Alpine skiing at the 2011 Asian Winter Games

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search

Alpine skiing at the 2011 Asian Winter Games was held at Shymbulak Alpine Sport Resort in Almaty, Kazakhstan. The six events were scheduled for January 31– February 4, 2011.[1]

Medal summary[edit]

Medal table[edit]

 Rank  Nation Gold Silver Bronze Total
1  Kazakhstan (KAZ) 3 5 2 10
2  South Korea (KOR) 3 1 3 7
3  Iran (IRI) 0 0 1 1
Total 6 6 6 18

Medalists[edit]

Men[edit]

Event Gold Silver Bronze
Super-G  Igor Zakurdayev
Kazakhstan (KAZ)
 Dmitriy Koshkin
Kazakhstan (KAZ)
 Mohammad Kiadarbandsari
Iran (IRI)
Downhill  Dmitriy Koshkin
Kazakhstan (KAZ)
 Igor Zakurdayev
Kazakhstan (KAZ)
 Jung Dong-hyun
South Korea (KOR)
Super combined  Jung Dong-hyun
South Korea (KOR)
 Igor Zakurdayev
Kazakhstan (KAZ)
 Kim Woo-sung
South Korea (KOR)

Women[edit]

Event Gold Silver Bronze
Super-G  Kim Sun-joo
South Korea (KOR)
 Lyudmila Fedotova
Kazakhstan (KAZ)
 Jung Hye-me
South Korea (KOR)
Downhill  Kim Sun-joo
South Korea (KOR)
 Lyudmila Fedotova
Kazakhstan (KAZ)
 Xeniya Stroilova
Kazakhstan (KAZ)
Super combined  Lyudmila Fedotova
Kazakhstan (KAZ)
 Jeong So-ra
South Korea (KOR)
 Xeniya Stroilova
Kazakhstan (KAZ)

Results[edit]

Men[edit]

Super-G[edit]

February 1

Rank Athlete Time
1st  Igor Zakurdayev (KAZ) 1:04.61
2nd  Dmitriy Koshkin (KAZ) 1:05.27
3rd  Mohammad Kiadarbandsari (IRI) 1:07.52
4  Hossein Saveh-Shemshaki (IRI) 1:07.80
5  Artem Voronov (UZB) 1:11.02
6  Dmitry Trelevski (KGZ) 1:11.40
7  Marcus Chen (TPE) 1:12.37
8  Dmitriy Babikov (UZB) 1:13.02
9  Alexander Trelevski (KGZ) 1:13.78
10  Ganzorigiin Sodbayar (MGL) 1:15.36
11  Alisher Qudratov (TJK) 1:15.83
12  Michael Chen (TPE) 1:17.25
13  Jamyang Namgial (IND) 1:18.66
14  Tarek Fenianos (LIB) 1:19.14
15  Abdugafor Sharipov (TJK) 1:20.91
16  Hira Lal (IND) 1:21.75
17  Khaled Badreddin (JOR) 1:28.76
18  Raja Badreddin (JOR) 1:31.03
19  Chagnaagiin Bayarzul (MGL) 1:38.48
20  Prabin Karmacharya (NEP) 2:37.65
 Jung Dong-hyun (KOR) DNF
 Philippe Araman (LIB) DNF
 Kim Woo-sung (KOR) DSQ
 Mohammed El-Batta (PLE) DNS

Downhill[edit]

January 31

Rank Athlete Time
1st  Dmitriy Koshkin (KAZ) 1:27.52
2nd  Igor Zakurdayev (KAZ) 1:28.11
3rd  Jung Dong-hyun (KOR) 1:29.78
4  Hossein Saveh-Shemshaki (IRI) 1:30.40
5  Mohammad Kiadarbandsari (IRI) 1:30.94
6  Kim Woo-sung (KOR) 1:31.67
7  Artem Voronov (UZB) 1:34.66
8  Dmitry Trelevski (KGZ) 1:35.44
9  Alexander Trelevski (KGZ) 1:37.21
10  Marcus Chen (TPE) 1:39.66
11  Michael Chen (TPE) 1:42.59
12  Ganzorigiin Sodbayar (MGL) 1:43.50
13  Tarek Fenianos (LIB) 1:45.25
14  Philippe Araman (LIB) 1:49.15
 Chagnaagiin Bayarzul (MGL) DNF
 Dmitriy Babikov (UZB) DNF

Super combined[edit]

February 4

Rank Athlete Super−G Slalom Total
1st  Jung Dong-hyun (KOR) 1:04.40 41.30 1:45.70
2nd  Igor Zakurdayev (KAZ) 1:03.52 42.30 1:45.82
3rd  Kim Woo-sung (KOR) 1:05.13 42.61 1:47.74
4  Hossein Saveh-Shemshaki (IRI) 1:05.77 42.77 1:48.54
5  Pouria Saveh-Shemshaki (IRI) 1:05.97 42.96 1:48.93
6  Artem Voronov (UZB) 1:08.56 46.41 1:54.97
7  Alexander Trelevski (KGZ) 1:08.49 47.96 1:56.45
8  Dmitriy Babikov (UZB) 1:09.14 49.66 1:58.80
9  Tarek Fenianos (LIB) 1:12.60 49.81 2:02.41
10  Michael Chen (TPE) 1:12.86 50.44 2:03.30
11  Marcus Chen (TPE) 1:09.02 58.17 2:07.19
12  Hira Lal (IND) 1:15.42 59.67 2:15.09
13  Ludar Chand (IND) 1:22.12 57.27 2:19.39
14  Raja Badreddin (JOR) 1:25.84 1:08.52 2:34.36
 Alisher Qudratov (TJK) 1:13.70 DNF DNF
 Abdugafor Sharipov (TJK) 1:13.37 DNF DNF
 Chagnaagiin Bayarzul (MGL) 1:28.16 DSQ DSQ
 Ganzorigiin Sodbayar (MGL) DNF DNF
 Dmitriy Koshkin (KAZ) DNF DNF
 Dmitry Trelevski (KGZ) DNS DNS
 Mohammed El-Batta (PLE) DNS DNS

Women[edit]

Super-G[edit]

February 1

Rank Athlete Time
1st  Kim Sun-joo (KOR) 1:10.83
2nd  Lyudmila Fedotova (KAZ) 1:11.33
3rd  Jung Hye-me (KOR) 1:12.31
4  Xeniya Stroilova (KAZ) 1:15.28
5  Marjan Kalhor (IRI) 1:16.41
6  Kseniya Grigoreva (UZB) 1:16.44
7  Mitra Kalhor (IRI) 1:20.94
8  Svetlana Baranova (UZB) 1:21.95
9  Altanzuliin Ariunzaya (MGL) 1:52.37
 Arwa El-Batta (PLE) DNF

Downhill[edit]

January 31

Rank Athlete Time
1st  Kim Sun-joo (KOR) 1:37.61
2nd  Lyudmila Fedotova (KAZ) 1:37.87
3rd  Xeniya Stroilova (KAZ) 1:39.60
4  Jung Hye-me (KOR) 1:40.34
5  Kseniya Grigoreva (UZB) 1:44.86
6  Marjan Kalhor (IRI) 1:46.64
7  Ziba Kalhor (IRI) 1:48.17
 Svetlana Baranova (UZB) DNF
 Altanzuliin Ariunzaya (MGL) DNS

Super combined[edit]

February 4

Rank Athlete Super−G Slalom Total
1st  Lyudmila Fedotova (KAZ) 1:08.67 52.74 2:01.41
2nd  Jeong So-ra (KOR) 1:12.77 50.87 2:03.64
3rd  Xeniya Stroilova (KAZ) 1:12.22 52.05 2:04.27
4  Marjan Kalhor (IRI) 1:13.52 51.86 2:05.38
5  Ziba Kalhor (IRI) 1:13.81 52.40 2:06.21
6  Kseniya Grigoreva (UZB) 1:12.43 57.47 2:09.90
 Altanzuliin Ariunzaya (MGL) 1:33.01 DNF DNF
 Svetlana Baranova (UZB) 1:15.85 DNF DNF
 Kim Sun-joo (KOR) 1:08.31 DSQ DSQ
 Jargalsuren Tugszaya (MGL) 2:34.76 DSQ DSQ
 Arwa El-Batta (PLE) DNS DNS

References[edit]

External links[edit]