1992 Copa CONMEBOL

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
1992 Copa CONMEBOL
Tournament details
Teams 16 (from 10 confederations)
Final positions
Champions Brazil Atlético Mineiro (1st title)
Runners-up Paraguay Olimpia
Tournament statistics
Matches played 34

The 1992 Copa CONMEBOL was the first edition of CONMEBOL's annual club tournament. Teams that failed to qualify for the Copa Libertadores played in this tournament. Sixteen teams from the nine South American football confederations qualified for this tournament. Atlético Mineiro defeated Olimpia in the finals.

Qualified teams[edit]

Qualified teams
Argentina Deportivo Español Venezuela Marítimo Argentina Gimnasia y Esgrima Brazil Fluminense
Brazil Bragantino Brazil Grêmio Argentina Vélez Sarsfield Bolivia Oriente Petrolero
Chile O'Higgins Colombia Junior Ecuador El Nacional Paraguay Olimpia
Peru Universitario Uruguay Peñarol Uruguay Danubio Brazil Atlético Mineiro

Bracket[edit]

  First round Quarterfinals Semifinals Finals
                                             
 Argentina Vélez Sarsfield 0 0 0  
 Argentina Deportivo Español 0 2 2  
   Argentina Deportivo Español 0 0 0 (3)  
   Paraguay Olimpia 0 0 0 (4)  
 Paraguay Olimpia 4 1 5
 Bolivia Oriente Petrolero 0 0 0  
   Paraguay Olimpia 0 0 0 (3)  
   Argentina Gimnasia y Esgrima 0 0 0 (0)  
 Argentina Gimnasia y Esgrima 0 2 2  
 Chile O'Higgins 0 0 0  
   Argentina Gimnasia y Esgrima 0 3 3
   Uruguay Peñarol 0 1 1  
 Uruguay Peñarol 0 1 1 (7)
 Uruguay Danubio 0 1 1 (6)  
   Paraguay Olimpia 0 1 1
   Brazil Atlético Mineiro 2 0 2
 Peru Universitario 1 1 2  
 Ecuador El Nacional 3 3 6  
   Ecuador El Nacional 0 4 4
   Brazil Grêmio 1 1 2  
 Brazil Grêmio 2 1 3 (7)
 Brazil Bragantino 2 1 3 (6)  
   Ecuador El Nacional 1 0 1
   Brazil Atlético Mineiro 0 2 2  
 Brazil Atlético Mineiro 1 5 6  
 Brazil Fluminense 2 1 3  
   Brazil Atlético Mineiro 2 3 5
   Colombia Junior 2 0 2  
 Colombia Junior 6 1 7
 Venezuela Marítimo 0 0 0  

First Round[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Vélez Sarsfield Argentina 0–2 Argentina Deportivo Español 0-0 0–2
Olimpia Paraguay 5–0 Bolivia Oriente Petrolero 4-0 1–0
Gimnasia y Esgrima Argentina 2–0 Chile O'Higgins 0-0 2–0
Peñarol Uruguay 1–1 (7-6 p) Uruguay Danubio 0-0 1–1
Universitario Peru 2–6 Ecuador El Nacional 1-3 1–3
Grêmio Brazil 3–3 (7-6 p) Brazil Bragantino 2-2 1–1
Atlético Mineiro Brazil 6–2 Brazil Fluminense 1-2 5–1
Junior Colombia 7-0 Venezuela Marítimo 6-0 1–0

Quarterfinals[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Deportivo Español Argentina 0–0 (3-4 p) Paraguay Olimpia 0-0 0–0
Gimnasia y Esgrima Argentina 3–1 Uruguay Peñarol 0-0 3–1
El Nacional Ecuador 4–2 Brazil Grêmio 0-1 4–1
Atlético Mineiro Brazil 5–2 Colombia Junior 2-2 3–0

Semifinals[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Olimpia Paraguay 0–0 (3-0 p) Argentina Gimnasia y Esgrima 0-0 0–0
Atlético Mineiro Brazil 2–1 Ecuador El Nacional 0-1 2–0

Finals[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Atlético Mineiro Brazil 2–1 Paraguay Olimpia 2-0 0–1

External links[edit]