1988–89 European Cup (handball)

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
European Cup
Tournament information
Sport Handball
Final positions
Champions SKA Minsk
← 1987–88 1989–90 →

The 1988–89 European Cup was the 29th edition of Europe's premier club handball tournament.

Knockout stage[edit]

Round 1[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Dukla Prague Czechoslovakia 70:30 Luxembourg Fola Esch 30:16 40:14
Wybrzeze Gdańsk Poland 50:39 Norway Uraedd IF Porsgrun 22:16 28:23
Wagner Biro Graz Austria 33:47 East Germany SC Magdeburg 17:25 16:22
USAM Nimes France 42:39 Portugal ABC Braga 27:21 15:18
Kyndil Tórshavn Faroe Islands 33:51 Iceland Valur 16:27 17:24
Amicitia Zürich Switzerland 44:39 Belgium Sporting Neerpelt 25:19 19:20
Raba ETO Györ Hungary 52:35 Netherlands Blauw Wit Neerbeek 26:12 26:23
HK Drott Halmstad Sweden 54:38 Finland BK-46 Karis 32:16 22:22
Hapoel Rishon Lezion Israel 47:48 Greece Filipos Verias 28:23 19:25
Kolding IF Denmark 64:24 United Kingdom HB Liverpool 32:12 32:12
Steaua București Romania 68:42 Turkey Turkye Halk Ankara 40:19 28:23
Ortigia Siracusa Italy w.o. Cyprus KN Anthoupolis

Round 2[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
SKA Minsk Soviet Union 55:43 Socialist Federal Republic of Yugoslavia Metaloplastika Šabac 30:21 25:22
Dukla Prag Czechoslovakia 56:44 Poland Wybrzeze Gdańsk 31:19 25:25
SC Magdeburg East Germany 48:38 France USAM Nimes 23:13 25:25
Amicitia Zürich Switzerland 38:40 Iceland Valur 16:15 22:25
VfL Gummersbach Germany 32:35 Spain FC Barcelona 17:15 15:20
HK Drott Halmstad Sweden 45:41 Hungary Raba ETO Györ 23:18 22:23
Ortigia Siracusa Italy (a)48:48 Greece Filipos Verias 25:19 23:29
Kolding IF Denmark 42:53 Romania Steaua București 21:25 21:28

Quarterfinals[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
SKA Minsk Soviet Union 62:42 Czechoslovakia Dukla Prague 32:19 30:32
Valur Iceland 37:37(a) East Germany SC Magdeburg 22:16 15:21
HK Drott Halmstad Sweden 48:44 Spain FC Barcelona 22:20 26:24
Ortigia Siracusa Italy 43:53 Romania Steaua București 22:26 21:27

Semifinals[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
SC Magdeburg East Germany 46:55 Soviet Union SKA Minsk 26:25 20:30
HK Drott Halmstad Sweden 45:53 Romania Steaua București 23:24 22:29

Finals[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Steaua București Romania 53:61 Soviet Union SKA Minsk 30:24 23:37

External links[edit]