2010 Pilot Pen Tennis – Men's Singles

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
2010 Pilot Pen Tennis
Champion   Ukraine Sergiy Stakhovsky
Runner-up   Uzbekistan Denis Istomin
Final score   3–6, 6–3, 6–4
Events
Singles   men   women
Doubles   men   women
Main article: 2010 Pilot Pen Tennis

Fernando Verdasco was the defending champion, but chose not to compete in 2010.
Sergiy Stakhovsky won in the final against Denis Istomin, 3–6, 6–3, 6–4.

Seeds[edit]

All seeds received a bye into the second round.

  1. Cyprus Marcos Baghdatis (Quarterfinals)
  2. Brazil Thomaz Bellucci (Second Round)
  3. Chile Fernando González (Second Round)
  4. United States Mardy Fish (withdrew due to fatigue)
  5. Kazakhstan Andrey Golubev (Third Round)
  6. Spain Tommy Robredo (Third Round)
  7. Ukraine Alexandr Dolgopolov (Third Round)
  8. Germany Florian Mayer (Third Round)
  9. Ukraine Sergiy Stakhovsky (Champion)
  10. Serbia Viktor Troicki (Semifinals)
  11. Belgium Xavier Malisse (Second Round, retired)
  12. Netherlands Thiemo de Bakker (Semifinals)
  13. Germany Michael Berrer (Second Round)
  14. Argentina Juan Ignacio Chela (Third Round)
  15. Uzbekistan Denis Istomin (Final)
  16. Romania Victor Hănescu (Third Round)

Draw[edit]

Key[edit]

Finals[edit]

  Quarterfinals Semifinals Final
                                       
  1  Cyprus Marcos Baghdatis 7 1 64  
9  Ukraine Sergiy Stakhovsky 5 6 7  
  9  Ukraine Sergiy Stakhovsky 6 6    
  12  Netherlands Thiemo de Bakker 3 4    
   Kazakhstan Evgeny Korolev 4 3  
  12  Netherlands Thiemo de Bakker 6 6    
    9  Ukraine Sergiy Stakhovsky 3 6 6
  15  Uzbekistan Denis Istomin 6 3 4
  10  Serbia Viktor Troicki 6 6    
LL  Czech Republic Radek Štěpánek 2 3    
  10  Serbia Viktor Troicki 610 6 2
  15  Uzbekistan Denis Istomin 7 3 6  
Q  Russia Teymuraz Gabashvili 1 6 68
  15  Uzbekistan Denis Istomin 6 3 7  

Top Half[edit]

Section 1[edit]

First Round   Second Round   Third Round   Quarterfinals
 
    1  Cyprus M Baghdatis 6 6    
   Russia I Andreev 7 6          Russia I Andreev 2 4    
   France A Clément 62 3         1  Cyprus M Baghdatis 1 6 6  
   France S Robert 1 2         14  Argentina J Chela 6 3 2  
WC  United States D Young 6 6       WC  United States D Young 7 4 0
    14  Argentina J Chela 5 6 6  
      1  Cyprus M Baghdatis 7 1 64
      9  Ukraine S Stakhovsky 5 6 7
    9  Ukraine S Stakhovsky 2 7 7  
   Australia P Luczak 6 7          Australia P Luczak 6 65 61  
   Argentina L Mayer 3 64         9  Ukraine S Stakhovsky 7 6  
WC  United States T Dent 7 4 6       6  Spain T Robredo 65 2    
   Argentina E Schwank 61 6 0     WC  United States T Dent 7 4 4
    6  Spain T Robredo 5 6 6  
 

Section 2[edit]

First Round   Second Round   Third Round   Quarterfinals
 
    Q  Canada P Bester 3 3    
   Germany A Beck 7 3 3        Ukraine I Marchenko 6 6    
   Ukraine I Marchenko 64 6 6          Ukraine I Marchenko 65 4    
   Portugal F Gil 4 2            Kazakhstan E Korolev 7 6    
   Kazakhstan E Korolev 6 6          Kazakhstan E Korolev 6 7  
    13  Germany M Berrer 4 5    
         Kazakhstan E Korolev 4 3  
      12  Netherlands T de Bakker 6 6  
    12  Netherlands T de Bakker 6 66 6  
   Germany S Greul 3 4       Q  Kazakhstan M Kukushkin 1 7 4  
Q  Kazakhstan M Kukushkin 6 6         12  Netherlands T de Bakker 62 6 7
   Czech Republic J Hájek 7 6         8  Germany F Mayer 7 1 5  
Q  Jamaica D Brown 5 3          Czech Republic J Hájek 3 1  
    8  Germany F Mayer 6 6    
 

Bottom Half[edit]

Section 3[edit]

First Round   Second Round   Third Round   Quarterfinals
 
    7  Ukraine A Dolgopolov 6 6    
WC  United States J Blake 6 6       WC  United States J Blake 4 2    
   Spain P Riba 0 1         7  Ukraine A Dolgopolov 7 61 2  
   Italy A Seppi 3 4         10  Serbia V Troicki 64 7 6  
   Finland J Nieminen 6 6          Finland J Nieminen 5 3  
    10  Serbia V Troicki 7 6    
      10  Serbia V Troicki 6 6  
      LL  Czech Republic R Štěpánek 2 3  
    16  Romania V Hănescu 6 6    
   Poland Ł Kubot 4 6 5        Germany D Brands 3 4    
   Germany D Brands 6 2 7       16  Romania V Hănescu 64 7 4
LL  Czech Republic R Štěpánek 6 6         LL  Czech Republic R Štěpánek 7 64 6  
   Uruguay P Cuevas 0 4       LL  Czech Republic R Štěpánek 6 6  
    3/WC  Chile F González 2 4    
 

Section 4[edit]

First Round   Second Round   Third Round   Quarterfinals
 
    5  Kazakhstan A Golubev 6 2 6  
PR  Argentina M González 6 6       PR  Argentina M González 3 6 2  
   Argentina H Zeballos 3 4         5  Kazakhstan A Golubev 3 6 67  
   Italy P Starace 63 5         Q  Russia T Gabashvili 6 3 7  
Q  Russia T Gabashvili 7 7       Q  Russia T Gabashvili 4    
    11  Belgium X Malisse 2 r    
      Q  Russia T Gabashvili 1 6 68
      15  Uzbekistan D Istomin 6 3 7
    15  Uzbekistan D Istomin 6 6    
   Switzerland M Chiudinelli 63 3          Germany B Becker 3 1    
   Germany B Becker 7 6         15  Uzbekistan D Istomin 6 2 6
   Slovakia L Lacko 6 7            Slovakia L Lacko 2 6 3  
   France F Serra 1 66          Slovakia L Lacko 6 64 6
    2  Brazil T Bellucci 4 7 0  
 

References[edit]