2012 AIBA Women's World Boxing Championships

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
2012 Women's World Boxing Championships
Dates May 9, 2012 (2012-05-09) – May 22, 2012 (2012-05-22)
Competitors 305
Nations 70
Location Qinhuangdao, China

The 2012 Women's AIBA World Boxing Championships was held in Qinhuangdao, China from May 9 to May 22, 2012.[1]

For the first time, this world championship served as a qualifier for the 2012 Summer Olympics.[2] 305 boxers participated from 70 countries.[3]

Olympic qualification summary[edit]

NOC 51 60 75 Total
Australia X 1
Azerbaijan X 1
Brazil X X 2
China X X 2
Great Britain X X X 3
India X 1
Ireland X 1
Kazakhstan X 1
New Zealand X X 2
Nigeria X 1
Poland X 1
Russia X X X 3
Tajikistan X 1
Tunisia X X 2
United States X X 2
Venezuela X 1
Total: 16 NOCs 9 8 8 25

Medal summary[edit]

Medal table[edit]

 Rank  Nation Gold Silver Bronze Total
1  China 3 1 1 5
2  United States 1 2 2 5
3  Russia 1 1 7 9
4  England 1 1 2 4
=5  Ireland 1 0 0 1
=5  North Korea 1 0 0 1
=5  Philippines 1 0 0 1
=5  Ukraine 1 0 0 1
9  Poland 0 2 1 3
10  Kazakhstan 0 1 1 2
=11  Azerbaijan 0 1 0 1
=11  Italy 0 1 0 1
=13  Bulgaria 0 0 1 1
=13  Hungary 0 0 1 1
=13  India 0 0 1 1
=13  Netherlands 0 0 1 1
=13  Sweden 0 0 1 1
=13  Tajikistan 0 0 1 1

Medalists[edit]

Event Gold Silver Bronze
Light flyweight (48 kg)  Josie Gabuco
Philippines (PHI)
 Xu Shiqi
China (CHN)
 Svetlana Gnevanova
Russia (RUS)
 Nazym Kyzaibay
Kazakhstan (KAZ)
Flyweight (51 kg)  Ren Cancan
China (CHN)
 Nicola Adams
England (ENG)
 Karolina Michalczuk
Poland (POL)
 Elena Savelyeva
Russia (RUS)
Bantamweight (54 kg)  Aleksandra Kuleshova
Russia (RUS)
 Terry Gordini
Italy (ITA)
 Liu Kejia
China (CHN)
 Christina Cruz
United States (USA)
Featherweight (57 kg)  Tiara Brown
United States (USA)
 Sandra Kruk
Poland (POL)
 Svetlana Staneva
Bulgaria (BUL)
 Lisa Whiteside
England (ENG)
Lightweight (60 kg)  Katie Taylor
Ireland (IRL)
 Sofya Ochigava
Russia (RUS)
 Mavzuna Chorieva
Tajikistan (TJK)
 Natasha Jonas
England (ENG)
Light welterweight (64 kg)  Pak Kyong-Ok
North Korea (PRK)
 Magdalena Stelmach
Poland (POL)
 Mikaela Mayer
United States (USA)
 Daria Abramova
Russia (RUS)
Welterweight (69 kg)  Mariia Badulina
Ukraine (UKR)
 Raquel Miller
United States (USA)
 Marie de Jong
Netherlands (NED)
 Irina Poteyeva
Russia (RUS)
Middleweight (75 kg)  Savannah Marshall
England (ENG)
 Elena Vystropova
Azerbaijan (AZE)
 Nadezda Torlopova
Russia (RUS)
 Anna Laurell
Sweden (SWE)
Light heavyweight (81 kg)  Yuan Meiqing
China (CHN)
 Franchon Crews
United States (USA)
 Svetlana Kosova
Russia (RUS)
 Tímea Nagy
Hungary (HUN)
Heavyweight (+81 kg)  Li Yunfei
China (CHN)
 Yulduz Mamatkulova
Kazakhstan (KAZ)
 Irina Sinetskaya
Russia (RUS)
 Kavita
India (IND)

Results[edit]

Light flyweight[edit]

26 boxers participating in this category.[4]

Round of 32 – May 13
Score
 Elin Rönnlund (SWE) 5–12  Xu Shiqi (CHN)
 Chuthamat Raksat (THA) 13–8  Lin Yu-Ting (TPE)
 Anita Böde (HUN) 4–17  Kim Myong-Sim (PRK)
 Lydia Boussadia (FRA) 25–6  Vladimíra Malíková (CZE)
 Lloyd Scully (NZL) RSC  Nazym Kyzaibay (KAZ)
 Josie Gabuco (PHI) 24–13  Yairineth Altuve (VEN)
 Derya Aktop (TUR) RSC  Shamila Husainzada (AFG)
 Pinki Jangra (IND) RSC  Mirela Barudžić (SRB)
 Lidia Ion (ROU) 15–8  Matluba Karimova (TJK)
 Madoka Wada (JPN) 31–19  Nataliya Knyaz (UKR)
Round of 16
May 15
Quarterfinal
May 16
Semifinal
May 18
Final
May 19
  Lynsey Holdaway (WAL) 9  
  Xu Shiqi (CHN) 20       Xu Shiqi (CHN) 8  
  Chuthamat Raksat (THA) 5       Kim Myong-Sim (PRK) 6  
  Kim Myong-Sim (PRK) 12         Xu Shiqi (CHN) 17  
  Nguyễn Thị Tuyết (VIE) 17         Nazym Kyzaibay (KAZ) 10  
  Lydia Boussadia (FRA) 19       Lydia Boussadia (FRA) 15  
  Nazym Kyzaibay (KAZ) 20       Nazym Kyzaibay (KAZ) 23  
  Alexandra Love (USA) 19         Xu Shiqi (CHN) 9
  Tumurkhuyag Bolortuul (MGL) DSQ         Josie Gabuco (PHI) 10
  Josie Gabuco (PHI)       Josie Gabuco (PHI) 21  
  Derya Aktop (TUR) 10       Kim Klavel (CAN) 15  
  Kim Klavel (CAN) 17         Josie Gabuco (PHI) 12  
  Pinki Jangra (IND) 26         Svetlana Gnevanova (RUS) 7  
  Lidia Ion (ROU) 16       Pinki Jangra (IND) 11       
  Madoka Wada (JPN) 9       Svetlana Gnevanova (RUS) 13       
  Svetlana Gnevanova (RUS) 19  

Flyweight[edit]

55 boxers participating in this category that qualifies for the Olympics.[5]

Finals
Semifinals
May 18
Final
May 19
           
1  Ren Cancan (CHN) 27
4  Karolina Michalczuk (POL) 18
 Ren Cancan (CHN) 14
 Nicola Adams (ENG) 10
3  Elena Savelyeva (RUS) 6
2  Nicola Adams (ENG) 11
Section 1
Round of 64
May 12
Round of 32
May 13
Round of 16
May 15
Quarterfinals
May 16
      
           Ren Cancan (CHN) 16  
  Oluwatoyin Oladeji (NGR) 7       Katalin Ancsin (HUN) 4  
  Katalin Ancsin (HUN) 14         Ren Cancan (CHN) 13  
  Myagmardulam Nandintsetseg (MGL) 13         Azize Nimani (GER) 7  
  Hanne Mäkinen (FIN) 16       Hanne Mäkinen (FIN) 11  
  Azize Nimani (GER) 23       Azize Nimani (GER) 14  
  Pamela Sánchez (CRC) 6         Ren Cancan (CHN) 16
             Marlen Esparza (USA) 8
           Christine Ongare (KEN) 6  
  Shipra Engelke (SWE) 12       Lưu Thị Duyên (VIE) 21  
  Lưu Thị Duyên (VIE) 18         Lưu Thị Duyên (VIE) 13  
  Pamela Benavidez (ARG) 22         Marlen Esparza (USA) 28  
  Zohra El Zahraoui (MAR) 14       Pamela Benavidez (ARG) 10       
           Marlen Esparza (USA) 20       
      
Section 2
Round of 64
May 12
Round of 32
May 13
Round of 16
May 15
Quarterfinals
May 16
      
           Tetyana Kob (UKR) 11  
  Ingrit Valencia (COL) 8       Sarah Ourahmoune (FRA) 21  
  Sarah Ourahmoune (FRA) 18         Sarah Ourahmoune (FRA) 15  
  Valeria Calabrese (ITA) 11         Stoyka Petrova (BUL) 21  
  Nesthy Petecio (PHI) 10       Valeria Calabrese (ITA) 10  
  Stoyka Petrova (BUL) 10       Stoyka Petrova (BUL) 16  
  Peamwilai Laopeam (THA) 8         Stoyka Petrova (BUL) 14
  Sarah-Joy Rae (JAM) 7         Karolina Michalczuk (POL) 27
  Mateja Rajterič (SLO) 6       Sarah-Joy Rae (JAM) 4  
  Svetlana Veglina (TJK)       Ceire Smith (IRL) 12  
  Ceire Smith (IRL) RSC         Ceire Smith (IRL) 7  
  Anusha Koddithuwakku (SRI) 8         Karolina Michalczuk (POL) 23  
  Sümeyra Yazıcı (TUR) 18       Sümeyra Yazıcı (TUR) 14       
           Karolina Michalczuk (POL) 16       
      
Section 3
Round of 64
May 12
Round of 32
May 13
Round of 16
May 15
Quarterfinals
May 16
      
           Elena Savelyeva (RUS) 19  
  Nasiba Ruzimatova (UZB) 5       Pin Meng-Chieh (TPE) 8  
  Pin Meng-Chieh (TPE) 11         Elena Savelyeva (RUS) 35  
  Anna du Plessis (RSA) 12         Jana Juranová (CZE) 2  
  Jana Juranová (CZE) 26       Jana Juranová (CZE) 17  
  Nina Stojanović (SRB) 13       Nadia Barriga Villarroel (BOL) 10  
  Nadia Barriga Villarroel (BOL) 14         Elena Savelyeva (RUS) 11
  Zhaina Shekerbekova (KAZ) 10         Kim Hye-Song (PRK) 5
  Érica dos Santos (BRA) 12       Érica dos Santos (BRA) 10  
  Kim Ye-Ji (KOR) RSCI       Kim Ye-Ji (KOR) 5  
  Marta Brañas Rumbo (ESP)         Érica dos Santos (BRA) 8  
  Mandy Bujold (CAN) 9         Kim Hye-Song (PRK) 12  
  Kim Hye-Song (PRK) 11       Kim Hye-Song (PRK) 17       
           Steluţa Duţă (ROU) 8       
      
Section 4
Round of 64
May 12
Round of 32
May 13
Round of 16
May 15
Quarterfinals
May 16
      
           Mary Kom (IND) 20  
  Ayako Minowa (JPN) 24       Ayako Minowa (JPN) 9  
  Athina Malefaki (GRE) 9         Mary Kom (IND) 18  
  Sumaiya Azizi (AFG)         Marielle Hansen (NOR) 6  
  Zaida Enríquez (MEX) RSC       Zaida Enríquez (MEX) 7  
  Tiffany Pérez (PUR) 14       Marielle Hansen (NOR) 21  
  Marielle Hansen (NOR) 21         Mary Kom (IND) 11
  Warni Halawa (INA) 9         Nicola Adams (ENG) 13
  Maroua Rahali (TUN) 24       Maroua Rahali (TUN) 11  
  Karlha Magliocco (VEN) 20       Karlha Magliocco (VEN) 22  
  Siona Fernandes (NZL) 18         Karlha Magliocco (VEN) 7  
  Yana Levankova (BLR) 17         Nicola Adams (ENG) 20  
  Kristy Harris (AUS) 10       Yana Levankova (BLR) 7       
           Nicola Adams (ENG) 19       
      

Bantamweight[edit]

32 boxers participating in this category.[6]

Round of 32 – May 13
Score
 Ayşe Taş (TUR) 16–20  Delphine Mancini (FRA)
 Sopida Satumrum (THA) RSC  Ivanna Krupenia (UKR)
 Shakhnoza Khujaniyozova (UZB) RSC  Shora Rezaie Jahroni (NOR)
 Nicole Michel (SUI) 8–22  Christina Cruz (USA)
 Csilla Némedi-Varga (HUN) 14–13  Juliana Söderström (SWE)
 Jenna Puurunen (FIN) 10–14  Terry Gordini (ITA)
 Lital Zastlin (ISR) 11–18  Nilmini Jayasinghe (SRI)
 Alice Aparri (PHI) 15–11  Clélia Costa (BRA)
 Liu Kejia (CHN) 15–6  Gulzhan Akimova (KAZ)
 Debora Rengifo (VEN) 15–23  Vicky Pelletier (CAN)
 Cherneka Johnson (AUS) 22–12  Ruth Odongo (KEN)
 Sadaf Rahemi (AFG) RSC  Sandra Drabik (POL)
 Sonia Lather (IND) 9–18  Elena Walendzik (GER)
 Chinase Fujino (JPN) RSC  Aleksandra Kuleshova (RUS)
 Denisa Amza (ROU) 11–21  Helina Bruyevich (BLR)
 Felice Groves (JAM) 7–25  Lưu Thị Hành (VIE)
Round of 16
May 15
Quarterfinal
May 16
Semifinal
May 18
Final
May 19
  Delphine Mancini (FRA) 6  
  Sopida Satumrum (THA) 17       Sopida Satumrum (THA) 19  
  Shora Rezaie Jahroni (NOR) 10       Christina Cruz (USA) 20  
  Christina Cruz (USA) 14         Christina Cruz (USA) 7  
  Csilla Némedi-Varga (HUN) DSQ         Terry Gordini (ITA) 11  
  Terry Gordini (ITA)       Terry Gordini (ITA) +10  
  Nilmini Jayasinghe (SRI) 8       Alice Aparri (PHI) 10  
  Alice Aparri (PHI) 16         Terry Gordini (ITA) 10
  Liu Kejia (CHN) 19         Aleksandra Kuleshova (RUS) 16
  Vicky Pelletier (CAN) 10       Liu Kejia (CHN) 17  
  Cherneka Johnson (AUS) 9       Sandra Drabik (POL) 10  
  Sandra Drabik (POL) 22         Liu Kejia (CHN) 10  
  Elena Walendzik (GER) 9         Aleksandra Kuleshova (RUS) 19  
  Aleksandra Kuleshova (RUS) 18       Aleksandra Kuleshova (RUS) 26       
  Helina Bruyevich (BLR) 15       Lưu Thị Hành (VIE) 8       
  Lưu Thị Hành (VIE) 18  

Featherweight[edit]

28 boxers participating in this category.[7]

Round of 32 – May 11
Score
 Bojana Ranić (SRB) RSC  Mandakini Kangabam (IND)
 Skye Nicolson (AUS) 5–16  Chen Chia-Ling (TPE)
 Gabriela Dinca (ROU) RSC  Qin Jian (CHN)
 Nagehan Malkoç (TUR) 7–16  Svetlana Staneva (BUL)
 Saniya Sultankyzy (KAZ) 20–10  Khouloud Hlimi (TUN)
 Kornelia Nagy (HUN) 6–17  Cynthia Robles de la Torre (MEX)
 Rebah Matanda (KEN) 10–22  Nana Yoshikawa (JPN)
 Marie O'Neill (NZL) 7–18  Iuliia Tsyplakova (UKR)
 Melissa Guillemette (CAN) 15–7  Sarah Mahfoud (DEN)
 Vương Thị Vỹ (VIE) 28–4  Anamarija Vujaklija (CRO)
 Maike Kluners (GER) 18–29  Maiva Hamadouche (FRA)
 Viktoria Gurkovich (RUS) RSC  Piroska Bodoki (SVK)
Round of 16
May 14
Quarterfinal
May 16
Semifinal
May 18
Final
May 19
  Tiara Brown (USA) 21  
  Mandakini Kangabam (IND) 16       Tiara Brown (USA) 23  
  Chen Chia-Ling (TPE) 6       Qin Jian (CHN) 22  
  Qin Jian (CHN) 11         Tiara Brown (USA) 22  
  Svetlana Staneva (BUL) 10         Svetlana Staneva (BUL) 14  
  Saniya Sultankyzy (KAZ) 6       Svetlana Staneva (BUL) 25  
  Cynthia Robles de la Torre (MEX) 12       Kim Kil-Ok (PRK) 15  
  Kim Kil-Ok (PRK) 21         Tiara Brown (USA) 24
  Lisa Whiteside (ENG) 19         Sandra Kruk (POL) 21
  Nana Yoshikawa (JPN) 6       Lisa Whiteside (ENG) 25  
  Iuliia Tsyplakova (UKR) 19       Iuliia Tsyplakova (UKR) 19  
  Melissa Guillemette (CAN) 16         Lisa Whiteside (ENG) 16  
  Vương Thị Vỹ (VIE) 12         Sandra Kruk (POL) 26  
  Maiva Hamadouche (FRA) 32       Maiva Hamadouche (FRA) 22       
  Viktoria Gurkovich (RUS) 19       Sandra Kruk (POL) 33       
  Sandra Kruk (POL) 24  

Lightweight[edit]

58 boxers participating in this category that qualifies for the Olympics.[8]

Finals
Semifinals
May 18
Final
May 19
           
1  Katie Taylor (IRL) 16
4  Mavzuna Chorieva (TJK) 6
 Katie Taylor (IRL) 11
 Sofya Ochigava (RUS) 7
3  Sofya Ochigava (RUS) 18
2  Natasha Jonas (ENG) 10
Section 1
Round of 64
May 12
Round of 32
May 14
Round of 16
May 15
Quarterfinals
May 16
      
           Katie Taylor (IRL) 19  
  Rim Jouini (TUN) 16       Rim Jouini (TUN) 6  
  Juliana Canedo da Rocha (POR) 8         Katie Taylor (IRL) RSC  
  Jhennifer Cáceres (COL) 12         Saida Khassenova (KAZ)  
  Saida Khassenova (KAZ) 24       Saida Khassenova (KAZ) 19  
  Jennifer Miranda (ESP) 13       Jennifer Miranda (ESP) 12  
  Armine Sinabyan (ARM) 9         Katie Taylor (IRL) WO
  Matea Tabak (CRO) 11         Mihaela Lăcătuş (ROU)
  Hsueh Chun-Chiu (TPE) 17       Hsueh Chun-Chiu (TPE) 9  
  Mihaela Lăcătuş (ROU) 18       Mihaela Lăcătuş (ROU) 16  
  Ouyngerel Suvd-Erdene (MGL) 12         Mihaela Lăcătuş (ROU) 17  
  Beáta Szabó (HUN) 16         Denitsa Eliseeva (BUL) 14  
  Saraswati Rana (NEP) 7       Beáta Szabó (HUN) 2       
  Magdalena Konbayong (INA) 5       Denitsa Eliseeva (BUL) 18       
  Denitsa Eliseeva (BUL) 22  
Section 2
Round of 64
May 12
Round of 32
May 14
Round of 16
May 15
Quarterfinals
May 16
      
           Karolina Graczyk (POL) 10  
  Mavzuna Chorieva (TJK) RSC       Mavzuna Chorieva (TJK) 20  
  Ala Yarshevich (BLR)         Mavzuna Chorieva (TJK) RSC  
  Antonina Shevchenko (KGZ) 16         Antonina Shevchenko (KGZ)  
  Mahjoub Oubtil (MAR) 15       Antonina Shevchenko (KGZ) 16  
  Tomoko Kugimiya (JPN) 16       Tomoko Kugimiya (JPN) 12  
  Kehinde Obareh (NGR) 14         Mavzuna Chorieva (TJK) 20
  Eleni Platana (GRE) 7         Estelle Mossely (FRA) 12
  Julia Irmen (GER) 14       Julia Irmen (GER) 11  
  Ngô Thị Chung (VIE) 10       Estelle Mossely (FRA) 12  
  Estelle Mossely (FRA) 17         Estelle Mossely (FRA) 13  
  Nicole Trimmel (AUT) 12         Tassamalee Thongjan (THA) 11  
  Romina Marenda (ITA) 26       Romina Marenda (ITA) 10       
           Tassamalee Thongjan (THA) 13       
      
Section 3
Round of 64
May 12
Round of 32
May 14
Round of 16
May 15
Quarterfinals
May 16
      
           Dong Cheng (CHN) 18  
  Sandra Bizier (CAN) 10       Erika Cruz Hernández (MEX) 7  
  Erika Cruz Hernández (MEX) 15         Dong Cheng (CHN) 7  
  Helena Falk (SWE) 22         Sofya Ochigava (RUS) 8  
  Maria Ulpino (VEN) 7       Helena Falk (SWE) 8  
  Sofya Ochigava (RUS) 19       Sofya Ochigava (RUS) 17  
  Kiria Tapia (PUR) 7         Sofya Ochigava (RUS) 15
  Oh Yeon-Ji (KOR) 27         Adriana dos Santos (BRA) 6
  Thobile Khumalo (RSA) 6       Oh Yeon-Ji (KOR) 8  
  Ryu Yong-Sim (PRK) 20       Ryu Yong-Sim (PRK) 13  
  Jessica Belder (NED) 8         Ryu Yong-Sim (PRK) 14  
  Mira Potkonen (FIN) 26         Adriana dos Santos (BRA) 17  
  Diana Nadim (DEN) 13       Mira Potkonen (FIN) 16       
           Adriana dos Santos (BRA) 25       
      
Section 4
Round of 64
May 12
Round of 32
May 14
Round of 16
May 15
Quarterfinals
May 16
  Quanitta Underwood (USA) 24  
  Dayana Sánchez (ARG) 13       Quanitta Underwood (USA) 28  
  Dilnovaz Narkhodjaeva (UZB)       Alexis Pritchard (NZL) 9  
  Alexis Pritchard (NZL) WO         Quanitta Underwood (USA) 25  
  Karen Pérez Revolorio (GUA) 5         Ingrid Egner (NOR) 26  
  Ingrid Egner (NOR) 16       Ingrid Egner (NOR) 23  
  Jessica Retallack (AUS) 14       Oleksandra Sydorenko (UKR) 15  
  Oleksandra Sydorenko (UKR) 16         Ingrid Egner (NOR) 9
  Mary Nganga (KEN) 6         Natasha Jonas (ENG) 23
  Sandra Brügger (SUI) 23       Sandra Brügger (SUI) 11  
  Natasha Jonas (ENG) 18       Natasha Jonas (ENG) 23  
  Rebecca Price (WAL) 8         Natasha Jonas (ENG) 25  
  Ayzanat Hajiyeva (AZE) 11         Sarita Devi (IND) 22  
  Sarita Devi (IND) 27       Sarita Devi (IND) 14       
           Gülsüm Tatar (TUR) 13       
      

Light welterweight[edit]

26 boxers participating in this category.[9]

Round of 32 – May 13
Score
 Romana Lasan (CRO) RSC  Gamze Başar (TUR)
 Magdalena Stelmach (POL) RSC  Nurys Silvera (VEN)
 Yana Sydor (UKR) 24–12  Kanokwan Taluengjit (THA)
 Daria Abramova (RUS) 28–9  Laëtitia Chevalier (FRA)
 Iulia Navacioiu (ROU) 10–25  Patricia Berghult (SWE)
 Martina Schmoranzová (CZE) 4–27  Pak Kyong-Ok (PRK)
 Sara Kali (CAN) 9–24  Shelley Watts (AUS)
 Janina Bonorden (GER) 15–20  Marija Stojanović (SRB)
 Meena Rani (IND) RET  Nikolett Czosz (HUN)
 Judit Barbosa Sotelo (ESP) 16–38  Laura Matthews (NZL)
Round of 16
May 15
Quarterfinal
May 16
Semifinal
May 18
Final
May 19
  Erdenesoyol Uyanga (MGL) 31  
  Gamze Başar (TUR) 22       Erdenesoyol Uyanga (MGL) 10  
  Magdalena Stelmach (POL) 12       Magdalena Stelmach (POL) 17  
  Yana Sydor (UKR) 11         Magdalena Stelmach (POL) 14  
  Cui Qiao (CHN) 11         Daria Abramova (RUS) 10  
  Daria Abramova (RUS) 19       Daria Abramova (RUS) 17  
  Patricia Berghult (SWE) 24       Patricia Berghult (SWE) 15  
  Firuza Sharipova (KAZ) 11         Magdalena Stelmach (POL) 5
  Rosilaine Volante Silva (BRA) 18         Pak Kyong-Ok (PRK) 10
  Pak Kyong-Ok (PRK) 29       Pak Kyong-Ok (PRK) 26  
  Shelley Watts (AUS) 22       Shelley Watts (AUS) 13  
  Lê Thị Hiển (VIE) 10         Pak Kyong-Ok (PRK) 25  
  Marija Stojanović (SRB) 9         Mikaela Mayer (USA) 24  
  Meena Rani (IND) 21       Meena Rani (IND) 10       
  Laura Matthews (NZL) 13       Mikaela Mayer (USA) 27       
  Mikaela Mayer (USA) 34  

Welterweight[edit]

20 boxers participating in this category.[10]

Round of 32 – May 11
Score
 Neetu[disambiguation needed] (IND) 22–6  Bianka Nagy (HUN)
 Moldir Bazarbayeva (KAZ) 20–10  Florina Radu (ROU)
 Raquel Miller (USA) 17–8  Daena Stephenson (NZL)
 Irina Poteyeva (RUS) RET  Marija Divjak (SRB)
Round of 16
May 13
Quarterfinal
May 16
Semifinal
May 18
Final
May 19
  Marie de Jong (NED) 14  
  Neetu[disambiguation needed] (IND) 8       Marie de Jong (NED) 21  
  Kaye Scott (AUS) 25       Kaye Scott (AUS) 9  
  Carolina Quevedo (VEN) 13         Marie de Jong (NED) 10  
  Malika Gonthier-Silva (FRA) 22         Mariia Badulina (UKR) 18  
  Durry Wanjiru (KEN) 7       Malika Gonthier-Silva (FRA) 6  
  Moldir Bazarbayeva (KAZ) 7       Mariia Badulina (UKR) 15  
  Mariia Badulina (UKR) 19         Mariia Badulina (UKR) 14
  Myriam da Silva (CAN) 18         Raquel Miller (USA) 8
  Raquel Miller (USA) +18       Raquel Miller (USA) 11  
  Jennifer Corti (SUI) 7       Bilgehan Karabulut (TUR) 5  
  Bilgehan Karabulut (TUR) 23         Raquel Miller (USA) 13  
  Shiromoline Weeraretue (SRI) 5         Irina Poteyeva (RUS) 10  
  Wang Dongmei (CHN) 22       Wang Dongmei (CHN) 9       
  Irina Poteyeva (RUS) 13       Irina Poteyeva (RUS) 11       
  Lauren Price (WAL) 10  

Middleweight[edit]

40 boxers participating in this category that qualifies for the Olympics.[11]

Finals
Semifinals
May 18
Final
May 19
           
1  Anna Laurell (SWE) 15
4  Elena Vystropova (AZE) 16
 Elena Vystropova (AZE) 15
 Savannah Marshall (ENG) 17
3  Savannah Marshall (ENG) 18
2  Nadezda Torlopova (RUS) 10
Section 1
Round of 64
May 12
Round of 32
May 14
Round of 16
May 15
Quarterfinals
May 16
      
           Mary Spencer (CAN) 11  
  Desislava Lazarova (BUL) 9       Anna Laurell (SWE) 18  
  Anna Laurell (SWE) 10         Anna Laurell (SWE) 20  
             Lidia Fidura (POL) 14  
           Yenebier Guillén (DOM) 11  
           Lidia Fidura (POL) 13  
             Anna Laurell (SWE) 24
             Andrea Strohmaier (GER) 8
           Shahnoza Nizamova (UZB)  
           Shizuyo Yamasaki (JPN) RSC  
             Shizuyo Yamasaki (JPN)  
  Andrea Strohmaier (GER) 17         Andrea Strohmaier (GER) RSC  
  Soukayna Rabih (MAR) 13       Andrea Strohmaier (GER) +13       
           Maria Kovács (HUN) 13       
      
Section 2
Round of 64
May 12
Round of 32
May 14
Round of 16
May 15
Quarterfinals
May 16
      
           Liliya Durnyeva (UKR) 20  
  Sinead Kavanagh (IRL) 19       Francelis Carmona (VEN) 5  
  Francelis Carmona (VEN) 23         Liliya Durnyeva (UKR) 7  
             Dara Flora Shen (TPE) 2  
           Dara Flora Shen (TPE) RSC  
           Claudia Heijns (RSA)  
             Liliya Durnyeva (UKR) 5
             Elena Vystropova (AZE) 12
           Ashkhen Simonyan (ARM) 6  
           Elena Turcin (ROU) 24  
             Elena Turcin (ROU) 2  
  Elena Vystropova (AZE) 18         Elena Vystropova (AZE) 10  
  Viktoryia Kebikava (BLR) 7       Elena Vystropova (AZE) 17       
           Roseli Feitosa (BRA) 12       
      
Section 3
Round of 64
May 12
Round of 32
May 14
Round of 16
May 15
Quarterfinals
May 16
      
           Li Jinzi (CHN) 19  
  Erika Guerrier (FRA) 12       Erika Guerrier (FRA) 8  
  Nives Radić (CRO) 8         Li Jinzi (CHN) 14  
             Sudaporn Seesondee (THA) 4  
           Sudaporn Seesondee (THA) 20  
           Lê Thị Nhung (VIE) 6  
             Li Jinzi (CHN) 8
             Savannah Marshall (ENG) 20
           Lotte Lien (NOR) 17  
           Elizabeth Andiego (KEN) 14  
             Lotte Lien (NOR) 2  
  Pooja Rani (IND) 10         Savannah Marshall (ENG) 13  
  Claressa Shields (USA) 27       Claressa Shields (USA) 8       
           Savannah Marshall (ENG) 14       
      
Section 4
Round of 64
May 12
Round of 32
May 14
Round of 16
May 15
Quarterfinals
May 16
      
           Nouchka Fontijn (NED) 22  
  Hurricane Doyle (NZL) RSC       Hurricane Doyle (NZL) 13  
  Jang Un-Hui (PRK)         Nouchka Fontijn (NED) 18  
             Marina Volnova (KAZ) 19  
           Marina Volnova (KAZ) 11  
           Elif Güneri (TUR) 10  
             Marina Volnova (KAZ) 11
             Nadezda Torlopova (RUS) 19
           Naomi-Lee Fischer-Rasmussen (AUS) 22  
           Kim Shin-Hyeong (KOR) 9  
             Naomi-Lee Fischer-Rasmussen (AUS)  
  Dina Gurung (NEP)         Nadezda Torlopova (RUS) RSC  
  Edith Ogoke (NGR) RSC       Edith Ogoke (NGR) 10       
           Nadezda Torlopova (RUS) 25       
      

Light heavyweight[edit]

12 boxers participating in this category.[12]

Round of 16
May 14
Quarterfinal
May 16
Semifinal
May 18
Final
May 19
      
           Yuan Meiqing (CHN) 18  
  Iryna Komar (UKR) 13       Şennur Demir (TUR) 9  
  Şennur Demir (TUR) 16         Yuan Meiqing (CHN) 23  
  Beata Leśnik (POL) 10         Svetlana Kosova (RUS) 13  
  Andréia de Oliveira (BRA) 15       Andréia de Oliveira (BRA) 13  
           Svetlana Kosova (RUS) 20  
             Yuan Meiqing (CHN) 18
             Franchon Crews (USA) 11
           Dariga Shakimova (KAZ) 12  
  Franchon Crews (USA) 22       Franchon Crews (USA) 30  
  Sabrina Delarue (FRA) 8         Franchon Crews (USA) 22  
  Sarah Scheurich (GER) 10         Tímea Nagy (HUN) 8  
  Lalremliani Jenny (IND) 11       Lalremliani Jenny (IND) 11       
           Tímea Nagy (HUN) 18       
      

Heavyweight[edit]

8 boxers participating in this category.[13]

Quarterfinal
May 16
Semifinal
May 18
Final
May 19
  Li Yunfei (CHN) 20  
  Danijela Vernić (CRO) 2       Li Yunfei (CHN) 25  
  Irina Sinetskaya (RUS)       Irina Sinetskaya (RUS) 15  
  Petra Szatmári (HUN) RET         Li Yunfei (CHN) 21
  Kateryna Shambir (UKR) DSQ         Yulduz Mamatkulova (KAZ) 13
  Yulduz Mamatkulova (KAZ)       Yulduz Mamatkulova (KAZ) 15
  Kavita (IND) 15       Kavita (IND) 9    
  Şemsi Yaralı (TUR) 14  

Participating countries[edit]

305 competitors from 70 countries will participate.[3]

References[edit]

  1. ^ "AIBA Women’s World Championships Qinhuangdao 2012". AIBA. Retrieved 12 May 2012. 
  2. ^ "History to be re-written at AIBA Women's World Boxing Championships Qinhuangdao 2012". AIBA. Retrieved 12 May 2012. 
  3. ^ a b "Number of Entries by Team" (PDF). AIBA. Retrieved 12 May 2012. 
  4. ^ "Women's Light Fly 45-48kg" (PDF). AIBA. Retrieved 14 May 2012. 
  5. ^ "Women's Fly 51kg" (PDF). AIBA. Retrieved 14 May 2012. 
  6. ^ "Women's Bantam 54kg" (PDF). AIBA. Retrieved 14 May 2012. 
  7. ^ "Women's Feather 57kg" (PDF). AIBA. Retrieved 14 May 2012. 
  8. ^ "Women's Light 60kg" (PDF). AIBA. Retrieved 14 May 2012. 
  9. ^ "Women's Light Welter 64kg" (PDF). AIBA. Retrieved 14 May 2012. 
  10. ^ "Women's Welter 69kg" (PDF). AIBA. Retrieved 14 May 2012. 
  11. ^ "Women's Middle 75kg" (PDF). AIBA. Retrieved 14 May 2012. 
  12. ^ "Women's Light Heavy 81kg" (PDF). AIBA. Retrieved 14 May 2012. 
  13. ^ "Women's Heavy +81kg" (PDF). AIBA. Retrieved 14 May 2012. 

External links[edit]