93rd New York State Legislature

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
93rd New York State Legislature
Old State Capitol at Albany NY.jpg
The Old State Capitol (1879)

Duration: January 1 – December 31, 1870

President of the State Senate: Lt. Gov. Allen C. Beach (D)
Temporary President of the State Senate: Henry C. Murphy (D), from January 17
Speaker of the State Assembly: William Hitchman (D)
Members: 32 Senators
128 Assemblymen
Senate Majority: Democratic (18-14)
Assembly Majority: Democratic (73-55)

Sessions
1st: January 4 – April 26, 1870
<92nd 94th>

The 93rd New York State Legislature, consisting of the New York State Senate and the New York State Assembly, met from January 4 to April 26, 1870, during the second year of John T. Hoffman's governorship, in Albany.

Background[edit]

Under the provisions of the New York Constitution of 1846, 32 Senators and 128 assemblymen were elected in single-seat districts; senators for a two-year term, assemblymen for a one-year term. The senatorial districts were made up of entire counties, except New York County (five districts) and Kings County (two districts). The Assembly districts were made up of entire towns, or city wards,[1] forming a contiguous area, all within the same county.

According to the Constitution of 1846, twenty years after its elaboration the electorate was asked if they wanted a Constitutional Convention to be held, which was answered at the New York state election, 1866, in the affirmative. On April 23, 1867, the delegates to the Constitutional Convention were elected, resulting in a Republican majority. On June 4, the Constitutional Convention met at Albany; adjourned on September 23; and met again on November 12. On February 28, 1868, the Constitutional Convention adjourned sine die. How to put the proposed amendments before the electorate was then debated throughout the 91st and the 92nd Legislature.

At this time there were two major political parties: the Republican Party and the Democratic Party.

Elections[edit]

The New York state election, 1869 was held on November 3. All nine statewide elective offices up for election were carried by the Democrats. All amendments proposed by the Constitutional Convention, except the re-organization of the judicial system, were rejected by the voters. The approximate party strength at this election, as expressed by the vote for Secretary of State, was: Democrats 331,000 and Republicans 310,000.

Sessions[edit]

The Legislature met for the regular session at the Old State Capitol in Albany on January 4, 1870; and adjourned on April 26.

William Hitchman (D) was again elected Speaker with 72 votes against 51 for James W. Husted (R).

On January 17, Henry C. Murphy (D) was elected President pro tempore of the State Senate.

On February 10, the Legislature re-elected Joseph S. Bosworth (D) as a Metropolitan Police Commissioner, for a term of eight years beginning on March 1, 1870.

State Senate[edit]

Districts[edit]

Note: There are now 62 counties in the State of New York. The counties which are not mentioned in this list had not yet been established, or sufficiently organized, the area being included in one or more of the abovementioned counties.

Members[edit]

The asterisk (*) denotes members of the previous Legislature who continued in office as members of this Legislature.

Party affiliations follow the vote for Senate Clerk and Police Commissioner.

District Senator Party Notes
1st Samuel H. Frost Democrat
2nd James F. Pierce* Democrat re-elected; took his seat on January 11
3rd Henry C. Murphy* Democrat re-elected; on January 17, elected President pro tempore
4th William M. Tweed* Democrat re-elected
5th Michael Norton* Democrat re-elected; also an Alderman of New York City
6th Thomas J. Creamer* Democrat re-elected
7th John J. Bradley* Democrat re-elected
8th Henry W. Genet* Democrat re-elected
9th William Cauldwell* Democrat re-elected
10th William M. Graham* Democrat re-elected
11th George Morgan Democrat also Mayor of Poughkeepsie
12th Francis S. Thayer* Republican re-elected
13th A. Bleecker Banks* Democrat re-elected
14th Jacob Hardenbergh Democrat took his seat on January 6
15th Isaiah Blood Democrat died on November 29, 1870
16th Christopher F. Norton Democrat
17th Abraham X. Parker* Republican re-elected
18th Norris Winslow Republican
19th George H. Sanford Democrat
20th Augustus R. Elwood Republican
21st William H. Brand Republican
22nd George N. Kennedy* Republican re-elected
23rd John F. Hubbard Jr.* Democrat re-elected
24th Orlow W. Chapman* Republican re-elected
25th William B. Woodin Republican also Surrogate of Cayuga County
26th Abraham V. Harpending Republican took his seat on January 11[2]
27th Theodore L. Minier Republican
28th Jarvis Lord Democrat
29th George Bowen Republican
30th James Wood Republican
31st Loran L. Lewis Republican
32nd Allen D. Scott Republican

Employees[edit]

  • Clerk: Hiram Calkins
  • Sergeant-at-Arms: George Graham
  • Assistant Sergeant-at-Arms: Abraham J. Meyers
  • Doorkeeper: Alexander H. Waterman
  • Assistant Doorkeeper: W. W. McKinney
  • Assistant Doorkeeper: John Drew
  • Assistant Doorkeeper: Orson Root
  • Assistant Doorkeeper: Cornelius V. Simpkins
  • Stenographer: Andrew Devine, from February 10

State Assembly[edit]

Assemblymen[edit]

The asterisk (*) denotes members of the previous Legislature who continued as members of this Legislature.

Party affiliations follow the vote for Speaker.

District Assemblymen Party Notes
Albany 1st William D. Murphy Democrat unsuccessfully contested by Stephen Springsted[3]
2nd Thomas J. Lanahan Democrat
3rd Edward D. Ronan Democrat
4th John Tighe* Democrat
Allegany Charles N. Flenagin Republican
Broome William M. Ely* Republican
Cattaraugus 1st George N. West Republican
2nd Stephen C. Green Republican
Cayuga 1st William H. Eaker Republican
2nd Stephen S. Hewitt Republican
Chautauqua 1st Matthew P. Bemus* Republican
2nd Orange S. Winans Republican
Chemung Edward L. Patrick* Democrat
Chenango Samuel L. Brown Democrat
Clinton Daniel G. Dodge Democrat
Columbia 1st Edward Sturges* Democrat
2nd Daniel D. Barnes Democrat
Cortland Charles Foster Republican
Delaware 1st Alpheus Bolt Republican
2nd Orson M. Allaben Democrat
Dutchess 1st James A. Seward Republican
2nd David H. Mulford Republican
Erie 1st George J. Bamler* Democrat
2nd James Franklin Republican
3rd Albert H. Blossom Republican
4th Harry B. Ransom Democrat
5th Lyman Oatman Republican
Essex Clayton H. DeLano Republican
Franklin James H. Pierce Republican
Fulton and Hamilton John F. Empie Democrat
Genesee Edward C. Walker* Republican
Greene Hiram Van Steenburgh Democrat
Herkimer Daniel A. Northup Republican
Jefferson 1st Jay Dimick* Republican
2nd William W. Butterfield* Republican
Kings 1st Hugh M. Clark* Democrat
2nd Henry J. Cullen Jr.* Democrat
3rd Dennis O'Keeffe* Democrat
4th William W. Moseley* Democrat
5th William C. Jones Democrat unsuccessfully contested by William W. Goodrich (R)[4]
6th Bernard Haver Democrat
7th Samuel T. Maddox Republican
8th Joseph Droll Democrat
9th John C. Jacobs* Democrat
Lewis Jay A. Pease Democrat
Livingston Richard Johnson Republican
Madison 1st Joseph W. Merchant Republican
2nd Leonard C. Kilham* Republican
Monroe 1st Charles S. Wright* Republican
2nd James S. Graham Republican
3rd Volney P. Brown Republican
Montgomery James Shanahan Democrat
New York 1st Michael C. Murphy* Democrat
2nd Dennis Burns* Democrat
3rd Owen Cavanagh* Democrat
4th John J. Blair Democrat
5th Peter Mitchell* Democrat
6th Timothy J. Campbell* Democrat
7th John Carey Democrat
8th Martin Nachtmann* Democrat
9th William G. Bergen* Democrat
10th Owen Murphy Democrat
11th John H. White[5] Republican
12th William W. Cook Democrat
13th Richard Flanagan Democrat
14th John R. Hennessey Democrat
15th Alexander Frear* Democrat
16th James Irving* Democrat
17th George W. Plunkitt* Democrat
18th Lawrence D. Kiernan* Democrat
19th Thomas C. Fields Democrat
20th John Brown[6] Democrat
21st William Hitchman* Democrat elected Speaker
Niagara 1st Lewis S. Payne Democrat
2nd Lee R. Sanborn Republican
Oneida 1st Samuel S. Lowery Republican
2nd David Morse Miner Republican
3rd St. Pierre Jerred Democrat
4th James Roberts Republican
Onondaga 1st Thomas G. Alvord Republican
2nd Nathan R. Tefft Republican
3rd Gustavus Sniper Republican
Ontario 1st Henry Ray* Republican
2nd David E. Wilson Republican
Orange 1st Odell S. Hathaway Democrat
2nd Thomas J. Lyon* Democrat
Orleans John Berry Republican
Oswego 1st DeWitt C. Littlejohn Republican
2nd Abraham Howe Democrat
3rd John Parker Republican
Otsego 1st James Young Democrat
2nd William W. Snow Democrat
Putnam Morgan Horton* Democrat
Queens 1st James B. Pearsall* Democrat
2nd Francis B. Baldwin Democrat
Rensselaer 1st John L. Flagg* Democrat
2nd Eugene Hyatt Republican
3rd J. Thomas Davis Republican unsuccessfully contested by F. S. Fairchild[7]
Richmond John Decker Democrat
Rockland James M. Nelson Democrat
St. Lawrence 1st George M. Gleason* Republican
2nd Julius M. Palmer* Republican
3rd William Bradford Republican
Saratoga 1st Isaiah Fuller Democrat
2nd Seymour Ainsworth Democrat
Schenectady Gershom Banker Democrat
Schoharie Silas Sweet Democrat
Schuyler William C. Coon Democrat
Seneca Robert R. Steele Democrat
Steuben 1st James G. Bennett Democrat
2nd John Davis Democrat
Suffolk Brinley D. Sleight Democrat
Sullivan James L. La Moree* Democrat
Tioga John H. Deming Republican
Tompkins John H. Selkreg* Republican
Ulster 1st Patrick J. Flynn* Democrat
2nd Abraham E. Hasbrouck* Democrat
3rd Charles H. Krack Democrat
Warren Godfrey R. Martine Democrat
Washington 1st Thomas Stevenson Republican
2nd Isaac V. Baker Jr.* Republican
Wayne 1st Anson S. Wood Republican unsuccessfully contested by Eran N. Thomas[8]
2nd Amasa Hall Republican
Westchester 1st James J. Mooney Democrat
2nd Edward D. Lawrence* Democrat unsuccessfully contested by Howard C. Cady[9]
3rd James W. Husted* Republican
Wyoming Marcus A. Hull* Republican
Yates William T. Remer Republican

Employees[edit]

  • Clerk: Cornelius W. Armstrong
  • Sergeant-at-Arms: Jeriah G. Rhoads
  • Doorkeeper: James C. Pierce
  • First Assistant Doorkeeper: M. W. Wall
  • Second Assistant Doorkeeper: Hugh Ryan
  • Stenographer: George Wakeman

Notes[edit]

  1. ^ Except New York City where the wards were apportioned into election districts, and then some whole wards and some election districts of other wards were gerrymandered together into Assembly districts.
  2. ^ Harpending had been elected in a special election on December 28, 1869, to fill the vacancy caused by the resignation of Senator-elect Charles J. Folger who had been appointed as Assistant United States Treasurer in New York.
  3. ^ see A Compilation of Cases of Contested Elections to Seats in the Assembly of the State of New York (1871; pg. 465–468)
  4. ^ see A Compilation of Cases of Contested Elections to Seats in the Assembly of the State of New York (1871; pg. 456–462)
  5. ^ John Henry White (born 1821), served previously in the Assembly of 1850, brother of Assemblyman Marshall F. White (1866 and 1867, from Rensselaer Co.)
  6. ^ John Brown (born 1816), served previously in the Assembly of 1852, Naturalization Clerk of the Court of Common Pleas from 1853
  7. ^ see A Compilation of Cases of Contested Elections to Seats in the Assembly of the State of New York (1871; pg. 470)
  8. ^ see A Compilation of Cases of Contested Elections to Seats in the Assembly of the State of New York (1871; pg. 462ff)
  9. ^ see A Compilation of Cases of Contested Elections to Seats in the Assembly of the State of New York (1871; pg. 468f)

Sources[edit]