1997 World Men's Handball Championship

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
1997 World Men's Handball Championship
1997年男子世界ハンドボール選手権大会
Tournament details
Host country  Japan
Dates 16 May–1 June
Teams 24
Venue(s) (in 3 host cities)
Final positions
Champions  Russia
Runner-up  Sweden
Third place  France
Fourth place  Hungary
Tournament statistics
Matches 79
Top scorer(s)  Yoon Kyung-shin (KOR) 62 (12)
Best player  Talant Duyshebaev (ESP)
Next

The 1997 World Men's Handball Championship was the 15th team handball World Championship. It was held in Kumamoto, Japan and was the first World Championship not played in a European country. Russia won the championship.

Results[edit]

Preliminary round[edit]

The top 4 placed teams of each group continues to the knockout stage. The teams are ranked through the following rules.

  1. Team with the most points (2 points for each won game, 1 point for each drawn game).
  2. If two teams get the same points, the winner in the game between the two teams get ranked first.
  3. If the game between the teams ended in a draw, the team with the best goal difference get ranked first.

Group A[edit]

Pos Team Pld W D L P GS GA +/-
1  Iceland 5 4 1 0 9 124 106 +18
2  Yugoslavia 5 4 0 1 8 129 111 +18
3  Lithuania 5 2 1 2 5 110 102 +8
4  Japan 5 2 0 3 4 101 104 -3
5  Algeria 5 1 2 2 4 103 112 -9
6  Saudi Arabia 5 0 0 5 0 94 126 -32
17 may
19:30
Iceland  24 – 20  Japan Park Dome, Kumamoto
(14-10)

18 may
15:00
Saudi Arabia  18 – 27  Lithuania Park Dome, Kumamoto
(6-12)
18 may
17:00
Yugoslavia  22 – 19  Japan Park Dome, Kumamoto
(9-7)
18 may
19:00
Algeria  27 – 27  Iceland Park Dome, Kumamoto
(13-15)

19 may
13:00
Yugoslavia  29 - 21  Lithuania Park Dome, Kumamoto
(17-10)
19 may
15:00
Algeria  19 – 14  Saudi Arabia Park Dome, Kumamoto
(6-3)

21 may
19:00
Japan  23 – 20  Saudi Arabia Park Dome, Kumamoto
(15-10)
22 may
13
Lithuania  19 – 19  Algeria Park Dome, Kumamoto
(10-10)
22 may
15:00
Iceland  27 – 18  Yugoslavia Park Dome, Kumamoto
(11-9)

24 may
15:00
Saudi Arabia  20 – 32  Yugoslavia Park Dome, Kumamoto
(11-15)
24 may
17:00
Algeria  14 - 24  Japan Park Dome, Kumamoto
(4-13)
24 may
19:00
Lithuania  19 – 21  Iceland Park Dome, Kumamoto
(8-10)

25 may
15:00
Saudi Arabia  22 – 25  Iceland Park Dome, Kumamoto
(12-15)
25 may
17:00
Japan  15 – 24  Lithuania Park Dome, Kumamoto
(7-11)
25 may
19:00
Yugoslavia  28 – 24  Algeria Park Dome, Kumamoto
(14-12)

Group B[edit]

Pos Team Pld W D L P GS GA +/-
1  France 5 4 0 1 8 127 114 +13
2  Sweden 5 4 0 1 8 141 101 +40
3  South Korea 5 3 1 1 7 128 127 +1
4  Norway 5 1 2 2 4 104 109 -5
5  Italy 5 1 1 3 3 100 105 -5
6  Argentina 5 0 0 5 0 96 140 -44
18 may
15:00
France  25 – 21  Italy City gym, Kumamoto
(12-10)
18 may
17:00
Norway  21 – 21  South Korea City gym, Kumamoto
(11-8)
18 may
19:00
Sweden  36 – 17  Argentina City gym, Kumamoto
(17-6)

20 may
13:00
France  26 – 27  South Korea City gym, Kumamoto
(18-11)
20 may
15:00
Sweden  24 – 17  Norway City gym, Kumamoto
(12-8)

21 may
18:00
Italy  19 – 19  Norway City gym, Kumamoto
(10-9)
21 may
20:00
Argentina  20 – 24  France City gym, Kumamoto
(8-12)

22 may
13:00
Argentina  15 – 21  Italy City gym, Kumamoto
(3-10)
22 may
15:00
South Korea  21 – 36  Sweden City gym, Kumamoto
(9-21)

24 may
15:00
South Korea  32 – 22  Argentina City gym, Kumamoto
(19-13)
24 may
17:00
Norway  20 – 23  France City gym, Kumamoto
(10-11)
24 may
19:00
Sweden  19 – 17  Italy City gym, Kumamoto
(8-10)

25 may
15:00
Italy  22 – 27  South Korea City gym, Kumamoto
(9-12)
25 may
17:00
Norway  27 – 22  Argentina City gym, Kumamoto
(14-9)
25 may
19:00
France  29 – 26  Sweden City gym, Kumamoto
(12-14)

Group C[edit]

Pos Team Pld W D L P GS GA +/-
1  Spain 5 4 1 0 9 141 103 +38
2  Egypt 5 4 1 0 9 129 94 +35
3  Czech Republic 5 3 0 2 6 119 105 +14
4  Tunisia 5 2 0 3 4 92 108 -16
5  Portugal 5 1 0 4 2 119 123 -4
6  Brazil 5 0 0 5 0 65 132 -67
18 may
15:00
Portugal  26 – 18  Brazil City gym, Yamaga
(13-7)
18 may
17:00
Czech Republic  22 – 24  Egypt City gym, Yamaga
(11-12)
18 may
19:00
Spain  32 – 21  Tunisia City gym, Yamaga
(13-11)

20 may
13:00
Brazil  10 – 24  Czech Republic City gym, Yamaga
(6-12)
20 may
15:00
Egypt  19 – 19  Spain City gym, Yamaga
(11-10)
21 may
18:00
Tunisia  19 – 18  Portugal City gym, Yamaga
(9-7)

21 may
20:00
Spain  32 – 11  Brazil City gym, Yamaga
(15-3)
22 may
13:00
Egypt  24 – 17  Tunisia City gym, Yamaga
(12-8)
22 may
15:00
Czech Republic  28 – 24  Portugal City gym, Yamaga
(14-11)

24 may
15:00
Brazil  11 – 33  Egypt City gym, Yamaga
(4-18)
24 may
17:00
Czech Republic  19 – 18  Tunisia City gym, Yamaga
(10-12)
24 may
19:00
Portugal  26 – 29  Spain City gym, Yamaga
(11-12)

25 may
15:00
Tunisia  17 – 15  Brazil City gym, Yamaga
(11-6)
25 may
17:00
Portugal  25 – 29  Egypt City gym, Yamaga
(14-12)
25 may
19:00
Spain  29 – 26  Czech Republic City gym, Yamaga
(13-11)

Group D[edit]

Pos Team Pld W D L P GS GA +/-
1  Russia 5 5 0 0 10 150 84 +66
2  Hungary 5 4 0 1 8 128 103 +25
3  Cuba 5 2 1 2 5 128 117 +11
4  Croatia 5 2 1 2 5 123 115 +8
5  China 5 1 0 4 2 101 160 -59
6  Morocco 5 0 0 5 0 90 141 -51
18 may
15:00
Russia  31 – 17  Cuba City gym, Yatsushiro
(17-9)
18 may
17:00
Croatia  34 – 21  China City gym, Yatsushiro
(17-9)
18 may
19:00
Hungary  25 – 19  Morocco City gym, Yatsushiro
(10-8)

19 may
13:00
China  15 – 34  Russia City gym, Yatsushiro
(6-20)
19 may
15:00
Morocco  17 – 26  Croatia City gym, Yatsushiro
(7-14)

21 may
18:00
Russia  30 – 13  Morocco City gym, Yatsushiro
(14-7)
21 may
20:00
Cuba  21 – 22  Hungary City gym, Yatsushiro
(8-11)

22 may
13:00
China  21 – 32  Cuba City gym, Yatsushiro
(9-19)
22 may
15:00
Croatia  20 – 23  Hungary City gym, Yatsushiro
(10-8)

24 may
15:00
Morocco  21 – 25  China City gym, Yatsushiro
(8-13)
24 may
17:00
Croatia  23 – 23  Cuba City gym, Yatsushiro
(13-13)
24 may
19:00
Hungary  19 – 24  Russia City gym, Yatsushiro
(7-13)

25 may
15:00
Cuba  35 – 20  Morocco City gym, Yatsushiro
(17-16)
25 may
17:00
Hungary  39 – 19  China City gym, Yatsushiro
(20-12)
25 may
19:00
Russia  31 – 20  Croatia City gym, Yatsushiro
(15-7)

Knockout stage[edit]

Eight-finals Quarter-finals Semi-finals Final
 A1   Iceland  32
 B4   Norway  28  
   A1   Iceland  25
 D2   Hungary  26  
 C3   Czech Republic  19
 D2   Hungary  20
   D2   Hungary  19
 B2   Sweden  31  
 C1   Spain  31
 D4   Croatia  25  
   C1   Spain  24
 B2   Sweden  28
 A3   Lithuania  20
 B2   Sweden  32
   B2   Sweden  21
 D1   Russia  23
 D3   Cuba  20
 C2   Egypt  24  
   C2   Egypt  19
 B1   France  22  
 B1   France  22
 A4   Japan  21 Bronze final
   B1   France  24  D2   Hungary  27
 D1   Russia  25  B1   France  28
 D1   Russia  20
 C4   Tunisia  14  
   B3   South Korea  15
 D1   Russia  32
 B3   South Korea  37
 A2   Yugoslavia  33
Placement matches
 A1   Iceland  32
 C1   Spain  23   5th position match
   A1   Iceland  23
 C2   Egypt  20
 C2   Egypt  28
 B3   South Korea  27
7th position match
 C1   Spain  33
 B3   South Korea  26


Eight-finals[edit]

27 may
13:00
Iceland  32 – 28  Norway Park Dome, Kumamoto
(13-15)
27 may
13:00
Spain  31 – 25  Croatia City gym, Kumamoto
(16-14)
27 may
15:00
South Korea  37 – 33 (ET)  Yugoslavia Park Dome, Kumamoto
(12-13)

FT: 30-30 ET: 7-3

27 may
15:00
Cuba  20 – 24  Egypt City gym, Kumamoto
(9-10)
27 may
18:00
Lithuania  20 – 32  Sweden Park Dome, Kumamoto
(9-18)
27 may
18:00
Czech Republic  19 – 20  Hungary City gym, Kumamoto
(9-11)
27 may
20:00
France  22 – 21  Japan Park Dome, Kumamoto
(11-11)
27 may
20:00
Russia  20 – 14  Tunisia City gym, Kumamoto
(12-5)

Quarter-finals[edit]

29 may
18:00
Iceland  25 – 26  Hungary Park Dome, Kumamoto
(11-14)
29 may
18:00
Spain  24 – 28 (ET)  Sweden City gym, Kumamoto
(12-12)

FT: 21-21 ET: 3-7

29 may
20:00
South Korea  15 – 32  Russia Park Dome, Kumamoto
(6-16)
29 may
20:00
Egypt  19 – 22  France City gym, Kumamoto
(8-13)

Placement matches[edit]

30 may
13:00
Spain  23 – 32  Iceland Park Dome, Kumamoto
(11-11)
30 may
15:00
South Korea  27 – 28  Egypt Park Dome, Kumamoto
(11-15)

7th place match[edit]

31 may
16:00
Spain  33 – 26  South Korea City gym, Kumamoto
(17-12)

5th place match[edit]

31 may
16:00
Egypt  20 – 23  Iceland Park Dome, Kumamoto
(9-10)

Semi-finals[edit]

31 may
18:00
Hungary  19 – 31  Sweden Park Dome, Kumamoto
(7-14)
31 may
18:00
France  24 – 25 (ET)  Russia City gym, Kumamoto
(12-14)

FT: 21-21 ET: 3-4


Bronze final[edit]

1 june
14:00
France  28 – 27  Hungary Park Dome, Kumamoto
(15-12)

Final[edit]

1 June
16:00
Sweden  21 – 23  Russia Park Dome, Kumamoto
Attendance: 11,100
(10-11)
Report

Final standings[edit]

  1.  Russia Gold medal blank
  2.  Sweden Silver medal blank
  3.  France Bronze medal blank
  4.  Hungary
  5.  Iceland
  6.  Egypt
  7.  Spain
  8.  South Korea
  9.  Yugoslavia
  10.  Lithuania
  11.  Czech Republic
  12.  Norway
  13.  Croatia
  14.  Cuba
  15.  Japan
  16.  Tunisia
  17.  Algeria
  18.  Italy
  19.  Portugal
  20.  China
  21.  Saudi Arabia
  22.  Argentina
  23.  Morocco
  24.  Brazil

External links[edit]