2003 Pan American Junior Athletics Championships

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
XII Pan American Junior Athletics Championships
Pan Am junior logo 2003.jpg
Host city Bridgetown, Barbados Barbados
Date(s) 18–20 July
Main stadium Barbados National Stadium
Level Junior
Participation about 352 athletes from
31 nations
Events 43

The 12th Pan American Junior Athletics Championships were held in Bridgetown, Barbados at the National Stadium on 18–20 July 2003.[1] Jamaican sprinter Usain Bolt had the outstanding performance equalling the 200m World Junior record, while the team of the USA dominated the championships gaining 48 medals.[2]

Participation (unofficial)[edit]

Detailed result lists can be found on the CACAC,[3] the CFPI,[4] the USA Track & Field,[5] and the "World Junior Athletics History" website.[6] An unofficial count yields the number of about 352 athletes from about 31 countries: Antigua and Barbuda (7), Argentina (12), Bahamas (6), Barbados (17), Bolivia (1), Brazil (22), British Virgin Islands (2), Canada (46), Cayman Islands (1), Chile (14), Colombia (11), Costa Rica (2), Cuba (6), Dominica (2), Dominican Republic (3), Ecuador (6), El Salvador (3), Grenada (4), Guyana (3), Jamaica (34), Mexico (21), Netherlands Antilles (1), Nicaragua (1), Peru (5), Puerto Rico (11), Saint Lucia (5), Saint Vincent and the Grenadines (2), Trinidad and Tobago (14), United States (72), U.S. Virgin Islands (1), Venezuela (17).

Medal summary[edit]

Medal winners are published.[7] Complete results can be found on the CACAC,[3] the CFPI[4] on the USA Track & Field[5] and on the "World Junior Athletics History" website.[6]

Men[edit]

Event Gold Silver Bronze
100 metres  Churandy Martina (AHO) 10.33  Kenny O'Neal (USA) 10.42  Tesfa Latty (JAM) 10.47
200 metres  Usain Bolt (JAM) 20.13 WYB, =WJR, CR  David Neville (USA) 20.63  Jorge Sena (BRA) 20.70
400 metres  Ashton Collins (USA) 45.59  Jeremy Wariner (USA) 45.63  Michael Mathieu (BAH) 46.47
800 metres  Thiago Chyaromont (BRA) 1:48.76  Simeon Bovell (TRI) 1:49.54  Michael McGrath (USA) 1:50.16
1500 metres  Maury Surel Castillo (CUB) 3:47.13  Kurt Benninger (CAN) 3:49.08  Mike Woods (CAN) 3:50.93
5000 metres  Galen Rupp (USA) 14:20.29  Arturo Merced (MEX) 14:30.68  Maury Surel Castillo (CUB) 14:38.04
10000 metres  Brett Gotcher (USA) 30:39.51  Jonathan Castañeda (MEX) 30:40.04  Deivis Sanches (VEN) 30:40.66
3000 metres steeplechase  Cristián Patiño (ECU) 9:05.70  Kevin Davis (USA) 9:06.20  Jean Calzadilla (VEN) 9:06.25
110 metres hurdles
(Wind: +0.0 m/s)
 Kenneth Fergusson (USA) 13.60  Dexter Faulk (USA) 13.82  Jesse King (BAR) 14.46
400 metres hurdles  Kenneth Fergusson (USA) 50.07  Isa Phillips (JAM) 50.95  Javier Culson (PUR) 51.10
High Jump  Keith Moffatt (USA) 2.20  Mark Dillon (CAN) 2.15  Michael Morrison (USA) 2.10
Pole Vault  Germán Chiaraviglio (ARG) 5.15  João Gabriel Sousa (BRA) 5.00  Jason Wurster (CAN) 4.90
Long Jump  Wilfredo Martínez (CUB) 7.70
(+0.2 m/s)
 David Giralt (CUB) 7.63
(+0.0 m/s)
 Ronald Hill (USA) 7.58
(+0.0 m/s)
Triple Jump  David Giralt (CUB) 16.93 PB
(−0.5 m/s)
 Ayata Joseph (ATG) 16.29
(+0.1 m/s)
 Leonardo dos Santos (BRA) 15.66
(+0.1 m/s)
Shot Put  Garrett Johnson (USA) 19.95  Noah Bryant (USA) 19.40  Gustavo de Mendonça (BRA) 19.24
Discus Throw  Gustavo de Mendonça (BRA) 58.76  Adam Kuehl (USA) 55.41  Jim Steacy (CAN) 55.26
Hammer Throw  Jim Steacy (CAN) 70.70  Nick Owens (USA) 65.13  Leandro Benetti (ARG) 64.76
Javelin Throw  Júlio César de Oliveira (BRA) 68.42  Justin Ryncavage (USA) 68.30  Thomas Jordan (USA) 63.57
Decathlon  Donavan Kilmartin (USA) 7486 CR  Matías López (ARG) 6635  Freddy Díaz (VEN) 6616
10000 metres Track Walk  Francisco Flores (MEX) 46:27.34  Eder Sánchez (MEX) 46:27.41  Carlos Borgoño (CHI) 46:28.70
4 x 100 metres relay  United States
Carlos Moore
Aaron Collins
Ashton Collins
Willie Hordge
39.29 PB  Jamaica
Winston Hutton
Tesfa Latty
Adrian Cephas
Usain Bolt
39.40 PB  Canada

Jamie Adjetey-Nelson
Jonathan Suddaby
Julien Dugal
41.74
4 x 400 metres relay  United States
Elzie Coleman
Jeremy Wariner
Kenneth Fergusson
Ashton Collins
3:02.88 PB  Canada
Nathan Vadeboncoeur
Hank Palmer
David Pedneault
Cameron Sahaduth
3:11.56  Jamaica
Melhard Brown
Kiel Browne
Rohan Phipps
Isa Phillips
3:12.41

Women[edit]

Event Gold Silver Bronze
100 metres  Shalonda Solomon (USA) 11.35  Sherone Simpson (JAM) 11.44  Wanda Hutson (TRI) 11.58
200 metres
(Wind: +0.0 m/s)
 Shalonda Solomon (USA) 22.93 CR  Anneisha McLaughlin (JAM) 23.34  Shana Cox (USA) 23.39
400 metres  Stephanie Smith (USA) 52.52  Angel Perkins (USA) 52.76  Sonita Sutherland (JAM) 53.56
800 metres  Yuneisi Santiusti (CUB) 2:04.78  Kayann Thompson (JAM) 2:05.54  Carlene Robinson (JAM) 2:06.51
1500 metres  Yuneisi Santiusti (CUB) 4:24.56  Chantelle Dron (USA) 4:26.66  Elizabeth Maloy (USA) 4:26.87
3000 metres  Inés Melchor (PER) 9:57.96  Laura Zeigle (USA) 10:04.18  Ángela Figueroa (COL) 10:06.95
5000 metres  Inés Melchor (PER) 16:53.37  Suzanna Larsen (USA) 17:09.20  Amber Sayer (USA) 17:46.34
2000 metres steeplechase (exhibition)  Angela Marvin (USA) 6:37.84  Kelly Siefker (USA) 6:40.87  Ángela Figueroa (COL) 6:51.31
100 metres hurdles  Dawn Harper (USA) 13.42  Alandra Sherman (USA) 13.80  Keisha Brown (JAM) 13.86
400 metres hurdles  Amanda Dias (BRA) 58.09  Josanne Lucas (TRI) 58.43  Mackenzie Hill (USA) 58.61
High Jump  Sharon Day (USA) 1.85  Levern Spencer (LCA) 1.83  Chaunté Howard (USA) 1.81
Pole Vault  Julene Bailey (USA) 4.05 CR  Kira Costa (USA)
 Karla da Silva (BRA)
4.00
Long Jump  Yudelkis Fernández (CUB) 6.46 CR
(−0.4 m/s)
 Yuridia Bustamante (MEX) 6.20
(+0.0 m/s)
 Renee Williams (USA) 6.19
(−0.4 m/s)
Triple Jump  Yudelkis Fernández (CUB) 13.89 CR
(+0.0 m/s)
 Alyce Williams (USA) 12.87
(+0.5 m/s)
 Desiree Crichlow (BAR) 12.86
(+0.1 m/s)
Shot Put  Michelle Carter (USA) 16.23  Zara Northover (JAM) 14.46  Jennifer Dahlgren (ARG) 14.26
Discus Throw  Amarachi Ukabam (USA) 52.05  Beth Mallory (USA) 50.91  Shernelle Nicholls (BAR) 40.64
Hammer Throw  Jennifer Dahlgren (ARG) 58.61  Beth Mallory (USA) 57.75  Adriana Benaventa (VEN) 56.81
Javelin Throw  Erma Gene Evans (LCA) 49.67  Krista Woodward (CAN) 48.90  Dalila Rugama (NCA) 48.61
Heptathlon  Juana Castillo (DOM) 5381  Nadina Marsh (JAM) 5135  Janine Polischuk (CAN) 5101
10000 metres Track Walk  Alessandra Picagevicz (BRA) 52:27.57  Josette Sepúlveda (CHI) 53:04.51  Johana Malla (ECU) 53:39.42
4 x 100 metres relay  United States
Ashley Owens
Juanita Broaddus
Alandra Sherman
Shalonda Solomon
44.00  Jamaica
Jodi-Ann Powell
Simone Facey
Anneisha McLaughlin
Sherone Simpson
44.24  Trinidad and Tobago
Kerry Barrow
Wanda Hutson
Monique Cabral
Kelly-Ann Baptiste
45.15
4 x 400 metres relay  United States
Jasmine Lee
Angel Perkins
Natasha Hastings
Stephanie Smith
3:34.08  Jamaica
Camille Robinson
Sonita Sutherland
Maxine Foster
Carlene Robinson
3:41.26  Canada
Alicia Brown
Bailey Lewis
Holly Ratzlaff
Patricia Mayers
3:43.54

Medal table (unofficial)[edit]

The medal count has been published.[8][9] It is in agreement with the following unofficial medal count.

  The host country is highlighted in lavender blue
Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1  United States 20 18 10 48
2  Cuba 7 1 1 9
3  Brazil 5 2 3 10
4  Argentina 2 1 2 5
5  Peru 2 0 0 2
6  Jamaica 1 9 5 15
7  Canada 1 4 6 11
8  Mexico 1 4 0 5
9  Saint Lucia 1 1 0 2
10  Ecuador 1 0 1 2
11  Dominican Republic 1 0 0 1
 Netherlands Antilles 1 0 0 1
13  Trinidad and Tobago 0 2 2 4
14  Chile 0 1 1 2
15  Antigua and Barbuda 0 1 0 1
16  Venezuela 0 0 4 4
17  Barbados 0 0 3 3
18  Bahamas 0 0 1 1
 Colombia 0 0 1 1
 Nicaragua 0 0 1 1
 Puerto Rico 0 0 1 1

References[edit]

External links[edit]