1986 ATP Challenger Series

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search

The ATP Challenger Series is the second tier tour for professional tennis organised by the Association of Tennis Professionals (ATP). The 1986 ATP Challenger Series calendar comprises 54 tournaments, with prize money ranging from $25,000 up to $75,000.[1]

Schedule[edit]

January[edit]

Week of Tournament Champions Runners-up Semifinalists Quarterfinalists
January 6
No tournaments scheduled.
January 13
No tournaments scheduled.
January 20 Guarujá Challenger
Brazil Guarujá, Brazil
Regular series
$75,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Brazil Cássio Motta
6-1, 1-6, 6-1
Brazil Carlos Kirmayr Brazil Nelson Aerts
Mexico Francisco Maciel
Spain Juan Avendaño
Brazil Luiz Mattar
Sweden Ronnie Båthman
Argentina Eduardo Masso
Brazil Carlos Kirmayr
Brazil Cássio Motta
6-3, 6-2
Argentina Alejandro Ganzábal
Ecuador Raul Viver
January 27 Viña del Mar Challenger
Chile Viña del Mar, Chile
Regular series
$25,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Chile Hans Gildemeister
6-1, 6-0
United States Lawson Duncan Chile Gerardo Vacarezza
Peru Pablo Arraya
Argentina Gustavo Guerrero
Spain Juan Avendaño
Argentina Alejandro Ganzábal
West Germany Alex Stepanek
Argentina Gustavo Luza
Argentina Gustavo Tiberti
6-1, 6-2
South Africa Craig Campbell
Peru Carlos di Laura

February[edit]

Week of Tournament Champions Runners-up Semifinalists Quarterfinalists
February 3 Nairobi Challenger
Kenya Nairobi, Kenya
Regular series
$25,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
West Germany Peter Elter
6-2, 7-6
United States Marcel Freeman West Germany Peter Moraing
United Kingdom Nick Fulwood
Nigeria David Imonitie
Nigeria Sadiq Abdullahi
France Paul Torre
West Germany Christian Geyer
United Kingdom David Felgate
United Kingdom Nick Fulwood
6-2, 7-6
United States Marcel Freeman
United States Jacques Manset
February 10 Benin City-1 Challenger
Nigeria Benin City, Nigeria
Regular series
$50,000 – Hard – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Finland Olli Rahnasto
7-6, 6-7, 6-3
Nigeria Nduka Odizor Czechoslovakia Stanislav Birner
Austria Hans-Peter Kandler
France Thierry Champion
West Germany Harald Theissen
United States Charles Strode
United States David Dowlen
United States Rick Rudeen
United States Todd Witsken
7-6, 6-3
Spain Jose Clavet
Spain Juan Antonio Rodríguez
February 17 Enugu Challenger
Nigeria Enugu, Nigeria
Regular series
$25,000 – Hard – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
United States Marcel Freeman
3-6, 7-5, 6-0
Nigeria Tony Mmoh Nigeria Nduka Odizor
Finland Leo Palin
Switzerland Stephan Medem
Nigeria David Imonitie
France Thierry Champion
Italy Alessandro de Minicis
Czechoslovakia Stanislav Birner
United States Charles Strode
6-4, 7-6
United States Brett Buffington
United States Ted Erck
February 24 Lagos Open
Nigeria Lagos, Nigeria
Regular series
$75,000 – Hard– 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Nigeria Nduka Odizor
6-2, 6-3
United States Marcel Freeman France Jean-Philippe Fleurian
United States Todd Witsken
Austria Alex Antonitsch
Italy Alessandro de Minicis
Spain Jose Clavet
Czechoslovakia Stanislav Birner
Finland Olli Rahnasto
Finland Leo Palin
4-6, 7-6, 6-4
United States Lloyd Bourne
United States Brett Dickinson

March[edit]

Week of Tournament Champions Runners-up Semifinalists Quarterfinalists
March 3 Ogun Challenger
Nigeria Ogun, Nigeria
Regular series
$25,000 – Hard – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Czechoslovakia Stanislav Birner
7-6, 6-4
Australia Anthony Lane United States Todd Witsken
United States Rick Rudeen
United States Vallis Wilder
France Jean-Philippe Fleurian
Netherlands Menno Oosting
West Germany Harald Theissen
Nigeria Tony Mmoh
Switzerland Jarek Srnensky
6-7, 6-0, 7-5
France Jean-Philippe Fleurian
United States Todd Witsken
Vienna Challenger
Austria Vienna, Austria
Regular series
$25,000 – Carpet (I) – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
United States Gary Donnelly
6-2, 7-6
Czechoslovakia Karel Nováček Australia Broderick Dyke
Austria Horst Skoff
Sweden Jörgen Windahl
Egypt Ahmed El-Mehelmy
Czechoslovakia Jaroslav Navrátil
West Germany Jaromir Becka
Czechoslovakia Karel Nováček
Czechoslovakia Richard Vogel
6-4, 6-4
Netherlands Jan-Willem Lodder
South Africa Denys Maasdorp
March 10 Rio de Janeiro Open
Brazil Rio de Janeiro, Brazil
Regular series
$25,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Brazil Luiz Mattar
6-7, 6-4, 6-3
Argentina Alejandro Ganzábal Argentina Guillermo Rivas
Brazil Cássio Motta
South Africa Craig Campbell
Brazil Fernando Roese
Brazil Marcelo Hennemann
Brazil Jose Daher
Brazil Carlos Kirmayr
Brazil Cássio Motta
7-5, 6-4
Brazil Givaldo Barbosa
Brazil Edvaldo Oliveira
March 17 Brasilia Challenger
Brazil Brasilia, Brazil
Regular series
$25,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Chile Pedro Rebolledo
6-2, 6-2
Sweden Ronnie Båthman United States Jim Pugh
Brazil Edvaldo Oliveira
Italy Claudio Pistolesi
Peru Carlos di Laura
Argentina Gustavo Guerrero
Argentina Gustavo Luza
Sweden Ronnie Båthman
Sweden Stefan Svensson
6-4, 6-1
Argentina Gustavo Luza
Argentina Gustavo Tiberti
March 24 Marrakech Challenger
Morocco Marrakech, Morocco
Regular series
$50,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Spain David de Miguel
6-2, 6-3
France Thierry Champion Sweden Ulf Stenlund
Haiti Ronald Agénor
Sweden Stefan Simonsson
Paraguay Víctor Pecci
Spain Juan Antonio Rodríguez
Spain Jesus Colas
Italy Paolo Canè
Switzerland Claudio Mezzadri
0-6, 6-1, 6-4
Spain Jordi Arrese
Spain Jorge Bardou
Porto Alegre Challenger
Brazil Porto Alegre, Brazil
Regular series
$25,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Peru Carlos di Laura
1-6, 7-6, 6-3
United States Blaine Willenborg Argentina Eduardo Bengoechea
Brazil Júlio Góes
Brazil Luiz Mattar
South Africa Craig Campbell
Argentina Guillermo Rivas
Brazil Dácio Campos
Argentina Gustavo Luza
Argentina Gustavo Tiberti
6-3, 6-3
Brazil Júlio Góes
Brazil Ney Keller
San Luis Potosí Challenger
Mexico San Luis Potosí, Mexico
Regular series
$25,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
United States Derrick Rostagno
6-4, 6-1
United States Bud Cox Mexico Jorge Lozano
United States Jon Levine
United States Marcel Freeman
United States Karl Richter
Venezuela Iñaki Calvo
Mexico Eduardo Vélez
United States Bud Cox
United States Jon Levine
7-6, 4-6, 6-4
Canada Stéphane Bonneau
Venezuela Iñaki Calvo
March 31 Agadir Challenger
Morocco Agadir, Morocco
Regular series
$50,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Spain Fernando Luna
6-1, 7-5
Spain Jesus Colas West Germany Tore Meinecke
Australia John Frawley
Spain José López-Maeso
Australia Peter McNamara
Paraguay Víctor Pecci
West Germany Carl-Uwe Steeb
Spain Jordi Arrese
Spain Jorge Bardou
2-6, 6-4, 7-5
Spain Jesus Colas
Spain David de Miguel
São Paulo-1 Challenger
Brazil São Paulo, Brazil
Regular series
$25,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Brazil Ivan Kley
6-4, 6-3
Argentina Alejandro Ganzábal Brazil Carlos Kirmayr
Brazil Cássio Motta
Brazil Jose Daher
United States Blaine Willenborg
United States Jim Pugh
Argentina Gustavo Guerrero
Brazil Carlos Kirmayr
Brazil Luiz Mattar
4-6, 6-1, 7-5
Sweden Ronnie Båthman
Brazil Dácio Campos

April[edit]

Week of Tournament Champions Runners-up Semifinalists Quarterfinalists
April 7 Jerusalem Challenger
Israel Jerusalem, Israel
Regular series
$25,000 – Hard – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Israel Amos Mansdorf
1-6, 7-6, 6-2
Australia Wally Masur South Africa Gary Muller
United Kingdom Nick Fulwood
Switzerland Stephan Medem
West Germany Carl-Uwe Steeb
Israel Shahar Perkiss
South Africa Brian Levine
South Africa Brian Levine
South Africa Gary Muller
6-3, 6-4
Finland Leo Palin
Finland Olli Rahnasto
Lisbon Challenger
Portugal Lisbon, Portugal
Regular series
$25,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Marko Ostoja
6-2, 2-6, 6-2
Australia John Frawley Spain Juan Avendaño
Sweden Jörgen Windahl
Switzerland Claudio Mezzadri
France Éric Winogradsky
Netherlands Jan-Willem Lodder
Sweden Magnus Tideman
New Zealand Bruce Derlin
United Kingdom David Felgate
5-7, 6-3, 6-4
Italy Alessandro de Minicis
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Marko Ostoja
April 14 Parioli Challenger
Italy Parioli, Italy
Regular series
$25,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Italy Simone Colombo
6-4, 6-2
Sweden Jörgen Windahl France Éric Winogradsky
Italy Paolo Canè
Sweden Christian Bergström
Italy Massimiliano Narducci
Argentina Franco Davín
Italy Massimo Cierro
Italy Paolo Canè
Italy Simone Colombo
6-1, 6-4
Switzerland Stephan Medem
Switzerland Dominik Guido Utzinger
April 21
No tournaments scheduled.
April 28 Loipersdorf Challenger
Austria Loipersdorf, Austria
Regular series
$50,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Austria Thomas Muster
6-3, 7-5
Sweden Ulf Stenlund Australia Darren Cahill
Australia Mark Kratzmann
West Germany Thomas Schaeck
Romania Florin Segărceanu
Italy Claudio Pistolesi
Italy Gianluca Pozzi
Australia Brad Drewett
Australia Wally Masur
6-1, 6-4
Sweden Peter Carlsson
Finland Olli Rahnasto
Nagoya Challenger
Japan Nagoya, Japan
Regular series
$39,000 – Hard – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
New Zealand Russell Simpson
7-5, 5-7, 6-4
United States Vallis Wilder United States Craig Kardon
Nigeria Tony Mmoh
Australia Shane Barr
United States Mark Wooldridge
United States Morris Strode
United States Scott McCain
New Zealand David Mustard
New Zealand Russell Simpson
7-5, 5-7, 6-4
Australia Shane Barr
United States Scott McCain

June[edit]

Week of Tournament Champions Runners-up Semifinalists Quarterfinalists
June 2 Tampere Open
Finland Tampere, Finland
Regular series
$25,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Sweden Christian Bergström
4-6, 7-5, 6-4
Italy Massimo Cierro Argentina Javier Frana
Greece George Kalovelonis
Italy Alessandro de Minicis
Soviet Union Oleksandr Dolgopolov, Sr.
Sweden Ronnie Båthman
Sweden Christer Allgardh
Soviet Union Ģirts Dzelde
Soviet Union Sergei Leonjuk
w/o
Italy Alessandro de Minicis
Greece George Kalovelonis
June 9
No tournaments scheduled.
June 16 Bergen-1 Challenger
Norway Bergen, Norway
Regular series
$25,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
United States Mark Buckley
1-6, 7-6, 6-2
Sweden Christer Allgardh South Africa Craig Campbell
Sweden Christian Bergström
Romania Andrei Dîrzu
Argentina Christian Miniussi
Israel Gilad Bloom
Italy Simone Colombo
Sweden Christer Allgardh
Israel Gilad Bloom
6-4, 4-6, 6-4
Iran Stephan Medem
West Germany Harald Rittersbacher
June 23 Clermont-Ferrand Challenger
France Clermont-Ferrand, France
Regular series
$25,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Italy Claudio Panatta
6-3, 2-1. Ret.
Paraguay Victor Pecci Argentina Christian Miniussi
Argentina Guillermo Pérez-Roldán
West Germany Peter Elter
France Jérôme Potier
Netherlands Menno Oosting
France Thierry Van Den Daele
Argentina Javier Frana
Argentina Gustavo Guerrero
6-1, 6-0
Israel Gilad Bloom
West Germany Carl-Uwe Steeb
June 30 Chartres Challenger
France Chartres, France
Regular series
$25,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Austria Horst Skoff
6-4, 6-3
Paraguay Victor Pecci Argentina Franco Davín
Italy Corrado Aprili
Haiti Ronald Agénor
Sweden Johan Carlsson
Sweden Christian Bergström
West Germany Carl-Uwe Steeb
Argentina Javier Frana
Argentina Gustavo Guerrero
6-2, 6-4
Iran Mansour Bahrami
France Éric Winogradsky

July[edit]

Week of Tournament Champions Runners-up Semifinalists Quarterfinalists
July 7 Dortmund Challenger
West Germany Dortmund, West Germany
Regular series
$25,000 – Clay – 48S/24D
Singles Draw - Doubles Draw
Austria Horst Skoff
2-6, 6-3, 6-4
Spain Fernando Lleo West Germany Peter Moraing
Spain Eduardo Osta
West Germany Peter Elter
South Africa Denys Maasdorp
West Germany Carl-Uwe Steeb
Australia Carl Limberger
West Germany Wolfgang Popp
Netherlands Huub van Boeckel
6-3, 6-2
Czechoslovakia Jaroslav Navrátil
Czechoslovakia Richard Vogel
July 14 Hanko Challenger
Finland Hanko, Finland
Regular series
$50,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Spain Juan Antonio Rodríguez
2-6, 6-1, 6-2
Sweden Jan Gunnarsson West Germany Peter Elter
Sweden Ronnie Båthman
Sweden Magnus Tideman
Finland Joakim Berner
Italy Gianluca Pozzi
Spain Eduardo Osta
Sweden Ronnie Båthman
United States Joey Rive
7-6, 7-6
United States Bud Cox
Australia Michael Fancutt
OTB Open
United States Schenectady, USA
Regular series
$50,000 – Hard – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
India Ramesh Krishnan
6-2, 6-3
United States Andre Agassi South Africa Barry Moir
United States Jim Grabb
Sweden Johan Carlsson
South Africa Michael Robertson
United States Brett Dickinson
United States Derrick Rostagno
South Africa Gary Muller
United States Todd Nelson
6-2, 6-4
United States Matt Anger
New Zealand Russell Simpson
Travemünde Challenger
West Germany Travemünde, West Germany
Regular series
$25,000 – Clay – 48S/24D
Singles Draw - Doubles Draw
West Germany Alex Stepanek
6-2, 6-0
Australia Carl Limberger Italy Massimo Cierro
Sweden Thomas Högstedt
Mexico Héctor Ortiz
Italy Marco Armellini
Argentina Javier Frana
South Africa Henri de Wet
United States Jim Pugh
Australia Desmond Tyson
4-6, 6-3, 6-4
Spain Jesus Colas
South Africa Henri de Wet
July 21 Berkeley Challenger
United States Berkeley, USA
Regular series
$25,000 – Hard – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
United States Brad Pearce
6-1, 6-1
United States Mike Bauer Canada Grant Connell
United States Matt Doyle
United States Bill Scanlon
United States Paul Chamberlin
United States Richard Matuszewski
United States Jeff Klaparda
United States Randy Nixon
United States Peter Wright
6-4, 6-3
United States Mike Bauer
United States Charles Strode
Campos Challenger
Brazil Campos, Brazil
Regular series
$25,000 – Hard – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Brazil Ivan Kley
6-7, 7-6, 7-6
Brazil João Soares Brazil Carlos Kirmayr
Chile Pedro Rebolledo
Brazil Roger Guedes
Brazil Júlio Góes
Nigeria Tony Mmoh
Brazil Nelson Aerts
Brazil Dácio Campos
Brazil Carlos Kirmayr
7-6, 7-5
Brazil Givaldo Barbosa
Brazil Ivan Kley
Neu-Ulm Challenger
West Germany Neu-Ulm, West Germany
Regular series
$25,000 – Clay – 48S/24D
Singles Draw - Doubles Draw
Italy Simone Colombo
6-7, 6-4, 6-1
Israel Gilad Bloom West Germany Jaromir Becka
Argentina Javier Frana
Australia Carl Limberger
Italy Edoardo Mazza
West Germany Christian Saceanu
United Kingdom Nick Fulwood
Iran Mansour Bahrami
Czechoslovakia Jaroslav Navrátil
7-5, 6-1
Netherlands Menno Oosting
Netherlands Huub van Boeckel
Sapporo Challenger
Japan Sapporo, Japan
Regular series
$25,000 – Hard – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Japan Toru Yonezawa
6-0, 7-5
Japan Tsuyoshi Fukui Japan Tetsu Kuramitsu
United States Tom Toomey
Japan Shozo Shiraishi
China Shu-Wah Liu
Japan Toshiro Sakai
West Germany Ulf Fischer
China Shu-Wah Liu
China Ke-Qin Ma
7-5, 6-1
Japan Tsuyoshi Fukui
Japan Nobuya Tamura
July 28 PTT İstanbul Cup
Turkey Istanbul, Turkey
Regular series
$25,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
United States Jim Pugh
6-4, 6-2
Soviet Union Alexander Zverev Austria Alex Antonitsch
United States Bud Cox
Soviet Union Andrei Chesnokov
Greece George Kalovelonis
West Germany Christian Saceanu
India Srinivasan Vasudevan
United States Bud Cox
Australia Michael Fancutt
6-3, 6-2
Denmark Peter Bastiansen
Greece George Kalovelonis
São Paulo-2 Challenger
Brazil São Paulo, Brazil
Regular series
$25,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Brazil Carlos Kirmayr
6-4, 6-3
Brazil Luiz Mattar Brazil Danilo Marcelino
Brazil Júlio Góes
Brazil Fernando Roese
Brazil Marcos Hocevar
Brazil Ivan Kley
Chile Pedro Rebolledo
Brazil Givaldo Barbosa
Brazil Ivan Kley
7-6, 6-1
Brazil Fernando Roese
Brazil João Soares

August[edit]

Week of Tournament Champions Runners-up Semifinalists Quarterfinalists
August 4 Raleigh Challenger
United States Raleigh, United States
Regular series
$25,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
United States Jimmy Brown
7-6, 6-3
United States Mel Purcell United States Jay Berger
United States Jim Gurfein
United States Jim Pugh
Brazil Ricardo Acioly
United States Richey Reneberg
United States Richard Matuszewski
United States Rick Leach
United States Jim Pugh
6-4, 6-3
United States Mark Basham
United States Ron Erskine
August 11 Knokke Challenger
Belgium Knokke, Belgium
Regular series
$25,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Chile Gerardo Vacarezza
6-3, 6-3
Sweden Christer Allgardh Belgium Bernard Boileau
Sweden Peter Lindgren
Argentina Juan Carlos Rodríguez
India Srinivasan Vasudevan
Brazil Sérgio Ribeiro
United Kingdom Mike Walker
Brazil Danilo Marcelino
Mexico Héctor Ortiz
6-4, 6-7, 6-3
Belgium Alain Brichant
Belgium Jan Van Langendonck
New Haven Challenger
United States New Haven, United States
Regular series
$25,000 – Hard – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
United States Brad Pearce
1-6, 7-6, 6-0
United States Ben Testerman United States Jim Pugh
United States Ricky Brown
United States Bill Scanlon
South Africa Brian Levine
United States Jay Lapidus
United States Tomm Warneke
United States Marc Flur
United States Brad Pearce
6-2, 6-4
United States Rick Leach
United States Tim Pawsat
August 18
No tournaments scheduled.
August 25
No tournaments scheduled.

September[edit]

Week of Tournament Champions Runners-up Semifinalists Quarterfinalists
September 1 International Tournament of Messina
Italy Messina, Italy
Regular series
$50,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
France Tarik Benhabiles
6-3, 6-7, 6-3
Italy Simone Colombo Italy Massimo Cierro
Argentina Christian Miniussi
Sweden Christer Allgardh
Argentina Marcelo Ingaramo
Paraguay Víctor Pecci
Sweden Magnus Gustafsson
Sweden Ronnie Båthman
Peru Carlos di Laura
2-6, 6-3, 7-5
United States Brett Buffington
South Africa Denys Maasdorp
September 8 Thessaloniki Challenger
Greece Thessaloniki, Greece
Regular series
$25,000 – Hard – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Sweden Thomas Högstedt
6-2, 6-2
Austria Alex Antonitsch Israel Gilad Bloom
United Kingdom Steve Shaw
South Africa Denys Maasdorp
West Germany Christian Saceanu
United States Bud Cox
Denmark Morten Christensen
West Germany Jaromir Becka
West Germany Christian Saceanu
3-6, 6-1, 7-6
Austria Alex Antonitsch
South Africa Brian Levine
September 15 Budapest Challenger
Hungary Budapest, Hungary
Regular series
$25,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Sweden Jörgen Windahl
6-1, 7-5
Czechoslovakia Jaroslav Navrátil New Zealand Steve Guy
Sweden Christer Allgardh
Italy Gianluca Pozzi
United States Derek Tarr
Czechoslovakia Stanislav Birner
Austria Stefan Lochbihler
Czechoslovakia Stanislav Birner
Czechoslovakia Cyril Suk
6-1, 7-5
Denmark Peter Bastiansen
United States Brett Buffington
September 22 Brisbane Challenger
Australia Brisbane, Australia
Regular series
$25,000 – Hard – 48S/24D
Singles Draw - Doubles Draw
Australia Brad Drewett
0-6, 6-1, 6-4
Australia Craig A. Miller United States Bobby Banck
New Zealand David Mustard
Australia Peter Doohan
Australia Todd Woodbridge
Australia Shane Barr
Australia Peter Thrupp
Australia Peter Doohan
Australia Laurie Warder
7-5, 7-5
Australia Brad Drewett
Australia Craig A. Miller
West Palm Challenger
United States West Palm, USA
Regular series
$25,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
United States Jay Berger
4-6, 6-4, 6-2
United States Mark Buckley West Germany Peter Moraing
United States Marc Flur
United States Derek Tarr
Canada Hatem McDadi
United States Harold Solomon
Argentina Roberto Saad
United States John Ross
United States Derek Tarr
4-6, 6-4, 6-4
United States Ricky Brown
United States Tim Siegel
September 29 Athens Challenger
Greece Athens, Greece
Regular series
$25,000 – Hard – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Sweden Lars-Anders Wahlgren
6-4, 6-3
West Germany Hans-Dieter Beutel Canada Martin Laurendeau
West Germany Patrik Kühnen
South Africa Brian Levine
Sweden Peter Carlsson
Canada Andrew Sznajder
West Germany Christian Saceanu
West Germany Wolfgang Popp
West Germany Udo Riglewski
2-6, 6-2, 7-6
Sweden Stefan Svensson
Sweden Lars-Anders Wahlgren

October[edit]

Week of Tournament Champions Runners-up Semifinalists Quarterfinalists
October 6
No tournaments scheduled.
October 13 Grand Prix Hassan II
Morocco Casablanca, Morocco
Regular series
$50,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
West Germany Hans Schwaier
6-3, 6-3
Sweden Jörgen Windahl Morocco Arafa Chekrouni
France Tarik Benhabiles
United States Jay Berger
West Germany Wolfgang Popp
United States Mark Dickson
Spain Juan Avendaño
Mexico Agustín Moreno
United States Larry Scott
7-5, 6-2
West Germany Tore Meinecke
West Germany Ricki Osterthun
October 20
No tournaments scheduled.
October 27 Chilean Open
Chile Santiago, Chile
Regular series
$25,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Peru Pablo Arraya
2-6, 7-6, 6-0
United States Mark Dickson United States Derek Tarr
Paraguay Hugo Chapacú
Chile Hans Gildemeister
Chile Gerardo Vacarezza
United States Mark Buckley
Argentina Alejandro Ganzábal
Chile Ricardo Acuña
Chile Hans Gildemeister
7-6, 7-6
United States Mark Dickson
United States Derek Tarr
Fukuoka Challenger
Japan Fukuoka, Japan
Regular series
$25,000 – Hard – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
United States Leif Shiras
6-3, 1-6, 7-6
United States Jim Grabb United States Cary Stansbury
New Zealand Steve Guy
United States Rick Rudeen
Finland Olli Rahnasto
United States Danny Saltz
United States Paul Chamberlin
United States Jim Grabb
United States Larry Stefanki
6-1, 6-3
United States David Dowlen
United States Leif Shiras

November[edit]

Week of Tournament Champions Runners-up Semifinalists Quarterfinalists
November 3 São Paulo-3 Challenger
Brazil São Paulo, Brazil
Regular series
$75,000 – Hard – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Argentina Eduardo Bengoechea
6-3, 6-4
Brazil Luiz Mattar United States Jay Berger
Czechoslovakia Marián Vajda
Spain José López-Maeso
Brazil Fernando Roese
United States Sammy Giammalva, Jr.
Brazil Dácio Campos
Brazil Cesar Kist
Brazil João Soares
6-4, 3-6, 6-3
Brazil Dácio Campos
Brazil Carlos Kirmayr
November 10 Helsinki Challenger
Finland Helsinki, Finland
Regular series
$25,000 – Carpet (I) – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
West Germany Patrik Kühnen
6-4, 7-6
Czechoslovakia Jaroslav Navrátil West Germany Wolfgang Popp
Sweden Peter Carlsson
Denmark Michael Tauson
France Éric Winogradsky
Sweden Lars-Anders Wahlgren
United States Kelly Jones
Sweden Peter Carlsson
Sweden Jörgen Windahl
6-2, 4-6, 7-6
United States Kelly Jones
United States David Livingston
November 17 Benin City-2 Challenger
Nigeria Benin City, Nigeria
Regular series
$50,000 – Hard – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Nigeria Nduka Odizor
7-6, 6-2
Nigeria Tony Mmoh United Kingdom Andrew Castle
United States Jim Gurfein
Nigeria Sadiq Abdullahi
Czechoslovakia Stanislav Birner
United States Bud Cox
Senegal Yahiya Doumbia
United States Rill Baxter
United States Larry Scott
4-6, 6-3, 6-4
Czechoslovakia Stanislav Birner
Switzerland Jarek Srnensky
Bergen-2 Challenger
Norway Bergen, Norway
Regular series
$50,000 – Carpet (I) – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
United States Peter Fleming
6-4, 6-1
Sweden Jan Gunnarsson Canada Martin Laurendeau
Sweden Peter Carlsson
Sweden Ronnie Båthman
United States Dan Goldie
Sweden Johan Carlsson
Netherlands Menno Oosting
United States Kelly Jones
United States David Livingstone
6-7, 7-6, 7-5
Denmark Peter Bastiansen
West Germany Patrik Kühnen
November 24 Lagos-2 Challenger
Nigeria Lagos, Nigeria
Regular series
$50,000 – Hard – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Nigeria Nduka Odizor
7-5, 6-4
United Kingdom Andrew Castle Nigeria Tony Mmoh
India Srinivasan Vasudevan
United States Brett Dickinson
Senegal Yahiya Doumbia
Austria Bernhard Pils
France Jean-Marc Piacentile
United States Rill Baxter
United States Larry Scott
6-7, 7-6, 6-3
Colombia Álvaro Jordan
France Jean-Marc Piacentile
Valkenswaard Challenger
Netherlands Valkenswaard, The Netherlands
Regular series
$25,000 – Carpet (I) – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Netherlands Huub van Boeckel
6-4, 6-3
West Germany Wolfgang Popp Canada Grant Connell
Israel Gilad Bloom
Netherlands Christian Feenstra
West Germany Peter Moraing
Sweden Fredrik Waern
West Germany Hans-Dieter Beutel
West Germany Wolfgang Popp
West Germany Udo Riglewski
0-6, 6-4, 6-1
Netherlands Michiel Schapers
South Africa Freddie Sauer

December[edit]

Week of Tournament Champions Runners-up Semifinalists Quarterfinalists
December 1 Ikeja Challenger
Nigeria Ikeja, Nigeria
Regular series
$25,000 – Clay – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Czechoslovakia Stanislav Birner
4-6, 6-3, 6-3
Austria Bernhard Pils United Kingdom Jason Goodall
India Srinivasan Vasudevan
Nigeria Nduka Odizor
Nigeria Tony Mmoh
France Paul Torre
United Kingdom Nick Fulwood
Nigeria Tony Mmoh
Nigeria Nduka Odizor
6-4, 7-6
Senegal Yahiya Doumbia
United States Mike Smith
Rio de Janeiro-2 Challenger
Brazil Rio de Janeiro, Brazil
Regular series
$50,000 – Hard – 32S/16D
Singles Draw - Doubles Draw
Brazil Cássio Motta
6-2, 6-3
Brazil Carlos Kirmayr Brazil Ivan Kley
Argentina Roberto Saad
Brazil Alexandre Hocevar
Argentina Javier Frana
Brazil Luiz Mattar
Brazil Danilo Marcelino
Argentina Eduardo Bengoechea
Uruguay Diego Pérez
6-7, 7-6, 6-4
Brazil Nelson Aerts
Brazil Fernando Roese
December 8
No tournaments scheduled.
December 15
No tournaments scheduled.
December 22
No tournaments scheduled.
December 29
No tournaments scheduled.

Statistical information[edit]

These tables present the number of singles (S) and doubles (D) titles won by each player and each nation during the season, within all the tournament categories of the 1986 ATP Challenger Series. The players/nations are sorted by: 1) total number of titles (a doubles title won by two players representing the same nation counts as only one win for the nation); 2) a singles > doubles hierarchy; 3) alphabetical order (by family names for players).