2004 UEFA European Under-19 Championship first qualifying round

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search

This article features the 2004 UEFA European Under-19 Championship first qualifying round. 25 teams (12 group winners, 12 group runners-up and the third placed team that performed best against the numbers 1 and 2 of its group) qualified for the second qualifying round.

Byes[edit]

The following teams received a bye for this round:

Group 1[edit]

All matches were played in Northern Ireland. This group brought forth the best third placed team. Hungary performed best against group winners and runners-up Slovenia and Romania, achieving 3 points and a goal difference of +2 (4-2).

Teams Pld W D L GF GA GD Pts
 Slovenia 3 2 0 1 5 5 0 6
 Romania 3 2 0 1 4 3 +1 6
 Hungary 3 1 1 1 4 2 +2 4
 Northern Ireland 3 0 1 2 2 5 –3 1


Romania  0–2  Slovenia
Northern Ireland  0–0  Hungary
Romania  2–0  Hungary
Slovenia  3–1  Northern Ireland
Northern Ireland  1–2  Romania
Hungary  4–0  Slovenia

Group 2[edit]

All matches were played in Poland.

Teams Pld W D L GF GA GD Pts
 Poland 3 3 0 0 5 0 +5 9
 Norway 3 2 0 1 7 4 +3 6
 Latvia 3 1 0 2 6 8 –2 3
 Cyprus 3 0 0 3 3 9 –6 0


Poland  3–0  Latvia
Norway  4–1  Cyprus
Poland  1–0  Cyprus
Latvia  2–3  Norway
Norway  0–1  Poland
Cyprus  2–4  Austria

Group 3[edit]

All matches were played in Estonia.

Teams Pld W D L GF GA GD Pts
 Belgium 3 3 0 0 9 1 +8 9
 Italy 3 2 0 1 4 3 +1 6
 Georgia 3 1 0 2 8 5 +3 3
 Estonia 3 0 0 3 1 13 –12 0


Belgium  3–0  Georgia
Italy  2–0  Estonia
Belgium  3–0  Estonia
Georgia  0–1  Italy
Italy  1–3  Belgium
Estonia  1–8  Georgia

Group 4[edit]

All matches were played in Germany.

Teams Pld W D L GF GA GD Pts
 Germany 3 2 1 0 17 4 +13 7
 Denmark 3 2 1 0 10 3 +7 7
 Malta 3 1 0 2 5 15 –10 3
 Luxembourg 3 0 0 3 2 12 –10 0


Denmark  5–1  Malta
Germany  6–1  Luxembourg
Denmark  3–0  Luxembourg
Malta  1–9  Germany
Germany  2–2  Denmark
Luxembourg  1–3  Malta

Group 5[edit]

All matches were played in Croatia.

Teams Pld W D L GF GA GD Pts
 Croatia 3 3 0 0 7 1 +6 9
 Finland 3 2 0 1 7 4 +3 6
 Albania 3 0 1 2 1 3 –2 1
 Azerbaijan 3 0 1 2 2 9 –7 1


Croatia  1–0  Albania
Finland  5–1  Azerbaijan
Albania  0–1  Finland
Croatia  3–0  Azerbaijan
Finland  1–3  Croatia
Azerbaijan  1–1  Albania

Group 6[edit]

All matches were played in San Marino.

Teams Pld W D L GF GA GD Pts
 Republic of Ireland 3 2 1 0 13 3 +10 7
 Lithuania 3 1 1 1 3 3 0 4
 Bulgaria 3 1 1 1 8 2 +6 4
 San Marino 3 0 1 2 2 18 –16 1


Republic of Ireland  1–1  Bulgaria
Lithuania  1–1  San Marino
Lithuania  1–0  Bulgaria
San Marino  1–10  Republic of Ireland
Republic of Ireland  2–1  Lithuania
Bulgaria  7–0  San Marino

Group 7[edit]

All matches were played in Belarus.

Teams Pld W D L GF GA GD Pts
 Belarus 3 1 2 0 4 1 +3 5
 Portugal 3 1 2 0 4 3 +1 5
 Wales 3 1 0 2 3 6 –3 3
 Greece 3 0 2 1 2 3 –1 2


Portugal  2–1  Wales
Greece  0–0  Belarus
Portugal  1–1  Belarus
Wales  2–1  Greece
Greece  1–1  Portugal
Belarus  3–0  Wales

Group 8[edit]

All matches were played in Russia.

Teams Pld W D L GF GA GD Pts
 England 3 3 0 0 7 0 +7 9
 Russia 3 2 0 1 9 1 +8 6
 Liechtenstein 3 1 0 2 3 9 –6 3
 Andorra 3 0 0 3 1 10 –9 0


England  2–0  Liechtenstein
Russia  3–0  Andorra
England  4–0  Andorra
Liechtenstein  0–6  Russia
Russia  0–1  England
Andorra  1–3  Liechtenstein

Group 9[edit]

All matches were played in Sweden.

Teams Pld W D L GF GA GD Pts
 Austria 3 1 2 0 12 6 +6 5
 Serbia and Montenegro 3 1 2 0 6 5 +1 5
 Sweden 3 1 2 0 13 6 +7 5
 Kazakhstan 3 0 0 3 3 17 –14 0


Austria  2–2  Sweden
Serbia and Montenegro  1–0  Kazakhstan
Austria  7–1  Kazakhstan
Sweden  2–2  Serbia and Montenegro
Serbia and Montenegro  3–3  Austria
Kazakhstan  2–9  Sweden

Group 10[edit]

All matches were played in Moldova.

Teams Pld W D L GF GA GD Pts
 Netherlands 3 1 2 0 3 1 +2 5
 Israel 3 1 1 1 3 4 –1 4
 Iceland 3 1 1 1 5 5 0 4
 Moldova 3 0 2 1 3 4 –1 2


Israel  1–1  Moldova
Netherlands  1–1  Iceland
Israel  2–1  Iceland
Moldova  0–0  Netherlands
Netherlands  2–0  Israel
Iceland  3–2  Moldova

Group 11[edit]

All matches were played in Ukraine.

Teams Pld W D L GF GA GD Pts
 Armenia 3 2 1 0 5 1 +4 7
 Ukraine 3 2 0 1 6 5 +1 6
 France 3 1 1 1 2 2 0 4
 Bosnia and Herzegovina 3 0 0 3 4 9 –5 0


Ukraine  0–1  Armenia
France  1–0  Bosnia and Herzegovina
Armenia  0–0  France
Ukraine  4–3  Bosnia and Herzegovina
France  1–2  Ukraine
Bosnia and Herzegovina  1–4  Armenia

Group 12[edit]

All matches were played in Scotland.

Teams Pld W D L GF GA GD Pts
 Turkey 3 2 1 0 9 2 +7 7
 Scotland 3 2 1 0 6 2 +4 7
 Macedonia 3 1 0 2 5 5 0 3
 Faroe Islands 3 0 0 3 1 12 –11 0


Scotland  3–1  Faroe Islands
Macedonia  1–3  Turkey
Scotland  1–1  Turkey
Faroe Islands  0–4  Macedonia
Macedonia  0–2  Scotland
Turkey  5–0  Faroe Islands

See also[edit]

External links[edit]