2010–11 FA Youth Cup

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
2010–11 FA Youth Cup
Teams 460
Champions Manchester United
Runners-up Sheffield United

The FA Youth Cup sponsored by E.ON 2010–11 was the 59th edition of the FA Youth Cup. 460 clubs were initially accepted, with 53 teams being new entries.

The competition consisted of several rounds and was preceded by a qualifying competition, starting with the preliminary round which was followed by four qualifying rounds for non-League teams. Football League teams entered the draw thereafter, with League One and League Two teams entering at the First round, and Premier League and Championship teams entering in the Third round.

Calendar[edit]

Round Matches played from Matches Clubs
First Round 6 November 2010 40 124 → 84
Second Round 20 November 2010 20 84 → 64
Third Round 11 December 2010 32 64 → 32
Fourth Round 15 January 2011 16 32 → 16
Fifth Round 29 January 2011 8 16 → 8
Sixth Round 12 February 2011 4 8 → 4
Semi Finals (two legs) 5 March & 19 March 2011 4 4 → 2
Final (two legs) 17 May & 23 May 2011 2 2 → 1

Fixtures and results[edit]

First round[edit]

Tie no Home team Score Away team
1 Crewe Alexandra 4–0 A.F.C. Fylde
2 Bradford City 4–2 Rochdale
3 Hartlepool United 3–1 Whitley Bay
4 Carlisle United 3–1 † Wrexham
5 Stockport County 1–4 † Tranmere Rovers
6 Macclesfield Town 4–1 Fleetwood Town
7 Accrington Stanley 1–2 Darlington
8 Bury 2–5 Oldham Athletic
9 Rotherham United 2–3 † Sheffield Wednesday
10 Huddersfield Town 5–1 Morecambe
11 Histon 0–3 Notts County
12 Bolehall Swifts 1–0 Northampton Town
13 Chesterfield 1–3 Port Vale
14 Grimsby Town 3–0 Stourbridge
15 Burton Albion 0–2 Stratford Town
16 Lincoln City 2–4 Peterborough United
17 Shrewsbury Town 5–1 Boston United
18 Milton Keynes Dons 0–1 Walsall
19 Coventry Sphinx 2–1 Hereford United
20 Thurrock 1–0 Leyton Orient
21 Barnet 2–3 Wycombe Wanderers
22 Northwood 1–3 Dulwich Hamlet
Tie no Home team Score Away team
23 Bury Town 5–4 Bromley
24 Brighton & Hove Albion 3–0 Ebbsfleet United
25 Dagenham & Redbridge 2–2 † Stevenage
Dagenham & Redbridge advance 3–2 on penalties
26 Colchester United 3–5 Woking
27 Southend United 3–1 † Luton Town
28 Charlton Athletic 2–0 Crawley Town
29 Concord Rangers 0–5 Brentford
30 Rushden & Diamonds 1–0 Carshalton Athletic
31 Gillingham 1–2 † Cambridge United
32 Dartford 1–2 AFC Wimbledon
33 Newport County 1–2 † Bristol Rovers
34 Forest Green Rovers 1–2 † Swindon Town
35 Torquay United 4–0 Bracknell Town
36 Havant & Waterlooville 0–2 Yeovil Town
37 Cheltenham Town 2–2 † Oxford United
Cheltenham Town advance 4-1 on penalties
38 Plymouth Argyle 1–3 Southampton
39 Cirencester Town 2–3 Aldershot Town
40 A.F.C. Bournemouth 1–1 † Exeter City
Exeter City advance 3–2 on penalties

† After extra time

Second round[edit]

Tie no Home team Score Away team
1 Huddersfield Town 0–4 Darlington
2 Peterborough United 5–0 Stratford Town
3 Notts County 2–0 Shrewsbury Town
4 Port Vale 1–1 † Grimsby Town
Grimsby Town advance 5-4 on penalties
5 Carlisle United 0–2 Walsall
6 Bolehall Swifts 0–4 Bradford City
7 Oldham Athletic 3–2 Sheffield Wednesday
8 Macclesfield Town 0–2 Hartlepool United
9 Tranmere Rovers 1–2 Crewe Alexandra
10 Dagenham & Redbridge 2–2 † Bristol Rovers
Bristol Rovers advance 4–2 on penalties
Tie no Home team Score Away team
11 AFC Wimbledon 0–3 Aldershot Town
12 Woking 2–4 Cheltenham Town
13 Dulwich Hamlet 3–2 † Yeovil Town
14 Southampton 2–0 Thurrock
15 Brighton & Hove Albion 6–0 Torquay United
16 Cambridge United 1–2 Exeter City
17 Rushden & Diamonds 1–0 Wycombe Wanderers
18 Southend United 3–0 Brentford
19 Swindon Town 6–1 Coventry Sphinx
20 Charlton Athletic 4–0 Bury Town

† After extra time

Third round[edit]

Tie no Home team Score Away team
1 West Ham United 5–0 Aldershot Town
2 Blackburn Rovers 3–2 † Reading
3 Doncaster Rovers 2–4 Middlesbrough
4 Dulwich Hamlet 2–6 Newcastle United
5 Grimsby Town 3–2 Burnley
6 Watford 2–0 Swindon Town
7 Leicester City 2–1 Hartlepool United
8 Sunderland 0–2 Chelsea
9 Arsenal 6–1 Darlington
10 Oldham Athletic 5–6 Manchester City
11 Brighton & Hove Albion 0–3 Derby County
12 Notts County 0–4 Liverpool
13 Barnsley 3–1 Tottenham Hotspur
14 Bristol City 0–2 Birmingham City
15 Bristol Rovers 0–1 Aston Villa
16 Wigan Athletic 3–0 Stoke City
17 Millwall 3–1 Walsall
Tie no Home team Score Away team
18 Queens Park Rangers 2–2 † Nottingham Forest
Nottingham Forest advance 5-3 on penalties
19 Bolton Wanderers 1–2 Crewe Alexandra
20 Fulham 6–4 † West Bromwich Albion
21 Leeds United 3–0 Scunthorpe United
22 Norwich City 1–0 Charlton Athletic
23 Hull City 2–3 Rushden & Diamonds
24 Southend United 3–1 Coventry City
25 Everton 2–1 Wolverhampton Wanderers
26 Blackpool 5–1 Exeter City
27 Preston North End 2–1 Swansea City
28 Cardiff City 0–3 Crystal Palace
29 Cheltenham Town 1–4 Sheffield United
30 Bradford City 1–1 † Southampton
Bradford City advance 9-8 on penalties
31 Manchester United 3–2 Portsmouth
32 Ipswich Town 2–3 Peterborough United

† After extra time

Fourth round[edit]

Tie no Home team Score Away team
1 Barnsley 4–0 Rushden & Diamonds
2 Nottingham Forest 2–1 Manchester City
3 Crewe Alexandra 0–0 Leeds United
Leeds United advance 3-2 on penalties
4 Watford 3–2 Wigan Athletic
5 Peterborough United 1–3 † Aston Villa
6 Middlesbrough 1–0 Everton
7 Leicester City 3–1 Blackburn Rovers
8 West Ham United 0–1 Manchester United
Tie no Home team Score Away team
9 Blackpool 4–3 Birmingham City
10 Sheffield United 3–0 Millwall
11 Derby County 1–3 Southend United
12 Newcastle United 2–1 † Grimsby Town
13 Liverpool 3–1 † Crystal Palace
14 Fulham 3–0 Norwich City
15 Preston North End 1–1 Bradford City
Preston North End advance 4-2 on penalties
16 Chelsea 2–1 Arsenal

† After extra time

Fifth round[edit]

Tie no Home team Score Away team
1 Leicester City 4–3 † Preston North End
2 Leeds United 0–2 Aston Villa
3 Manchester United 1–0 Newcastle United
4 Fulham 0–2 Watford
Tie no Home team Score Away team
5 Liverpool 9–0 Southend United
6 Sheffield United 3–1 † Blackpool
7 Chelsea 2–1 Barnsley
8 Nottingham Forest 0–1 Middlesbrough

† After extra time

Quarter finals[edit]

Tie no Home team Score Away team
1 Liverpool 2–3 Manchester United
2 Aston Villa 3–1 Middlesbrough
3 Leicester City 1–2 Sheffield United
4 Chelsea 2–1 Watford

Semi finals[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Chelsea 3-6 Manchester United 3-2 0-4
Aston Villa 0-3 Sheffield United 0-1 0-2

First leg[edit]

10 April 2011
12:30
Chelsea 3 – 2 Manchester United
Chalobah Goal 30'42'
Devyne Goal 72'
Report Lingard Goal 56'
Pogba Goal 77'
Stamford Bridge, London
Attendance: 5,518

16 March 2011
19:00
Aston Villa 0 – 1 Sheffield United
Report Ironside Goal 44'
Villa Park, Birmingham
Referee: Paul Tierney

Second leg[edit]

20 April 2011
19:00
Manchester United 4 – 0 Chelsea
Morrison Goal 38'
Keane Goal 42'76'87' (pen.)
Report
Old Trafford, Manchester
Attendance: 9,124

6 April 2011
19:00
Sheffield United 2 – 0 Aston Villa
Whitehouse Goal 45'73' (pen.) Report
Bramall Lane, Sheffield
Attendance: 4,016

Final[edit]

First leg[edit]

17 May 2011
19:30
Sheffield United 2 – 2 Manchester United
McFadzean Goal 45'
Slew Goal 73'
Report Lingard Goal 14'
Keane Goal 70'
Bramall Lane, Sheffield
Attendance: 29,977
Referee: Michael Oliver

Second leg[edit]

23 May 2011
19:30
Manchester United 4 – 1 Sheffield United
Morrison Goal 37'70'
Keane Goal 45' (pen.)82'
Report Ironside Goal 73'
Old Trafford, Manchester
Attendance: 23,000
Referee: Michael Oliver

See also[edit]

External links[edit]