2010 World Sambo Championships

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search

The 2010 World Sambo Championships was held in Tashkent, Uzbekistan between 4 and 8 November 2010. This tournament included competition in both sport Sambo, and Combat Sambo.

Also See 2009 World Sambo Championships, 2008 World Sambo Championships, 2007 World Sambo Championships, and the 2006 World Sambo Championships

Categories[edit]

  • Combat Sambo: 52 kg, 57 kg, 62 kg, 68 kg, 74 kg, 82 kg, 90 kg, 100 kg, +100 kg
  • Men's Sambo: 52 kg, 57 kg, 62 kg, 68 kg, 74 kg, 82 kg, 90 kg, 100 kg, +100 kg
  • Women's Sambo: 48 kg, 52 kg, 56 kg, 60 kg, 64 kg, 68 kg, 72 kg, 80 kg, +80 kg

Medal overview[edit]

Combat Sambo Events[edit]

Event Gold Silver Bronze
Half-flyweight (52 kg)
details
 Sattor Ergashev (UZB)  Alexander Nesterov (RUS)  Sergii Chornyi (UKR)
 Almaz Suleymenov (KAZ)
Flyweight (57 kg)
details
 Marko Kosev (BUL)  Ali Bagautinov (RUS)  Andreas Bernard (GER)
 Alexey Murashkin (KAZ)
Half-lightweight (62 kg)
details
 Rasul Mirzaev (RUS)  Baasankhun Damlanpurev (MNG)  Ilkhom Satvaldiev (UZB)
 Fransino Tirta (IDN)
Lightweight (68 kg)
details
 Vachik Vardanyan (ARM)  Sergej Grecicho (LTU)  Alisher Turaev (UZB)
 Ruslan Gasankhanov (RUS)
Welterweight (74 kg)
details
 Bair Omoktuev (RUS)  Viktor Tomashevic (LTU)  Furkat Ruziev (UZB)
 Rumen Dimitrov (BUL)
Half-middleweight (82 kg)
details
 Murad Kerimov (RUS)  Rosen Dimitrov (BUL)  Fariddun Ustopirov (TJK)
 Sarldor Shovrikov (UZB)
Middleweight (90 kg)
details
 Vyacheslav Vasilevsky (RUS)  Eldor Gujamov (UZB)  Bakhtiyar Abbasov (AZE)
 Umed Khasanbekov (TJK)
Half-heavyweight (100 kg)
details
 Islam Abasov (RUS)  Zarif Rasulov (UZB)  Igor Zadernovskiy (UKR)
 Shakhmaral Jetpissov (KAZ)
Heavyweight (+100 kg)
details
 Kirill Sidelnikov (RUS)  Stanoy Tabakov (BUL)  Vladimir Beheza (UKR)
 Oleg Glukhov (KAZ)

Women's events[edit]

Event Gold Silver Bronze
Extra-lightweight (48 kg)
details
 Munkhbatyn Urantsetseg (MGL)  Tatyana Moskvina (BLR)  Mariya Molchanova (RUS)
 Gabriela Kirilova (BUL)
Half-lightweight (52 kg)
details
 Baatarsaikhany Solongo (MGL)  Susanna Mirzoyan (RUS)  Gergana Vatsova (BUL)
 Lenariya Mingazova (KAZ)
Lightweight (56 kg)
details
 Kalina Stefanova (BUL)  Anara Estebesova (KGZ)  Ugiljon Ruzmetova (UKR)
 Tatiana Zenchenko (RUS)
Welterweight (60 kg)
details
 Ivelina Ilieva (BUL)  Olena Sayko (UKR)  Yana Kostenko (RUS)
 Katsiaryna Prakapenka (BLR)
Half-middleweight (64 kg)
details
 Irina Gromova (RUS)  Vanya Ivanova (BUL)  Anastasia Lieshkova (BLR)
 Almira Issatayeva (KAZ)
Middleweight (68 kg)
details
 Olga Usoltseva (RUS)  Mariyanna Davydova (MDA)  Gulasal Khaydarova (UZB)
 Mariya Semenyuk (UKR)
Super-middleweight (72 kg)
details
 Svetlana Galyant (RUS)  Aliya Dzhilkybaeva (KAZ)  Sohiba Eshtemirova (UZB)
 Katsiaryna Radzevich (BLR)
Half-heavyweight (80 kg)
details
 Natalia Kasantseva (RUS)  Battulgyn Munkhtuyaa (MGL)  Mariya Oryashkova (BUL)
 Tetiana Savenko (UKR)
Heavyweight (+80 kg)
details
 Irina Rodina (RUS)  Iryna Iadkouskaya (BLR)  Anar Sitimova (KAZ)
 Obida Alladusova (UZB)

Men's Sambo Events[edit]

Event Gold Silver Bronze
Half-flyweight (52 kg)
details
 Elchin Mailov (AZE)  Shavkat Juraev (UZB)  Andrei Kurlypa (BLR)
 Akmaliddin Karimov (TJK)
Flyweight (57 kg)
details
 Erbolat Baybatyrov (KAZ)  Islam Kasimov (AZE)  Chinbat Otgon (MNG)
 Sergey Yalushev (RUS)
Half-lightweight (62 kg)
details
 Azamat Mykanov (KAZ)  Boris Borisov (BUL)  Elnur Ahmadov (AZE)
 Nurlan Eraliev (KGZ)
Lightweight (68 kg)
details
 Dmitry Bazylev (BLR)  Levan Nakhurishvili (GEO)  Arsen Khatip (KAZ)
 Nikita Kletskov (RUS)
Low-middleweight (74 kg)
details
 Ashot Danielyan (ARM)  Aleksey Ramanchyk (BLR)  Dmitriy Lebedev (RUS)
 Shuhrat Boboev (UZB)
Half-middleweight (82 kg)
details
 Rais Rakhmatullin (RUS)  Levan Tsiklauri (GEO)  Elmeddin Ahmadov (AZE)
 Sayat Shamsyev (KAZ)
Middleweight (90 kg)
details
 Andrei Kazusionak (BLR)  Mindia Bodaveli (GEO)  Eduard Kurginyan (RUS)
 Mindiaa Bodaveli (GEO)
Half-heavyweight (100 kg)
details
 Artem Osipenko (RUS)  Nabimukhamad Khorkashev (TJK)  Yauhen Siomachkin (BLR)
 Olim Khudaykulov (UZB)
Heavyweight (+100 kg)
details
 Vitaly Minakov (RUS)  Ivan Iliev (BUL)  Azamat Turdanov (UZB)
 Alex Davitashivili (GEO)

External links[edit]