1999 Central American and Caribbean Championships in Athletics

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search

The 1999 Central American and Caribbean Championships in Athletics were held at the Barbados National Stadium in Bridgetown, Barbados between 25–27 July.

Medal summary[edit]

Men's events[edit]

Event Gold Silver Bronze
100 metres Obadele Thompson
 Barbados
10.23 Kim Collins
 Saint Kitts and Nevis
10.31 Patrick Jarrett
 Jamaica
10.41
200 metres Christopher Williams
 Jamaica
20.40w Francisco Cornelio
 Dominican Republic
20.90w Dion Crabbe
 British Virgin Islands
21.12w
400 metres Michael McDonald
 Jamaica
45.21 Davian Clarke
 Jamaica
45.49 Neil de Silva
 Trinidad and Tobago
45.61
800 metres Ian Roberts
 Guyana
1:46.85 Mario Watson
 Jamaica
1:46.92 Kenroy Levy
 Jamaica
1:46.99
1500 metres Rodolfo Gómez
 Mexico
3:46.74 Terrance Armstrong
 Bermuda
3:46.77 José López
 Venezuela
3:48.65
5000 metres Fidencio Torres
 Mexico
14:20.19 David Galindo
 Mexico
14:21.43 Juan Díaz
 Venezuela
14:21.79
10000 metres Juan Díaz
 Venezuela
31:06.88 Pamenos Ballantyne
 Saint Vincent and the Grenadines
31:12.57 Benedict Ballantyne
 Saint Vincent and the Grenadines
31:59.67
3000 metres steeplechase Salvador Miranda
 Mexico
8:42.45 Emigdio Delgado
 Venezuela
8:44.43 Rubén García
 Mexico
8:47.33
110 metres hurdles Steve Brown
 Trinidad and Tobago
13.44 CR Victor Houston
 Barbados
13.71 Wagner Marseille
 Haiti
13.75
400 metres hurdles Victor Houston
 Barbados
50.23 Paul Tucker
 Guyana
51.59 Jeff Jackson
 U.S. Virgin Islands
54.70
High jump Julio Luciano
 Dominican Republic
2.23 César Ballesteros
 Mexico
2.10 Kevin Cumberbatch
 Barbados
2.10
Pole vault Dominic Johnson
 Saint Lucia
5.61 CR Edgar Díaz
 Puerto Rico
5.40 César Nava
 Mexico
4.70
Long jump Craig Hepburn
 Barbados
7.75 Luis Quiñones
 Puerto Rico
7.60 Emile John
 Saint Lucia
7.55
Triple Jump Brian Wellman
 Bermuda
16.36 Frank Rutherford
 Bahamas
16.12 Allen Mortimer
 Bahamas
16.10
Shot put Dave Stoute
 Trinidad and Tobago
16.39 Arturo Francisco
 Puerto Rico
16.21 Jaime Comandari
 El Salvador
15.99
Discus throw Kevin Brown
 Jamaica
56.02 Alfredo Romero
 Puerto Rico
53.00 Juan Neverson
 Saint Vincent and the Grenadines
45.20
Javelin throw Trevor Modeste
 Grenada
63.92 Selwyn Smith
 Grenada
63.03 Richard Rock
 Barbados
61.92
20 km road walk Noé Hernández
 Mexico
1:20:49 CR Luis García
 Cuba
1:25:51 Mario Iván Flores
 Mexico
1:36:26
4 x 100 metres relay  Barbados 39.75  Saint Kitts and Nevis 40.83  Bahamas 40.92
4 x 400 metres relay  Bahamas 3:03.76  Jamaica 3:03.82  Dominican Republic 3:09.08

Women's events[edit]

Event Gold Silver Bronze
100 metres Katia Benth
 French Guiana
11.47 Heather Samuel
 Antigua and Barbuda
11.48 Beverley Grant
 Jamaica
11.52
200 metres Katia Benth
 French Guiana
22.87 Heather Samuel
 Antigua and Barbuda
23.64 Adia McKinnon
 Trinidad and Tobago
23.92
400 metres Vernetta Lesforis
 Saint Lucia
52.21 Tonique Williams
 Bahamas
52.22 Melissa Straker
 Barbados
52.58
800 metres Charmaine Howell
 Jamaica
2:03.85 Augustina Charles
 Saint Lucia
2:06.30 Shernette Davis
 Jamaica
2:07.36
1500 metres Isabel Juárez
 Mexico
4:26.64 Janill Williams
 Antigua and Barbuda
4:30.24 Marian Burnett
 Guyana
4:35.56
Half marathon Kriscia García
 El Salvador
1:26:25 Burgette Williams
 Guyana
2:26:30 only 2 finishers
100 metres hurdles Gillian Russell
 Jamaica
13.25 Brigitte Foster
 Jamaica
13.49 Jacqueline Taváres
 Mexico
14.16
400 metres hurdles Andrea Blackett
 Barbados
56.87 Allison Beckford
 Jamaica
58.67 Damaris Diana
 Puerto Rico
60.92
High jump Karen Beautle
 Jamaica
1.79 Romary Rifka
 Mexico
1.77 Desiree Crichlow
 Barbados
1.77
Pole vault Alejandra Meza
 Mexico
3.75 CR Lorena Espinoza
 Mexico
3.60
Long jump Lacena Golding
 Jamaica
6.52 Jackie Edwards
 Bahamas
6.38 Michelle Baptiste
 Saint Lucia
6.26
Triple jump Anna-Maria Thorpe
 Barbados
12.77 Natasha Brown
 Bahamas
12.41 María Fleischmann
 Guatemala
12.37
Shot put Doris Thompson
 Bahamas
13.23 Isabella Charles
 Dominica
12.56 Shirley Acosta
 Puerto Rico
9.88
Discus throw María Cubillán
 Venezuela
42.08 Shernelle Nicholls
 Barbados
40.98 Doris Thompson
 Bahamas
35.20
Hammer throw Nancy Guillén
 El Salvador
57.84 CR Violeta Guzmán
 Mexico
56.72 Claudia Becerril
 Mexico
52.93
Javelin throw
(Current design)
Laverne Eve
 Bahamas
61.61 CR Olivia McKoy
 Jamaica
54.24 Marisela Robles
 Dominican Republic
48.00
10 km road walk Teresa Ramos
 Guatemala
47:37 =CR Elsa Segura
 Mexico
50:35 Victoria Palacios
 Mexico
57:41
4 x 100 metres relay  Jamaica 44.18  Puerto Rico 45.34  Barbados 46.78
4 x 400 metres relay  Jamaica 3:30.00  Barbados 3:32.40  Puerto Rico 3:39.75

Medal table[edit]

  The host country is highlighted in lavender blue
Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1  Jamaica 9 6 4 19
2  Mexico 6 6 6 18
3  Barbados 6 3 5 14
4  Bahamas 3 4 3 10
5  Saint Lucia 2 1 2 5
 Venezuela 2 1 2 5
7  Trinidad and Tobago 2 0 2 4
8  El Salvador 2 0 1 3
9  French Guiana 2 0 0 2
10  Guyana 1 2 1 4
11  Dominican Republic 1 1 2 4
12  Bermuda 1 1 0 2
 Grenada 1 1 0 2
14  Guatemala 1 0 1 2
15  Puerto Rico 0 5 3 8
16  Antigua and Barbuda 0 3 0 3
17  Saint Kitts and Nevis 0 2 0 2
18  Saint Vincent and the Grenadines 0 1 2 3
19  Cuba 0 1 0 1
 Dominica 0 1 0 1
21  British Virgin Islands 0 0 1 1
 Haiti 0 0 1 1
 U.S. Virgin Islands 0 0 1 1

See also[edit]

External links[edit]