23rd Daytime Emmy Awards

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
23rd Daytime Emmy Awards
Date
  • May 22, 1996 (Ceremony)
  • May 18, 1996 (Creative Arts Awards)
Host Eric Braeden
Melody Thomas Scott
Television/Radio coverage
Network CBS
22nd Daytime Emmy Awards 24th >

The 23rd Daytime Emmy Awards were held on May 22, 1996 on CBS to commemorate excellence in daytime programming from the previous year (1995). At this ceremony, Erika Slezak set a then record with five Emmy Awards for Lead Actress. She would beat her own record in 2005. The telecast aired two-hours. The Creative Arts Emmy celebration took place on May 18, 1996.

Winners in each category are in bold.

Outstanding Drama Series[edit]

Outstanding Lead Actor in a Drama Series[edit]

Outstanding Lead Actress in a Drama Series[edit]

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series[edit]

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series[edit]

Outstanding Younger Actor in a Drama Series[edit]

Outstanding Younger Actress in a Drama Series[edit]

Outstanding Drama Series Writing Team[edit]

Outstanding Drama Series Directing Team[edit]

Outstanding Graphics and Title Design[edit]

Outstanding Directing in a Children's Series[edit]

Outstanding Writing in a Children's Series[edit]

Outstanding Music Direction and Composition[edit]

Outstanding Original Song[edit]

Outstanding Sound Editing[edit]

  • Jim Wilson, Thomas McGurk, Michael McAuliffe, Dave Howe and Ella Brackett (Bill Nye, the Science Guy)
  • Steve Bissinger, William H. Angarola, Kathryn Dayak, Mark Cookson, Gary Freedman, Kimberly Lambert and Robert Guastini (Flipper)
  • David Browning and Dick Maitland (Sesame Street)

Outstanding Sound Editing - Special Class[edit]

  • Robert Hargreaves, Matt Thorne, Russell Brower, Mike Dickeson, Bob Lacivita, Tom Maydeck, Mark Keatts, John Hegedes, Pat Rodman and Kelly Ann Foley (Batman: The Animated Series)
  • Timothy Borquez, Rick Hinson, Rick Hammel, Les Wolf and Thomas Syslo (Life with Louie)
  • William Griggs, Cecil Broughton, Kenneth Young, Charles Rychwalski, Jennifer Mertens and Ernesto Mas (Aladdin)
  • Marty Stein, David John West, Rick Hinson, Anthony Torretto, Chris Fradkin and Terry Reiff (The Tick)

Outstanding Sound Mixing - Special Class[edit]

Outstanding Sound Mixing[edit]

Outstanding Makeup[edit]

Outstanding Animated Program[edit]

Outstanding in Animation[edit]

  • Gordon Bressack, Charles M. Howell IV, Peter Hastings, Randy Rogel, Tom Ruegger, Paul Rugg, Liz Holzman, Audu Paden, Andrea Romano, Al Zegler, Joey Banaszkiewicz, Barry Caldwell, Brian Mitchell, John Over, Norma Rivera, Rhoydon Shishido, Marcus Williams and Mark Zoeller (Animaniacs)
  • Mircea Mantta, Gerard Baldwin, Barbara Dourmashkin, Alan Zaslove, Jamie Thomason, Rob LaDuca, Dale Case, Bob Roth, Bill Motz, Mark Seidenberg, Mirith J. Colao, Denise Koyama and Lonnie Lloyd (Aladdin)
  • Andrea Romano, Liz Holzman, Al Zegler and Peter Hastings (Pinky and the Brain)
  • Andres Nieves, Claude Denis, Phillip Kim, David Manners, Richard Liebmann-Smith, Susan Blu, Larry Latham, Elaine Hultgren, Chuck Harvey, Christopher McCulloch, Hank Tucker and Ben Edlund (The Tick)
  • Richard Ziehler-Martin, Jeff Starling, Hector Martinez, Lin Hua Zheng, Ted Blackman, John Wee, Ed Klautky, Felipe Morell, Sung Hwan Choi, Jeremy M. Hopkinson, Ray Shenusay, Teri Shikasho, Tim Deacon, Keith Weesner, Bill Sienkiewicz, Rick Del Carmen, Chuck Puntuvatana, Tom Nesbitt, Dave Simons, Dan Fausett, Francis Barrios, Romeo Francisco, Clint Taylor, Eric Fredrickson, Neil Hunter, Nicholas Filippi, Joseph Dempsey, Ron Harris, Sean Roche and Joe Barruso (Where on Earth Is Carmen Sandiego?)

Outstanding Performer in an Animated Program[edit]

Outstanding Children's Series[edit]

Lifetime achievement award[edit]

References[edit]