2006 Formula Renault 2.0 NEC season

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
2006 Formula Renault 2.0 NEC season
Previous: none Next: 2007

The 2006 Formula Renault 2.0 NEC season was the inaugural Formula Renault 2.0 Northern European Cup season. The season began at Oschersleben on 22 April and finished on 17 September at the Salzburgring, after sixteen races.

Motopark Academy driver Filipe Albuquerque won the NEC championship title, having won four races during the season. Runner-up Chris van der Drift amassed four race wins too. His JD Motorsport team-mate Xavier Maassen completed the top three with two wins.

Drivers and teams[edit]

Team No. Driver Rounds
Sweden Racing Sweden 1 Denmark Jesper Wulf Laursen 7
5 Sweden Niklas Edling 7
Denmark Team Aarthus Racing 2 Denmark Steffen Møller 7
6 Sweden Sam Whan 7
15 Denmark Jens Renstrup 7
Netherlands MP Motorsport 3 Netherlands Oscar Wilkens All
4 Netherlands Helmert Jan van der Slik 1, 3–4
5 Netherlands Ricardo van der Ende 6
Netherlands van Amersfoort 7 Netherlands Dennis Swart All
8 Netherlands Gwendolyn Hertzberger All
Germany Motopark Academy 10 Portugal Filipe Albuquerque 1–5, 7–8
11 Australia Nathan Antunes 1–3
41 Switzerland Sébastien Buemi 3–4, 7–8
42 United Kingdom Oliver Oakes 5
Germany Motorsport Arena 12 United States John Michael Edwards 1–5, 7–8
14 New Zealand Brendon Hartley 1–5, 7–8
Germany Kern Motorsport 15 Morocco Yassine Benjamaa 1
16 Germany Patrick Kreuter 1–5
Russia Lukoil Racing 17 Russia Sergey Afanasyev 1, 3–8
52 Ukraine Sergey Chukanov 1, 3–8
Sweden Huggare Racing 18 Sweden Viktor Huggare 6–7
Sweden Team SRTS 22 Sweden Micke Ohlsson 6–7
Italy JD Motorsport 24 Denmark Kasper Andersen 1–2
25 New Zealand Chris van der Drift 1–5, 7–8
26 Netherlands Xavier Maassen 1–5, 7–8
Finland Koiranen Bros. Motorsport 27 Finland Atte Mustonen 1–5, 7
28 Finland Tomi Limmonen 1–5, 7
69 Finland Mika Mäki 7
99 Venezuela Johnny Cecotto, Jr. 2–5
Germany SL Formula Racing 29 Belgium Frédéric Vervisch All
31 Russia Anton Nebylitskiy All
Netherlands AR Motorsport 33 Netherlands Dennis Retera 6
34 Portugal Duarte Félix da Costa All
35 Netherlands Mervyn Kool All
Denmark KEO Racing 33 Sweden Daniel Ivarsson 7
84 Sweden Alexander Haegermark 7
Netherlands MDR Motorsport 37 Estonia Sten Pentus 5
Belgium Astromega Racing 38 China Qinghua Ma 3–5
Romania Petrom District Racing 39 Romania Mihai Marinescu 1–3, 5–8
Sweden Trakstar Racing AB 43 Sweden Philip Forsman 6–7
44 Sweden Christian Kronegård 6–7

Race calendar and results[edit]

Round Circuit Country Date Pole Position Fastest Lap Winning Driver Winning Team Event
1 R1 Motopark Oschersleben  Germany 22 April Denmark Kasper Andersen Denmark Kasper Andersen New Zealand Chris van der Drift Italy JD Motorsport Beru Top 10
R2 23 April New Zealand Chris van der Drift Denmark Kasper Andersen Portugal Filipe Albuquerque Germany Motopark Academy
2 R1 Circuit de Spa-Francorchamps  Belgium 13 May Netherlands Mervyn Kool Finland Atte Mustonen Netherlands Mervyn Kool Netherlands AR Motorsport 1000 km of Spa
R2 14 May New Zealand Chris van der Drift New Zealand Chris van der Drift Netherlands Xavier Maassen Italy JD Motorsport
3 R1 Nürburgring  Germany 27 May New Zealand Chris van der Drift Switzerland Sébastien Buemi Switzerland Sébastien Buemi Germany Motopark Academy Beru Top 10
R2 28 May New Zealand Chris van der Drift New Zealand Chris van der Drift New Zealand Chris van der Drift Italy JD Motorsport
4 R1 Circuit Park Zandvoort  Netherlands 3 June New Zealand Chris van der Drift New Zealand Chris van der Drift New Zealand Chris van der Drift Italy JD Motorsport Pinkster Races
R2 4 June New Zealand Chris van der Drift Netherlands Mervyn Kool New Zealand Chris van der Drift Italy JD Motorsport
5 R1 Motopark Oschersleben  Germany 1 July Netherlands Xavier Maassen Netherlands Xavier Maassen Netherlands Xavier Maassen Italy JD Motorsport FIA GT Oschersleben 500km
R2 2 July Portugal Filipe Albuquerque New Zealand Chris van der Drift Portugal Filipe Albuquerque Germany Motopark Academy
6 R1 TT Circuit Assen  Netherlands 15 July Russia Sergey Afanasyev Belgium Frédéric Vervisch Netherlands Ricardo van der Ende Netherlands MP Motorsport Beru Top 10
R2 16 July Russia Sergey Afanasyev Russia Sergey Afanasyev Russia Sergey Afanasyev Russia Lukoil Racing
7 R1 Anderstorp Raceway  Sweden 12 August Portugal Filipe Albuquerque Portugal Duarte Félix da Costa Portugal Filipe Albuquerque Germany Motopark Academy Swedish Touring Car Championship
R2 13 August Portugal Duarte Félix da Costa New Zealand Brendon Hartley United States John Michael Edwards Germany Motopark Academy
8 R1 Salzburgring  Austria 16 September Switzerland Sébastien Buemi Portugal Filipe Albuquerque Switzerland Sébastien Buemi Germany Motopark Academy Beru Top 10
R2 17 September Romania Mihai Marinescu Switzerland Sébastien Buemi Portugal Filipe Albuquerque Germany Motopark Academy

Standings[edit]

Race point system
Position 1st 2nd 3rd 4th 5th 6th 7th 8th 9th 10th 9th 10th 12th 13th 14th 15th 17th 18th 19th 20th
Points 30 24 20 17 16 15 14 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
Pos[1] Driver OSC
Germany
SPA
Belgium
NÜR
Germany
ZAN
Netherlands
OSC
Germany
ASS
Netherlands
AND
Sweden
SAL
Austria
Points
1 Portugal Filipe Albuquerque 7 1 6 15 2 2 4 3 2 1 1 2 2 1 312
2 New Zealand Chris van der Drift 1 10 3 10 16 1 1 1 5 2 3 7 12 4 267
3 Netherlands Xavier Maassen 2 3 18 1 13 5 3 2 1 5 5 8 4 6 252
4 Netherlands Mervyn Kool 6 11 1 4 14 11 19 4 Ret 12 3 3 7 25 7 5 204
5 United States John Michael Edwards 8 4 2 DNS 3 7 9 Ret 6 Ret 4 1 6 14 184
6 Romania Mihai Marinescu Ret 6 12 Ret 8 10 9 16 2 4 9 4 3 3 175
7 Switzerland Sébastien Buemi 1 3 2 5 2 26 1 2 172
8 Russia Sergey Afanasyev 5 2 15 Ret 6 6 Ret 4 Ret 1 15 6 5 16 167
9 Belgium Frédéric Vervisch 11 8 9 13 Ret 21 11 10 14 17 6 7 8 5 8 15 152
10 New Zealand Brendon Hartley 12 Ret 5 Ret 4 4 10 Ret 4 6 6 3 Ret 7 151
11 Finland Atte Mustonen 4 5 7 14 10 6 5 8 3 3 Ret Ret 149
12 Portugal Duarte Félix da Costa 10 12 11 DNS 7 9 13 9 11 7 Ret 5 10 Ret Ret 8 140
13 Russia Anton Nebylitskiy 14 18 15 Ret 9 16 16 11 15 13 7 6 21 13 Ret 11 116
14 Netherlands Dennis Swart 17 15 13 9 12 17 18 18 17 18 10 11 20 21 10 12 104
15 Netherlands Oscar Wilkens 13 13 Ret 11 Ret Ret 14 14 12 10 4 Ret 13 14 Ret Ret 96
16 Ukraine Sergey Chukanov 16 DNS 17 15 Ret 12 Ret 9 5 8 Ret 20 9 10 96
17 Venezuela Johnny Cecotto, Jr. 4 3 6 8 8 Ret 7 Ret 92
18 Netherlands Helmert Jan van der Slik 9 7 5 12 7 7 79
19 Denmark Kasper Andersen 3 16* 16 2 Ret 12 Ret 9 77
20 Netherlands Gwendolyn Hertzberger 19 17 17 12 18 20 Ret 17 18 19 Ret 10 19 23 11 13 74
21 Germany Patrick Kreuter 15 14 10 8 19 14 15 16 Ret 14 64
22 Finland Tomi Limmonen Ret 9 Ret 6 Ret 19 Ret 15 10 Ret 14 Ret 55
23 Netherlands Ricardo van der Ende 1 2 54
24 Australia Nathan Antunes Ret Ret 8 5 Ret 13 37
25 Netherlands Ron Marchal 14 7 Ret 18 12 Ret 33
26 China Qinghua Ma 11 EX 17 13 16 15 33
27 United Kingdom Oliver Oakes 8 8 26
28 Sweden Philip Forsman[N 1] 8 12 17 15 22
29 Sweden Viktor Huggare[N 1] 9 13 22 18 20
30 Estonia Sten Pentus 13 11 18
31 Sweden Christian Kronegård[N 1] 11 14 16 16 17
32 Sweden Micke Ohlsson[N 1] Ret 9 12 9 12
33 Finland Mika Mäki Ret 11 12
34 Morocco Yassine Benjamaa 18 19 5
Netherlands Dennis Retera Ret Ret 0
The following drivers are guest ineligible to final standing.
Denmark Steffen Møller 11 10
Sweden Daniel Ivarsson 18 17
Sweden Alexander Haegermark Ret 19
Denmark Jens Renstrup 24 22
Sweden Sam Whan 23 24
Denmark Jesper Wulf Laursen 25 Ret
Sweden Niklas Edling Ret Ret
Pos Driver OSC
Germany
SPA
Belgium
NÜR
Germany
ZAN
Netherlands
OSC
Germany
ASS
Netherlands
AND
Sweden
SAL
Austria
Points
Notes
  1. ^ a b c d Ineligible for points at Anderstorp.

References[edit]

External links[edit]