2008 Davis Cup Europe/Africa Zone Group I

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search

The European and African Zone is one of the three zones of regional Davis Cup competition in 2008.

In the European and African Zone there are four different groups in which teams compete against each other to advance to the next group.

Participating teams[edit]

Draw[edit]

  2nd round play-offs
19–21 September
1st round play-offs
18–20 July
1st round
8–10 February
2nd round
11–13 April
                                     
 
    1   Croatia  
     bye     Dubrovnik, Croatia (indoor hard)
    Italy       1   Croatia 3
   bye       Italy 2
    Italy
  Montecatini, Italy (clay)      bye  
    Italy 3  
    Latvia 2    
    4   Netherlands  
     bye     Skopje, Macedonia (clay)
 bye       4   Netherlands 4
    Latvia   Skopje, Macedonia (indoor clay)     Macedonia 1
    Latvia 1
      Macedonia 4  
  Kreuzlingen, Switzerland (indoor hard)
       Switzerland 4  
  Minsk, Belarus (hard)     Poland 1     Minsk, Belarus (indoor carpet)
    Poland 4          Switzerland 4
  3   Belarus 1     3   Belarus 1
   bye
  Minsk, Belarus (hard)     3   Belarus  
  3   Belarus 3  
    Georgia 0    
     bye  
      Georgia     Bratislava, Slovakia (indoor clay)
  Georgia         Georgia 1
   bye     2   Slovakia 4
   bye
    2   Slovakia  
Latvia and Georgia
relegated to Group II in 2009.
Croatia, Netherlands, Switzerland, and Slovakia
advance to World Group Play-off.

First Round Matches[edit]

Latvia vs. Macedonia[edit]


Latvia
1
Jane Sandanski Hall, Skopje, Macedonia
8–10 February 2008
clay (indoor)

Macedonia
4
1 2 3 4 5
1 Latvia
Republic of Macedonia
Ernests Gulbis
Lazar Magdincev
6
2
4
6
2
6
6
1
2
6
 
2 Latvia
Republic of Macedonia
Andis Juška
Predrag Rusevski
63
77
3
6
5
7
     
3 Latvia
Republic of Macedonia
Andis Juška / Deniss Pavlovs
Lazar Magdincev / Predrag Rusevski
1
6
3
6
0
6
     
4 Latvia
Republic of Macedonia
Karlis Lejnieks
Ilija Martinoski
3
6
4
6
       
5 Latvia
Republic of Macedonia
Deniss Pavlovs
Tomislav Jotovski
6
2
6
2
       

Switzerland vs. Poland[edit]


Switzerland
4
Bodensee-Arena, Kreuzlingen, Switzerland
8–10 February 2008
hard (indoor)

Poland
1
1 2 3 4 5
1 Switzerland
Poland
Stéphane Bohli
Dawid Olejniczak
6
4
77
63
6
4
     
2 Switzerland
Poland
Stanislas Wawrinka
Blazej Koniusz
6
3
77
65
6
3
     
3 Switzerland
Poland
Yves Allegro / Michael Lammer
Mariusz Fyrstenberg / Marcin Matkowski
6
4
6
3
2
6
6
3
   
4 Switzerland
Poland
Michael Lammer
Dawid Olejniczak
6
3
2
2
      retired
 
5 Switzerland
Poland
Stéphane Bohli
Tomislav Jotovski
2
1
         
retired

Second Round Matches[edit]

Croatia vs. Italy[edit]


Croatia
3
Sportska Dvorana, Dubrovnik, Croatia
11–13 April 2008
hard (indoor)

Italy
2
1 2 3 4 5
1 Croatia
Italy
Ivo Karlović
Simone Bolelli
67
79
3
6
4
6
     
2 Croatia
Italy
Mario Ančić
Andreas Seppi
6
2
6
4
7
5
     
3 Croatia
Italy
Mario Ančić / Marin Čilić
Simone Bolelli / Potito Starace
77
63
6
4
1
6
6
3
   
4 Croatia
Italy
Marin Čilić
Andreas Seppi
79
67
4
6
4
6
77
63
1
6
 
5 Croatia
Italy
Mario Ančić
Simone Bolelli
6
4
6
4
6
2
     

Netherlands vs. Macedonia[edit]


Netherlands
4
Tennis Club JUG, Skopje, Macedonia
11–13 April 2008
clay (outdoor)

Macedonia
1
1 2 3 4 5
1 Netherlands
Republic of Macedonia
Robin Haase
Lazar Magdincev
6
3
6
2
6
2
     
2 Netherlands
Republic of Macedonia
Thiemo de Bakker
Predrag Rusevski
5
7
7
5
6
1
7
5
   
3 Netherlands
Republic of Macedonia
Robin Haase / Peter Wessels
Lazar Magdincev / Predrag Rusevski
7
5
5
7
66
78
    retired
 
4 Netherlands
Republic of Macedonia
Robin Haase
Predrag Rusevski
6
4
6
0
6
3
     
5 Netherlands
Republic of Macedonia
Thiemo de Bakker
Ilija Martinoski
77
63
6
3
       

Switzerland vs. Belarus[edit]


Switzerland
4
Football Manege, Minsk, Belarus
11–13 April 2008
carpter (indoor)

Belarus
1
1 2 3 4 5
1 Switzerland
Belarus
Stéphane Bohli
Max Mirnyi
6
4
6
4
77
65
     
2 Switzerland
Belarus
Stanislas Wawrinka
Uladzimir Ignatik
4
6
6
1
77
62
6
2
   
3 Switzerland
Belarus
Yves Allegro / Stanislas Wawrinka
Max Mirnyi / Vladimir Voltchkov
6
3
3
6
1
6
2
6
   
4 Switzerland
Belarus
Stanislas Wawrinka
Vladimir Voltchkov
78
66
4
6
0
6
7
5
6
4
 
5 Switzerland
Belarus
Yves Allegro
Uladzimir Ignatik
77
65
6
0
       

Georgia vs. Slovakia[edit]


Georgia
1
Sibamac Arena, National Tennis Centre, Bratislava, Slovakia
11–13 April 2008
clay (indoor)

Slovakia
4
1 2 3 4 5
1 Georgia (country)
Slovakia
Irakli Labadze
Lukáš Lacko
4
6
78
66
3
6
6
3
19
17
 
2 Georgia (country)
Slovakia
Nodar Itonishvili
Dominik Hrbatý
4
6
4
6
4
6
     
3 Georgia (country)
Slovakia
Nodar Itonishvili / Irakli Labadze
Michal Mertiňák / Filip Polášek
3
6
3
6
5
7
     
4 Georgia (country)
Slovakia
Nodar Itonishvili
Lukáš Lacko
3
6
1
6
3
6
     
5 Georgia (country)
Slovakia
Revaz Osadze
Filip Polášek
0
6
4
6
       

First Round Play-offs Matches[edit]

Poland vs. Belarus[edit]


Poland
4
Republic Olympic Training Center for Tennis, Minsk, Belarus
18–20 July 2008
hard (outdoor)

Belarus
1
1 2 3 4 5
1 Poland
Belarus
Michał Przysiężny
Vladimir Voltchkov
6
2
4
6
6
1
6
2
   
2 Poland
Belarus
Jerzy Janowicz
Max Mirnyi
6
4
7
5
6
4
     
3 Poland
Belarus
Mariusz Fyrstenberg / Marcin Matkowski
Andrei Karatchenia / Pavel Katliarov
6
4
6
0
6
2
     
4 Poland
Belarus
Michał Przysiężny
Pavel Katliarov
6
1
6
2
       
5 Poland
Belarus
Jerzy Janowicz
Andrei Karatchenia
6
3
2
6
4
6
     

Second Round Play-offs Matches[edit]

Italy vs. Latvia[edit]


Italy
3
Sporting Club Montecatini, Montecatini, Italy
19–21 September 2008
clay (outdoor)

Latvia
2
1 2 3 4 5
1 Italy
Latvia
Fabio Fognini
Ernests Gulbis
62
77
1
6
1
6
     
2 Italy
Latvia
Andreas Seppi
Andis Juška
6
4
6
2
77
65
     
3 Italy
Latvia
Andreas Seppi / Potito Starace
Ernests Gulbis / Andis Juška
3
6
6
3
6
2
6
4
   
4 Italy
Latvia
Andreas Seppi
Ernests Gulbis
6
3
7
5
3
6
63
77
3
6
 
5 Italy
Latvia
Potito Starace
Andis Juška
6
3
6
4
77
63
     

Belarus vs. Georgia[edit]


Belarus
3
Republic Olympic Training Center for Tennis, Minsk, Belarus
18–20 July 2008
hard (outdoor)

Georgia
0
1 2 3 4 5
1 Belarus
Georgia (country)
Uladzimir Ignatik
Lado Chikhladze
6
3
6
2
6
4
     
2 Belarus
Georgia (country)
Andrei Karatchenia
Irakli Labadze
77
65
3
6
2
6
7
5
5
3
 
3 Belarus
Georgia (country)
Siarhei Betau / Max Mirnyi
Lado Chikhladze / Irakli Labadze
6
3
3
0
       
retired
4 Belarus
Georgia (country)
Uladzimir Ignatik
Nodar Itonishvili
6
4
        not
completed
5 Belarus
Georgia (country)
Siarhei Betau
George Khrikadze
          not
played