1980–81 FA Cup Qualifying Rounds

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
1980–81 FA Cup Qualifying Rounds
Country  England
 Wales

The FA Cup 1980–81 is the 100th season of the world's oldest football knockout competition; The Football Association Challenge Cup, or FA Cup for short. The large number of clubs entering the tournament from lower down the English football league system meant that the competition started with a number of preliminary and qualifying rounds. The 28 victorious teams from the Fourth Round Qualifying progressed to the First Round Proper.

Preliminary Round[edit]

Ties[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 Arundel 0–2 Kingstonian
2 Bath City 7–1 Glastonbury
3 Bilston 3–2 Congleton Town
4 Bracknell Town 1–5 Poole Town
5 Brereton Social 1–1 Evesham United
6 Bridlington Trinity 3–0 Eppleton Colliery Welfare
7 Brierley Hill Alliance 0–2 Darlaston
8 Bury Town 2–1 Felixstowe Town
9 Buxton 1–2 Eastwood Town
10 Caernarfon Town 0–2 Chorley
11 Calne Town 0–1 Chippenham Town
12 Carlisle City 1–4 Farsley Celtic
13 Carshalton Athletic 2–0 Feltham
14 Chard Town 1–1 Clevedon Town
15 Chatham Town 2–1 Eastbourne United
16 Chatteris Town 1–1 Great Yarmouth Town
17 Chertsey Town 2–1 Dunstable
18 Cheshunt 0–1 Clapton
19 Chichester City 1–1 Devizes Town
20 Cinderford Town 0–0 Forest Green Rovers
21 Consett 0–2 Crook Town
22 Crawley Town 2–1 Deal Town
23 Cray Wanderers 1–1 Dorking Town
24 Denaby United 1–3 Frickley Athletic
25 Desborough Town 2–1 Friar Lane Old Boys
26 Dulwich Hamlet 3–1 Hampton
27 Easington Colliery Welfare 0–2 South Bank
28 Edgware 4–3 Hoddesdon Town
29 Egham Town 3–1 Molesey
30 Emley 0–3 Fleetwood Town
31 Epping Town 2–1 Haringey Borough
32 Formby 0–2 Glossop
33 Gainsborough Trinity 3–1 Heanor Town
34 Gresley Rovers 1–1 Highgate United
35 Hayes 2–0 Hemel Hempstead
36 Haywards Heath 1–0 Whitstable Town
37 Herne Bay 0–3 Tonbridge
38 Histon 3–0 Irthlingborough Diamonds
39 Hornchurch 2–3 Walthamstow Avenue
40 Horsham 1–6 Lewes
41 Lye Town 2–0 Mangotsfield United
42 March Town United 2–1 Stamford
43 Milton Keynes City 0–2 Southall
44 Nantwich Town 0–0 Winterton Rangers
45 Netherfield 3–2 Washington
46 New Brighton 1–3 Worsbrough Bridge Miners Welfare
47 Newbury Town 1–0 Pagham
48 Newmarket Town 1–0 Wellingborough Town
49 Newquay 8–0 Ottery St Mary
50 Normanby Park Works 0–0 Sutton Town
51 Oxford City 0–2 Cheltenham Town
52 Paulton Rovers 0–3 Weston Super Mare
53 Peacehaven & Telscombe 0–1 Tilbury
54 Peterlee Newtown 1–1 West Auckland Town
55 Porthmadog 1–1 Skelmersdale United
56 Potton United 0–1 Wisbech Town
57 Prescot Cables 2–1 South Liverpool
58 Racing Club Warwick 1–2 V S Rugby
59 Rainham Town 3–4 Uxbridge
60 Redditch United 0–0 Witton Albion
61 Ringmer 3–1 Tunbridge Wells
62 Rossendale United 1–1 Worksop Town
63 Saltash United 5–0 Wadebridge Town
64 Shepton Mallet Town 2–1 Welton Rovers
65 St Neots Town 3–1 Thetford Town
66 Staines Town 0–1 Willesden
67 Tamworth 3–0 Wolverton Town
68 Thackley 1–1 Wingate (Durham)
69 Three Bridges 0–1 Wokingham Town
70 Tiptree United 3–0 Wootton Blue Cross
71 Walsall Wood 0–3 Winsford United
72 Walton & Hersham 3–0 Woodford Town
73 Whitby Town 3–1 Yorkshire Amateur
74 Worthing 0–1 Basingstoke Town

Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
5 Evesham United 3–2 Brereton Social
14 Clevedon Town 4–1 Chard Town
16 Great Yarmouth Town 3–2 Chatteris Town
19 Devizes Town 1–3 Chichester City
20 Forest Green Rovers 0–0 Cinderford Town
23 Dorking Town 0–2 Cray Wanderers
34 Highgate United 3–1 Gresley Rovers
44 Winterton Rangers 0–1 Nantwich Town
50 Sutton Town 2–3 Normanby Park Works
54 West Auckland Town 3–4 Peterlee Newtown
55 Skelmersdale United 3–1 Porthmadog
60 Witton Albion 5–1 Redditch United
62 Worksop Town 3–1 Rossendale United
68 Wingate (Durham) 0–1 Thackley

2nd Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
20 Cinderford Town 1–2 Forest Green Rovers

1st Qualifying Round[edit]

Ties[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 Accrington Stanley 2–0 Darwen
2 Addlestone & Weybridge Town 2–2 Boreham Wood
3 Alfreton Town 2–1 Brigg Town
4 Almondsbury Greenway 0–1 Barnstaple Town
5 Alton Town 0–3 Andover
6 Alvechurch 0–2 Banbury United
7 Annfield Plain 2–3 Billingham Synthonia
8 Appleby Frodingham{1} 5–0 Ashby Institute
9 Armitage 1–2 Belper Town
10 Arnold 0–1 Barton Town
11 Ashford Town (Kent) 4–1 Corinthian Casuals
12 Ashington 0–3 Bishop Auckland
13 Aveley 2–0 Basildon United
14 Aylesbury United 2–0 Burnham
15 Bangor City 0–2 Bootle
16 Barrow 8–1 Boldon Community Association
17 Barry Town 1–0 Bromsgrove Rovers
18 Barton Rovers 3–0 Camberley Town
19 Basingstoke Town 2–3 Egham Town
20 Bedford Town 3–2 Bishop's Stortford
21 Bedworth United 2–0 Gornal Athletic
22 Berkhamsted Town 1–2 Finchley
23 Bexhill Town 0–7 Bromley
24 Bideford 1–0 Bridgwater Town
25 Billericay Town 1–1 Chalfont St Peter
26 Blue Star 3–1 Bridlington Town
27 Bognor Regis Town 3–1 Bridport
28 Boston 6–1 Spalding United
29 Boston United 3–0 Skegness Town
30 Bourne Town 0–0 Cambridge City
31 Brandon United 0–0 Shildon
32 Bridgend Town 0–1 Ton Pentre
33 Burgess Hill Town 1–2 Canterbury City
34 Burscough 2–1 Prestwich Heys
35 Burton Albion 2–2 Willenhall Town
36 Chelmsford City 0–0 Clacton Town
37 Cheltenham Town 3–2 Forest Green Rovers
38 Chesham United 0–1 St Albans City
39 Clitheroe 1–1 Curzon Ashton
40 Corby Town 1–0 Ely City
41 Coventry Sporting 2–3 Hinckley Athletic
42 Croydon 1–0 Southwick
43 Dartford 4–1 Saffron Walden Town
44 Droylsden 1–1 Stalybridge Celtic
45 Enderby Town 3–1 Tividale
46 Epsom & Ewell 1–0 Eastbourne Town
47 Evesham United 0–1 Buckingham Town
48 Falmouth Town 1–1 Liskeard Athletic
49 Fareham Town 2–0 Newport I O W
50 Faversham Town 0–2 Dover
51 Ferryhill Athletic 2–2 Evenwood Town
52 Folkestone 6–2 East Grinstead
53 Frome Town 1–1 Farnborough Town
54 Gloucester City 1–0 Dorchester Town
55 Goole Town 1–0 Whitley Bay
56 Gosport Borough 0–0 Hastings United
57 Grays Athletic 0–0 Erith & Belvedere
58 Guisborough Town 2–3 Gateshead
59 Halesowen Town 1–1 Didcot Town
60 Haverhill Rovers 2–3 Gorleston
61 Haywards Heath 0–1 Crawley Town
62 Hillingdon Borough 0–0 Hendon
63 Hitchin Town 3–0 Rushden Town
64 Horden Colliery Welfare 1–0 Willington
65 Hungerford Town 5–1 Wick
66 Ilkeston Town 0–0 Holbeach United
67 Kempston Rovers 3–0 Hertford Town
68 Kidderminster Harriers 3–0 Hednesford Town
69 Kingstonian 1–0 Banstead Athletic
70 Lancaster City 1–1 Hyde United
71 Leyton Wingate 0–3 Harefield United
72 Leytonstone Ilford 0–1 Wembley
73 Llanelli 2–0 Clandown
74 Long Eaton United 0–0 Grantham
75 Lowestoft Town 0–2 Harwich & Parkeston
76 Lye Town 1–1 Chippenham Town
77 Lytham 0–2 Leyland Motors
78 Maidenhead United 1–0 Thame United
79 Maidstone United 6–0 Ramsgate
80 March Town United 1–2 Gainsborough Trinity
81 Margate 1–1 Sittingbourne
82 Marine 3–0 Rhyl
83 Marlow 1–2 Harrow Borough
84 Melksham Town 7–0 Ilminster Town
85 Metropolitan Police 2–3 Hounslow
86 Mexborough Town Athletic 1–2 Leek Town
87 Moor Green 4–0 Rothwell Town
88 Moreton Town 0–1 Dudley Town
89 Nantwich Town 0–0 Eastwood Town
90 Netherfield 1–2 Bridlington Trinity
91 Newbury Town 2–0 Chichester City
92 Newmarket Town 1–1 Hayes
93 Normanby Park Works 0–4 Desborough Town
94 North Ferriby United 1–0 Horwich R M I
95 North Shields 0–0 Tow Law Town
96 Northwich Victoria 1–0 New Mills{1}
97 Oldbury United 4–0 Matlock Town
98 Oswestry Town 0–1 Colwyn Bay
99 Parson Drove United 0–1 Stowmarket
100 Penrith 6–0 Durham City
101 Peterlee Newtown 0–2 Farsley Celtic
102 Prescot Cables 2–0 Glossop
103 Redhill 0–2 Littlehampton Town
104 Ringmer 3–3 Lewes
105 Salisbury 1–1 Trowbridge Town
106 Saltash United 4–0 Newquay
107 Shepton Mallet Town 0–4 Clevedon Town
108 Skelmersdale United 0–1 Chorley
109 Slough Town 5–1 Ware
110 Soham Town Rangers 1–1 King's Lynn
111 Southall 0–8 Dulwich Hamlet
112 Southport 1–3 St Helens Town
113 St Blazey 1–2 Penzance
114 St Neots Town 0–1 Great Yarmouth Town
115 Stourbridge 6–2 Macclesfield Town
116 Sudbury Town 0–3 Letchworth Garden City
117 Sutton Coldfield Town 2–0 Telford United
118 Sutton United 3–1 Steyning Town
119 Tamworth 3–0 Histon
120 Thackley 1–0 Crook Town
121 Tilbury 4–1 Cray Wanderers
122 Tiptree United 0–1 Edgware
123 Tiverton Town 0–5 Taunton Town
124 Tonbridge 1–1 Chatham Town
125 Tooting & Mitcham United 0–3 Windsor & Eton
126 Uxbridge 1–0 Epping Town
127 V S Rugby 3–1 Darlaston
128 Wallsend Town 0–2 Spennymoor United
129 Walthamstow Avenue 5–0 Clapton
130 Walton & Hersham 1–0 Chertsey Town
131 Waterlooville 2–0 Horsham Y M C A
132 Welling United 4–2 Sheppey United
133 Weston Super Mare 1–2 Bath City
134 Whitby Town 3–0 South Bank
135 Willesden 0–2 Carshalton Athletic
136 Winsford United 4–2 Bilston
137 Wisbech Town 1–2 Bury Town
138 Witney Town 2–1 Ruislip Manor
139 Witton Albion 3–1 Highgate United
140 Woking 2–1 Tring Town
141 Wokingham Town 0–1 Poole Town
142 Worcester City 1–1 Malvern Town
143 Worksop Town 3–2 Frickley Athletic
144 Worsbrough Bridge Miners Welfare 0–4 Fleetwood Town

Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
2 Boreham Wood 0–2 Addlestone & Weybridge Town
25 Chalfont St Peter 0–3 Billericay Town
30 Cambridge City 0–1 Bourne Town
31 Shildon 1–0 Brandon United
35 Willenhall Town 1–2 Burton Albion
36 Clacton Town 1–2 Chelmsford City
39 Curzon Ashton 2–2 Clitheroe
44 Stalybridge Celtic 2–1 Droylsden
48 Liskeard Athletic 2–3 Falmouth Town
51 Evenwood Town 2–1 Ferryhill Athletic
53 Farnborough Town 1–0 Frome Town
56 Hastings United 3–4 Gosport Borough
57 Erith & Belvedere 1–3 Grays Athletic
59 Didcot Town 0–1 Halesowen Town
62 Hendon 3–2 Hillingdon Borough
66 Holbeach United 1–0 Ilkeston Town
70 Hyde United 3–1 Lancaster City
74 Grantham 2–2 Long Eaton United
76 Chippenham Town 0–2 Lye Town
81 Sittingbourne 3–4 Margate
89 Eastwood Town 1–0 Nantwich Town
92 Hayes 5–0 Newmarket Town
95 Tow Law Town 4–2 North Shields
104 Lewes 6–2 Ringmer
105 Trowbridge Town 2–1 Salisbury
110 King's Lynn 2–1 Soham Town Rangers
124 Chatham Town 1–0 Tonbridge
142 Malvern Town 0–2 Worcester City

2nd Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
39 Clitheroe 0–1 Curzon Ashton
74 Grantham 3–0 Long Eaton United

2nd Qualifying Round[edit]

Ties[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 Accrington Stanley 1–1 Fleetwood Town
2 Addlestone & Weybridge Town 1–0 Carshalton Athletic
3 Alfreton Town 1–0 Eastwood Town
4 Andover 0–2 Poole Town
5 Appleby Frodingham{1} 0–2 Worksop Town
6 Ashford Town (Kent) 3–0 Crawley Town
7 Aveley 2–0 Walthamstow Avenue
8 Aylesbury United 6–0 Uxbridge
9 Banbury United 3–3 V S Rugby
10 Barnstaple Town 0–1 Bath City
11 Barrow 1–1 Whitby Town
12 Barry Town 1–1 Lye Town
13 Barton Rovers 1–0 Walton & Hersham
14 Barton Town 4–1 Desborough Town
15 Bedford Town 4–0 Bury Town
16 Bedworth United 1–2 Witton Albion
17 Belper Town 2–2 Winsford United
18 Bideford 2–1 Clevedon Town
19 Billericay Town 1–2 Dulwich Hamlet
20 Billingham Synthonia 2–0 Farsley Celtic
21 Bishop Auckland 1–0 Bridlington Trinity
22 Blue Star 2–0 Thackley
23 Bognor Regis Town 1–2 Newbury Town
24 Bootle 0–1 Chorley
25 Bourne Town 0–2 Great Yarmouth Town
26 Bromley 4–0 Chatham Town
27 Buckingham Town 2–1 Cheltenham Town
28 Canterbury City 2–1 Tilbury
29 Chelmsford City 3–1 Edgware
30 Colwyn Bay 2–2 Marine
31 Corby Town 2–0 Gainsborough Trinity
32 Curzon Ashton 1–4 Prescot Cables
33 Dover 2–0 Welling United
34 Dudley Town 0–0 Moor Green
35 Epsom & Ewell 3–1 Margate
36 Evenwood Town 2–0 Shildon
37 Falmouth Town 2–1 Saltash United
38 Farnborough Town 1–0 Fareham Town
39 Finchley 0–1 Hayes
40 Folkestone 0–2 Maidstone United
41 Gateshead 2–0 Tow Law Town
42 Gloucester City 0–1 Trowbridge Town
43 Gorleston 0–1 Hitchin Town
44 Gosport Borough 2–1 Lewes
45 Grantham 1–3 Boston United
46 Grays Athletic 2–0 Dartford
47 Halesowen Town 1–4 Kidderminster Harriers
48 Harefield United 0–0 Maidenhead United
49 Harrow Borough 3–4 St Albans City
50 Harwich & Parkeston 2–1 Stowmarket
51 Hendon 1–1 Woking
52 Hinckley Athletic 2–1 Tamworth
53 Holbeach United 0–3 Boston
54 Hounslow 1–3 Slough Town
55 Hyde United 1–2 Burscough
56 Kempston Rovers 2–1 Witney Town
57 King's Lynn 2–0 Enderby Town
58 Kingstonian 2–1 Egham Town
59 Leek Town 1–1 Northwich Victoria
60 Letchworth Garden City 0–0 Wembley
61 Leyland Motors 0–4 St Helens Town
62 Littlehampton Town 0–3 Croydon
63 Llanelli 0–3 Worcester City
64 Melksham Town 0–3 Ton Pentre
65 North Ferriby United 0–0 Stalybridge Celtic
66 Oldbury United 0–3 Sutton Coldfield Town
67 Penrith 2–0 Goole Town
68 Penzance 2–3 Taunton Town
69 Spennymoor United 1–2 Horden Colliery Welfare
70 Stourbridge 1–1 Burton Albion
71 Sutton United 2–0 Hungerford Town
72 Waterlooville 0–0 Windsor & Eton

Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 Fleetwood Town 3–2 Accrington Stanley
9 V S Rugby 1–3 Banbury United
11 Whitby Town 1–2 Barrow
12 Lye Town 1–2 Barry Town
17 Winsford United 5–0 Belper Town
30 Marine 4–0 Colwyn Bay
34 Moor Green 2–1 Dudley Town
48 Maidenhead United 5–1 Harefield United
51 Woking 1–4 Hendon
59 Northwich Victoria 1–0 Leek Town
60 Wembley 3–1 Letchworth Garden City
65 Stalybridge Celtic 3–0 North Ferriby United
70 Burton Albion 2–1 Stourbridge
72 Windsor & Eton 4–1 Waterlooville

3rd Qualifying Round[edit]

Ties[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 Boston 0–1 Corby Town
2 Boston United 2–0 Barton Town
3 Burscough 4–0 Prescot Cables
4 Burton Albion 2–2 Winsford United
5 Croydon 0–1 Gosport Borough
6 Dover 2–2 Canterbury City
7 Epsom & Ewell 1–0 Ashford Town (Kent)
8 Evenwood Town 0–1 Bishop Auckland
9 Farnborough Town 4–1 Newbury Town
10 Gateshead 3–0 Billingham Synthonia
11 Grays Athletic 0–1 Aveley
12 Harwich & Parkeston 1–0 Great Yarmouth Town
13 Hendon 1–1 Aylesbury United
14 Hitchin Town 3–2 Bedford Town
15 Horden Colliery Welfare 0–0 Barrow
16 Kempston Rovers 0–2 Hayes
17 Kidderminster Harriers 2–1 Buckingham Town
18 King's Lynn 5–1 Hinckley Athletic
19 Maidenhead United 0–0 Addlestone & Weybridge Town
20 Maidstone United 2–0 Bromley
21 Marine 3–0 Chorley
22 Moor Green 0–2 Banbury United
23 Northwich Victoria 3–2 Alfreton Town
24 Penrith 1–0 Blue Star
25 Slough Town 0–1 Barton Rovers
26 St Albans City 2–1 Dulwich Hamlet
27 St Helens Town 0–1 Fleetwood Town
28 Stalybridge Celtic 0–0 Worksop Town
29 Sutton Coldfield Town 2–1 Witton Albion
30 Sutton United 4–1 Poole Town
31 Taunton Town 1–0 Falmouth Town
32 Ton Pentre 1–3 Bath City
33 Trowbridge Town 2–3 Bideford
34 Wembley 3–1 Chelmsford City
35 Windsor & Eton 1–1 Kingstonian
36 Worcester City 1–1 Barry Town

Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
4 Winsford United 1–3 Burton Albion
6 Canterbury City 3–3 Dover
13 Aylesbury United 1–0 Hendon
15 Barrow 2–3 Horden Colliery Welfare
19 Addlestone & Weybridge Town 5–0 Maidenhead United
28 Worksop Town 1–2 Stalybridge Celtic
35 Kingstonian 2–3 Windsor & Eton
36 Barry Town 2–3 Worcester City

2nd Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
6 Canterbury City 0–2 Dover

4th Qualifying Round[edit]

Ties[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 A P Leamington 0–1 Barton Rovers
2 Addlestone & Weybridge Town 3–0 Bideford
3 Aylesbury United 1–1 Barnet
4 Blyth Spartans 7–0 Horden Colliery Welfare
5 Burscough 2–0 Morecambe
6 Burton Albion 1–0 Penrith
7 Corby Town 0–1 Boston United
8 Enfield 5–0 Epsom & Ewell
9 Fleetwood Town 1–0 Stalybridge Celtic
10 Gravesend & Northfleet 4–0 Aveley
11 Harlow Town 1–1 Wealdstone
12 Harwich & Parkeston 2–2 St Albans City
13 Hayes 1–1 Yeovil Town
14 Hitchin Town 0–1 Sutton Coldfield Town
15 Kettering Town 3–0 Banbury United
16 Harriers 1–0 Nuneaton Borough
17 King's Lynn 1–3 Stafford Rangers
18 Leatherhead 1–0 Bath City
19 Maidstone United 2–0 Barking
20 Marine 1–0 Gateshead (tie awarded to Gatehsead)
21 Merthyr Tydfil 0–1 Farnborough Town
22 Minehead 2–0 Sutton United
23 Northwich Victoria 2–1 Runcorn
24 Wembley 1–1 Dover
25 Weymouth 0–0 Taunton Town
26 Windsor & Eton 2–0 Gosport Borough
27 Worcester City 1–1 Wycombe Wanderers
28 Workington 4–1 Bishop Auckland

Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
3 Barnet 0–0 Aylesbury United
11 Wealdstone 0–1 Harlow Town
12 St Albans City 3–0 Harwich & Parkeston
13 Yeovil Town 2–0 Hayes
24 Dover 2–3 Wembley
25 Taunton Town 0–3 Weymouth
27 Wycombe Wanderers 1–0 Worcester City

2nd Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
3 Barnet 1–0 Aylesbury United

1980–81 FA Cup[edit]

See 1980-81 FA Cup for details of the rounds from the First Round Proper onwards.

External links[edit]