AACTA Award for Best Children’s Television Series

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search

The Australian Film Institute Award for Best Children's Television Drama is awarded annually by the Australian Film Institute as part of the awards in television for excellence in children's drama. The award commenced in 1991 and in 2009 an additional category for Best Children's Television Animation was awarded.[1]

Best Children's Television Drama[edit]

Year Winner Episode Recipient(s) Network Other nominees
1991 Round the twist "Wunderpants" Antonia Barnard
1992 Lift Off "Something tells me" Patricia Edgar
1993 Round the twist "Little Squirt" Patricia Edgar
Antonia Barnard
1994 Sky Trackers "Skating the dish" Patricia Edgar
Margot McDonald
1995 The Ferals "Ratty Ratty Bang Bang" Wendy Gray ABC TV
1996 Spellbinder Episode #11 Noel Price Nine Network
1997 The Wayne Manifesto "Amy Pastami Day" Alan Hardy ABC TV
1998 Blabbermouth and Stickybeak Ann Darrouzet ABC TV
1999 See how they run Episode #1 Josephine Ward
2000 Eugenie Sandler P.I. Episode #2 Margot McDonald ABC TV
2001 Cybergirl Episode #1 Jonathan M. Shiff
Daniel Scharf
Network Ten
2002 Short Cuts Margot McDonald
2003 Out There Michael Bourchier
2004 Wicked Science Jonathan M. Shiff
Daniel Scharf
2005 Holly's Heroes Ann Darrouzet
Dave Gibson
Jenni Tosi
2006 Mortfied Phillip Bowman
Bernadette O’Mahony
2007 Lockie Leonard Kylie du Fresne Nine Network
2008 Blue Water High Series #3 Noel Price
Dennis Kiely
ABC TV
2009 The Elephant Princess Jonathan M. Shiff
Joanna Werner
Network Ten
2010 My Place Series 1 Penny Chapman ABC3
  • Dance Academy - Joanna Werner (ABC TV)
  • Dead Gorgeous - Ewan Burnett, Margot McDonald (ABC TV)
  • Lockie Leonard - Kylie Du Fresne (Nine Network)
2011 Series 2
2012 The Adventures of Figaro Pho Dan Fill, Frank Verheggen, David Webster
  • Dance Academy - Joanna Werner (ABC3)
  • Flea-Bitten! - Gillian Carr (Nine Network)
  • Guess How Much I Love You - The Adventures of Little Nutbrown Hare - Suzanne Ryan, Seng Choon Meng, Sebastian Debertin, Tina Sicker (Disney Junior/ABC2)
2013 Nowhere Boys Tony Ayres, Beth Frey

See also[edit]

References[edit]

  1. ^ Australian Film Institute "AFI Award Winners Feature Categories 1958-2009". 2009. Retrieved 3 May 2010.