2001 Birthday Honours

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search

The Queen's Birthday Honours 2001 was announced on 16 June 2001 in the United Kingdom,[1] New Zealand on [2] Australia on 21 June 2001[citation needed] Barbados,[3] Bahamas,[4] Grenada,[5] Papua New Guinea[6] Solomon Islands,[7] Tuvalu,[8] Saint Lucia, [9] Saint Vincent and The Grenadines[10] Belize[11] Saint Christopher and Nevis[12] and Northern Ireland[13] on the occasion of the celebration of Her Majesty's Birthday.

Recipients of honours are displayed as they were styled before their new honour then arranged by the country whose ministers advised The Queen on the appointments, honour, degree and where appropriate by division (i.e. Civil and Military). The Order of Precedence is determined by each individual realm

New Zealand[edit]

The official record of "The Queen's Birthday Honours 2001" for New Zealand was published in The New Zealand Gazette on 8 June 2001.[2]

The New Zealand Order of Merit[edit]

The Queen has been pleased, on the occasion of the New Zealand celebration of Her Majesty's Birthday, to approve the following appointments to The New Zealand Order of Merit

Distinguished Companion (DCNZM)[edit]

Mrs Patricia Mary Harrison Q.S.O. Dunedin North For services to education and the community.
The Right Honourable John Steele Henry Q.C. Auckland For services as a Judge of the Court of Appeal.
Dr David Henry Lewis Waitakere, Auckland For services to yachting and exploration.
Sister Pauline Margaret O'Regan C.B.E. Christchurch For services to education and the community.
Dr Ranginui Joseph Isaac Walker Auckland For services to Māori.

Companion (CNZM)[edit]

The Most Reverend Denis George Browne Hamilton For services to the community.
Ms Judy Coralyn Sylvia Callingham Auckland For services to drama.
Dr Shirley Joan Chapple Auckland For services to medicine and the community.
Emeritus Professor John Dunmore J.P. Auckland For services to literature and historical research.
Mrs Audrey Lily Eagle Dunedin For services to botanical art.
Emeritus Professor Sir Raymond William Firth London, United Kingdom For services to anthropology.
Miss Margaret Mary Hutchison Wellington For services to women and the community.
Norman William Kingsbury J.P. Hamilton For services to education.
Emeritus Professor George Alexander Knox M.B.E. Christchurch For services to ecology and biological science.
Gary Albert Paykel Auckland For services to manufacturing and the community.
Dr Merimeri Penfold Te Atatu South For services to Māori.
Hapimana Toby Rikihana Christchurch For services to education.
Emeritus Professor William Edward Willmott Christchurch For services to New Zealand - China relations.

Officer (ONZM)[edit]

Dr David Maxwell O'Neill Becroft Auckland For services to medicine.
William David Benjamin J.P. Westport For services to local body and community affairs.
Peter Wilson Boag Wellington For public and community services.
Michael Shane Campbell Titahi Bay, Porirua City For services to golf.
Dr Karen Mary Cooper Hastings For services to science.
Dr Lawrence James Croxson Turangi For services to dental health.
Michael Patrick Doolan Christchurch, currently in Hampshire, United Kingdom For services to social welfare.
Robert Leslie Field Feilding For services to the motor industry.
Paul Fitzharris Waitati, Otago Lately Assistant Commissioner of Police, New Zealand Police.
Dr Brian Edgar Goulden Palmerston North For services to the equine industry.
Mrs Eleanor Ann Hawthorn Pukekohe For services to pharmacy and the community.
Ms Elizabeth Hawthorne Auckland For services to the theatre.
Ms Robyn Mary Hunt J.P. Wellington For services to people with disabilities.
Dr Austin Vernon Mitchell London, United Kingdom For services to New Zealand interests in the United Kingdom.
Stanley Arthur Palmer Auckland For services to fine art.
Ms Ann Robinson Auckland For services to glass art.
Miss Elizabeth Anne Rowse Wellington For services to ballet and dance.
Mrs Catherine Rosaleen Saunders Auckland For services to broadcasting and the community.
Peter Charles Sinclair Auckland For services to broadcasting.
Ralph Allan Stockdill Wellington For services to employment relations.
John Douglas Storey Te Awamutu For services to the dairy industry.
Duncan Wishart Taylor J.P. Waiareka, Oamaru For services to local government.
Michael Anthony Walsh Lower Hutt For services to softball.
Ms Susan Accushla Wilson Wellington For services to the theatre.
New Zealand Defence Force
Commodore Alan John Peck (Q18460) Lower Hutt Royal New Zealand Navy.
Warrant Officer Class One Hohaia Charles Collier (K557805) Paraparaumu Royal New Zealand Infantry Regiment.

Officer (ONZM) - Additional[edit]

Colonel Martin John Angus Dransfield (E55963) Colonels' List, New Zealand Army
Wing Commander Russell Graeme Pirihi M.V.O. (N90931), Royal New Zealand Air Force

Member (MNZM)[edit]

Mrs Maureen Rose Aitken Plimmerton For services to the community.
Kerry Ayling Ashby Manukau City For services to rowing.
William David Baillie Auckland For services to athletics.
Richard Peter Bentley Manukau City For services to the community.
Dr Katharine Helen Campbell Bowden Tutukaka, Whangarei For services to public health and the community.
Philip Douglas Broadhurst Auckland For services to jazz music.
Graham Read Burgess Auckland For services to cricket.
Kenneth Soo Keung Chan J.P. Wellington For services to the Chinese community.
Mrs Wilma Coppins Auckland For services to the community.
Jesse Maisey Crutchley Ranfurly, Central Otago For services to farming, local bodies and the community.
Patrick John Davidsen Nelson Chief Fire Officer, Stoke Volunteer Fire Brigade. For services to the New Zealand Fire Service and the community.
Mrs Yvonne Dufaur Auckland For services to volunteer management.
Mrs Carroll Elizabeth Finlayson J.P. Pokeno For services to the community.
Trevor Richard Duncan Flint Christchurch For services to table tennis.
Dr Ross Clifton Gordon Stratford For services to the community.
Mrs Mary Frances Haughey Christchurch For services to the community.
Murray John Henshall Auckland For services to mental health.
Galumalemana Alfred Hunkin Tawa, Wellington For services to the Pacific Islands community.
Cecil Henry Irwin J.P. Dunedin For services to education.
Bruce George Kilmister Auckland For services to the community.
Terrence Edward King J.P. Invercargill For services to the community.
Mrs Jadwiga Lendnal Wellington For services to the Polish community.
Andrew Roy Leslie J.P. Petone For services to rugby.
Daniel Samuel Lewis J.P. formerly Wellington and now of Caulfield, Victoria, Australia For services to the community.
Graham James Lindsay J.P. Blenheim For services to economic development.
Mrs Suzanne Joy Lynch Auckland For services to entertainment.
Mrs Edith Jessie McGimpsey Waimate, South Canterbury For services to the community.
Mrs Doris Elizabeth Mehrtens Hokitika For services to the community.
Mrs Cynthia Ann Mills J.P. Porirua For services to the community.
Ms Elizabeth (Liz) Ceiridwen Moore (Mrs Lambert) Auckland For services to education.
James Moriarty Wellington For services to drama.
Shirley Erena Murray Raumati For services as a hymn writer.
Cyril Te Hiringanuku Ngamane Thames For services to the community.
Associate Professor Angela Rosalind Creighton Pack Dunedin For services to dentistry.
Mrs Diana Rae Parsons Christchurch For services to music and the community.
Ms Linda Pearson Auckland For services to community health.
John Charles Perriam Cromwell, Central Otago For services to the wool industry.
Mrs Edith Rae Whakatane For services to the community.
Karl Robinson Auckland For services to welfare work.
Patrick Bernard Robinson J.P. Rawene For services to local government and the community.
John Leonard Schwabe Palmerston North For services to music.
Henry John Stace E.D. Picton For services to marine heritage and local body affairs.
Alan Reynal Stevens Lower Hutt For services to athletics.
Mrs Maureen Te Rangi Rere I Waho Waaka Rotorua For services to tourism and the community.
Dr John Warham Christchurch For services to ornithology.
Mrs Apo Henarata Te Huia Wawatai Tikitiki, East Coast For services to the community.
Mrs Judith Williams Wellington For services to the New Zealand Portrait Gallery.
New Zealand Defence Force
Arthur James Wright Ohinewai For services to horse trials.
Warrant Officer Seaman Reece Stuart Golding (S17588) Royal New Zealand Navy
Warrant Officer Marine Technician (Propulsion) James Donald Hayes (T20901) Royal New Zealand

Member (MNZM) - Additional[edit]

Major Andrew Carson Dunn (C769904) Royal New Zealand Army Medical Corps
Flight Sergeant Peter Alexander Wilson (D87380) Royal New Zealand Air Force
Staff Sergeant Alan Bruce Marriott (R55790) The Corps Royal New Zealand Engineers
Corporal Mark Anderson (A181516) Corps Royal New Zealand Military Police

Queen's Service Order (QSO)[edit]

Foster John Husband Taramea Bay, Riverton For Community Service
Mrs Dorothy May McCaw Milton, Otago For Community Service
The Reverend John Alexander Marsden Auckland For Community Service
Mrs Merle Elizabeth Newlove Dargaville For Community Service
Mrs Pauline Eunice Tangiora Q.S.M. J.P. Mahia For Community Service
Mrs Jeanette Kathleen Tarbotton Ashburton For Community Service
John Elliott Watson Wellington For Community Service
Miss Judith Ann Wilson Manukau City For Community Service
Ross Leslie Allen J.P. New Plymouth For Public Services
Mrs Frana Grace Cardno J.P. Te Anau, Southland For Public Services
Anthony Paul Holman Auckland For Public Services
Mrs Nita Vilna Hornbrook J.P. Nelson For Public Services
Leo Francis McKendry Blenheim For Public Services
Mrs Mollie Ngan-Kee J.P. Lower Hutt For Public Services
Mrs Olwen Grace Mary Norton Timaru For Public Services
Mrs Susan Ann Urquhart Wellington For Public Services

Queen's Service Medal (QSM)[edit]

Community Service
Leslie Walter Carrick Dunedin
Mrs Mary Nancye Christina Carrick Dunedin
Raymond Colin Clayton Rotorua
Johnny Tahu Cooper Lower Hutt
Mrs Nina Jackalyn Crawford Waiuku
Ms Gillian Patricia Davies Wellington
Miss Lois Annis Duncan Wellington
Miss Patricia Mary Fowle Waihi
Mrs Judith Ann Fowler Auckland
David Langton Gallop Christchurch
Jack Douglas Gillespie Christchurch
Frank Barton Greenem Palmerston North
Mrs Leonie Elizabeth Gunning Auckland
Mrs Shirley Jean Hyland Gisborne
Mrs Teata Inakura Kumeu, Auckland
Brian John Kennedy Auckland
James Robert Lynch Wellington
Raymond Maurice McConchie Nelson
Andrew James McKenzie Carterton
William McKenzie North Shore City
Mrs Mary Susanne (Honey) Martin J.P. Taupo
James John Oliver Mitchell J.P. Manukau City
Mrs Vera Lily Kate Mummery Auckland
Mrs Shirley Ivy May Pearpoint Feilding
Mrs Margaret Effie Roberts (Margot Lloyd) North Shore City
Mrs Ina Jean Rountree Manukau City
Kenneth Gordon Sager Putaruru
Mrs Merle Napper Sheehan Rangiora
Mrs Tapaeru Skinnon Wellington
Colin Woulds Smith Hamilton
Mrs Betty Stone Greymouth
Desmond Brian Waite Auckland
Mrs Heather Anne Walker Wairoa
Mrs Verna Lenice Warner J.P. Taumarunui
Tutarangi Wichman Havelock North
For Public Services
Ashley George Bell Levin
Graham John Bell Rotorua Detective Inspector, New Zealand Police.
John Patrick Cyril Blumsky Waikuku Beach, North Canterbury
Alexander Maurice Clarke Wainuiomata
Trevor Vincent Collings Papakura
Mrs Beryl Joy Doyle J.P. Paraparaumu Beach
John Douglas Walter Gadsby J.P. Hastings Fire Force Commander, Hastings District Council Rural Fire Authority.
Mrs Pamela Maureen Garbes Kaikoura
Mrs (Doreen) Ruth Hammond J.P. Lower Hutt
John William Hull J.P. Pukekohe
Mrs Pamela Jamieson Huntly
Gordon David Kirk Christchurch
Frank William Leadley Opua, Bay of Islands
William Charles Nicholl MacLean Johnsonville, Wellington Lately, Station Commander, Johnsonville Volunteer Fire Brigade, New Zealand Fire Service
Norman Charles McIntosh Hamilton Senior Constable, New Zealand Police.
Keith Leslie McKenzie Taumarunui
Ms Davida Morehu Mita Palmerston North
Ms Dawne Muriel Morton Wanganui
Warren Keith Oliver Grey Valley, Greymouth Volunteer Fireman, Ikamatua Volunteer Fire Brigade, New Zealand Fire Service.
Alexander Bruce Ott Governors Bay
Wayne Ingoa Panapa Hamilton Senior Constable, New Zealand Police.
David Harold Parker J.P. Warkworth
Mrs Judith Ngaire Maud Pickard Hamilton
Nicholas John Pupich Blackball, Westland Senior Station Officer, Ikamatua Volunteer Fire Brigade, New Zealand Fire Service.
Ms Alison Marie Quigan Palmerston North
Ralph Ian Rayner Clareville, Carterton
Lance Andrew Rollo Wainuiomata Constable, New Zealand Police.
Mrs Yvonne Gladys Saville Christchurch
Manu Robert Alan Tawhai Wellington
Jack Trevor Van Dyk J.P. Auckland
Michael Paul Walsh North Shore City Constable, New Zealand Police.
Cyril Whitaker Havelock North
Francis William Woodward Hamilton

References[edit]