2007 Davis Cup Europe/Africa Zone

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
Main article: 2007 Davis Cup

The Europe/Africa Zone is one of three zones of regional competition in the 2007 Davis Cup.

Group I[edit]

  2nd round play-offs
21–23 September
1st round play-offs
20–22 July
1st round
9–11 February
2nd round
6–8 April
                                     
 
    S   Slovakia  
     bye     Skopje, Macedonia (clay)
   bye       S   Slovakia 5
    Macedonia       Macedonia 0
    Macedonia
  Esch-sur-Alzette, Luxembourg (ind. hard)      bye  
    Macedonia 3  
    Luxembourg 2    
    S   Italy  
  Alghero, Italy (hard)    bye     Ramat HaSharon, Israel (hard)
S   Italy 4       S   Italy 2
    Luxembourg 1   Ramat HaSharon, Israel (hard)     Israel 3
    Israel 5
      Luxembourg 0  
  Tbilisi, Georgia (indoor carpet)
      Georgia 3  
      Portugal 2     Belgrade, Serbia (indoor clay)
    Portugal         Georgia 0
   bye     S   Serbia 5
   bye
  Rotterdam, Netherlands (indoor hard)     S   Serbia  
    Portugal 0  
  S   Netherlands 5    
     bye  
      Great Britain     Birmingham, England (indoor hard)
 bye         Great Britain 4
  S   Netherlands     S   Netherlands 1
   bye
    S   Netherlands  
Luxembourg and Portugal
relegated to Group II in 2008.
Slovakia, Israel, Serbia, and Great Britain
advance to World Group Play-off.

Group II[edit]

  Play-offs
20–22 July
1st round
6–8 April
2nd round
20–22 July
3rd round
21–23 September
                                     
  Agdal, Morocco (clay)
    S   Morocco 4  
  Hornbæk, Denmark (hard)     Denmark 1     Portorož, Slovenia (hard)
  Denmark 3       S   Morocco 3  
  Estonia 0   Tallinn, Estonia (indoor hard)   S   Slovenia 2  
  S   Slovenia 3
      Estonia 2     Puszczykowo, Poland (indoor carpet)
    S   Morocco 1
  Ioannina, Greece (clay)     S   Poland 4
    S   Ukraine 2  
  Abuja, Nigeria (hard)     Greece 3     Thessaloniki, Greece (clay)
S   Ukraine 5         Greece 0
  Nigeria 0   Lagos, Nigeria (hard)   S   Poland 5  
  S   Poland 5
      Nigeria 0  
  Jūrmala, Latvia (indoor carpet)
      Latvia 4  
  Nicosia, Cyprus (clay)   S   Bulgaria 1     Tampere, Finland (clay)
S   Bulgaria 1         Latvia 3  
  Cyprus 4   Nicosia, Cyprus (clay)   S   Finland 2  
    Cyprus 2
    S   Finland 3     Jūrmala, Latvia (indoor carpet)
      Latvia 5
  Algiers, Algeria (clay)       Monaco 0
      Monaco 5  
  Svingvoll, Norway (hard)   S   Algeria 0     Budapest, Hungary (clay)
S   Algeria 4         Monaco 4
  Norway 1   Oslo, Norway (indoor hard)   S   Hungary 1  
    Norway 1
    S   Hungary 4  
Estonia, Nigeria, Bulgaria, and Norway
relegated to Group III in 2008.
Latvia and Poland
promoted to Group I in 2008.

Group III[edit]

Venue 1[edit]

Venue: Smash Tennis Academy, Cairo, Egypt (clay)
Date: 9–13 May

Pool A IRL LTU MDA BIH
1  Ireland (3-0) 2-1 3-0 3-0
2  Lithuania (2-1) 1-2 2-1 2-1
3  Moldova (1-2) 0-3 1-2 2-1
4  Bosnia and Herzegovina (0-3) 0-3 1-2 1-2
Pool B EGY TUR SMR ISL
1  Egypt (3-0) 2-1 3-0 3-0
2  Turkey (2-1) 1-2 3-0 2-1
3  San Marino (1-2) 0-3 0-3 2-1
4  Iceland (0-3) 0-3 1-2 1-2

Top two teams advance to 1st-4th Play-off, bottom two teams advance to 5th-8th Play-off. Scores in italics carried over from pools.

1st-4th Play-off IRL EGY LTU TUR
1  Ireland (3-0) 3-0 2-1 2-1
2  Egypt (2-1) 0-3 2-1 2-1
3  Lithuania (1-2) 1-2 1-2 2-1
4  Turkey (0-3) 1-2 1-2 1-2
5th-8th Play-off MDA BIH SMR ISL
1  Moldova (3-0) 2-1 3-0 2-1
2  Bosnia and Herzegovina (2-1) 1-2 3-0 3-0
3  San Marino (1-2) 0-3 0-3 2-1
4  Iceland (0-3) 1-2 0-3 1-2
  • Ireland and Egypt promoted to Group II in 2008.
  • San Marino and Iceland relegated to Group IV in 2008.

Venue 2[edit]

Venue: Avenir Sportif de la Marsa, Tunis, Tunisia (clay)
Date: 9–13 May

Pool A RSA CIV MRI GHA
1  South Africa (3-0) 3-0 3-0 3-0
2  Ivory Coast (2-1) 0-3 2-1 3-0
3  Mauritius (1-2) 0-3 1-2 3-0
4  Ghana (0-3) 0-3 0-3 0-3
Pool B TUN MAD ZIM NAM
1  Tunisia (3-0) 3-0 3-0 3-0
2  Madagascar (2-1) 0-3 3-0 3-0
3  Zimbabwe (1-2) 0-3 0-3 2-1
4  Namibia (0-3) 0-3 0-3 1-2

Top two teams advance to 1st-4th Play-off, bottom two teams advance to 5th-8th Play-off. Scores in italics carried over from pools.

1st-4th Play-off RSA TUN CIV MAD
1  South Africa (3-0) 3-0 3-0 3-0
2  Tunisia (2-1) 0-3 3-0 3-0
3  Ivory Coast (1-2) 0-3 0-3 2-1
4  Madagascar (0-3) 0-3 0-3 1-2
5th-8th Play-off ZIM GHA MRI NAM
1  Zimbabwe (2-1, 7r) 1-2 3-0 2-1
2  Ghana (2-1, 5r, 11/16 s) 2-1 0-3 3-0
3  Mauritius (2-1, 5r, 5/13 s) 0-3 3-0 2-1
4  Namibia (0-3) 1-2 0-3 1-2

Note: Ghana/Mauritius tie broken on percentage of sets won.

  • South Africa and Tunisia promoted to Group II in 2008.
  • Mauritius and Namibia relegated to Group IV in 2008.

Group IV[edit]

Venue: Yerevan, Armenia (clay)
Date: Week of 6 August
Withdrawn: Azerbaijan, Benin, Gabon, Libya, Malta, Senegal, Uganda

Group IV MNE ARM BOT AND RWA
1  Montenegro (4-0) 3-0 3-0 3-0 3-0
2  Armenia (3-1) 0-3 2-1 2-1 2-1
3  Botswana (2-2) 0-3 1-2 2-1 2-1
4  Andorra (1-3) 0-3 1-2 1-2 3-0
5  Rwanda (0-4) 0-3 1-2 1-2 0-3
  • Montenegro, Armenia, Botswana and Andorra promoted to Group III in 2008.

See also[edit]