2013 Rhythmic Gymnastics World Cup Series

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search

The 2013 FIG World Cup circuit in Rhythmic Gymnastics includes one category A event (Sofia) and seven category B events. Apart from Tartu, Bucharest and Corbeil-Essonnes (Individuals only), all events include both, Individual and Group competitions, with All-around competitions serving as qualifications for the finals by apparatus.

With stopovers in Europe only, the competitions are slated for February 8 – 10 in Tartu (EST), April 3 – 6 in Lisbon (POR), April 19 – 21 April in Bucharest (ROU), April 26 – 28 in Pesaro (ITA), May 4 – 5 in Sofia (BUL), May 10 – 12 in Corbeil-Essonnes (FRA), May 17 – 19 in Minsk (BLR) and August 17 – 18 in St Petersburg (RUS).

The world ranking points collected by the competitors at their best four World Cup events will add up to a total, and the top scorers in each discipline will be crowned winners of the overall series at the final event in St Petersburg, Russia.

Margarita Mamun became the World Cup Final series individual all-around winner, Melitina Staniouta of Belarus the all-around silver and Yana Kudryavtseva took the all-around bronze medal.

Formats[edit]

Date Levels Location Type
8–10 February 2013 Cat. B Estonia Tartu Individuals
3–7 April 2013 Cat. B Portugal Lisbon Individuals & Groups
19–21 April 2013 Cat. B Romania Bucharest Individuals
26–28 April 2013 Cat. B Italy Pesaro Individuals & Groups
4–5 May 2013 Cat. A Bulgaria Sofia Individuals & Groups
10–12 May 2013 Cat. B France Corbeil-Essonnes Individuals
17–19 May 2013 Cat. B Belarus Minsk Individuals & Groups
17–18 August 2013 Cat. B Russia St. Petersburg Individuals & Groups

[1]

Medal winners[edit]

All-around[edit]

Individual[edit]

Competitions Gold Silver Bronze
Category A
Sofia Russia Yana Kudryavtseva Bulgaria Sylvia Miteva Russia Margarita Mamun
Category B
Tartu Ukraine Ganna Rizatdinova Belarus Melitina Staniouta Azerbaijan Marina Durunda
Lisbon Russia Margarita Mamun Russia Alexandra Merkulova Ukraine Ganna Rizatdinova
Bucharest Belarus Melitina Staniouta Ukraine Alina Maksymenko Russia Daria Svatkovskaya
Pesaro Belarus Melitina Staniouta Russia Maria Titova Russia Daria Svatkovskaya
Corbeil-Essonnes Ukraine Ganna Rizatdinova Belarus Melitina Staniouta Russia Margarita Mamun
Minsk Russia Yana Kudryavtseva Russia Daria Svatkovskaya Belarus Melitina Staniouta
St. Petersburg Russia Margarita Mamun Belarus Melitina Staniouta Russia Yana Kudryavtseva

[1]

Group all-around[edit]

Competitions Gold Silver Bronze
Category A
Sofia  Bulgaria  Russia  Belarus
Category B
Lisbon  Spain  Bulgaria  Russia
Pesaro  Italy  Bulgaria  Ukraine
Minsk  Russia  Belarus  Italy
St.Petersburg  Russia  Belarus  Spain

[1]

Apparatus[edit]

Hoop[edit]

Competitions Gold Silver Bronze
Tartu Ukraine Ganna Rizatdinova Belarus Melitina Staniouta Azerbaijan Lala Yusifova
Lisbon Russia Margarita Mamun Russia Alexandra Merkulova Ukraine Ganna Rizatdinova
Bucharest Russia Maria Titova Romania Alexandra Piscupescu Azerbaijan Lala Yusifova
Pesaro Russia Daria Svatkovskaya Belarus Melitina Staniouta Ukraine Alina Maksymenko
Sofia Russia Yana Kudryavtseva Bulgaria Sylvia Miteva Ukraine Ganna Rizatdinova
South Korea Son Yeon-Jae
Corbeil-Essonnes Russia Margarita Mamun Ukraine Ganna Rizatdinova Russia Alexandra Merkulova
Minsk Russia Daria Svatkovskaya South Korea Son Yeon-Jae Israel Neta Rivkin
St.Petersburg Russia Margarita Mamun South Korea Son Yeon-Jae Belarus Melitina Staniouta

[1]

Ball[edit]

Competitions Gold Silver Bronze
Tartu Belarus Melitina Staniouta Ukraine Ganna Rizatdinova Azerbaijan Marina Durunda
Lisbon Russia Margarita Mamun Ukraine Ganna Rizatdinova South Korea Son Yeon-Jae
Bucharest Belarus Melitina Staniouta Romania Alexandra Piscupescu Russia Daria Svatkovskaya
Pesaro Belarus Melitina Staniouta Russia Maria Titova Israel Neta Rivkin
Sofia Russia Margarita Mamun Bulgaria Sylvia Miteva Russia Yana Kudryavtseva
Israel Neta Rivkin
Corbeil-Essonnes Russia Margarita Mamun Belarus Melitina Staniouta Ukraine Ganna Rizatdinova
Minsk Russia Yana Kudryavtseva Russia Daria Svatkovskaya Bulgaria Sylvia Miteva
St.Petersburg Russia Yana Kudryavtseva Russia Margarita Mamun Bulgaria Sylvia Miteva

[1]

Clubs[edit]

Competitions Gold Silver Bronze
Tartu Ukraine Ganna Rizatdinova Belarus Melitina Staniouta Azerbaijan Marina Durunda
Lisbon Russia Margarita Mamun Ukraine Ganna Rizatdinova Belarus Melitina Staniouta
Bucharest Belarus Melitina Staniouta Not awarded Ukraine Alina Maksymenko
Russia Daria Svatkovskaya
Pesaro Belarus Melitina Staniouta Russia Daria Svatkovskaya Ukraine Ganna Rizatdinova
Sofia Russia Yana Kudryavtseva Ukraine Ganna Rizatdinova Bulgaria Sylvia Miteva
Corbeil-Essonnes Ukraine Ganna Rizatdinova Russia Margarita Mamun Belarus Melitina Staniouta
Minsk Belarus Melitina Staniouta Russia Yana Kudryavtseva Not awarded
South Korea Son Yeon-Jae
St.Petersburg Russia Margarita Mamun Russia Yana Kudryavtseva Belarus Melitina Staniouta

[1]

Ribbon[edit]

Competitions Gold Silver Bronze
Tartu Belarus Melitina Staniouta Ukraine Ganna Rizatdinova Azerbaijan Marina Durunda
Lisbon Russia Margarita Mamun Belarus Melitina Staniouta China Deng Senyue
Bucharest Belarus Melitina Staniouta Not awarded Romania Alexandra Piscupescu
Russia Daria Svatkovskaya
Pesaro Belarus Melitina Staniouta South Korea Son Yeon-Jae Ukraine Ganna Rizatdinova
Sofia Bulgaria Sylvia Miteva Russia Margarita Mamun Russia Yana Kudryavtseva
Ukraine Ganna Rizatdinova
Corbeil-Essonnes Russia Margarita Mamun Ukraine Ganna Rizatdinova Russia Alexandra Merkulova
Minsk Belarus Melitina Staniouta Russia Yana Kudryavtseva Russia Daria Svatkovskaya
St.Petersburg Russia Margarita Mamun Russia Yana Kudryavtseva South Korea Son Yeon-Jae

[1]

10 clubs[edit]

Competitions Gold Silver Bronze
Lisbon  Russia  China  Switzerland
Pesaro  Italy  Ukraine  Bulgaria
Sofia  Bulgaria  Spain  Belarus
Minsk  Italy  Azerbaijan  Russia
St.Petersburg  Russia  Belarus  Italy

[1]

2 ribbons 3 balls[edit]

Competitions Gold Silver Bronze
Lisbon  Russia  China  Spain
Pesaro  Italy  Bulgaria  Belarus
Sofia  Russia  Bulgaria  Belarus
Minsk  Belarus  Russia  Brazil
St.Petersburg  Russia  Belarus  France

[1]

References[edit]