2012 FIBA Asia Champions Cup

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
2012 FIBA Asia Champions Cup
23rd Asia Champions Cup
Official logo
Tournament details
Host nation Lebanon
Dates October 15–22
Teams 10 (from 44 federations)
Venues (in 1 host city)
Official website
2012 FIBA Asia Champions Cup
2011
2013 >

The FIBA Asia Champions Cup 2012 was the 23rd staging of the FIBA Asia Champions Cup, the international basketball club tournament of FIBA Asia. The tournament was held in Beirut, Lebanon in October 15–22, 2012.[1]

Qualification[edit]

According to the FIBA Asia rules, each zone had one place, and the hosts was automatically qualified. The other three places are allocated to the zones according to performance in the 2011 FIBA Asia Champions Cup.

Central Asia (1) East Asia (1) Gulf (1+1) South Asia (1) Southeast Asia (1+1) West Asia (1+1+1)
Turkmenistan Belent Mongolia Falcons Qatar Al-Rayyan * TBD * Indonesia Warriors * Lebanon Al-Riyadi
United Arab Emirates Al-Shabab * Philippines San Miguel * Iran Mahram
Iraq Duhok

* Withdrew

Preliminary round[edit]

Team Pld W L PF PA PD Pts
Lebanon Al-Riyadi Beirut 4 4 0 400 221 +179 8
Iran Mahram Tehran 4 3 1 393 277 +116 7
Iraq Duhok 4 2 2 290 326 −36 6
Turkmenistan Belent Ashgabat 4 1 3 298 390 −92 5
Mongolia Energy R. Falcons 4 0 4 249 416 −167 4
October 15
17:00
Belent Ashgabat Turkmenistan 54–116 Lebanon Al-Riyadi Beirut
Scoring by quarter: 10–35, 6–29, 19–24, 19–28
Pts: Kozlov 21
Rebs: Mazurov, Kozlov 5
Asts: Four players 1
Pts: Saoud 23
Rebs: Woods, Tabbara 6
Asts: Abdelnour, Mahmoud, Martinez 3
Saeb Salam Arena, Beirut
Referees: Arsen Andryushkin (KAZ), Amir Hossein Safarzadeh (IRI), Ahmed Al-Suwaili (IRQ)
October 15
19:30
Energy Resources Falcons Mongolia 66–121 Iran Mahram Tehran
Scoring by quarter: 17–46, 16–25, 17–31, 16–19
Pts: Nemekhbayar 18
Rebs: Bolortulga 5
Asts: Odbayar 5
Pts: Nikkhah 21
Rebs: Nikkhah 10
Asts: Nikkhah 11
Saeb Salam Arena, Beirut
Referees: Marwan Egho (LIB), Yevgeniy Mikheyev (KAZ), Anton Kozlov (KAZ)
October 16
17:00
Al-Riyadi Beirut Lebanon 100–53 Mongolia Energy Resources Falcons
Scoring by quarter: 28–14, 33–7, 16–15, 23–17
Pts: Ibrahim 18
Rebs: Kanaan 9
Asts: Ahmed 5
Pts: Mönkhtüvshin 16
Rebs: Zolzaya 7
Asts: Zolzaya 3
Saeb Salam Arena, Beirut
Referees: Heros Avanesian (IRI), Ahmed Al-Suwaili (IRQ), Anton Kozlov (KAZ)
October 16
19:30
Mahram Tehran Iran 91–52 Iraq Duhok
Scoring by quarter: 29–12, 21–19, 21–8, 20–13
Pts: Varda, Nikkhah 18
Rebs: Nabipour 10
Asts: Nikkhah 8
Pts: Webb 11
Rebs: Hatem 7
Asts: Four players 2
Saeb Salam Arena, Beirut
Referees: Yevgeniy Mikheyev (KAZ), Rabee Al-Masri (LIB), Arsen Andryushkin (KAZ)
October 17
17:00
Al-Riyadi Beirut Lebanon 96–51 Iraq Duhok
Scoring by quarter: 24–4, 29–13, 25–16, 18–18
Pts: Ibrahim 33
Rebs: Abdelnour 10
Asts: Mahmoud, Ahmed 5
Pts: Webb 17
Rebs: Dartez 9
Asts: Webb 3
Saeb Salam Arena, Beirut
Referees: Arsen Andryushkin (KAZ), Heros Avanesian (IRI), Yevgeniy Mikheyev (KAZ)
October 17
19:30
Energy Resources Falcons Mongolia 68–96 Turkmenistan Belent Ashgabat
Scoring by quarter: 22–21, 11–29, 13–20, 22–26
Pts: Nemekhbayar 18
Rebs: Zolzaya 7
Asts: Tsolmonkhüü 6
Pts: Averyanov, Juginisov 18
Rebs: Averyanov 18
Asts: Allanurov 6
Saeb Salam Arena, Beirut
Referees: Marwan Egho (LIB), Ahmed Al-Suwaili (IRQ), Amir Hossein Safarzadeh (IRI)
October 18
17:00
Belent Ashgabat Turkmenistan 71–118 Iran Mahram Tehran
Scoring by quarter: 16–26, 11–29, 24–30, 20–33
Pts: Kozlov 19
Rebs: Averyanov 4
Asts: Bayriyev 4
Pts: Sedighi 20
Rebs: Kardoust 8
Asts: Aslani, Davarpanah 5
Saeb Salam Arena, Beirut
Referees: Rabee Al-Masri (LIB), Anton Kozlov (KAZ), Ahmed Al-Suwaili (IRQ)
October 18
19:30
Duhok Iraq 99–62 Mongolia Energy Resources Falcons
Scoring by quarter: 19–17, 23–13, 33–16, 24–16
Pts: Gorgiss 33
Rebs: Dartez 8
Asts: Amer 7
Pts: Mönkhtüvshin 15
Rebs: Bolortulga 7
Asts: Tsolmonkhüü, Bat-Erdene 2
Saeb Salam Arena, Beirut
Referees: Marwan Egho (LIB), Amir Hossein Safarzadeh (IRI), Arsen Andryushkin (KAZ)
October 19
17:00
Mahram Tehran Iran 63–88 Lebanon Al-Riyadi Beirut
Scoring by quarter: 6–17, 15–20, 26–28, 16–23
Pts: Kamrani 21
Rebs: Nabipour 8
Asts: Aslani 4
Pts: Ibrahim 29
Rebs: Woods 16
Asts: Ahmed 5
Saeb Salam Arena, Beirut
Referees: Arsen Andryushkin (KAZ), Yevgeniy Mikheyev (KAZ), Anton Kozlov (KAZ)
October 19
19:30
Belent Ashgabat Turkmenistan 77–88 Iraq Duhok
Scoring by quarter: 23–17, 16–19, 12–23, 26–29
Pts: Kozlov 23
Rebs: Juginisov 10
Asts: Bayriyev 5
Pts: Webb 27
Rebs: Dartez 13
Asts: Webb 5
Saeb Salam Arena, Beirut
Referees: Heros Avanesian (IRI), Amir Hossein Safarzadeh (IRI), Rabee Al-Masri (LIB)

Final round[edit]

Semifinals Final
October 20
 Lebanon Al-Riyadi  116  
 Turkmenistan Belent  65  
 
     Lebanon Al-Riyadi  
   Iran Mahram  
3rd place
October 20 October 21
 Iran Mahram  93  Turkmenistan Belent  58
 Iraq Duhok  76    Iraq Duhok  73

Semifinals[edit]

October 20
18:00
Al-Riyadi Beirut Lebanon 116–65 Turkmenistan Belent Ashgabat
Scoring by quarter: 32–8, 29–19, 30–11, 25–27
Pts: Saoud 45
Rebs: Saoud 6
Asts: El Turk, Arakji 7
Pts: Kozlov 16
Rebs: Atahanov 9
Asts: Akmammedov 2
Saeb Salam Arena, Beirut
Referees: Anton Kozlov (KAZ), Amir Hossein Safarzadeh (IRI), Ahmed Al-Suwaili (IRQ)
October 20
20:30
Mahram Tehran Iran 93–76 Iraq Duhok
Scoring by quarter: 18–19, 27–19, 24–19, 24–19
Pts: Kamrani 23
Rebs: Varda 9
Asts: Kamrani 9
Pts: Dartez 17
Rebs: Hatem 8
Asts: Muayad 2
Saeb Salam Arena, Beirut
Referees: Marwan Egho (LIB), Yevgeniy Mikheyev (KAZ), Rabee Al-Masri (LIB)

3rd place[edit]

October 21
10:30
Belent Ashgabat Turkmenistan 58–73 Iraq Duhok
Scoring by quarter: 17–20, 14–19, 10–13, 17–21
Pts: Kozlov 18
Rebs: Juginisov 9
Asts: Bayriyev, Mazurov 2
Pts: Gorgiss 26
Rebs: Hatem 11
Asts: Muayad, Dartez 3
Saeb Salam Arena, Beirut
Referees: Marwan Egho (LIB), Heros Avanesian (IRI), Anton Kozlov (KAZ)

Final[edit]

Al-Riyadi Beirut Lebanon vs. Iran Mahram Tehran
Cancelled
  • No title awarded, but FIBA Asia website later announced both teams tied on 1st and 2nd places.[2]

Final standing[edit]

Rank Team Record
2nd Iran Mahram Tehran 4–1
2nd Lebanon Al-Riyadi Beirut 5–0
3rd Iraq Duhok 3–3
4 Turkmenistan Belent Ashgabat 1–5
5 Mongolia Energy R. Falcons 0–4

References[edit]

External links[edit]