2011 Davis Cup Europe Zone Group III

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search

The Europe/Africa Zone is one of the three zones of regional Davis Cup competition in 2011.

In the Europe/Africa Zone there are three different groups in which teams compete against each other to advance to the next group.

The Division III tournament was held in the Week commencing 9 May 2011 at Skopje, Macedonia.

Turkey and Moldova were promoted.

Participating teams[edit]

Format[edit]

The twelve teams were split into four pools. The winner of a pool played against another group winner to decide which team gets promoted to the Europe/Africa Zone Group II for 2012.

It was held at 11–14 May 2011 at Tennis Club Jug-Skopje, Skopje, Macedonia on outdoor clay.

Group stage[edit]

Group A[edit]

Team Pld W L MF MA Pts
 Macedonia 2 2 0 5 1 2
 Andorra 2 1 1 3 3 1
 San Marino 2 0 2 1 5 0

Macedonia vs. San Marino[edit]


Macedonia
3
Tennis Club Jug-Skopje, Skopje, Macedonia[1]
11 May 2011
clay (outdoor)

San Marino
0
1 2 3
1 Republic of Macedonia
San Marino
Predrag Rusevski
Giacomo Zonzini
6
0
6
0
       
2 Republic of Macedonia
San Marino
Tomislav Jotovski
Alberto Brighi
6
1
6
0
       
3 Republic of Macedonia
San Marino
Lazar Magdinchev / Predrag Rusevski
Alberto Brighi / Giacomo Zonzini
6
4
6
1
       

Andorra vs. San Marino[edit]


Andorra
2
Tennis Club Jug-Skopje, Skopje, Macedonia[2]
12 May 2011
clay (outdoor)

San Marino
1
1 2 3
1 Andorra
San Marino
Damien Gelabert
Giacomo Zonzini
4
6
1
6
       
2 Andorra
San Marino
Jean-Baptiste Poux-Gautier
Marco De Rossi
6
1
6
0
       
3 Andorra
San Marino
Damien Gelabert / Jean-Baptiste Poux-Gautier
Alberto Brighi / Giacomo Zonzini
6
1
6
1
       

Macedonia vs. Andorra[edit]


Macedonia
2
Tennis Club Jug-Skopje, Skopje, Macedonia[3]
13 May 2011
clay (outdoor)

Andorra
1
1 2 3
1 Republic of Macedonia
Andorra
Dimitar Grabuloski
Damien Gelabert
6
1
6
2
       
2 Republic of Macedonia
Andorra
Tomislav Jotovski
Jean-Baptiste Poux-Gautier
4
6
2
6
       
3 Republic of Macedonia
Andorra
Lazar Magdinchev / Predrag Rusevski
Damien Gelabert / Jean-Baptiste Poux-Gautier
6
3
6
4
       

Group B[edit]

Team Pld W L MF MA Pts
 Turkey 2 2 0 5 1 2
 Norway 2 1 1 4 2 1
 Albania 2 0 2 0 6 0

Turkey vs. Albania[edit]


Turkey
3
Tennis Club Jug-Skopje, Skopje, Macedonia[4]
11 May 2011
clay (outdoor)

Albania
0
1 2 3
1 Turkey
Albania
Ergün Zorlu
Flavio Dece
6
0
6
0
       
2 Turkey
Albania
Marsel İlhan
Ivo Spathari
6
0
6
0
       
3 Turkey
Albania
Haluk Akkoyun / Tuna Altuna
Ferat Istrefi / Ivo Spathari
6
1
6
1
       

Norway vs. Albania[edit]


Norway
3
Tennis Club Jug-Skopje, Skopje, Macedonia[5]
12 May 2011
clay (outdoor)

Albania
0
1 2 3
1 Norway
Albania
Stian Boretti
Flavio Dece
6
0
6
1
       
2 Norway
Albania
Erling Tveit
Ivo Spathari
6
0
6
0
       
3 Norway
Albania
Stian Boretti / Erling Tveit
Flavio Dece / Ferat Istrefi
6
2
6
2
       

Turkey vs. Norway[edit]


Turkey
2
Tennis Club Jug-Skopje, Skopje, Macedonia[6]
13 May 2011
clay (outdoor)

Norway
1
1 2 3
1 Turkey
Norway
Haluk Akkoyun
Stian Boretti
4
6
3
6
       
2 Turkey
Norway
Marsel İlhan
Erling Tveit
6
1
6
1
       
3 Turkey
Norway
Ergün Zorlu / Marsel İlhan
Stian Boretti / Erling Tveit
6
4
2
6
7
6
     

Group C[edit]

Team Pld W L MF MA Pts
 Montenegro 2 2 0 5 1 2
 Armenia 2 1 1 3 3 1
 Georgia 2 0 2 1 5 0

Montenegro vs. Georgia[edit]


Montenegro
3
Tennis Club Jug-Skopje, Skopje, Macedonia[7]
11 May 2011
clay (outdoor)

Georgia
0
1 2 3
1 Montenegro
Georgia (country)
Ljubomir Čelebić
George Tsivadze
6
3
7
6
       
2 Montenegro
Georgia (country)
Goran Tošić
Aleksandre Metreveli
6
2
6
0
       
3 Montenegro
Georgia (country)
Ljubomir Čelebić / Goran Tošić
Aleksandre Metreveli / George Tsivadze
7
5
6
0
       

Armenia vs. Georgia[edit]


Armenia
2
Tennis Club Jug-Skopje, Skopje, Macedonia[8]
12 May 2011
clay (outdoor)

Georgia
1
1 2 3
1 Armenia
Georgia (country)
Daniil Proskura
George Tsivadze
6
4
0
6
6
3
     
2 Armenia
Georgia (country)
Khachatur Khachatryan
Aleksandre Metreveli
2
6
0
6
       
3 Armenia
Georgia (country)
Khachatur Khachatryan / Daniil Proskura
Aleksandre Metreveli / George Tsivadze
6
3
6
1
       

Montenegro vs. Armenia[edit]


Montenegro
2
Tennis Club Jug-Skopje, Skopje, Macedonia[9]
13 May 2011
clay (outdoor)

Armenia
1
1 2 3
1 Montenegro
Armenia
Ljubomir Čelebić
Daniil Proskura
6
7
2
6
       
2 Montenegro
Armenia
Goran Tošić
Khachatur Khachatryan
6
0
6
0
       
3 Montenegro
Armenia
Ljubomir Čelebić / Goran Tošić
Khachatur Khachatryan / Daniil Proskura
6
2
6
2
       

Group D[edit]

Team Pld W L MF MA Pts
 Moldova 2 2 0 6 0 2
 Iceland 2 1 1 2 4 1
 Malta 2 0 2 1 5 0

Moldova vs. Malta[edit]


Moldova
3
Tennis Club Jug-Skopje, Skopje, Macedonia[10]
11 May 2011
clay (outdoor)

Malta
0
1 2 3
1 Moldova
Malta
Andrei Gorban
Denzil Agius
6
0
6
0
       
2 Moldova
Malta
Radu Albot
Matthew Asciak
7
5
6
2
       
3 Moldova
Malta
Andrei Gorban / Roman Tudoreanu
Matthew Asciak / Bradley Callus
6
1
6
0
       

Iceland vs. Malta[edit]


Iceland
2
Tennis Club Jug-Skopje, Skopje, Macedonia[11]
12 May 2011
clay (outdoor)

Malta
1
1 2 3
1 Iceland
Malta
Arnar Sigurdsson
Bradley Callus
6
1
6
1
       
2 Iceland
Malta
Andri Jonsson
Matthew Asciak
2
6
1
6
       
3 Iceland
Malta
Andri Jonsson / Arnar Sigurdsson
Matthew Asciak / Mark Gatt
7
6
6
4
       

Moldova vs. Iceland[edit]


Moldova
3
Tennis Club Jug-Skopje, Skopje, Macedonia[12]
13 May 2011
clay (outdoor)

Iceland
0
1 2 3
1 Moldova
Iceland
Andrei Gorban
Leifur Sigurdarson
6
0
6
4
       
2 Moldova
Iceland
Radu Albot
Birkir Gunnarsson
6
0
6
0
       
3 Moldova
Iceland
Radu Albot / Andrei Gorban
Andri Jonsson / Jon-Axel Jonsson
6
2
6
2
       

Playoffs[edit]

9th to 12th Playoffs[edit]

Malta vs. Georgia[edit]


Malta
0
Tennis Club Jug-Skopje, Skopje, Macedonia[13]
14 May 2011
clay (outdoor)

Georgia
3
1 2 3
1 Malta
Georgia (country)
Denzil Agius
George Tsivadze
2
6
0
6
       
2 Malta
Georgia (country)
Mark Gatt
Aleksandre Metreveli
1
6
0
6
       
3 Malta
Georgia (country)
Denzil Agius / Mark Gatt
Aleksandre Metreveli / Nika Dolidze
0
6
3
6
       

Albania vs. San Marino[edit]


Albania
1
Tennis Club Jug-Skopje, Skopje, Macedonia[14]
14 May 2011
clay (outdoor)

San Marino
2
1 2 3
1 Albania
San Marino
Flavio Dece
Diego Zonzini
7
5
3
6
6
7
     
2 Albania
San Marino
Ferat Istrefi
Alberto Brighi
7
6
6
4
       
3 Albania
San Marino
Flavio Dece / Ferat Istrefi
Marco De Rossi / Diego Zonzini
4
6
3
6
       

5th to 8th Playoffs[edit]

Norway vs. Andorra[edit]


Norway
3
Tennis Club Jug-Skopje, Skopje, Macedonia[15]
14 May 2011
clay (outdoor)

Andorra
0
1 2 3
1 Norway
Andorra
Stian Boretti
Gerard Blasi-Font
6
0
6
1
       
2 Norway
Andorra
Erling Tveit
Jean-Baptiste Poux-Gautier
7
6
6
3
       
3 Norway
Andorra
Joachim Bjerke / Oystein Steiro
Damien Gelabert / Jean-Baptiste Poux-Gautier
6
1
6
4
       

Iceland vs. Armenia[edit]


Iceland
1
Tennis Club Jug-Skopje, Skopje, Macedonia[16]
14 May 2011
clay (outdoor)

Armenia
2
1 2 3
1 Iceland
Armenia
Jon-Axel Jonsson
Daniil Proskura
1
6
0
6
       
2 Iceland
Armenia
Arnar Sigurdsson
Torgom Asatryan
6
0
6
4
       
3 Iceland
Armenia
Andri Jonsson / Arnar Sigurdsson
Khachatur Khachatryan / Daniil Proskura
6
2
3
6
1
6
     

Promotion Playoffs[edit]

Macedonia vs. Turkey[edit]


Macedonia
0
Tennis Club Jug-Skopje, Skopje, Macedonia[17]
14 May 2011
clay (outdoor)

Turkey
2
1 2 3
1 Republic of Macedonia
Turkey
Predrag Rusevski
Ergün Zorlu
6
3
2
6
2
6
     
2 Republic of Macedonia
Turkey
Tomislav Jotovski
Marsel İlhan
1
6
1
6
       
3 Republic of Macedonia
Turkey
Lazar Magdinchev / Predrag Rusevski
Haluk Akkoyun / Tuna Altuna
          not
played

Moldova vs. Montenegro[edit]


Moldova
2
Tennis Club Jug-Skopje, Skopje, Macedonia[18]
14 May 2011
clay (outdoor)

Montenegro
1
1 2 3
1 Moldova
Montenegro
Andrei Gorban
Ljubomir Čelebić
6
2
6
3
       
2 Moldova
Montenegro
Radu Albot
Goran Tošić
6
3
7
6
       
3 Moldova
Montenegro
Radu Albot / Andrei Gorban
Ljubomir Čelebić / Goran Tošić
           
w/o

References[edit]

  1. ^ "Macedonia v San Marino". daviscup.com. 
  2. ^ "Andorra v San Marino". daviscup.com. 
  3. ^ "Macedonia v Andorra". daviscup.com. 
  4. ^ "Turkey v Albania". daviscup.com. 
  5. ^ "Norway v Albania". daviscup.com. 
  6. ^ "Turkey v Norway". daviscup.com. 
  7. ^ "Montenegro v Georgia". daviscup.com. 
  8. ^ "Armenia v Georgia". daviscup.com. 
  9. ^ "Montenegro v Armenia". daviscup.com. 
  10. ^ "Moldova v Malta". daviscup.com. 
  11. ^ "Iceland v Malta". daviscup.com. 
  12. ^ "Moldova v Iceland". daviscup.com. 
  13. ^ "Malta v Georgia". daviscup.com. 
  14. ^ "Albania v San Marino". daviscup.com. 
  15. ^ "Norway v Andorra". daviscup.com. 
  16. ^ "Iceland v Armenia". daviscup.com. 
  17. ^ "Macedonia v Turkey". daviscup.com. 
  18. ^ "Moldova v Montenegro". daviscup.com. 

External links[edit]