2010 Atlanta Tennis Championships – Singles

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
2010 Atlanta Tennis Championships
Champion   United States Mardy Fish
Runner-up   United States John Isner
Final score   4–6, 6–4, 7–6(7–4)
Events
Singles   Doubles

Robby Ginepri was the defending champion, but lost in the second round to fellow American and eventual champion Mardy Fish. Fish won his second title of 2010 and in the month of July by defeating compatriot John Isner 4–6, 6–4, 7–6(7–4).

Seeds[edit]

The top four seeds receive a bye into the second round.

  1. United States Andy Roddick (Semifinals)
  2. United States John Isner (Final)
  3. Australia Lleyton Hewitt (Second Round)
  4. Argentina Horacio Zeballos (Second Round)
  5. Serbia Janko Tipsarević (First Round)
  6. United States Mardy Fish (Champion)
  7. Belgium Xavier Malisse (Quarterfinals)
  8. Germany Benjamin Becker (First Round)

Draw[edit]

Key[edit]

Finals[edit]

  Semifinals Final
                         
  1/WC  United States Andy Roddick 65 3    
6  United States Mardy Fish 77 6    
  6  United States Mardy Fish 4 6 77
  2  United States John Isner 6 4 64
   South Africa Kevin Anderson 3 79 3
  2  United States John Isner 6 67 6  

Top Half[edit]

First Round   Second Round   Quarterfinals   Semifinals
 
    1/WC  United States A Roddick 6 61 6  
   United States R Ram 6 77          United States R Ram 1 77 3  
   Slovakia K Beck 4 64         1/WC  United States A Roddick 4 6 6  
   Ukraine I Marchenko 6 77         7  Belgium X Malisse 6 3 4  
   Belgium K Vliegen 4 64          Ukraine I Marchenko 3 3  
Q  United States R Sweeting 61 3       7  Belgium X Malisse 6 6    
7  Belgium X Malisse 77 6         1/WC  United States A Roddick 65 3  
      6  United States M Fish 77 6  
    4  Argentina H Zeballos 6 2 0  
   United States T Dent 6 3 6        United States T Dent 4 6 6  
   United States J Blake 3 6 4          United States T Dent 3 0  
   United States R Ginepri 77 6         6  United States M Fish 6 6    
Q  Australia N Lindahl 64 2          United States R Ginepri 1 5  
WC  United Kingdom J Ward 1 2       6  United States M Fish 6 7    
6  United States M Fish 6 6    

Bottom Half[edit]

First Round   Second Round   Quarterfinals   Semifinals
5  Serbia J Tipsarević 3 5    
   South Africa K Anderson 6 7          South Africa K Anderson 7 6    
WC  United States D Young 7 6       WC  United States D Young 5 3    
   Israel D Sela 5 0            South Africa K Anderson 6 6    
   Slovakia L Lacko 4 77 77          Slovakia L Lacko 3 4    
Q  Russia I Kunitsyn 6 64 64        Slovakia L Lacko 6 6  
    3  Australia L Hewitt 4 2    
         South Africa K Anderson 3 79 3
8  Germany B Becker 3 3         2  United States J Isner 6 67 6
   United States M Russell 6 6          United States M Russell 1 6 7  
   Russia T Gabashvili 1 4          Germany R Schüttler 6 2 5  
   Germany R Schüttler 6 6            United States M Russell 1 2  
   Poland M Przysiężny 4 6 64       2  United States J Isner 6 6    
Q  Luxembourg G Müller 6 4 77     Q  Luxembourg G Müller 6 66 67
    2  United States J Isner 4 78 79  
 

References[edit]