2010 ISSF World Shooting Championships

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search

The 50th ISSF World Shooting Championships was held in Munich, Germany from July 29, 2010 to August 10, 2010.

Medal count - World records - Men's rifle events - Women's rifle events - Men's pistol events - Women's pistol events
Men's shotgun events - Women's shotgun events - Men's running target events - Women's running target events - References

Medal count[edit]

Rank Country Gold Silver Bronze Total
1  China 21 20 11 52
2  Russia 21 13 12 46
3  United States 11 6 7 24
4  Italy 6 5 4 15
5  Ukraine 5 6 12 23
6   Switzerland 5 2 3 10
7  South Korea 4 6 7 17
8  Germany 3 13 5 21
9  France 3 4 5 12
10  Poland 3 1 2 6
11  Norway 2 4 3 9
12  Finland 2 2 3 7
13  Czech Republic 2 0 6 8
14  India 2 0 1 3
15  Japan 2 0 0 2
16  Serbia 1 4 2 7
17  Slovakia 1 3 5 9
18  Austria 1 3 1 5
19  Australia 1 3 0 4
20=  Denmark 1 2 0 3
20=  Hungary 1 2 0 3
20=  North Korea 1 2 0 3
23  Sweden 1 1 3 5
24  Belarus 1 1 2 4
25  Brazil 1 1 1 3
26  United Kingdom 1 0 3 4
27  Cyprus 1 0 2 3
28=  Spain 1 0 1 2
28=  Thailand 1 0 1 2
30  Mongolia 1 0 0 1
31  Slovenia 0 1 1 2
32=  Chile 0 1 0 1
32=  Israel 0 1 0 1
34=  Kazakhstan 0 0 2 2
34=  San Marino 0 0 2 2

World records[edit]

Event Score Competitor Nationality
Men's individual world records
300m Rifle Prone Men 600 Vebjørn Berg
Josselin Henry
 Norway
 France
Double Trap Men 196 Joshua Richmond  United States
Women's individual world records
10m Air Rifle Women 505.6 Yi Siling  China
10m Running Target Mixed Women 390 Li Xue Yan  China
Double Trap Women 115 Lu Rui  China
50m Rifle Prone Women 597 Kim Yooyeon
Tejaswini Sawant
Joanna Ewa Nowakowska
 South Korea
 India
 Poland
300m Rifle Prone Women 599 Bettina Bucher   Switzerland
Junior Men's individual world records
Double Trap Men Junior 146 Asher Noria  India
Junior Women's individual world records
Men's team world records
Double Trap Men Team 433  United States
25m Rapid Fire Pistol Men Team  China
Women's team world records
Trap Women Team 211  Italy
10m Running Target Mixed Women Team 1158  China
50m Rifle 3 Positions Women Team 1758  United States
300m Rifle Prone Women Team 1787  France
300m Rifle 3 Positions Women Team 1727  Poland
Junior Men's team world records
10m Air Rifle Men Junior Team 1174  China
Trap Men Junior Team 361  Italy
50m Rifle 3 Positions Men Junior Team 3478  China
Skeet Men Junior Team 357  Czech Republic
Junior Women's team world records
Trap Women Junior Team 202  China
50m Rilfe 3 Positions Women Junior Team 1747  United States
50m Rifle Prone Women Junior Team 1780  Czech Republic

Rifle events[edit]

Men[edit]

Pos Individual Team Junior Junior Team
Men's 300 m Rifle Three Positions
Gold Marcel Buerge   Switzerland 1182+44   Switzerland 3516+142
Silver Vebjørn Berg  Norway 1179+58  France 3513+151
Bronze Josselin Henry  France 1179+51  Norway 3503+152
Men's 300 m Rifle Prone
Gold Stefan Raser  Austria 599+36  United Kingdom 1792+89
Silver Carsten Brandt  Austria 599+26  Austria 1791+104
Bronze Vebjørn Berg  Norway 598+44  France 1790+104
Men's 300 m Standard Rifle
Gold Josselin Henry  France 587+21   Switzerland 1745+70
Silver Robert Markoja  Slovenia 585+17  Norway 1744+64
Bronze Vebjørn Berg  Norway 584+24  Slovenia 1740+55
Men's 50 m Rifle Three Positions
Gold Peter Sidi  Hungary 1275.6  Russia 3504 Kim Andre Lund  Norway 1166+55  China 3478+136 WRJ
Silver Han Jin-Seop  South Korea 1274.2  Norway 3501 Illia Charheika  Belarus 1165+59   Switzerland 3469+139
Bronze Nemanja Mirosavljev  Serbia 1273.3  Ukraine 3500 Serhiy Kulish  Ukraine 1165+51  Austria 3458+141
Men's 50 m Rifle Prone
Gold Sergei Martynov  Belarus 703.9  United States 1791 Wu Jianing  China 595+40  Poland 1777+94
Silver Valerian Sauveplane  France 703.8  South Korea 1791 Leor Ovadia Madlal  Israel 595+38  Germany 1776+106
Bronze Matthew Emmons  United States 702.2  Russia 1790 Sebastian Drawert  Germany 595+33  United States 1774+97
Men's 10 m Air Rifle
Gold Nicolo Campriani  Italy 702.5  China 1787 Sergiy Kasper  Ukraine 595  China 1774
Silver Peter Sidi  Hungary 700.4  Russia 1787 Serhiy Kulish  Ukraine 594  Ukraine 1772
Bronze Gagan Narang  India 699  Italy 1782 Alexander Dryagin  Russia 593  Russia 1771

Women[edit]

Pos Individual Team Junior Junior Team
Women's 300 m Rifle Three Positions
Gold Gyda Ellefsplass Olssen  Norway 583+18  Poland 1727+51
Silver Charlotte Jakobsen  Denmark 583+17  United States 1723+47
Bronze Eva Friedel  Germany 578+24  Germany 1716+61
Women's 300 m Rifle Prone
Gold Bettina Bucher   Switzerland 599+37 (EWR)  France 1787+88 (WR)
Silver Charlotte Jakobsen  Denmark 597+37  Germany 1784+87
Bronze Catherine Houlmont  France 597+29  Poland 1774+88
Women's 50 m Rifle Three Positions
Gold Barbara Lechner  Germany 687.7  United States 1758+86 (WR) Stine Nielsen  Denmark 58726  United States 1747+84
Silver Sonja Pfeilschifter  Germany 685.4  Germany 1757+92 Sarah Scherer  United States 58524  Germany 1733+82
Bronze Annik Marguet   Switzerland 681.2  Serbia 1754+80 Elin Karlsson  Sweden 58228  China 1728+74
Women's 50 m Rifle Prone
Gold Tejaswini Sawant  India 597+41 (EWR)   Switzerland 1780+111 Sharon Barazani  United States 596+45  Czech Republic 1780+120 (WRJ)
Silver Joanna Ewa Nowakowska  Poland 597+39 (EWR)  Germany 1780+110 Sarah Beard  United States 595+44  Austria 1772+99
Bronze Olga Dovgun  Kazakhstan 596+45  South Korea 1779+107 Jennifer McIntosh  United Kingdom 594+44  Ukraine 1772+93
Women's 10 m Air Rifle
Gold Yi Siling  China 505.6  Germany 1190+99 Manchulika Manakit  Japan 397+34  South Korea 1185+84
Silver Wu Liuxi  China 501.4  China 1189+94 Eunjeong Bae  South Korea 397+31  Austria 1182+87
Bronze Elania Nardelli  Italy 501.0  United States 1188+98 Dong Lijie  China 396+33  Thailand 1181+86

Pistol events[edit]

Men[edit]

Pos Individual Team Junior Junior Team
Men's 50 m Pistol
Gold Tomoyuki Matsuda  Japan 669.7  South Korea 1686 Tomasz Palamarz  Poland 558+13  Germany 1626+12
Silver Lee Dae-Myung  South Korea 665.2  China 1681 Dino Briganti  Italy 558+7  Russia 1625+20
Bronze Vyacheslav Podlesnyy  Kazakhstan 662.1  Spain 1680 Andreas Heise  Germany 552+5  China 1622+12
Men's 25 m Rapid Fire Pistol
Gold Alexei Klimov  Russia 787.1  China 1749+63 Zhou Zhiguo  China 577+22  China 1715+47
Silver Zhang Jian  China 785.6  Russia 1732+44 Long Xuan Feng  China 574+9  Germany 1698+50
Bronze Li Yuehong  China 782.1  United States 1731+50 Alexander Alifirenko  Russia 570+11  Russia 1687+37
Men's 25 m Center-Fire Pistol 25 m Pistol
Gold Leonid Yekimov  Russia 589+21  Brazil 1748+67 Florian Fouquet  France 581+18  China 1716+32
Silver Julio Almeida  Brazil 586+22  France 1739+57 Zhou Zhiguo  China 580+12  Germany 1702+44
Bronze Pål Hembre  Norway 585+20  South Korea 1735+63 Alexander Alifirenko  Russia 578+13   Switzerland 1701+46
Men's 25 m Standard Pistol
Gold Hong Seong Hwan  South Korea 577+16  China 1704+38 Zhou Zhiguo  China 567+12  China 1673+27
Silver Jin Yongde  China 574+16  Germany 1703+41 Aaron Sauter  Germany 560+12  Germany 1667+34
Bronze Julio Almeida  Brazil 574+16  South Korea 1696+28 Long Xuan Feng  China 560+7  France 1666+27
Men's 10 m Air Pistol
Gold Tomoyuki Matsuda  Japan 689.4  Russia 1749+64 Zhang Bin  China 582+21  China 1727+60
Silver Andrija Zlatić  Serbia 689.2  Serbia 1747+71 Lukas Grunder   Switzerland 581+17  Ukraine 1725+53
Bronze Jin Jong Oh  South Korea 689.1  South Korea 1742+64 Andrii Sokol  Ukraine 580+22  Belarus 1721+46

Women[edit]

Pos Individual Team Junior Junior Team
Women's 25 m Pistol
Gold Kira Klimova  Russia 788.8  Russia 1745+61 Olga Nikulina  Russia 578+19  Russia 1715+44
Silver Zorana Arunović  Serbia 788.8  Serbia 1741+45 Sara Babicz  Hungary 577+14  South Korea 1712+42
Bronze Lenka Maruskova  Czech Republic 788.6  Czech Republic 1739+57 Ekaterina Levina  Russia 575+14  China 1699+48
Women's 10 m Air Pistol
Gold Zorana Arunović  Serbia 486.8  Australia 1145+33 Khongorzul Tsagaandalai  Mongolia 382+10  South Korea 1136+33
Silver Lalita Yauhleuskaya  Australia 485.0  South Korea 1143+32 Alisson Gallien  France 381+10  China 1130+26
Bronze Viktoria Chaika  Belarus 485.0  China 1142+31 Kim Yeji  South Korea 380+14  Poland 1117+22

Shotgun events[edit]

Men[edit]

Pos Individual Team Junior Junior Team
Men's Trap
Gold1 Alberto Fernández  Spain 143  China 336 Julius Vass  Slovakia 121  United States 319
Silver Alexey Alipov  Russia 142+2  Slovakia 334 Giulio Fioravanti  Italy 120  Spain 316
Bronze Jiri Liptak  Czech Republic 142+1  United Kingdom 330 Valerio Grazini  Italy 118  Italy 313
Men's Double Trap
Gold Joshua Richmond  United States 196 (EFWR)  United States 433 (WR) Asher Noria  India 146 (=WR)  Russia 410
Silver Vasily Mosin  Russia 193+30 (EWR)  Russia 427 Alessandro Chianese  Italy 141  Italy 407
Bronze Hu Binyuan  China 193+29  United Kingdom 425 Filip Praj  Slovakia 140  United States 392
Men's Skeet
Gold Valeriy Shomin  Russia 149+22  Cyprus 364 Jon McGrath  United States 123  Czech Republic 357 (WRJ)
Silver Ennio Falco  Italy 149+21  Italy 363 Raul Franco Bostelman  Chile 122  United States 356
Bronze Georgios Achilleos  Cyprus 149+10  France 362 George Kazakos  Cyprus 121+8  Germany 352

Women[edit]

Pos Individual Team Junior Junior Team
Women's Trap
Gold Zuzana Štefečeková  Slovakia 91  Italy 211 Miranda Wilder  United States 69+10  China 202
Silver Liu Yingzi  China 89  China 209 Catherine Skinner  Australia 69+9  Australia 194
Bronze Jessica Rossi  Italy 87+3  San Marino 207 Rachael Lynn Heiden  United States 68+1  United States 194
Women's Double Trap
Gold Li Rui  China 115 (=WR)
Silver Zhang Yafei  China 109
Bronze Kang Geeeun  South Korea 107
Women's Skeet
Gold Kimberly Rhode  United States 97  Italy 194 Zhang Yue  China 68  China 172
Silver Wei Ning  China 96  China 159 Nanna Nielsen  Denmark 66  United States 151
Bronze Danka Bartekova  Slovakia 95  Cyprus 148 Roxana Manole  Romania 65  Russia 142

Running target events[edit]

Men[edit]

Pos Individual Team Junior Junior Team
Men's 50 m Running Target
Gold Emil Martinsson  Sweden 590+0  Russia 1765+0 Yuri Dovgal  Russia 586+0  Russia 1723+0
Silver Maxim Stepanov  Russia 589+0  Sweden 1743+0 Sami Heikkila  Finland 584+0  Finland 1723+0
Bronze Alexander Zinenko  Ukraine 589+0  Slovakia 1742+0 Alexander Naumenko  Russia 577+0  Ukraine 1705+0
Men's 50 m Running Target Mixed
Gold Maxim Stepanov  Russia 394  Russia 1169+0 Tomi-Pekka Heikkila  Finland 387  Finland 1143+0
Silver Miroslav Jurco  Slovakia 393  Slovakia 1159+0 Yuri Dovgal  Russia 386  Ukraine 1133+0
Bronze Emil Martinsson  Sweden 391  Sweden 1155+0 Josef Nikl  Czech Republic 384  Russia 1120+0
Men's 10 m Running Target
Gold Dmitry Romanov  Russia 577+11  Russia 1725+41 Yuri Dobgal  Russia 567+12  Russia 1673+39
Silver Zhai Yujia  China 576+9  China 1707+34 Alexander Naumenko  Russia 566+16  Ukraine 1658+17
Bronze Krister Holmberg  Finland 577+12  Ukraine 1706+41 Josef Nikl  Czech Republic 563+8  Finland 1649+31
Men's 10 m Running Target Mixed
Gold Jo Yong Chol  North Korea 385  China 1143+31 Alexander Naumenko  Russia 377  Russia 1113+19
Silver Zeng Guobin  China 384  Russia 1136+27 Yuri Dovgal  Russia 374  Ukraine 1086+16
Bronze Jeong You Jin  South Korea 383  Slovakia 1133+20 Igor Matskevych  Ukraine 373  Finland 1083+22

Women[edit]

Pos Individual Team Junior Junior Team
Women's 10 m Running Target
Gold Li Xue Yan  China 388+12  China 1136+33 Valentyna Goncharova  Ukraine 370  Ukraine 1079+14
Silver Zhao Li Li  China 377+13  Russia 1110+21 Ri Hyang Sim  North Korea 362  Germany 1029+5
Bronze Irina Izmalkova  Russia 376+11  Ukraine 1101+14 Liudmyla Vasylyuk  Ukraine 360  Russia 1010+7
Women's 10 m Running Target Mixed
Gold Li Xue Yan  China 390 (=WR)  China 1158+36 Valentyna Goncharova  Ukraine 371  Ukraine 1089+15
Silver Yang Zeng  China 386  Russia 1113+31 Ri Hyang Sim  North Korea 368  Germany 1035+13
Bronze Su Li  China 382  Ukraine 1136+33 Liudmyla Vasylyuk  Ukraine 367  Russia 1030+17

External links[edit]