2003 CARIFTA Games

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
XXXII CARIFTA Games
Carifta logo 2003.gif
Host city Port of Spain, Trinidad and Tobago Trinidad and Tobago
Date(s) April 19-21
Main stadium Hasely Crawford National Stadium
Level Junior and Youth
Participation about 427
(219 junior, 208 youth) athletes from
about 23 nations
Events 66
(35 junior (incl. 3 open), 31 youth)
Records set 14 games records

The 32nd CARIFTA Games were held in the Hasely Crawford National Stadium in Port of Spain, Trinidad and Tobago on April 19-21, 2003. A detailed report on the results was given.[1]

Participation (unofficial)[edit]

Detailed result lists can be found on the CFPI[2] and the "World Junior Athletics History" website.[3] An unofficial count yields the number of about 427 athletes (219 junior (under-20) and 208 youth (under-17)) from about 23 countries: Anguilla (3), Antigua and Barbuda (15), Aruba (4), Bahamas (64), Barbados (21), Bermuda (7), British Virgin Islands (7), Cayman Islands (13), Dominica (4), French Guiana (2), Grenada (47), Guadeloupe (20), Guyana (15), Haiti (7), Jamaica (70), Martinique (19), Netherlands Antilles (15), Saint Kitts and Nevis (6), Saint Lucia (8), Saint Vincent and the Grenadines (5), Trinidad and Tobago (66), Turks and Caicos Islands (8), US Virgin Islands (1).

Records[edit]

A total of 14 games records were set.[1][2]

In the boys' U-20 category, Usain Bolt from Jamaica set three new games records finishing the 200 metres in 20.43s (wind: -1.1 m/s), the 400 metres in 46.35s, and together with the Jamaican 4x100m relay team in 39.43s. In triple jump, Ayata Joseph from Antigua and Barbuda set a new mark of 16.20 metres. In shot put, Jamaican Kimani Kirton achieved 17.33 metres. In the discus throw competition, the old mark of 50.41 metres by Jamaican Dwayne Henclewood from the year 2000 was improved three times. First, Kimani Kirton from Jamaica threw 51.25 metres in his second attempt. Then, Eric Mathias from the British Virgin Islands reached 51.43 metres in his fifth attempt, before setting the final mark of 55.20 metres in the last attempt.

In the girls' U-20 category, Camile Robinson from Jamaica finished the 400 metres hurdles in 56.61 seconds. The Jamaican 4x400 metres relay team set the new record to 3:36.20. Peaches Roach from Jamaica and Levern Spencer from Saint Lucia jumped 1.86 metres high.

In the boys' U-17 category, Romaine Gordon from Jamaica won the in 100 metres hurdles in the new record time of 13.12s (wind: (-1.8 m/s).

Finally, in the girls' U-17 category, Kimberly Williams from Jamaica set the new record in triple jump in 12.18 metres (wind: 0.3 m/s), and the Jamaican 4x400 metres team achieved 3:39.50.

Austin Sealy Award[edit]

The Austin Sealy Trophy for the most outstanding athlete of the games was awarded to Usain Bolt from Jamaica.[1][4][5] He won 4 gold medals (100m, 200m, 4x100m relay, and 4x400m relay) in the junior (U-20) category, achieving three new games records.


Medal summary[edit]

Medal winners are published by category: Boys under 20 (Junior),[6] Girls under 20 (Junior),[7] Boys under 17 (Youth),[8] and Girls under 17 (Youth).[9] Complete results can be found on the CFPI[2] and the "World Junior Athletics History" website.[3]

Boys under 20 (Junior)[edit]

Event Gold Silver Bronze
100 metres
(3.8 m/s)
 Darrel Brown (TRI) 10.20w  Churandy Martina (AHO) 10.37w  Tesfa Latty (JAM) 10.40w
200 metres
(-1.1 m/s)
 Usain Bolt (JAM) 20.43 CR  Daniel Bailey (ATG) 21.10  Adrian Durant (ISV) 21.14
400 metres  Usain Bolt (JAM) 46.35 CR  Jamil James (TRI) 47.34  Andretti Bain (BAH) 47.39
800 metres  Mellard Brown (JAM) 1:50.49  Davian Parker (JAM) 1:52.08  Carlan Arthur (TRI) 1:52.22
1500 metres  Carlan Arthur (TRI) 4:03.29  Alex Sawyer (BAH) 4:03.32  Ran Joseph (LCA) 4:03.81
5000 metres  Cleveland Forde (GUY) 15:27.42  Jason Elleson (JAM) 15:35.64  Kerone Fairweather (JAM) 16:14.24
110 metres hurdles
(-3.1 m/s)
 Eddy De Lépine (MTQ) 14.25  Shamar Sands (BAH) 14.48  Pete Smith (JAM) 14.64
400 metres hurdles  Kimani Williams (JAM) 51.22  Isa Phillips (JAM) 51.29  Andretti Bain (BAH) 53.68
High Jump  Carlos Mattis (JAM) 2.09  Garvin Peters (GRN)
 Omar Wright (CAY)
2.03
Pole Vault  Wasim Walker (JAM) 4.01
Long Jump  Damion Young (JAM) 7.40
(-1.8 m/s)
 Cédric Bergoz (MTQ) 7.27
(0.6 m/s)
 Shawn Thomas (TRI) 7.27
(1.7 m/s)
Triple Jump  Ayata Joseph (ATG) 16.20 CR
(1.0 m/s)
 Carlos Mattis (JAM) 15.19w
(3.0 m/s)
 Jamal Cumberbatch (BAR) 14.80w
(2.3 m/s)
Shot Put  Kimani Kirton (JAM) 17.33 CR  Fabian Morgan (JAM) 16.78  David Villeneuve (MTQ) 16.62
Discus Throw  Eric Mathias (IVB) 55.20 CR  Kimani Kirton (JAM) 51.25  David Villeneuve (MTQ) 51.09
Javelin Throw  Jamal Forde (BAR) 65.46  Christophe Marie-Nelly (MTQ) 60.83  Densley Joseph (GRN) 59.05
Heptathlon  Wilbert Walker (JAM) 4837  Akido Noel (GRN) 4613  Mikel Courtney (TRI) 4523
4 x 100 metres relay  Jamaica
Winston Hutton
Orion Nicely
Tesfa Latty
Usain Bolt
39.43 CR  Trinidad and Tobago
Marcus Duncan
Dion Rodriguez
Mark Phillip
Darrel Brown
40.64  Bahamas
Shamar Sands
Alonzo Hinds
Tyrone Sawyer
Oscar Greene
40.80
4 x 400 metres relay  Jamaica
Mellard Brown
Kimani Williams
Isa Phillips
Usain Bolt
3:09.70  Trinidad and Tobago
Joel Pile
Kellon Francis
Deverne Charles
Jamil James
3:12.46  Bahamas
Allison Bridgewater
Tyrone Sawyer
Jacobi Mitchell
Andretti Bain
3:13.72

: Open event for both junior and youth athletes.

Girls under 20 (Junior)[edit]

Event Gold Silver Bronze
100 metres
(3.8 m/s)
 Kerron Stewart (JAM) 11.41w  Sherone Simpson (JAM) 11.44w  Wanda Hutson (TRI) 11.68w
200 metres
(-3.0 m/s)
 Tiandra Ponteen (SKN) 23.71  Nickesha Anderson (JAM) 23.76  Kerron Stewart (JAM) 23.93
400 metres  Anneisha McLaughlin (JAM) 52.57  Tiandra Ponteen (SKN) 52.76  Davita Prendergast (JAM) 53.96
800 metres  Carlene Robinson (JAM) 2:07.56  Kayann Thompson (JAM) 2:07.94  Denelle de Verteuil (TRI) 2:14.04
1500 metres  Kayann Thompson (JAM) 4:31.75  Janill Williams (ATG) 4:37.08  Vanessa Whittle (JAM) 4:38.03
3000 metres  Janill Williams (ATG) 10:12.32  Jennifer Chichester (GUY) 10:14.08  Lorain McKenzie (JAM) 10:15.47
100 metres hurdles
(-2.2 m/s)
 Nadina Marsh (JAM) 13.89  Keisha Brown (JAM) 13.96  Géraldine Lecefel (MTQ) 14.56
400 metres hurdles  Camile Robinson (JAM) 56.61 CR  Carlene Robinson (JAM) 58.47  Josanne Lucas (TRI) 58.55
High Jump  Peaches Roach (JAM) 1.86 CR  Levern Spencer (LCA) 1.86 CR  Shaunette Davidson (JAM) 1.84
Long Jump  Elysée Vesanes (MTQ) 6.28
(1.5 m/s)
 Kedine Geddes (JAM) 6.23w
(2.9 m/s)
 Charisse Bacchus (TRI) 6.13w
(3.3 m/s)
Triple Jump  Sheron Mark (TRI) 12.82  Zelica Montout (GLP) 12.74  Prescillia Corneille (GLP) 12.63
Shot Put  Aymara Albury (BAH) 13.62  Tressa-Anne Charles (LCA) 13.21  Astrid Hemat (GUF) 12.37
Discus Throw  Shernelle Nicholls (BAR) 41.77  LokToya McShine (TRI) 40.10  Aymara Albury (BAH) 39.80
Javelin Throw  Nathalia Vincent (GRN) 43.53  Erma Gene Evans (LCA) 43.08  Melinda Bastian (BAH) 40.91
Pentathlon  Nadina Marsh (JAM) 3868  Charisse Bacchus (TRI) 3548w  Cuquie Melville (TRI) 3401
4 x 100 metres relay  Jamaica
Jodi-Ann Powell
Kerron Stewart
Nickesha Anderson
Sherone Simpson
44.42  Trinidad and Tobago
Dianne Cooke
Wanda Hutson
Monique Cabral
Kelly-Ann Baptiste
45.09  Bahamas
Cotrell Martin
Leonie Ezegbunam
Felicia Sturrup
Utica Edgecombe
46.47
4 x 400 metres relay  Jamaica
Davita Prendergast
Carlene Robinson
Camille Robinson
Anneisha McLaughlin
3:36.20 CR  Trinidad and Tobago
Crystal Skeete
Abigail David
Josanne Lucas
Kyesha Hills
3:40.08  Bahamas
Cotrell Martin
Sidell Ingraham
Lanece Clarke
Felicia Sturrup
3:53.86

: Open event for both junior and youth athletes.


Boys under 17 (Youth)[edit]

Event Gold Silver Bronze
100 metres
(1.3 m/s)
 Remaldo Rose (JAM) 10.65  Jerraine Downie (JAM) 10.72  Ramon Gittens (BAR) 10.92
200 metres
(-2.1 m/s)
 Mekel Downer (JAM) 22.25  Akeem Forde (BAR) 22.27  Jerraine Downie (JAM) 22.30
400 metres  Josef Robertson (JAM) 48.54  Renny Quow (TRI) 48.97  Akeem Forde (BAR) 49.60
800 metres  Jamaal James (TRI) 1:56.15  Kemar Ellis (JAM) 1:56.92  Melvin Weller (JAM) 1:57.27
1500 metres  Neilon Joseph (GRN) 4:13.52  Roderick Rock (BAR) 4:15.69  Robert Watson (JAM) 4:17.00
3000 metres  Neilon Joseph (GRN) 9:20.50  Sandino Nero (TRI) 9:22.75  Lorry Lucea (MTQ) 9:29.60
100 metres hurdles
(-1.8 m/s)
 Romaine Gordon (JAM) 13.12 CR  Akeil Facey (JAM) 13.44  Stevy Theliam (MTQ) 13.70
400 metres hurdles  Josef Robertson (JAM) 53.69  Terry Marshall (BAR) 54.81  Andre Pratt (JAM) 56.44
High Jump  Alain Bailey (JAM) 2.03  Akeil Facey (JAM) 2.00  Joel Phillip (GRN) 1.95
Long Jump  Joel Phillip (GRN) 6.98
(-1.5 m/s)
 Alain Bailey (JAM) 6.92
(0.3 m/s)
 Claude Paul (AHO) 6.75
(0.2 m/s)
Triple Jump  Brandon Joseph (ATG) 14.21
(1.3 m/s)
 Barry Batson (BAR) 14.14w
(2.9 m/s)
 Joel Phillip (GRN) 14.06
(-0.9 m/s)
Shot Put  Tyron Benjamin (DMA) 15.17  Deon Charles (GRN) 14.56  Ramon Harewood (BAR) 13.71
Discus Throw  Sharif Small (JAM) 47.39  Tyron Benjamin (DMA) 44.12  Raedon Gill (GRN) 40.49
Javelin Throw  Jody Placid (GRN) 57.71  Jonathan Denis (GLP) 55.97  Wayne George (GRN) 49.29
4 x 100 metres relay  Jamaica
Josef Robertson
Andre Pratt
Jerraine Downie
Renaldo Rose
41.77  Barbados
Barry Batson
Ramon Gittens
Terry Marshall
Akeem Forde
42.13  Trinidad and Tobago
Kester Charles
Kern Mapp
Jamal Clinton
Kashif Williams
42.19
4 x 400 metres relay  Jamaica
Andre Pratt
Kemar Ellis
Mekel Downer
Josef Robertson
3:19.17  Barbados
Terry Marshall
Roderick Rock
Rasheed Holder
Akeem Forde
3:21.19  Bahamas
Kayuse Burrows
Decode Glinton
Deangelo Griffin
Wilton Martin
3:21.25

Girls under 17 (Youth)[edit]

Event Gold Silver Bronze
100 metres
(1.3 m/s)
 Samantha Henry (JAM) 11.71  Tamara Rigby (BAH) 11.79  Shaunetta Stewart (JAM) 11.89
200 metres
(-2.2 m/s)
 Tavara Rigby (BAH) 24.29  Shaunetta Stewart (JAM) 24.43  Tamara Rigby (BAH) 24.66
400 metres  Annabella Reid (JAM) 53.81  Sonita Sutherland (JAM) 53.90  Tavara Rigby (BAH) 54.92
800 metres  Jodian Richards (JAM) 2:14.57  Pilar McShine (TRI) 2:15.49  Nicole Ledgister (JAM) 2:16.71
1500 metres  Jodian Richards (JAM) 4:37.72  Pilar McShine (TRI) 4:38.67  Jennifer Chichester (GUY) 4:48.06
100 metres hurdles
(-2.9 m/s)
 Natasha Ruddock (JAM) 14.42  Tavia Burke (JAM) 14.51  Michelle Cumberbatch (BAH) 15.42
300 metres hurdles  Sherene Pinnock (JAM) 42.24  Melony McKay (JAM) 42.61  Nerissa Phillip (GRN) 43.08
High Jump  Rhonda Watkins (TRI) 1.73  Latroya Darrell (BER) 1.68  Andrea Moss (BAH) 1.65
Long Jump  Rhonda Watkins (TRI) 5.79
(0.8 m/s)
 Kimona Smith (JAM) 5.58w
(2.7 m/s)
 Shara Proctor (AIA) 5.45
(1.1 m/s)
Triple Jump  Kimberly Williams (JAM) 12.18 CR
(0.3 m/s)
 Kimona Smith (JAM) 11.98
(-1.3 m/s)
 Lorrie Hamony (GLP) 11.75
(-1.6 m/s)
Shot Put  Brittney Marshall (BER) 12.44  Annie Alexander (TRI) 12.01  Sabina Christmas (DMA) 11.80
Discus Throw  Sasha Ferguson (BAH) 36.23  Marie-Christine Vulcain (MTQ) 36.02  Brittney Marshall (BER) 35.66
Javelin Throw  Amanda Edwards (ATG) 39.06  Tracy Morrison (BAH) 38.48  Laurence Germany (MTQ) 37.16
4 x 100 metres relay  Jamaica
Tavia Burke
Sharneter Stewart
Annabella Reid
Samantha Henry
46.07  Bahamas
Tamara Rigby
Tavara Rigby
Tina Ferguson
T'Shonda Webb
46.75  Guadeloupe
Audrey Rima
Cynthia Gane
Teissa Pierre-Justin
Melina Gallas
47.20
4 x 400 metres relay  Jamaica
Sherene Pinnock
Sonita Sutherland
Melony McKay
Annabella Reid
3:39.50 CR  Bahamas
Tamara Rigby
Deandra Lang
Michelle Cumberbatch
Tavara Rigby
3:48.23  Trinidad and Tobago
Karla Hope
Gineille Felix
Sade St. Louis
Pilar McShine
3:49.29


Medal table[edit]

The medal count has been published.[10] It is in agreement with an unofficial medal count.

  The host country is highlighted in lavender blue
Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1  Jamaica 39 23 14 76
2  Trinidad and Tobago 6 12 10 28
3  Grenada 5 3 6 14
4  Antigua and Barbuda 4 2 0 6
5  Bahamas 3 6 13 22
6  Barbados 2 6 4 12
7  Martinique 2 3 6 11
8  Bermuda 1 1 1 3
 Dominica 1 1 1 3
 Guyana 1 1 1 3
11  Saint Kitts and Nevis 1 1 0 2
12  British Virgin Islands 1 0 0 1
13  Saint Lucia 0 3 1 4
14  Guadeloupe 0 2 3 5
15  Netherlands Antilles 0 1 1 2
16  Cayman Islands 0 1 0 1
17  Anguilla 0 0 1 1
 French Guiana 0 0 1 1
 U.S. Virgin Islands 0 0 1 1


References[edit]

  1. ^ a b c Finlayson, Alpheus (Apr 23, 2003), Bolt named outstanding athlete of 32nd Carifta Games, IAAF, retrieved Feb 5, 2012 
  2. ^ a b c Carifta Games Championships, Port of Spain, Trinidad & Tobago, Hasely Crawford National Stadium, April 19-21, 2003, C.F.P.I. Timing & Data, retrieved October 16, 2011 
  3. ^ a b World Junior Athletics History, WORLD JUNIOR ATHLETICS HISTORY ("WJAH"), retrieved October 8, 2011 
  4. ^ Carifta Games Magazine, Part 2, Carifta Games 2011, retrieved Oct 12, 2011 
  5. ^ Carifta Games Magazine, Part 3, Carifta Games 2011, retrieved Oct 12, 2011 
  6. ^ Athletics Weekly, CARIFTA GAMES (UNDER 20 MEN), retrieved October 8, 2011 
  7. ^ Athletics Weekly, CARIFTA GAMES (UNDER 20 WOMEN), retrieved October 8, 2011 
  8. ^ Athletics Weekly, CARIFTA GAMES (UNDER 17 BOYS), retrieved October 8, 2011 
  9. ^ Athletics Weekly, CARIFTA GAMES (UNDER 17 GIRLS), retrieved October 8, 2011 
  10. ^ 32nd Carifta Games in Trinidad & Tobago - 4/19/2003 to 4/21/2003, Sponsors RBTT, National Gas Co., Guardian LTD, Hasely Crawford Stadium, Port of Spain, T&T, Medal Count, C.F.P.I. Timing & Data, retrieved October 16, 2011 

External links[edit]