1990 Copa Libertadores

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
1990 Copa Libertadores de América
Tournament details
Dates February 25 – October 10
Teams 19 (from 9 associations)
Final positions
Champions Paraguay Olimpia (2nd title)
Runners-up Ecuador Barcelona
Tournament statistics
Matches played 83
Goals scored 184 (2.22 per match)
1989
1991

The Copa Libertadores 1990 was won by Club Olimpia after defeating Barcelona Sporting Club with a 3-1 aggregate in the finals. One of the players for Olimpia was legendary goalkeeper Ever Hugo Almeida, who retired from professional football the following year.

Group stage[edit]

Group 1[edit]

Team Pts Pld W D L GF GA GD
Ecuador Emelec 6 6 2 2 2 9 8 1
Bolivia The Strongest 6 6 3 0 3 8 7 1
Ecuador Barcelona 6 6 2 2 2 6 7 -1
Bolivia Oriente Petrolero 6 6 2 2 2 6 7 -1
March 14, 1990
The Strongest 2–0 Oriente Petrolero
Barcelona 0–0 Emelec
March 20, 1990
The Strongest 4–3 Emelec
March 23, 1990
Oriente Petrolero 1–0 Emelec
March 27, 1990
Barcelona 2–1 Oriente Petrolero
March 30, 1990
Emelec 2–2 Oriente Petrolero
April 4, 1990
Oriente Petrolero 1–0 The Strongest
Emelec 3–1 Barcelona
April 10, 1990
The Strongest 2–1 Barcelona
April 14, 1990
Oriente Petrolero 1–1 Barcelona
April 17, 1990
Barcelona 1–0 The Strongest
April 20, 1990
Emelec 1–0 The Strongest
Third place playoff
May 9, 1990
Barcelona 3–1 Oriente Petrolero
May 16, 1990
Oriente Petrolero 2–3 Barcelona

Group 2[edit]

  • Note: Group 2 did not include the other two Colombian teams that qualified for the tournament because of threats by drug lords to referees in the previous tournament in 1989. The only exception was the champion, Atletico Nacional of Medellín, which had a "bye" as the current champion. However, because of the threat situations, Atletico Nacional was penalized and had to play their home games in Chile for this edition of the tournament.
Team Pts Pld W D L GF GA GD
Argentina Independiente 3 2 1 1 0 1 0 1
Argentina River Plate 1 2 0 1 1 0 1 -1
March 25, 1990
River Plate 0–0 Independiente
April 1, 1990
Independiente 1–0 River Plate

Group 3[edit]

Team Pts Pld W D L GF GA GD
Chile Colo-Colo 8 6 4 0 2 11 7 4
Chile Universidad Católica 7 6 2 3 1 6 4 2
Peru Unión Huaral 5 6 1 3 2 5 9 -4
Peru Sporting Cristal 4 6 1 2 3 4 6 -2
April 11, 1990
Universidad Católica 2–1 Colo Colo
Sporting Cristal 0–0 Union Huaral
April 17, 1990
Sporting Cristal 0–0 Universidad Católica
April 20, 1990
Union Huaral 1–0 Universidad Católica
April 24, 1990
Sporting Cristal 1–2 Colo Colo
April 27, 1990
Union Huaral 1–1 Colo Colo
May 4, 1990
Colo Colo 0–0 Universidad Católica
Union Huaral 0–3 Sporting Cristal
May 8, 1990
Universidad Católica 2–0 Sporting Cristal
May 12, 1990
Colo Colo 2–0 Sporting Cristal
May 15, 1990
Colo Colo 3–1 Union Huaral
May 18, 1990
Universidad Católica 2–2 Union Huaral

Group 4[edit]

Team Pts Pld W D L GF GA GD
Uruguay Progreso 7 6 2 3 1 7 4 3
Uruguay Defensor Sporting 7 6 2 3 1 5 3 2
Venezuela Pepeganga Margarita 6 6 3 0 3 4 5 -1
Venezuela Mineros 4 6 1 2 3 5 9 -4
February 25, 1990
Def. Sporting 0–0 Progreso
Mineros 1–0 Pepeganga
March 4, 1990
Mineros 1–3 Progreso
March 7, 1990
Pepeganga 1–0 Progreso
March 11, 1990
Pepeganga 1–0 Def. Sporting
March 14, 1990
Mineros 0–0 Def. Sporting
March 21, 1990
Progreso 1–1 Def. Sporting
Pepeganga 2–1 Mineros
March 26, 1990
Progreso 1–1 Mineros
Def. Sporting 1–0 Pepeganga
March 29, 1990
Progreso 2–0 Pepeganga
Def. Sporting 3–1 Mineros

First Place Playoff Match CA Progreso beat Defensor Sporting 4-0 to decide the first team in the group.

Group 5[edit]

Team Pts Pld W D L GF GA GD
Paraguay Olimpia 7 6 3 1 2 9 8 1
Paraguay Cerro Porteño 6 6 2 2 2 8 8 0
Brazil Vasco da Gama 6 6 2 2 2 5 5 0
Brazil Grêmio 5 6 1 3 2 5 6 -1
March 14, 1990
Grêmio 2–0 Vasco
Olimpia 2–1 Cerro Porteño
March 27, 1990
Olimpia 1–0 Grêmio
March 30, 1990
Cerro Porteño 3–1 Grêmio
April 3, 1990
Olimpia 2–1 Vasco
April 6, 1990
Cerro Porteño 1–1 Vasco
April 18, 1990
Vasco 0–0 Grêmio
Cerro Porteño 3–2 Olimpia
April 24, 1990
Grêmio 2–2 Olimpia
Vasco 2–0 Cerro Porteño
April 27, 1990
Vasco 1–0 Olimpia
Grêmio 0–0 Cerro Porteño

Second round[edit]

  • Note: Since Olimpia won Group 5 they had to face the third-placed team from Group 2, but because that group only had two teams because of the suspension of Colombian teams Olimpia automatically qualified for the quarter-finals.
Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Universidad Católica Chile 4–2 Bolivia The Strongest 3–1 1–1
Colo-Colo Chile 3–3 (4–5 p) Brazil Vasco da Gama 0–0 3–3
Cerro Porteño Paraguay 0–1 Colombia Atlético Nacional 0–0 0–1
Defensor Sporting Uruguay 2–4 Argentina River Plate 1–2 1–2
Pepeganga Margarita Venezuela 0–9 Argentina Independiente 0–6 0–3
Unión Huaral Peru 1–2 Ecuador Emelec 1–0 0–2
Barcelona Ecuador 4–2 Uruguay Progreso 2–0 2–2

Quarter finals[edit]

  • Note: Second leg between Vasco da Gama and Atlético Nacional was a replay in Santiago (Chile). The original match ended with a victory by 2-0 for Atlético Nacional, but it was annulled following a protest by Vasco da Gama complaining of pressure on the referee by local drug lords.
Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Vasco da Gama Brazil 0–1 Colombia Atlético Nacional 0–0 0–1
Emelec Ecuador 0–1 Ecuador Barcelona 0–0 0–1
River Plate Argentina 3–1 Argentina Independiente 2–0 1–1
Olimpia Paraguay 6–4 Chile Universidad Católica 2–0 4–4

Semi finals[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
River Plate Argentina 1–1 (3–4 p) Ecuador Barcelona 1–0 0–1
Olimpia Paraguay 4–4 (2–1 p) Colombia Atlético Nacional 2–1 2–3

Final[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Olimpia Paraguay 3–1 Ecuador Barcelona 2–0 1–1

External links[edit]