhardt (GDR) 9.500 9.700 19.200
8  Andrea Horacsek (HUN) 9.450 9.625 19.075

Uneven Bars[edit]

Rank Gymnast Score Prelim score Total
1  Marcia Frederick (USA) 9.950 9.850 19.800
2  Elena Mukhina (URS) 9.900 9.825 19.725
3  Emilia Eberle (ROU) 9.800 9.825 19.625
4  Maria Filatova (URS) 9.850 9.750 19.600
5  Nadia Comăneci (ROU) 9.850 9.725 19.575
6  Steffi Kraker (GDR) 9.800 9.700 19.500
7  Vera Cerna (TCH) 9.700 9.600 19.300
8  Birgit Süß  (FRG) 9.200 9.625 18.825

Balance Beam[edit]

Rank Gymnast Score Prelim score Total
1  Nadia Comăneci (ROU) 9.800 9.825 19.625
2  Elena Mukhina (URS) 9.850 9.750 19.600
3  Emilia Eberle (ROU) 9.800 9.775 19.575
4  Éva Óvári (HUN) 9.700 9.700 19.400
5  Vera Cerna (TCH) 9.700 9.600 19.300
6  Silvia Hindorff (GDR) 9.600 9.625 19.225
7  Eva Kanyo (HUN) 9.250 9.650 18.900
8  Natalia Shaposhnikova (URS) 9.000 9.850 18.850

Floor Exercise[edit]

Rank Gymnast Score Prelim score Total
1  Nelli Kim (URS) 9.950 9.825 19.775
1  Elena Mukhina (URS) 9.900 9.875 19.775
3  Kathy Johnson (USA) 9.850 9.675 19.525
3  Emilia Eberle (ROU) 9.825 9.700 19.525
5  Silvia Hindorff (GDR) 9.700 9.775 19.475
6  Vera Cerna (TCH) 9.750 9.700 19.450
7  Birgit Süß (GDR) 9.700 9.675 19.375
8  Nadia Comăneci (ROU) 9.600 9.650 19.250

Medals[edit]

 Rank  Nation Gold Silver Bronze Total
1  USSR 7 7 4 18
2  Japan 4 3 0 7
3  United States 2 0 1 3
4  Romania 1 2 4 7
5  Hungary 1 0 0 1
6  West Germany 0 2 0 2
7  East Germany 0 0 4 4
8  Bulgaria 0 0 2 2

References[edit]

  1. ^ "Within the IFs". Olympic Review (132–133): p. 644. October–November 1978. Retrieved 2006-04-11.