1998 IAAF World Cup results

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search

These are the results of the 1998 IAAF World Cup, which took place in Johannesburg, South Africa on 11, 12 and 13 September 1998.

Results[edit]

100 m[edit]

Men[edit]

Pos. Team Competitor Result
1 AME Obadele Thompson 9.87 (CR)
2 AFR Seun Ogunkoya 9.92 (PB)
3 GBR Dwain Chambers 10.03 (PB)
4 USA Tim Harden 10.03 (SB)
5 OCE Matt Shirvington 10.07 (PB)
6 EUR Haralabos Papadias 10.15 (PB)
7 GER Marc Blume 10.30 (PB)
8 ASI Zhou Wei 10.37
 

Women[edit]

Pos. Team Competitor Result
1 USA Marion Jones 10.65 (CR)
2 AME Chandra Sturrup 10.97
3 AFR Mary Onyali 11.05 (SB)
4 EUR Zhanna Pintusevich 11.08
5 RUS Irina Privalova 11.15
6 GER Andrea Philipp 11.25
7 OCE Lauren Hewitt 11.36 (PB)
8 ASI Yan Jiankui 11.47

200 m[edit]

Men[edit]

Pos. Team Competitor Result
1 AFR Frankie Fredericks 19.97 (CR)
2 USA Gentry Bradley 20.38 (SB)
3 EUR Troy Douglas 20.40 (SB)
4 ASI Koji Ito 20.40 (SB)
5 GBR Douglas Turner 20.51 (SB)
6 AME Sebastián Keitel 20.62
7 OCE Darryl Wohlsen 20.75
8 GER Manuel Milde 20.85 (PB)
 

Women[edit]

Pos. Team Competitor Result
1 USA Marion Jones 21.62 (CR)
2 AFR Falilat Ogunkoya 22.25
3 EUR Zhanna Pintusevich 22.35 (SB)
4 AME Beverly McDonald 22.36
5 RUS Irina Privalova 22.61 (SB)
6 GER Melanie Paschke 22.70 (SB)
7 OCE Tania Van Heer 22.93
8 ASI Yan Jiankui 23.19

400 m[edit]

Men[edit]

Pos. Team Competitor Result
1 GBR Iwan Thomas 45.33
2 USA Jerome Young 45.37
3 AME Troy McIntosh 45.45
4 AFR Clement Chukwu 45.56
5 EUR Ashraf Saber 46.54
6 ASI Sugath Tillakaratne 46.70
7 OCE Patrick Dwyer 46.99
8 GER Stefan Letzelter 47.12
 

Women[edit]

Pos. Team Competitor Result
1 AFR Falilat Ogunkoya 49.52 (SB)
2 GER Grit Breuer 49.86
3 AME Sandie Richards 50.33
4 EUR Helena Fuchsová 50.40
5 RUS Olga Kotlyarova 51.20
6 USA Kim Graham 52.10
7 ASI Damayanthi Darsha 53.30
8 OCE Jane Arnott 54.36

800 m[edit]

Men[edit]

Pos. Team Competitor Result
1 GER Nils Schumann 1:48.66
2 USA Mark Everett 1:48.73
3 AME Norberto Tellez 1:48.92
4 AFR Japheth Kimutai 1:49.16
5 EUR André Bucher 1:49.55
6 GBR Andrew Hart 1:50.07
7 OCE Shaun Farrell 1:50.69
8 ASI Cheng Bin 1:53.11
 

Women[edit]

Pos. Team Competitor Result
1 AFR Maria de Lurdes Mutola 1:59.88
2 RUS Yelena Afanasyeva 2:00.20
3 AME Letitia Vriesde 2:00.56
4 USA Jearl Miles Clark 2:01.58
5 EUR Malin Ewerlöf 2:02.61
6 ASI Zhang Jian 2:03.09
7 GER Heike Meissner 2:04.50
8 OCE Tamsyn Lewis 2:06.64

1500 m[edit]

Men[edit]

Pos. Team Competitor Result
1 AFR Laban Rotich 3:40.87
2 EUR Rui Silva 3:40.95
3 GBR Anthony Whiteman 3:40.99
4 ASI Mohamed Sulaiman 3:46.93
5 OCE Hamish Christensen 3:48.64
6 GER Mark Ostendarp 3:49.56
7 USA Jason Pyrah 3:52.10
8 AME Steve Agar 3:57.36
 

Women[edit]

Pos. Team Competitor Result
1 RUS Svetlana Masterkova 4:09.41
2 AFR Jackline Maranga 4:10.30
3 EUR Carla Sacramento 4:11.66
4 USA Suzy Favor-Hamilton 4:12.52
5 GER Luminita Zaituc 4:16.80
6 AME Leah Pells 4:18.37
7 OCE Mandy Giblin 4:29.50
8 ASI Liu Jing DNS

3000 m[edit]

Men[edit]

Pos. Team Competitor Result
1 GER Dieter Baumann 7:56.24
2 EUR Isaac Viciosa 7:56.47
3 AFR Tom Nyariki 7:59.46
4 AME Pablo Olmedo 8:10.58
5 ASI Toshinari Takaoka 8:12.19
6 USA Dan Browne 8:15.88
7 GBR Neil Caddy 8:16.81
8 OCE Alan Bunce 8:20.98
 

Women[edit]

Pos. Team Competitor Result
1 EUR Gabriela Szabo 9:00.54
2 AFR Zahra Ouaziz 9:01.35
3 USA Regina Jacobs 9:11.15
4 ASI Wang Chunmei 9:14.50 (PB)
5 RUS Olga Yegorova 9:16.72
6 GER Luminita Zaituc 9:18.01
7 AME Kathy Butler 9:30.34
8 OCE Natalie Harvey 9:38.22

5000 m[edit]

Men[edit]

Pos. Team Competitor Result
1 AFR Daniel Komen 13:46.57
2 OCE Shaun Creighton 13:53.66
3 GER Dieter Baumann 13:58.40
4 AME Pablo Olmedo 14:01.66
5 GBR Keith Cullen 14:13.32
6 USA Dan Browne 14:22.48
7 EUR Abdellah Béhar 14:24.41
8 ASI Chand Gulab DNF
 

Women[edit]

Pos. Team Competitor Result
1 EUR Sonia O'Sullivan 16:24.52
2 USA Regina Jacobs 16:26.24
3 AFR Berhane Adere 16:38.81
4 AME Nora Rocha 16:44.60
5 GER Irina Mikitenko 16:46.60
6 ASI Liu Shixiang 16:51.74
7 RUS Svetlana Baigulova 17:00.29
8 OCE Melissa Moon 17:10.48

3000 m Steeplechase[edit]

Men[edit]

Pos. Team Competitor Result
1 GER Damian Kallabis 8:31.25
2 AFR Bernard Barmasai 8:31.85
3 ASI Saad Shaddad Al-Asmari 8:39.69
4 EUR Alessandro Lambruschini 8:54.10
5 GBR Christian Stephenson 8:55.67
6 AME Wander do Prado Moura 8:59.06
7 USA Pascal Dobert 9:08.36
8 OCE Stephen Thurston 9:37.13
 

100/110 m hurdles[edit]

Men (110 m)[edit]

Pos. Team Competitor Result
1 GER Falk Balzer 13.10
2 GBR Colin Jackson 13.11
3 AME Anier García 13.14
4 EUR Robin Korving 13.25
5 ASI Chen Yanhao 13.49
6 OCE Rod Zuyderwyk 13.78
7 AFR Shawn Bownes 21.33
8 USA Reggie Torian 30.29
 

Women (100 m)[edit]

Pos. Team Competitor Result
1 AFR Glory Alozie 12.58
2 EUR Angie Vaughn 12.67
3 RUS Irina Korotya 12.77
4 AME Dionne Rose 12.78
5 GER Caren Soon 12.87
6 OCE Debbie Edwards 13.30
- EUR Nicole Ramalalanirina DNF
- ASI Olga Shishigina DNF

400 m hurdles[edit]

Men[edit]

Pos. Team Competitor Result
1 AFR Samuel Matete 48.08 (SB)
2 ASI Mubarak Al-Nubi 48.17 (PB)
3 AME Dinsdale Morgan 48.40
4 EUR Paweł Januszewski 48.49
5 USA Joey Woody 48.55
6 GER Steffen Kolb 49.77
7 GBR Anthony Borsumato 49.86
8 OCE Zid Abou Hamed 50.50
 

Women[edit]

Pos. Team Competitor Result
1 AFR Nezha Bidouane 52.96 (CR)
2 AME Deon Hemmings 53.03 (SB)
3 USA Kim Batten 53.17
4 EUR Ionela Târlea 54.01
5 GER Silvia Rieger 54.22 (PB)
6 RUS Anna Knoroz 56.09
7 ASI Li Rui 57.64
8 OCE Evette Cordy 58.00

High jump[edit]

Men[edit]

Pos. Team Competitor Result
1 USA Charles Austin 2.31
2 AME Javier Sotomayor 2.28
3 EUR Sergey Klyugin 2.28
4 GER Martin Buss 2.25
5 ASI Zhou Zhongge 2.15
=6 OCE Nick Moroney 2.10
=6 AFR Abderrahmane Hammad 2.10
=6 GBR Dalton Grant 2.10
 

Women[edit]

Pos. Team Competitor Result
1 EUR Monica Dinescu-Iagăr 1.98
2 AFR Hestrie Storbeck 1.96 (PB)
3 USA Tisha Waller 1.93
4 RUS Yelena Gulyayeva 1.93
5 ASI Miki Imai 1.93
6 GER Alina Astafei 1.90
7 OCE Alison Inverarity 1.85
8 AME Juana Rosario 1.85

Pole vault[edit]

Men[edit]

Pos. Team Competitor Result
1 EUR Maksim Tarasov 5.85
2 GER Tim Lobinger 5.80
3 USA Jeff Hartwig 5.70
4 ASI Igor Potapovich 5.60
5 AFR Riaan Botha 5.60
6 GBR Mike Edwards 5.40
7 OCE Paul Burgess 5.20
8 AME Ricardo Diez 5.00
 

Long jump[edit]

Men[edit]

Pos. Team Competitor Result
1 AME Iván Pedroso 8.37
2 OCE Jai Taurima 8.32 (PB)
3 AFR Hassine Moursal 8.26 (PB)
4 EUR Kirill Sosunov 8.08
5 USA Roland McGhee 7.79
6 ASI Masaki Morinaga 7.76
7 GER Kofi Amoah Prah 7.75
8 GBR Steve Phillips 7.66
 

Women[edit]

Pos. Team Competitor Result
1 GER Heike Drechsler 7.07
2 USA Marion Jones 7.00
3 ASI Guan Yingnan 6.74
4 RUS Lyudmila Galkina 6.73
5 EUR Tunde Vaszi 6.72
6 OCE Nicole Boegman 6.64
7 AFR Chioma Ajunwa 6.62
8 AME Flora Hyacinth 6.02

Triple jump[edit]

Men[edit]

Pos. Team Competitor Result
1 GER Charles Friedek 17.42 (SB)
2 EUR Denis Kapustin 17.32
3 AME Yoelbi Quesada 17.25
4 AFR Andrew Owusu 17.21
5 USA LaMark Carter 17.20
6 OCE Andrew Murphy 16.89 (SB)
7 GBR Larry Achike 16.69
8 ASI Duan Qifeng 14.09
 

Women[edit]

Pos. Team Competitor Result
1 EUR Olga Vasdeki 14.64 (CR)
2 RUS Tatyana Lebedeva 14.36
3 AME Yamilé Aldama 14.29
4 ASI Ren Ruiping 14.04
5 USA Sheila Hudson-Strudwick 13.76 (SB)
6 AFR Baya Rahouli 13.69
7 OCE Nicole Mladenis 12.86
8 GER Nkechi Madubuko 12.76

Shot put[edit]

Men[edit]

Pos. Team Competitor Result
1 USA John Godina 21.48
2 EUR Aleksandr Bagach 20.45
3 GER Oliver-Sven Buder 20.42
4 AFR Burger Lambrechts 20.29 (PB)
5 GBR Mark Proctor 19.66
6 AME Yojer Medina 19.08
7 OCE Justin Anlezark 18.26
8 ASI Bilal Saad Mubarak 18.21
 

Women[edit]

Pos. Team Competitor Result
1 EUR Vita Pavlysh 20.59
2 RUS Irina Korzhanenko 19.04
3 USA Connie Price-Smith 18.79
4 AME Yumileidi Cumbá 18.76
5 ASI Li Meisu 18.00
6 GER Nadine Kleinert 17.60
7 OCE Tania Lutton 15.73
8 AFR Mariam Nnodu-Ibekwe 15.60

Discus[edit]

Men[edit]

Pos. Team Competitor Result
1 EUR Virgilijus Alekna 69.66 (CR)
2 GER Lars Riedel 67.47
3 AFR Frantz Kruger 65.73 (PB)
4 USA John Godina 65.15
5 GBR Robert Weir 64.39 (SB)
6 AME Alexis Elizalde 62.53
7 ASI Li Shaojie 61.37
8 OCE Ian Winchester 60.56
 

Women[edit]

Pos. Team Competitor Result
1 GER Franka Dietzsch 67.07
2 EUR Nicoleta Grasu 66.25
3 RUS Natalya Sadova 64.38
4 OCE Beatrice Faumuina 63.77
5 ASI Liu Fengying 60.42
6 USA Kristin Kuehl 59.88
7 AFR Elizna Naudé 51.39
8 AME Elisângela Adriano 51.26

Hammer[edit]

Men[edit]

Pos. Team Competitor Result
1 EUR Tibor Gecsek 82.68 (CR)
2 GER Heinz Weis 80.13
3 ASI Andrey Abduvaliyev 79.40
4 AME Alberto Sánchez 73.71
5 GBR Michael Jones 72.89
6 USA Jud Logan 70.51
7 AFR Chris Harmse 68.34
8 OCE Justin McDonald 59.62
 

Javelin[edit]

Men[edit]

Pos. Team Competitor Result
1 GBR Steve Backley 88.71 (CR)
2 EUR Sergey Makarov 86.96 (SB)
3 GER Raymond Hecht 84.92
4 AFR Marius Corbett 83.53
5 AME Emeterio González 80.72
6 OCE Adrian Hatcher 73.75
7 ASI Zhang Lianbiao 68.35
8 USA Ed Kaminski DNS
 

Women[edit]

Pos. Team Competitor Result
1 OCE Joanna Stone 69.85 (PB)
2 AME Sonia Bisset 65.50
3 EUR Mikaela Ingberg 64.24
4 RUS Tatyana Shikolenko 63.77
5 GER Tanja Damaske 62.51
6 ASI Li Lei 59.45
7 USA Windy Dean 52.46
8 AFR Lindy Leveau 43.18

4 x 100 m relay[edit]

Men[edit]

Pos. Team Competitor Result
1 GBR Allyn Condon, Marlon Devonish, Julian Golding, Dwain Chambers 38.09
2 USA Jonathan Carter, Curtis Perry, Allen Johnson, Tim Harden 38.25
3 AFR Seun Ogunkoya, Leonard Myles-Mills, Frankie Fredericks, Eric Nkansah 38.29
4 AME Bradley McCuaig, Édson Ribeiro, Sebastián Keitel, Claudinei da Silva 38.33
5 OCE Darryl Wohlsen, Damien Marsh, David Baxter, Matt Shirvington 38.78
6 EUR Thierry Lubin, Frederic Krantz, Christophe Cheval, Needy Guims 38.80
7 GER Patrick Schneider, Holger Blume, Manuel Milde, Marc Blume 38.89
8 ASI Zhou Wei, Lin Wei, Yin Hanzhao, Han Chaoming 39.35
 

Women[edit]

Pos. Team Competitor Result
1 USA Cheryl Taplin, Chryste Gaines, Inger Miller, Carlette Guidry-White 42.00
2 AME Tanya Lawrence, Chandra Sturrup, Beverly McDonald, Philomena Mensah 42.44
3 GER Melanie Paschke, Gabi Rockmeier, Birgit Rockmeier, Andrea Philipp 42.81
4 AFR Chioma Ajunwa, Endurance Ojokolo, Rose Aboaja, Mary Onyali 42.91
5 RUS Irina Privalova, Oksana Ekk, Natalya Pomoshchnikova-Voronova, Irina Korotya 43.11
6 OCE Tania Van Heer, Lauren Hewitt, Sharon Cripps, Anna Smythe 43.40
7 EUR Katia Benth, Frederique Bangué, Fabe Dia, Petya Pendareva 43.70
8 ASI Saraswati Dey, Rachita Mistry, E.B. Shyla, Yan Jiankui 47.12

4 x 400 m relay[edit]

Men[edit]

Pos. Team Competitor Result
1 GBR Mark Hylton, Jamie Baulch, Sean Baldock, Iwan Thomas 2:59.71
2 AME Michael McDonald, Troy McIntosh, Alejandro Cárdenas, Roxbert Martin 2:59.77
3 AFR Clement Chukwu, Ibrahima Wade, Arnaud Malherbe, Davis Kamoga 3:01.08
4 GER Klaus Ehmsperger, Jens Dautzenberg, Marc Alexander Scheer, Nils Schumann 3:03.65
5 ASI Ibrahim Ismail Faraj, Sugath Tillakaratne, Kenji Tabata, Masayoshi Kan 3:03.94
6 EUR Konstantinos Kenteris, Marc Foucan, Marco Vaccari, Pawel Januszewski 3:03.95
7 OCE Casey Vincent, Michael Hazel, Scott Thom, Brad Jamieson 3:08.57
DSQ USA Mark Everett, Antonio Pettigrew, Joey Woody, Jerome Young
 

Women[edit]

Pos. Team Competitor Result
1 GER Anke Feller, Uta Rohländer, Ulrike Urbansky, Grit Breuer 3:24.26
2 AME Norfalia Carabali, Deon Hemmings, Andrea Blackett, Sandie Richards 3:24.39
3 RUS Natalya Khrushchelyova, Svetlana Goncharenko, Yekaterina Bakhvalova, Olga Kotlyarova 3:25.15
4 USA Monique Hennagan, Rochelle Stevens, Kim Graham, Jearl Miles Clark 3:25.34
5 EUR Ionela Târlea, Yelena Rurak, Tetyana Tereshchuk, Helena Fuchsová 3:26.34
6 OCE Lee Naylor, Anna Smythe, Tamsyn Lewis, Tania Van Heer 3:31.67
7 AFR Ony Paule Ratsimbazafy, Amy Mbacke Thiam, Tacko Diouf, Falilat Ogunkoya 3:35.28
8 ASI Li Rui, Chen Yuxiang, Svetlana Bodritskaya, Damayanthi Darsha 3:43.60

References[edit]

Competition results