1986–87 FA Cup Qualifying Rounds

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
1986-87 FA Cup Qualifying Rounds
Country  England
 Wales

The FA Cup 1986-87 is the 106th season of the world's oldest football knockout competition; The Football Association Challenge Cup, or FA Cup for short. The large number of clubs entering the tournament from lower down the English football league system meant that the competition started with a number of preliminary and qualifying rounds. The 28 victorious teams from the Fourth Round Qualifying progressed to the First Round Proper.

Preliminary Round[edit]

Ties[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 Accrington Stanley 0-1 Lancaster City
2 Alma Swanley 4-0 Southall
3 Alnwick Town 1-0 Guisborough Town
4 Andover 1-0 Sholing Sports
5 Arundel 0-0 Ringmer
6 Ashford Town (Kent) 1-0 Steyning Town
7 Ashington 3-2 Seaham Colliery Welfare Red Star
8 Ashton United 3-2 Ossett Albion
9 Aveley 0-1 Hornchurch
10 Barton Rovers 1-1 Saffron Walden Town
11 Basildon United 3-1 Potton United
12 Berkhamsted Town 1-1 Tiptree United
13 Billericay Town 0-2 Stowmarket Town
14 Bilston Town 1-2 Lye Town
15 Bootle 2-0 Belper Town
16 Boreham Wood 2-2 Egham Town
17 Bourne Town 0-2 Tamworth
18 Bridlington Town 2-0 Murton Colliery Welfare
19 Brigg Town 5-4 Arnold
20 Bristol Manor Farm 0-2 Evesham United
21 Brockenhurst 2-0 Westbury United
22 Burgess Hill Town 0-2 Staines Town
23 Burnham & Hillingdon 0-1 Rayners Lane
24 Burscough 2-0 Kirkby Town
25 Camberley Town 4-0 Shoreham
26 Chadderton 0-1 Irlam Town
27 Chatham Town 0-0 Vauxhall Motors
28 Chesham United 1-8 Metropolitan Police
29 Cheshunt 1-2 Rainham Town
30 Clandown 3-1 Abingdon Town
31 Clapton 0-1 Yeading
32 Clevedon Town 1-0 Paulton Rovers
33 Colwyn Bay 1-1 Rossendale United
34 Congleton Town 0-0 Bridgnorth Town
35 Consett 0-0 Annfield Plain
36 Coventry Sporting 3-1 Racing Club Warwick
37 Crockenhill 1-5 Feltham
38 Curzon Ashton 2-2 Armthorpe Welfare
39 Darwen 2-0 West Auckland Town
40 Desborough Town 1-1 Flackwell Heath
41 Devizes Town 1-1 Farnham Town
42 Dover Athletic 0-0 Tunbridge Wells
43 Durham City 2-1 Shildon
44 Eastbourne United 1-1 Portfield
45 Edgware 2-2 Corinthian Casuals
46 Epsom & Ewell 1-2 Three Bridges
47 Felixstowe Town 0-1 Ely City
48 Ferryhill Athletic 1-2 Darlington Cleveland Bridge
49 Fleetwood Town 2-0 Clitheroe
50 Formby 1-1 Droylsden
51 Gresley Rovers 0-1 Wolverton Town
52 Harwich & Parkeston 2-0 Collier Row
53 Havant Town 1-1 Radstock Town
54 Hemel Hempstead 2-2 Baldock Town
55 Highgate United 1-3 Banbury United
56 Hoddesdon Town 0-2 Great Yarmouth Town
57 Horndean 2-3 Woking
58 Horsham Y M C A 0-3 Haringey Borough
59 Ilkeston Town 1-3 Emley
60 Kingsbury Town 0-0 Erith & Belvedere
61 Lancing 4-0 Peacehaven & Telscombe
62 Langley Park Welfare 0-0 Evenwood Town
63 Leatherhead 1-1 Eastbourne Town
64 Leicester United 2-0 Friar Lane Old Boys
65 Maesteg Park 2-3 Llanelli
66 March Town United 1-1 Histon
67 Merstham 0-6 Leytonstone Ilford
68 Mile Oak Rovers 1-1 Leamington
69 Molesey 0-3 Wick
70 North Shields 3-1 Denaby United
71 Northallerton Town 0-4 Guiseley
72 Norton & Stockton Ancients 1-1 Newcastle Blue Star
73 Oldswinford 3-3 Boldmere St Michaels
74 Ottery St Mary 0-1 Merthyr Tydfil
75 Penrith 6-2 Glossop
76 Petersfield United 2-1 Hailsham Town
77 Radcliffe Borough 3-3 Eastwood Hanley
78 Redhill 3-2 Maidenhead United
79 Rothwell Town 3-2 Tividale
80 Royston Town 2-3 Finchley
81 Rushall Olympic 2-3 Moor Green
82 Ryhope Community Association 1-1 Farsley Celtic
83 Saltash United 0-0 Gloucester City
84 Sheppey United 2-1 Chichester City
85 Shortwood United 2-3 Melksham Town
86 Sittingbourne 1-1 Dorking
87 Soham Town Rangers 0-1 Hertford Town
88 Spalding United 0-0 Rushden Town
89 Stevenage Borough 3-2 Milton Keynes Borough
90 Sudbury Town 5-0 Gorleston
91 Sutton Town 6-2 Stalybridge Celtic
92 Thackley 1-0 Netherfield
93 Thanet United 0-2 Lewes
94 Tonbridge 2-0 Haywards Heath
95 Tring Town 1-3 Chertsey Town
96 Trowbridge Town 4-0 Hungerford Town
97 Walsall Wood 0-1 Skelmersdale United
98 Wellingborough Town 1-3 Sutton Coldfield Town
99 Welton Rovers 1-0 Taunton Town
100 Weston Super Mare 1-0 Torrington

Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
5 Ringmer 0-0 Arundel (0-3 when abandoned in extra time)
10 Saffron Walden Town 3-1 Barton Rovers
12 Tiptree United 2-1 Berkhamsted Town
16 Egham Town 1-3 Boreham Wood
27 Vauxhall Motors 0-2 Chatham Town
33 Rossendale United 3-2 Colwyn Bay
34 Bridgnorth Town 4-0 Congleton Town
35 Annfield Plain 3-1 Consett
38 Armthorpe Welfare 4-1 Curzon Ashton
40 Flackwell Heath 1-2 Desborough Town
41 Farnham Town 1-4 Devizes Town
42 Tunbridge Wells 1-2 Dover Athletic
44 Portfield 1-0 Eastbourne United
45 Corinthian Casuals 1-0 Edgware
50 Droylsden 3-1 Formby
53 Radstock Town 0-1 Havant Town
54 Baldock Town 1-0 Hemel Hempstead
60 Erith & Belvedere 1-0 Kingsbury Town
62 Evenwood Town 2-1 Langley Park Welfare
63 Eastbourne Town 3-1 Leatherhead
66 Histon 1-1 March Town United
68 Leamington 1-0 Mile Oak Rovers
72 Newcastle Blue Star 6-0 Norton & Stockton Ancients
73 Boldmere St Michaels 3-1 Oldswinford
77 Eastwood Hanley 1-0 Radcliffe Borough
82 Farsley Celtic 3-2 Ryhope Community Association
83 Gloucester City 0-2 Saltash United
86 Dorking 2-1 Sittingbourne
88 Rushden Town 2-4 Spalding United

2nd Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
5 Ringmer 0-3 Arundel
66 March Town United 3-2 Histon

1st Qualifying Round[edit]

Ties[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 A F C Totton 1-0 Calne Town
2 Alfreton Town 0-0 Gainsborough Trinity
3 Alvechurch 1-1 Bedworth United
4 Annfield Plain 2-3 Alnwick Town
5 Armthorpe Welfare 2-1 Ashton United
6 Atherstone United 2-1 Moor Green
7 Aylesbury United 1-0 Barking
8 Baldock Town 1-0 Saffron Walden Town
9 Banbury United 4-2 Coventry Sporting
10 Barnet 0-2 Dulwich Hamlet
11 Barrow 0-3 Easington Colliery
12 Basildon United 0-2 Hornchurch
13 Basingstoke Town 0-2 Ton Pentre
14 Bedlington Terriers 1-2 Chester-Le-Street Town
15 Bishop Auckland 2-0 Gateshead
16 Blyth Spartans 1-1 Crook Town
17 Boldmere St Michaels 0-1 Rothwell Town
18 Bracknell Town 2-0 Croydon
19 Braintree Town 1-1 Cambridge City
20 Bridgnorth Town 1-1 Rossendale United
21 Bridlington Town 4-2 Ashington
22 Bridlington Trinity 1-1 Peterlee Newtown
23 Brigg Town 0-2 Lye Town
24 Brockenhurst 1-2 Havant Town
25 Bromley 2-2 Carshalton Athletic
26 Bromsgrove Rovers 2-0 Holbeach United
27 Buckingham Town 2-2 Dunstable
28 Burscough 2-2 Bootle
29 Buxton 1-0 Leek Town
30 Caernarfon Town 2-0 Marine
31 Camberley Town 0-1 Arundel
32 Canterbury City 0-1 Folkestone
33 Chalfont St Peter 0-3 Hayes
34 Chatham Town 1-2 Staines Town
35 Chatteris Town 2-2 Harlow Town
36 Cheltenham Town 3-4 Bideford
37 Chertsey Town 1-1 Leytonstone Ilford
38 Chippenham Town 3-1 Poole Town
39 Chorley 2-1 Horwich R M I
40 Corby Town 3-0 Irthlingborough Diamonds
41 Crawley Town 1-0 Gravesend & Northfleet
42 Devizes Town 5-2 Andover
43 Dorchester Town 1-1 Barry Town
44 Dudley Town 5-2 Arlesey Town
45 Eastleigh 1-1 Lewes
46 Ely City 1-4 Tiptree United
47 Eppleton Colliery Welfare 1-1 Brandon United
48 Evenwood Town 2-0 Darwen
49 Evesham United 1-1 Clevedon Town
50 Exmouth Town 5-0 Glastonbury
51 Fareham Town 2-1 Oxford City
52 Farsley Celtic 1-3 Newcastle Blue Star
53 Feltham 0-5 Metropolitan Police
54 Fisher Athletic 1-0 Harrow Borough
55 Fleetwood Town 2-0 Durham City
56 Forest Green Rovers 2-0 Yate Town
57 Frome Town 0-2 Redditch United
58 Goole Town 2-1 Scarborough
59 Gosport Borough 1-1 Newport I O W
60 Grantham 5-1 Wednesfield Social
61 Grays Athletic 6-1 Hitchin Town
62 Gretna 6-1 Horden Colliery Welfare
63 Halesowen Town 4-0 Ampthill Town
64 Harefield United 3-0 Corinthian Casuals
65 Haringey Borough 1-0 Three Bridges
66 Harrogate Town 4-1 Darlington Cleveland Bridge
67 Harwich & Parkeston 2-2 Stowmarket Town
68 Hastings Town 3-2 Horsham
69 Hendon 2-2 Banstead Athletic
70 Hinckley Athletic 0-1 Kidderminster Harriers
71 Hyde United 1-1 Rhyl
72 Irlam Town 1-1 Lancaster City
73 Kettering Town 2-1 Lowestoft Town
74 King's Lynn w/o-scr Haverhill Rovers
75 Kingstonian 2-0 Cray Wanderers
76 Lancing 2-4 Woking
77 Letchworth Garden City 1-1 Burton Albion
78 Leyland Motors 0-2 Emley
79 Leyton Wingate 1-1 Faversham Town
80 Long Eaton United 1-4 Northwich Victoria
81 Matlock Town 1-3 Malvern Town
82 Minehead 1-0 Tiverton Town
83 Morecambe 8-0 Esh Winning
84 Mossley 3-3 Eastwood Town
85 Newbury Town 2-1 Petersfield United
86 Newmarket Town 2-0 Great Yarmouth Town
87 North Ferriby United 3-3 Leicester United
88 Oldbury United 0-0 Eastwood Hanley
89 Oswestry Town 1-0 Prescot Cables (tie awarded to Prescot Cables)
90 Portfield 1-7 Ashford Town (Kent)
91 R S Southampton 7-1 Littlehampton Town
92 Rayners Lane 2-5 Boreham Wood
93 Salisbury 2-1 Bridgend Town
94 Saltash United 1-0 Merthyr Tydfil
95 Sharpness 4-1 Llanelli
96 Shepshed Charterhouse 0-1 Stafford Rangers
97 Skelmersdale United 1-0 Sutton Town
98 South Bank 1-1 Billingham Town
99 South Liverpool 2-3 G K N Sankey
100 Southport 1-1 Garforth Town
101 Southwick 1-0 Hythe Town
102 St Albans City 1-2 Ruislip Manor
103 St Blazey 1-1 Barnstaple Town
104 St Helens Town 6-0 Heanor Town
105 Stamford 2-3 Bury Town
106 Stevenage Borough 1-0 Spalding United
107 Stourbridge 1-1 Abingdon United
108 Sudbury Town 4-1 Rainham Town
109 Sutton United 2-0 Hounslow
110 Tilbury 3-1 Witham Town
111 Tooting & Mitcham United 1-2 Hampton
112 Tow Law Town 0-2 Spennymoor United
113 Trowbridge Town 3-2 Melksham Town
114 Uxbridge 4-0 Desborough Town
115 Walthamstow Avenue 3-2 Heybridge Swifts
116 Walton & Hersham 2-2 Erith & Belvedere
117 Ware 5-2 Finchley
118 Warrington Town 0-2 Penrith
119 Waterlooville 0-1 Sheppey United
120 Welling United 6-0 Darenth Heathside
121 Wembley 1-0 Dorking
122 Weston Super Mare 1-0 Welton Rovers
123 Whitehawk 2-3 Eastbourne Town
124 Whitley Bay 2-3 North Shields
125 Whitstable Town 2-1 Tonbridge
126 Whyteleafe 0-2 Redhill
127 Wick 0-4 Dover Athletic
128 Wigston Fields 2-1 Leamington
129 Willenhall Town 1-0 Paget Rangers
130 Wimborne Town 2-2 Clandown
131 Winsford United 2-0 Droylsden
132 Wisbech Town 0-2 Sutton Coldfield Town
133 Witney Town 2-3 Mangotsfield United
134 Witton Albion 0-2 Hednesford Town
135 Wokingham Town 4-0 Marlow
136 Wolverton Town 0-0 Tamworth
137 Woodford Town 2-0 Hertford Town
138 Wootton Blue Cross 1-2 March Town United
139 Workington 2-1 Billingham Synthonia
140 Worksop Town 7-0 Armitage
141 Worthing 0-1 Herne Bay
142 Wren Rovers 3-1 Thackley
143 Yeading 4-4 Alma Swanley
144 Yorkshire Amateur 0-1 Guiseley

Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
2 Gainsborough Trinity 2-1 Alfreton Town
3 Bedworth United 1-0 Alvechurch
16 Crook Town 0-1 Blyth Spartans
19 Cambridge City 3-0 Braintree Town
20 Rossendale United 3-2 Bridgnorth Town
22 Peterlee Newtown 2-0 Bridlington Trinity
25 Carshalton Athletic 4-2 Bromley
27 Dunstable 1-2 Buckingham Town
28 Bootle 2-1 Burscough
35 Harlow Town 1-0 Chatteris Town
37 Leytonstone Ilford 0-1 Chertsey Town
43 Barry Town 3-4 Dorchester Town
45 Lewes 1-2 Eastleigh
47 Brandon United 2-1 Eppleton Colliery Welfare
49 Clevedon Town 2-1 Evesham United
59 Newport I O W 3-2 Gosport Borough
67 Stowmarket Town 1-3 Harwich & Parkeston
69 Banstead Athletic 0-1 Hendon
71 Rhyl 3-4 Hyde United
72 Lancaster City 2-1 Irlam Town
77 Burton Albion 5-1 Letchworth Garden City
79 Faversham Town 0-1 Leyton Wingate
84 Eastwood Town 1-1 Mossley
87 Leicester United 4-2 North Ferriby United
88 Eastwood Hanley 0-1 Oldbury United
98 Billingham Town 0-2 South Bank
100 Garforth Town 1-1 Southport (Abandoned in extra time)
103 Barnstaple Town 0-0 St Blazey
107 Abingdon United 0-0 Stourbridge
116 Erith & Belvedere 0-1 Walton & Hersham
130 Clandown 1-2 Wimborne Town
136 Tamworth 2-2 Wolverton Town
143 Alma Swanley 0-1 Yeading

2nd Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
84 Eastwood Town 2-0 Mossley
100 Southport 2-1 Garforth Town
103 St Blazey 0-2 Barnstaple Town
107 Stourbridge 2-1 Abingdon United
136 Tamworth 0-2 Wolverton Town

2nd Qualifying Round[edit]

Ties[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 Alnwick Town 0-3 Easington Colliery
2 Armthorpe Welfare 1-1 St Helens Town
3 Arundel 1-3 Herne Bay
4 Ashford Town (Kent) 0-0 Southwick
5 Atherstone United 2-4 Stafford Rangers
6 Baldock Town 0-1 Bromsgrove Rovers
7 Banbury United 1-2 Malvern Town
8 Bootle 2-2 Eastwood Town
9 Boreham Wood 2-2 Kingstonian
10 Bridlington Town 0-1 Morecambe
11 Chertsey Town 0-1 Hendon
12 Clevedon Town 2-0 Mangotsfield United
13 Devizes Town 0-2 R S Southampton
14 Dover Athletic 2-1 Leyton Wingate
15 Eastbourne Town 0-1 Carshalton Athletic
16 Eastleigh 0-1 Crawley Town
17 Emley 2-2 Hyde United
18 Evenwood Town 0-5 Spennymoor United
19 Fleetwood Town 1-3 Gretna
20 Forest Green Rovers 4-2 Dorchester Town
21 Guiseley 0-2 Blyth Spartans
22 Halesowen Town 2-0 Burton Albion
23 Harefield United 2-2 Aylesbury United
24 Haringey Borough 4-2 Wokingham Town
25 Harrogate Town 1-1 Chester-Le-Street Town
26 Harwich & Parkeston 4-1 Walthamstow Avenue
27 Havant Town 1-1 A F C Totton
28 Hornchurch 1-1 King's Lynn
29 Lancaster City 1-1 Southport
30 Leicester United 0-1 Goole Town
31 Lye Town 4-1 G K N Sankey
32 March Town United 1-0 Bedworth United
33 Metropolitan Police 2-2 Hampton
34 Minehead 2-1 Barnstaple Town
35 Newbury Town 0-5 Fareham Town
36 Newcastle Blue Star 0-0 South Bank
37 Newmarket Town 1-2 Cambridge City
38 North Shields 0-0 Bishop Auckland
39 Oldbury United 3-1 Buxton
40 Penrith 1-2 Chorley
41 Redhill 2-4 Buckingham Town
42 Rossendale United 2-1 Prescot Cables
43 Rothwell Town 0-1 Grantham
44 Saltash United 1-2 Bideford
45 Sharpness 0-1 Ton Pentre
46 Sheppey United 1-1 Newport I O W
47 Skelmersdale United 2-1 Hednesford Town
48 Staines Town 0-0 Ruislip Manor
49 Stevenage Borough 2-0 Dudley Town
50 Stourbridge 2-1 Redditch United
51 Sudbury Town 0-2 Bury Town
52 Sutton Coldfield Town 0-1 Gainsborough Trinity
53 Tilbury 2-1 Harlow Town (Tilbury played suspended player - awarded to Harlow Town)
54 Tiptree United 0-3 Kettering Town
55 Trowbridge Town 2-0 Salisbury
56 Uxbridge 3-1 Hayes
57 Walton & Hersham 0-0 Fisher Athletic
58 Ware 1-2 Corby Town
59 Welling United 2-1 Bracknell Town
60 Wembley 2-1 Dulwich Hamlet
61 Weston Super Mare 2-3 Exmouth Town
62 Whitstable Town 2-1 Folkestone
63 Wigston Fields 0-1 Kidderminster Harriers
64 Wimborne Town 1-1 Chippenham Town
65 Winsford United 1-3 Caernarfon Town
66 Woking 4-0 Hastings Town
67 Wolverton Town 2-0 Willenhall Town
68 Woodford Town 2-1 Grays Athletic
69 Workington 0-0 Brandon United
70 Worksop Town 0-2 Northwich Victoria
71 Wren Rovers 2-2 Peterlee Newtown
72 Yeading 4-1 Sutton United

Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
2 St Helens Town 0-1 Armthorpe Welfare
4 Southwick 1-0 Ashford Town (Kent)
8 Eastwood Town 1-1 Bootle
9 Kingstonian 0-1 Boreham Wood
17 Hyde United 1-4 Emley
23 Aylesbury United 2-0 Harefield United
25 Chester-Le-Street Town 3-1 Harrogate Town
27 A F C Totton 1-0 Havant Town
28 King's Lynn 2-0 Hornchurch
29 Southport 3-1 Lancaster City
33 Hampton 2-0 Metropolitan Police
36 South Bank 1-2 Newcastle Blue Star
38 Bishop Auckland 4-2 North Shields
46 Newport I O W 1-0 Sheppey United
48 Ruislip Manor 0-2 Staines Town
57 Fisher Athletic 3-2 Walton & Hersham
64 Chippenham Town 0-1 Wimborne Town
69 Brandon United 0-1 Workington
71 Peterlee Newtown 2-0 Wren Rovers

2nd Replay[edit]

Tie Home Team Score Away Team
8 Bootle 1-1 Eastwood Town

3rd Replay[edit]

Tie Home Team Score Away Team
8 Eastwood Town 1-0 Bootle

3rd Qualifying Round[edit]

Ties[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 A F C Totton 0-0 Wimborne Town
2 Armthorpe Welfare 0-2 Chorley
3 Bideford 2-1 Forest Green Rovers
4 Boreham Wood 0-1 Aylesbury United
5 Bromsgrove Rovers 1-0 March Town United
6 Bury Town 2-1 Harlow Town
7 Clevedon Town 0-4 Ton Pentre
8 Dover Athletic 3-3 Carshalton Athletic
9 Easington Colliery 1-1 Chester-Le-Street Town
10 Eastwood Town 1-4 Caernarfon Town
11 Exmouth Town 3-4 Minehead
12 Grantham 1-2 Gainsborough Trinity
13 Gretna 5-2 Blyth Spartans
14 Hampton 0-0 Fisher Athletic
15 Haringey Borough 1-2 Buckingham Town
16 Harwich & Parkeston 1-2 Woodford Town
17 Hendon 0-1 Welling United
18 Herne Bay 1-0 Whitstable Town
19 Kettering Town 2-0 Corby Town
20 King's Lynn 1-0 Cambridge City
21 Lye Town 1-3 Goole Town
22 Malvern Town 0-2 Kidderminster Harriers
23 Morecambe 1-2 Bishop Auckland
24 Newcastle Blue Star 1-1 Workington
25 R S Southampton 0-3 Fareham Town
26 Rossendale United 1-2 Oldbury United
27 Skelmersdale United 2-3 Northwich Victoria
28 Southport 3-3 Emley
29 Southwick 2-0 Newport I O W
30 Spennymoor United 1-0 Peterlee Newtown
31 Staines Town 1-1 Wembley
32 Stevenage Borough 1-3 Halesowen Town
33 Trowbridge Town 1-1 Stourbridge
34 Woking 3-1 Crawley Town
35 Wolverton Town 1-4 Stafford Rangers
36 Yeading 1-0 Uxbridge

Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 Wimborne Town 1-0 A F C Totton
8 Carshalton Athletic 1-3 Dover Athletic
9 Chester-Le-Street Town 5-3 Easington Colliery
14 Fisher Athletic 2-1 Hampton
24 Workington 0-1 Newcastle Blue Star
28 Emley 4-4 Southport
31 Wembley 4-1 Staines Town
33 Stourbridge 0-4 Trowbridge Town

2nd Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
28 Southport 2-0 Emley

4th Qualifying Round[edit]

Ties[edit]

Tie Home Team Score Away Team
1 Bath City 2-1 Yeovil Town
2 Bideford 0-2 Dartford
3 Bishop's Stortford 2-0 Fisher Athletic
4 Boston United 6-0 Gainsborough Trinity
5 Bromsgrove Rovers 2-0 Buckingham Town
6 Chelmsford City 2-1 Kidderminster Harriers
7 Chester-Le-Street Town 2-3 Caernarfon Town
8 Chorley 3-2 Bishop Auckland
9 Dagenham 0-3 Wealdstone
10 Enfield 1-1 Bury Town
11 Farnborough Town 4-0 Herne Bay
12 Goole Town 1-2 Nuneaton Borough
13 Halesowen Town 2-2 Oldbury United
14 Kettering Town 1-0 Windsor & Eton
15 King's Lynn 1-3 Woodford Town
16 Macclesfield Town 0-1 Southport
17 Northwich Victoria 0-1 Stafford Rangers
18 Slough Town 1-1 Dover Athletic
19 Southwick 1-1 Maidstone United
20 Spennymoor United 2-0 Gretna
21 Ton Pentre 5-1 Minehead
22 Trowbridge Town 0-0 Fareham Town
23 Wembley 2-3 Welling United
24 Whitby Town 2-0 Newcastle Blue Star
25 Wimborne Town 2-5 Bognor Regis Town
26 Woking 1-0 Weymouth
27 Wycombe Wanderers 1-5 V S Rugby
28 Yeading 1-3 Aylesbury United

Replays[edit]

Tie Home Team Score Away Team
10 Bury Town 0-1 Enfield
13 Oldbury United 1-2 Halesowen Town
18 Dover Athletic 2-3 Slough Town
19 Maidstone United 1-1 Southwick
22 Fareham Town 4-1 Trowbridge Town

2nd Replay[edit]

Tie Home Team Score Away Team
19 Maidstone United 2-2 Southwick

3rd Replay[edit]

Tie Home Team Score Away Team
19 Southwick 1-5 Maidstone United

1986-87 FA Cup[edit]

See 1986-87 FA Cup for details of the rounds from the First Round Proper onwards.

External links[edit]