2001 Australian Open – Men's Doubles

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
2001 Australian Open
Champions   Sweden Jonas Björkman
Australia Todd Woodbridge
Runners-up   Zimbabwe Byron Black
Germany David Prinosil
Final score   6–1, 5–7, 6–4, 6–4
Events
Singles   men   women       boys   girls
Doubles   men   women   mixed   boys   girls
Other events
Legends    men    women    mixed
WC Singles    men    women    quad
WC Doubles    men    women    quad
Australian Open
 < 2000 2002 > 
Main article: 2001 Australian Open

Ellis Ferreira and Rick Leach were the defending champions, but Leach did not participate. Ferreira paired with David Rikl but lost in the second round to Arnaud Clément and Sébastien Grosjean.

Jonas Björkman and Todd Woodbridge won the title, defeating Byron Black and David Prinosil 6–1, 5–7, 6–4, 6–4 in the final.

Seeds[edit]

  1. Canada Daniel Nestor / Australia Sandon Stolle (Quarterfinals)
  2. South Africa Ellis Ferreira / Czech Republic David Rikl (Second Round)
  3. South Africa Wayne Ferreira / Russia Yevgeny Kafelnikov (Third Round)
  4. Sweden Jonas Björkman / Australia Todd Woodbridge (Champions)
  5. Canada Sébastien Lareau / United States Alex O'Brien (Third Round)
  6. Sweden Nicklas Kulti / Belarus Max Mirnyi (Second Round)
  7. United States Donald Johnson / South Africa Piet Norval (First Round)
  8. Switzerland Roger Federer / Slovakia Dominik Hrbatý (First Round)
  9. South Africa David Adams / Argentina Martín García (Third Round)
  10. Australia Joshua Eagle / Australia Andrew Florent (Quarterfinals)
  11. Australia Wayne Arthurs / Socialist Federal Republic of Yugoslavia Nenad Zimonjić (Semifinals)
  12. Zimbabwe Wayne Black / Zimbabwe Kevin Ullyett (Quarterfinals)
  13. Australia Michael Hill / United States Jeff Tarango (Third Round)
  14. Zimbabwe Byron Black / Germany David Prinosil (Final)
  15. United States Justin Gimelstob / United States Scott Humphries (Semifinals)
  16. Sweden Simon Aspelin / South Africa Robbie Koenig (First Round)

Draw[edit]

Key[edit]

Finals[edit]

  Quarterfinals Semifinals Final
                                           
  1  Canada Daniel Nestor
 Australia Sandon Stolle
6 65 4  
11  Australia Wayne Arthurs
 Socialist Federal Republic of Yugoslavia Nenad Zimonjić
4 77 6  
  11  Australia Wayne Arthurs
 Socialist Federal Republic of Yugoslavia Nenad Zimonjić
6 0 2  
  4  Sweden Jonas Björkman
 Australia Todd Woodbridge
4 6 6  
4  Sweden Jonas Björkman
 Australia Todd Woodbridge
6 77
  10  Australia Joshua Eagle
 Australia Andrew Florent
4 63  
    4  Sweden Jonas Björkman
 Australia Todd Woodbridge
6 5 6 6
  14  Zimbabwe Byron Black
 Germany David Prinosil
1 7 4 4
  WC  Ecuador Nicolás Lapentti
 Spain Carlos Moyá
   
15  United States Justin Gimelstob
 United States Scott Humphries
w/o    
15  United States Justin Gimelstob
 United States Scott Humphries
62 1  
  14  Zimbabwe Byron Black
 Germany David Prinosil
77 6    
12  Zimbabwe Wayne Black
 Zimbabwe Kevin Ullyett
3 4  
  14  Zimbabwe Byron Black
 Germany David Prinosil
6 6    

Top Half[edit]

Section 1[edit]

First Round   Second Round   Third Round   Quarterfinals
1  Canada D Nestor
 Australia S Stolle
6 77  
 United States D Bowen
 United States B Coupe
3 63     1  Canada D Nestor
 Australia S Stolle
6 6  
 Spain A Martín
 Israel E Ran
4 6 6    Spain A Martín
 Israel E Ran
2 2  
 Australia P Kilderry
 Australia P Tramacchi
6 0 3       1  Canada D Nestor
 Australia S Stolle
3 6 6  
 Spain Á López Morón
 Spain A Portas
6 6       13  Australia M Hill
 United States J Tarango
6 3 2  
WC  Australia M Breen
 Australia L Pearson
4 4      Spain Á López Morón
 Spain A Portas
4 6 3
 South Africa P Rosner
 South Africa J Weir-Smith
4 5   13  Australia M Hill
 United States J Tarango
6 4 6  
13  Australia M Hill
 United States J Tarango
6 7       1  Canada D Nestor
 Australia S Stolle
6 65 4
11  Australia W Arthurs
 Socialist Federal Republic of Yugoslavia N Zimonjić
78 6       11  Australia W Arthurs
 Socialist Federal Republic of Yugoslavia N Zimonjić
4 77 6
 France N Escudé
 France M Llodra
66 3     11  Australia W Arthurs
 Socialist Federal Republic of Yugoslavia N Zimonjić
4 77 6  
 South Africa N Godwin
 Philippines E Taino
64 6 3    Czech Republic T Cibulec
 Czech Republic L Friedl
6 62 1  
 Czech Republic T Cibulec
 Czech Republic L Friedl
77 4 6       11  Australia W Arthurs
 Socialist Federal Republic of Yugoslavia N Zimonjić
6 6
 South Africa M Barnard
 United States J Thomas
3 66        Germany K Braasch
 Germany J Knippschild
3 3  
 Germany K Braasch
 Germany J Knippschild
6 78      Germany K Braasch
 Germany J Knippschild
6 6
 Czech Republic F Čermák
 Czech Republic O Fukárek
6 2 10    Czech Republic F Čermák
 Czech Republic O Fukárek
3 2  
7  United States D Johnson
 South Africa P Norval
4 6 8  

Section 2[edit]

First Round   Second Round   Third Round   Quarterfinals
4  Sweden J Björkman
 Australia T Woodbridge
65 7 6  
WC  Australia S Huss
 Australia T Perry
77 5 2     4  Sweden J Björkman
 Australia T Woodbridge
4 6 6  
 Spain J Balcells
 Spain G Puentes
65 7 6    Spain J Balcells
 Spain G Puentes
6 4 2  
 South Africa J Coetzee
 South Africa M Ondruska
77 5 2       4  Sweden J Björkman
 Australia T Woodbridge
6 6  
 Croatia I Ljubičić
 United States J Waite
64 78 6        South Africa C Haggard
 Belgium T Vanhoudt
2 3  
 Brazil G Kuerten
 Brazil A Prieto
77 66 3      Croatia I Ljubičić
 United States J Waite
62 5
 South Africa C Haggard
 Belgium T Vanhoudt
6 6    South Africa C Haggard
 Belgium T Vanhoudt
77 7  
16  Sweden S Aspelin
 South Africa R Koenig
4 3       4  Sweden J Björkman
 Australia T Woodbridge
6 77
10  Australia J Eagle
 Australia A Florent
77 6       10  Australia J Eagle
 Australia A Florent
4 63
 India M Bhupathi
 India L Paes
65 4     10  Australia J Eagle
 Australia A Florent
7 6  
 Argentina D Orsanic
 Czech Republic C Suk
7 0 4    Czech Republic P Pála
 Czech Republic P Vízner
5 3  
 Czech Republic P Pála
 Czech Republic P Vízner
5 6 6       10  Australia J Eagle
 Australia A Florent
5 6 6
 Argentina L Arnold Ker
 Argentina G Etlis
4 6 6       5  Canada S Lareau
 United States A O'Brien
7 3 4  
 Argentina M Hood
 Spain J Velasco, Jr.
6 1 2      Argentina L Arnold Ker
 Argentina G Etlis
6 1 4
 Australia D Macpherson
 South Africa G Stafford
3 1   5  Canada S Lareau
 United States A O'Brien
3 6 6  
5  Canada S Lareau
 United States A O'Brien
6 6  

Bottom Half[edit]

Section 3[edit]

First Round   Second Round   Third Round   Quarterfinals
8  Switzerland R Federer
 Slovakia D Hrbatý
65 3  
 Japan T Shimada
 South Africa M Wakefield
77 6      Japan T Shimada
 South Africa M Wakefield
79 4 4  
WC  Ecuador N Lapentti
 Spain C Moyá
6 6   WC  Ecuador N Lapentti
 Spain C Moyá
67 6 6  
 Germany L Burgsmüller
 Germany M Kohlmann
1 4       WC  Ecuador N Lapentti
 Spain C Moyá
77 4 10  
 United States J-M Gambill
 United States J Stark
6 6       9  South Africa D Adams
 Argentina M García
62 6 8  
 United States P Goldstein
 United States C Woodruff
3 1      United States J-M Gambill
 United States J Stark
77 4 2
 Australia T Crichton
 Australia A Fisher
6 4 4   9  South Africa D Adams
 Argentina M García
65 6 6  
9  South Africa D Adams
 Argentina M García
2 6 6       WC  Ecuador N Lapentti
 Spain C Moyá
15  United States J Gimelstob
 United States S Humphries
4 6 6       15  United States J Gimelstob
 United States S Humphries
w/o
 Sweden T Johansson
 Sweden J Landsberg
6 3 4     15  United States J Gimelstob
 United States S Humphries
6 6  
WC  Australia S Draper
 Australia J Stoltenberg
6 6   WC  Australia S Draper
 Australia J Stoltenberg
4 2  
 Netherlands S Groen
 Netherlands J Siemerink
4 3       15  United States J Gimelstob
 United States S Humphries
6 77
 Australia P Hanley
 Australia N Healey
6 6       3  South Africa W Ferreira
 Russia Y Kafelnikov
2 63  
 Australia A Kratzmann
 Australia M Tebbutt
2 2      Australia P Hanley
 Australia N Healey
6 2 4
 Italy A Gaudenzi
 Switzerland M Rosset
6 68 8   3  South Africa W Ferreira
 Russia Y Kafelnikov
2 6 6  
3  South Africa W Ferreira
 Russia Y Kafelnikov
4 710 10  

Section 4[edit]

First Round   Second Round   Third Round   Quarterfinals
6  Sweden N Kulti
 Belarus M Mirnyi
6 65 14  
 France J Boutter
 France F Santoro
3 77 12     6  Sweden N Kulti
 Belarus M Mirnyi
65 64  
 United States B Bryan
 United States M Bryan
4 64   WC  Australia P Baccanello
 Australia L Smith
77 77  
WC  Australia P Baccanello
 Australia L Smith
6 77       WC  Australia P Baccanello
 Australia L Smith
4 4  
 South Africa B Haygarth
 Israel H Levy
79 63 5       12  Zimbabwe W Black
 Zimbabwe K Ullyett
6 6  
 Australia J Kerr
 Australia G Silcock
67 77 7      Australia J Kerr
 Australia G Silcock
6 61 4
WC  Australia A Ilie
 Australia D Petrovic
4 3   12  Zimbabwe W Black
 Zimbabwe K Ullyett
4 77 6  
12  Zimbabwe W Black
 Zimbabwe K Ullyett
6 6       12  Zimbabwe W Black
 Zimbabwe K Ullyett
3 4
14  Zimbabwe B Black
 Germany D Prinosil
6 6       14  Zimbabwe B Black
 Germany D Prinosil
6 6
 Argentina S Roitman
 Argentina A Schneiter
2 3     14  Zimbabwe B Black
 Germany D Prinosil
3 7 6  
 The Bahamas M Knowles
 United States B MacPhie
6 78    The Bahamas M Knowles
 United States B MacPhie
6 5 2  
 Australia B Ellwood
 Republic of Macedonia A Kitinov
1 66       14  Zimbabwe B Black
 Germany D Prinosil
2 6 6
 Italy C Brandi
 Italy L Tieleman
4 3        France A Clément
 France S Grosjean
6 1 4  
 France A Clément
 France S Grosjean
6 6      France A Clément
 France S Grosjean
2 6 6
 Israel J Erlich
 Russia Y Schukin
1 4   2  South Africa E Ferreira
 Czech Republic D Rikl
6 4 4  
2  South Africa E Ferreira
 Czech Republic D Rikl
6 6  

External links[edit]