2010 Australian Open – Boys' Singles

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
2010 Australian Open
Champion   Brazil Tiago Fernandes
Runner-up   Australia Sean Berman
Final score   7–5, 6–3
Events
Singles   men   women       boys   girls
Doubles   men   women   mixed   boys   girls
Other events
Legends    men    women    mixed
WC Singles    men    women    quad
WC Doubles    men    women    quad
Australian Open
 < 2009 2011 > 
Main article: 2010 Australian Open

Yuki Bhambri was the defending champion, but did not compete in the Juniors this year.

The Boys' Singles tournament of the 2010 Australian Open started in the week of 25 January, the second week of the main tournament. Tiago Fernandes won in the final 7–5, 6–3, against Sean Berman.

Seeds[edit]

  1. Sweden Daniel Berta (Third round)
  2. France Gianni Mina (Semifinals)
  3. Australia Jason Kubler (Third round)
  4. United States Mitchell Frank (Third round)
  5. Chinese Taipei Huang Liang-chi (Second round)
  6. Hungary Márton Fucsovics (Semifinals)
  7. Germany Kevin Krawietz (First round)
  8. Germany Dominik Schulz (Second round)
  9. Slovakia Filip Horanský (Third round)
  10. Brazil Guilherme Clézar (Quarterfinals)
  11. Argentina Renzo Olivo (Third round)
  12. Japan Yasutaka Uchiyama (First round)
  13. Belgium Arthur de Greef (Third round)
  14. Brazil Tiago Fernandes (Champion)
  15. Finland Henri Laaksonen (First round)
  16. Slovakia Jozef Kovalík (Second round)

Note: Daniel Berta was, at the end of 2009, ranked world no. 1 among the juniors, but forgot to apply for a place in the tournament; he was given a wild card for the qualification round, through which he qualified for the main tournament.

Draw[edit]

Key[edit]

Finals[edit]

  Quarterfinals Semifinals Final
                                       
  WC  Australia Benjamin Mitchell 1 2    
6  Hungary Márton Fucsovics 6 6    
  6  Hungary Márton Fucsovics 65 3    
  WC  Australia Sean Berman 7 6    
WC  Australia Sean Berman 6 6  
  10  Brazil Guilherme Clézar 4 2    
    WC  Australia Sean Berman 5 3  
  14  Brazil Tiago Fernandes 7 6  
     South Korea Jeong Suk-young 64 5    
14  Brazil Tiago Fernandes 7 7    
  14  Brazil Tiago Fernandes 4 7 6
  2/WC  France Gianni Mina 6 65 2  
WC  Australia James Duckworth 2 4  
  2/WC  France Gianni Mina 6 6    

Top Half[edit]

Section 1[edit]

First Round Second Round Third Round Quarterfinals
1/Q Sweden Daniel Berta 7 2 8
Q Australia Jarryd Chaplin 5 6 6 1/Q Sweden D Berta 7 6  
  New Zealand Barrett Franks 3 7 6   New Zealand B Franks 5 2  
  Spain Carlos Boluda-Purkiss 6 64 2 1/Q Sweden D Berta 2 1  
  Czech Republic Jiří Veselý 2 6 6 WC Australia B Mitchell 6 6  
  France Mick Lescure 6 2 2   Czech Republic J Veselý 3 6 3
WC Australia Benjamin Mitchell 6 6   WC Australia B Mitchell 6 3 6
15 Finland Henri Laaksonen 3 1   WC Australia B Mitchell 1 2  
11 Argentina Renzo Olivo 6 5 6 6 Hungary M Fucsovics 6 6  
  United Kingdom Tom Allen 2 7 1 11 Argentina R Olivo 6 7  
Q South Korea Na Jung-woonga 6 6   Q South Korea J-w Na 4 61  
  Poland Bartosz Sawicki 3 4   11 Argentina R Olivo 3 3  
  United States Nick Chappell 3 1   6 Hungary M Fucsovics 6 6  
WC Australia Ben Wagland 6 6     Australia B Wagland 6 2 4
  Russia Alexander Rumyantsev 1 0   6 Hungary M Fucsovics 2 6 6
6 Hungary Márton Fucsovics 6 6  

Section 2[edit]

First Round Second Round Third Round Quarterfinals
3 Australia Jason Kubler 6 7  
  China Wang Chuhan 3 5   3 Australia J Kubler 6 6  
  Netherlands Jannick Lupescu 7 7     Netherlands J Lupescu 2 4  
  Latvia Arturs Kazijevs 5 5   3 Australia J Kubler 4 2  
WC Australia Sean Berman 5 6 6 WC Australia S Berman 6 6  
  New Zealand Sebastian Lavie 7 4 2 WC Australia S Berman 6 3 6
  Russia Richard Muzaev 4 3   16 Slovakia J Kovalík 1 6 4
16 Slovakia Jozef Kovalík 6 6   WC Australia S Berman 6 6  
10 Brazil Guilherme Clézar 6 6   10 Brazil G Clézar 4 2  
  United Kingdom Jack Carpenter 2 4   10 Brazil G Clézar 6 6  
  Mexico Alexis Carlos 1 4   WC Australia M Banes 4 3  
WC Australia Maverick Banes 6 6   10 Brazil G Clézar 6 7  
  France Romain Arneodo 5 2   Q Sweden K Averfalk 2 63  
Q Sweden Kalle Averfalk 7 6   Q Sweden K Averfalk 4 7 8
  Republic of Ireland John Morrissey 1 1   8 Germany D Schulz 6 5 6
8 Germany Dominik Schulz 6 6  

Bottom Half[edit]

Section 3[edit]

First Round Second Round Third Round Quarterfinals
7 Germany Kevin Krawietz 1 3  
  South Korea Jeong Suk-young 6 6     South Korea S-y Jeong 6 6  
  Netherlands Justin Eleveld 6 6     Netherlands J Eleveld 3 2  
  Finland Micke Kontinen 1 0     South Korea S-y Jeong 6 6  
WC Australia Joey Swaysland 6 6   9 Slovakia F Horanský 0 2  
  Canada Pavel Krainik 2 3   WC Australia J Swaysland 3 2  
  New Zealand Ben McLachlan 6 1 7 9 Slovakia F Horanský 6 6  
9 Slovakia Filip Horanský 3 6 9   South Korea S-y Jeong 64 5  
14 Brazil Tiago Fernandes 3 6 6 14 Brazil T Fernandes 7 7  
  France Cédrick Commin 6 3 4 14 Brazil T Fernandes 7 6  
  Sweden Tobias Blömgren 6 6     Sweden T Blömgren 5 2  
  South Africa Hernus Pieters 1 1   14 Brazil T Fernandes 6 4 7
Q Poland Maciej Smoła 1 6 1 4 United States M Frank 3 6 5
  Tunisia Slim Hamza 6 4 6   Tunisia S Hamza 3 6 1
WC Australia Jay Andrijic 2 1   4 United States M Frank 6 4 6
4 United States Mitchell Frank 6 6  

Section 4[edit]

First Round Second Round Third Round Quarterfinals
5 Chinese Taipei Huang Liang-chi 2 6 6
  Philippines Francis Casey Alcantara 6 3 4 5 Chinese Taipei L-c Huang 63 4  
  Czech Republic Robert Rumler 1 4   WC Australia J Duckworth 7 6  
WC Australia James Duckworth 6 6   WC Australia J Duckworth 7 7  
  Russia Victor Baluda 7 4 3   United Kingdom O Golding 66 5  
  Republic of Ireland Sam Barry 64 6 6   Republic of Ireland S Barry 7 3 4
  United Kingdom Oliver Golding 6 6     United Kingdom O Golding 68 6 6
12 Japan Yasutaka Uchiyama 4 4   WC Australia J Duckworth 2 4  
13 Belgium Arthur de Greef 6 7   2/WC France G Mina 6 6  
  India Vaidik Munshaw 4 66   13 Belgium A de Greef 6 4 6
  Australia Luke Saville 6 3 9   Australia L Saville 4 6 4
Q South Korea Lee Jea-moon 1 6 7 13 Belgium A de Greef 6 1 0
Q Sweden Robin Olin 6 63 6 2/WC France G Mina 3 6 6
Q Latvia Mikelis Libietis 4 7 1 Q Sweden R Olin 6 3 0
  Italy Matteo Civarolo 3 0   2/WC France G Mina 4 6 6
2/WC France Gianni Mina 6 6  

External links[edit]