Amharic language

From Wikipedia, the free encyclopedia
  (Redirected from Amharic)
Jump to: navigation, search
Not to be confused with the Aramaic language.
Amharic
አማርኛ Amarəñña
Pronunciation [amärɨɲɲa]
Native to Ethiopia
Native speakers
25 million  (2007)[1]
Ge'ez (Amharic alphabet)
Amharic Braille
Signed Amharic[2]
Official status
Official language in
Ethiopia and the following specific regions: Addis Ababa City Council, Amhara Region, Benishangul-Gumuz Region, Dire Dawa Administrative council, Gambela Region, SNNPR
Regulated by no official regulation
Language codes
ISO 639-1 am
ISO 639-2 amh
ISO 639-3 amh
Glottolog amha1245[3]
Linguasphere 12-ACB-a
This article contains IPA phonetic symbols. Without proper rendering support, you may see question marks, boxes, or other symbols instead of Unicode characters.

Amharic (/æmˈhærɪk/[4][5][6] or /ɑːmˈhɑrɪk/;[7] Amharic: አማርኛ Amarəñña, IPA: [ämärɨɲɲä] ( )) is a Semitic language spoken in Ethiopia. It is the second-most spoken Semitic language in the world, after Arabic, and the official working language of the Federal Democratic Republic of Ethiopia. Thus, it has official status and is used nationwide. Amharic is also the official or working language of several of the states within the federal system. It has been the working language of government, the military, and the Ethiopian Orthodox Tewahedo Church throughout medieval and modern times. Outside Ethiopia, Amharic is the language of some 2.7 million emigrants. It is written (left-to-right) using Amharic Fidel, ፊደል, which grew out of the Ge'ez abugida—called, in Ethiopian Semitic languages, ፊደል fidel ("alphabet", "letter", or "character") and አቡጊዳ abugida (from the first four Ethiopic letters, which gave rise to the modern linguistic term abugida).

There is no agreed way of transliterating Amharic into Roman characters. The Amharic examples in the sections below use one system that is common, though not universal, among linguists specializing in Ethiopian Semitic languages.

Sound system[edit]

Consonants[8]
Bilabial Dental Palatal Velar Glottal
Nasal m n ɲ (ñ)
Plosive voiceless p t k ʔ (ʾ)
voiced b d ɡ
ejective () () (q)
Affricate voiceless (č)
voiced (ǧ)
ejective tsʼ () tʃʼ (č̣)
Fricative voiceless f s ʃ (š) h
voiced v* z ʒ (ž)
Approximant l j (y) w
Rhotic r

* - Only in words borrowed from English and other languages

The Amharic ejective consonants correspond to the Proto-Semitic "emphatic consonants", usually transcribed with a dot below the letter. The consonant and vowel charts give these symbols in parentheses where they differ from the standard IPA symbols.

The vowels of Amharic on a vowel chart.
Vowels[8]
Front Central Back
High i ɨ (ə) u
Mid e ə (ä) o
Low a

Writing system[edit]

The Ethiopic (or Ge'ez) writing system is visible on the side of this Ethiopian Airlines Fokker 50: it reads "Ethiopia's": የኢትዮጵያ ye-Ītyōṗṗyā.

The Amharic script is an abugida, and the graphs of the Amharic writing system are called fidel.[9] Each character represents a consonant+vowel sequence, but the basic shape of each character is determined by the consonant, which is modified for the vowel. Some consonant phonemes are written by more than one series of characters: /ʔ/, /s/, //, and /h/ (the last one has four distinct letter forms). This is because these fidel originally represented distinct sounds, but phonological changes merged them.[9] The citation form for each series is the consonant+ä form, i.e. the first column of the fidel. A font that supports Ethiopic, such as GF Zemen Unicode,[10] is needed to see fidel on typical modern computer systems.

A modern usage of Amharic: the label of a Coca-Cola bottle. The script reads ኮካ-ኮላ (koka-kola).

Alphabet[edit]

Chart of Amharic fidels[11][12]
  ä
[ə]
u i a e ə
[ɨ], ∅
o ʷä
[ʷə]
ʷi ʷa ʷe ʷə
[ʷɨ]
h  
l    
h    
m    
s    
r    
s    
ʃ    
q
b    
v    
t    
   
ħ
n    
ɲ    
ʔ    
k
x  
w  
ʔ  
z    
ʒ    
j  
d    
   
g
t'    
tʃ'    
p'    
ts'    
ts'  
f    
p    
  ä
[ə]
u i a e ə
[ɨ], ∅
o ʷä
[ʷə]
ʷi ʷa ʷe ʷə
[ʷɨ]

Gemination[edit]

As in most other Ethiopian Semitic languages, gemination is contrastive in Amharic. That is, consonant length can distinguish words from one another; for example, alä 'he said', allä 'there is'; yǝmätall 'he hits', yǝmmättall 'he is hit'. Gemination is not indicated in Amharic orthography, but Amharic readers typically do not find this to be a problem. This property of the writing system is analogous to the vowels of Arabic and Hebrew or the tones of many Bantu languages, which are not normally indicated in writing. The noted Ethiopian novelist Haddis Alemayehu, who was an advocate of Amharic orthography reform, indicated gemination in his novel Fǝqǝr Əskä Mäqabǝr by placing a dot above the characters whose consonants were geminated, but this practice is rare.

Punctuation[edit]

Punctuation includes:

section mark
word separator
full stop (period)
comma
semicolon
colon
Preface colon (introduces speech from a descriptive prefix)
question mark
paragraph separator

Grammar[edit]

Simple Amharic sentences

One may construct simple Amharic sentences by using a subject and a predicate. Here are a few simple sentences:[13]

ʾItyop̣p̣ya ʾAfriqa wəsṭ nat
(lit., Ethiopia Africa inside is)
'Ethiopia is in Africa.'
Ləǧu täññətʷall.
(lit., boy is.asleep)
'The boy is asleep.'
Ayyäru däss yəlall
(lit., weather good is)
'The weather is good.'
Əssu wädä kätäma mäṭṭa.
(lit., he to city came)
'He came to the city.'

Pronouns[edit]

Personal pronouns[edit]

In most languages, there is a small number of basic distinctions of person, number, and often gender that play a role within the grammar of the language. We see these distinctions within the basic set of independent personal pronouns, for example, English I, Amharic እኔ ǝne; English she, Amharic እሷ ǝsswa. In Amharic, as in other Semitic languages, the same distinctions appear in three other places within the grammar of the languages.

Subject–verb agreement

All Amharic verbs agree with their subjects; that is, the person, number, and (second- and third-person singular) gender of the subject of the verb are marked by suffixes or prefixes on the verb. Because the affixes that signal subject agreement vary greatly with the particular verb tense/aspect/mood, they are normally not considered to be pronouns and are discussed elsewhere in this article under verb conjugation.

Object pronoun suffixes

Amharic verbs often have additional morphology that indicates the person, number, and (second- and third-person singular) gender of the object of the verb.

አልማዝን አየኋት
almazǝn ayyähʷ-at
Almaz-ACC I-saw-her
'I saw Almaz'

While morphemes such as -at in this example are sometimes described as signaling object agreement, analogous to subject agreement, they are more often thought of as object pronoun suffixes because, unlike the markers of subject agreement, they do not vary significantly with the tense/aspect/mood of the verb. For arguments of the verb other than the subject or the object, there are two separate sets of related suffixes, one with a benefactive meaning (to, for), the other with an adversative or locative meaning (against', to the detriment of, on', at).

ለአልማዝ በሩን ከፈትኩላት
läʾalmaz bärrun käffätku-llat
for-Almaz door-DEF-ACC I-opened-for-her
'I opened the door for Almaz'
በአልማዝ በሩን ዘጋሁባት
bäʾalmaz bärrun zäggahu-bbat
on-Almaz door-DEF-ACC I-closed-on-her
'I closed the door on Almaz (to her detriment)'

Morphemes such as -llat and -bbat in these examples will be referred to in this article as prepositional object pronoun suffixes because they correspond to prepositional phrases such as for her and on her, to distinguish them from the direct object pronoun suffixes such as -at 'her'.

Possessive suffixes

Amharic has a further set of morphemes that are suffixed to nouns, signalling possession: ቤት bet 'house', ቤቴ bete, my house, ቤቷ; betwa, her house.

In each of these four aspects of the grammar, independent pronouns, subject–verb agreement, object pronoun suffixes, and possessive suffixes, Amharic distinguishes eight combinations of person, number, and gender. For first person, there is a two-way distinction between singular (I) and plural (we), whereas for second and third persons, there is a distinction between singular and plural and within the singular a further distinction between masculine and feminine (you m. sg., you f. sg., you pl., he, she, they).

Amharic is a pro-drop language. That is, neutral sentences in which no element is emphasized normally do not have independent pronouns: ኢትዮጵያዊ ነው ʾityop̣p̣yawi näw 'he's Ethiopian', ጋበዝኳት gabbäzkwat 'I invited her'. The Amharic words that translate he, I, and her do not appear in these sentences as independent words. However, in such cases, the person, number, and (second- or third-person singular) gender of the subject and object are marked on the verb. When the subject or object in such sentences is emphasized, an independent pronoun is used: እሱ ኢትዮጵያዊ ነው ǝssu ʾityop̣p̣yawi näw 'he's Ethiopian', እኔ ጋበዝኳት ǝne gabbäzkwat 'I invited her', እሷን ጋበዝኳት ǝsswan gabbäzkwat 'I invited her'.

The table below shows alternatives for many of the forms. The choice depends on what precedes the form in question, usually whether this is a vowel or a consonant, for example, for the 1st person singular possessive suffix, አገሬ agär-e 'my country', ገላዬ gäla-ye 'my body'.

Amharic Personal Pronouns
English Independent Object pronoun suffixes Possessive suffixes
Direct Prepositional
Benefactive Locative/Adversative
I እኔ
ǝne
-(ä/ǝ)ñ -(ǝ)llǝñ -(ǝ)bbǝñ -(y)e
you (m. sg.) አንተ
antä
-(ǝ)h -(ǝ)llǝh -(ǝ)bbǝh -(ǝ)h
you (f. sg.) አንቺ
anči
-(ǝ)š -(ǝ)llǝš -(ǝ)bbǝš -(ǝ)š
you (polite) እርስዎ
əswo
-(ə)wo(t) -(ǝ)llǝwo(t) -(ǝ)bbǝwo(t) -wo
he እሱ
ǝssu
-(ä)w, -t -(ǝ)llät -(ǝ)bbät -(w)u
she እሷ
ǝsswa
-at -(ǝ)llat -(ǝ)bbat -wa
s/he (polite) እሳቸው
əssaččäw
-aččäw -(ǝ)llaččäw -(ǝ)bbaččäw -aččäw
we እኛ
ǝñña
-(ä/ǝ)n -(ǝ)llǝn -(ǝ)bbǝn -aččǝn
you (pl.) እናንተ
ǝnnantä
-aččǝhu -(ǝ)llaččǝhu -(ǝ)bbaččǝhu -aččǝhu
they እነሱ
ǝnnässu
-aččäw -(ǝ)llaččäw -(ǝ)bbaččäw -aččäw

Within second- and third-person singular, there are two additional "polite" independent pronouns, for reference to people that the speaker wishes to show respect towards. This usage is an example of the so-called T-V distinction that is made in many languages. The polite pronouns in Amharic are እርስዎ ǝrswo 'you (sg. polite)'. and እሳቸው ǝssaččäw 's/he (polite)'. Although these forms are singular semantically—they refer to one person—they correspond to third-person plural elsewhere in the grammar, as is common in other T-V systems. For the possessive pronouns, however, the polite 2nd person has the special suffix -wo 'your sg. pol.'

For possessive pronouns (mine, yours, etc.), Amharic adds the independent pronouns to the preposition yä- 'of': የኔ yäne 'mine', ያንተ yantä 'yours m. sg.', ያንቺ yanči 'yours f. sg.', የሷ yässwa 'hers', etc.

Reflexive pronouns[edit]

For reflexive pronouns ('myself', 'yourself', etc.), Amharic adds the possessive suffixes to the noun ራስ ras 'head': ራሴ rase 'myself', ራሷ raswa 'herself', etc.

Demonstrative pronouns[edit]

Like English, Amharic makes a two-way distinction between near ('this, these') and far ('that, those') demonstrative expressions (pronouns, adjectives, adverbs). Besides number, as in English, Amharic also distinguishes masculine and feminine gender in the singular.

Amharic Demonstrative Pronouns
Number, Gender Near Far
Singular Masculine ይህ yǝh(ǝ) ya
Feminine ይቺ yǝčči, ይህች yǝhǝčč ያቺ
yačči
Plural እነዚህ ǝnnäzzih እነዚያ ǝnnäzziya

There are also separate demonstratives for formal reference, comparable to the formal personal pronouns: እኚህ ǝññih 'this, these (formal)' and እኒያ ǝnniya 'that, those (formal)'.

The singular pronouns have combining forms beginning with zz instead of y when they follow a preposition: ስለዚህ sǝläzzih 'because of this; therefore', እንደዚያ ǝndäzziya 'like that'. Note that the plural demonstratives, like the second and third person plural personal pronouns, are formed by adding the plural prefix እነ ǝnnä- to the singular masculine forms.

Nouns[edit]

Amharic nouns can be primary or derived. A noun like əgər 'foot, leg' is primary, and a noun like əgr-äñña 'pedestrian' is a derived noun.

Gender[edit]

Amharic nouns can have a masculine or feminine gender. There are several ways to express gender. An example is the old suffix -t for femininity. This suffix is no longer productive and is limited to certain patterns and some isolated nouns. Nouns and adjectives ending in -awi usually take the suffix -t to form the feminine form, e.g. ityop̣p̣ya-(a)wi 'Ethiopian (m.)' vs. ityop̣p̣ya-wi-t 'Ethiopian (f.)'; sämay-awi 'heavenly (m.)' vs. sämay-awi-t 'heavenly (f.)'. This suffix also occurs in nouns and adjective based on the pattern qət(t)ul, e.g. nəgus 'king' vs. nəgəs-t 'queen' and qəddus 'holy (m.)' vs. qəddəs-t 'holy (f.)'.

Some nouns and adjectives take a feminine marker -it: ləǧ 'child, boy' vs. ləǧ-it 'girl'; bäg 'sheep, ram' vs. bäg-it 'ewe'; šəmagəlle 'senior, elder (m.)' vs. šəmagəll-it 'old woman'; t'ot'a 'monkey' vs. t'ot'-it 'monkey (f.)'. Some nouns have this feminine marker without having a masculine opposite, e.g. šärär-it 'spider', azur-it 'whirlpool, eddy'. There are, however, also nouns having this -it suffix that are treated as masculine: säraw-it 'army', nägar-it 'big drum'.

The feminine gender is not only used to indicate biological gender, but may also be used to express smallness, e.g. bet-it-u 'the little house' (lit. house-FEM-DEF). The feminine marker can also serve to express tenderness or sympathy.

Specifiers[edit]

Amharic has special words that can be used to indicate the gender of people and animals. For people, wänd is used for masculinity and set for femininity, e.g. wänd ləǧ 'boy', set ləǧ 'girl'; wänd hakim 'physician, doctor (m.)', set hakim 'physician, doctor (f.)'. For animals, the words täbat, awra, or wänd (less usual) can be used to indicate masculine gender, and anəst or set to indicate feminine gender. Examples: täbat t'əǧa 'calf (m.)'; awra doro 'cock (rooster)'; set doro 'hen'.

Plural[edit]

The plural suffix -očč is used to express plurality of nouns. Some morphophonological alternations occur depending on the final consonant or vowel. For nouns ending in a consonant, plain -očč is used: bet 'house' becomes bet-očč 'houses'. For nouns ending in a back vowel (-a, -o, -u), the suffix takes the form -ʷočč, e.g. wəšša 'dog', wəšša-ʷočč 'dogs'; käbäro 'drum', käbäro-ʷočč 'drums'. Nouns that end in a front vowel pluralize using -ʷočč or -yočč, e.g. ṣähafi 'scholar', ṣähafi-ʷočč or ṣähafi-yočč 'scholars'. Another possibility for nouns ending in a vowel is to delete the vowel and use plain očč, as in wəšš-očč 'dogs'.

Besides using the normal external plural (-očč), nouns and adjectives can be pluralized by way of reduplicating one of the radicals. For example, wäyzäro 'lady' can take the normal plural, yielding wäyzär-očč, but wäyzazər 'ladies' is also found (Leslau 1995:173).

Some kinship-terms have two plural forms with a slightly different meaning. For example, wändəmm 'brother' can be pluralized as wändəmm-očč 'brothers' but also as wändəmmam-ač 'brothers of each other'. Likewise, əhət 'sister' can be pluralized as əhət-očč ('sisters'), but also as ətəmm-am-ač 'sisters of each other'.

In compound words, the plural marker is suffixed to the second noun: betä krəstiyan 'church' (lit. house of Christian) becomes betä krəstiyan-očč 'churches'.

Archaic forms[edit]

Amsalu Aklilu has pointed out that Amharic has inherited a large number of old plural forms directly from Classical Ethiopic (Ge'ez) (Leslau 1995:172). There are basically two archaic pluralizing strategies, called external and internal plural. The external plural consists of adding the suffix -an (usually masculine) or -at (usually feminine) to the singular form. The internal plural employs vowel quality or apophony to pluralize words, similar to English man vs. men and goose vs. geese. Sometimes combinations of the two systems are found. The archaic plural forms are sometimes used to form new plurals, but this is only considered grammatical in more established cases.

  • Examples of the external plural: mämhər 'teacher', mämhər-an; t'äbib 'wise person', t'äbib-an; kahən 'priest', kahən-at; qal 'word', qal-at.
  • Examples of the internal plural: dəngəl 'virgin', dänagəl; hagär 'land', ahəgur.
  • Examples of combined systems: nəgus 'king', nägäs-t; kokäb 'star', käwakəb-t; mäs'əhaf 'book', mäs'ahəf-t.

Definiteness[edit]

If a noun is definite or specified, this is expressed by a suffix, the article, which is -u or -w for masculine singular nouns and -wa, -itwa or -ätwa for feminine singular nouns. For example:

masculine sg masculine sg definite feminine sg feminine sg definite
bet bet-u gäräd gärad-wa
house the house maid the maid

In singular forms, this article distinguishes between the male and female gender; in plural forms this distinction is absent, and all definites are marked with -u, e.g. bet-očč-u 'houses', gäräd-očč-u 'maids'. As in the plural, morphophonological alternations occur depending on the final consonant or vowel.

Accusative[edit]

Amharic has an accusative marker, -(ə)n. Its use is related to the definiteness of the object, thus Amharic shows differential object marking. In general, if the object is definite, possessed, or a proper noun, the accusative must be used (Leslau 1995: pp. 181 ff.).

ləǧ-u wəšša-w-ən abbarär-ä.
child-def dog-def-acc chase-3msSUBJ
'The child chased the dog.'
*ləǧ-u wəšša-w abbarär-ä.
child-def dog-def chase-3msSUBJ
'The child chased the dog.'

The accusative suffix is usually placed after the first word of the noun phrase:

Yəh-ən sä’at gäzz-ä.
this-acc watch buy-3msSUBJ

'He bought this watch.'

Nominalization[edit]

Amharic has various ways to derive nouns from other words or other nouns. One way of nominalizing consists of a form of vowel agreement (similar vowels on similar places) inside the three-radical structures typical of Semitic languages. For example:

  • CəCäC: — ṭəbäb 'wisdom'; həmäm 'sickness'
  • CəCCaC-e: — wəffar-e 'obesity'; č'əkkan-e 'cruelty'
  • CəC-ät: — rəṭb-ät 'moistness'; 'əwq-ät 'knowledge'; wəfr-ät 'fatness'.

There are also several nominalizing suffixes.

  • -ənna: — 'relation'; krəst-ənna 'Christianity'; sənf-ənna 'laziness'; qes-ənna 'priesthood'.
  • -e, suffixed to place name X, yields 'a person from X': goǧǧam-e 'someone from Gojjam'.
  • -äñña and -täñña serve to express profession, or some relationship with the base noun: əgr-äñña 'pedestrian' (from əgər 'foot'); bärr-äñña 'gate-keeper' (from bärr 'gate').
  • -ənnät and -nnät — '-ness'; ityop̣p̣yawi-nnät 'Ethiopianness'; qərb-ənnät 'nearness' (from qərb 'near').

Verbs[edit]

Conjugation[edit]

As in other Semitic languages, Amharic verbs use a combination of prefixes and suffixes to indicate the subject, distinguishing 3 persons, two numbers and (in all persons except first-person and "honorific" pronouns) two genders.

Gerund[edit]

Along with the infinitive and the present participle, the gerund is one of three non-finite verb forms. The infinitive is a nominalized verb, the present participle expresses incomplete action, and the gerund expresses completed action, e.g. ali məsa bälto wädä gäbäya hedä 'Ali, having eaten lunch, went to the market'. There are several usages of the gerund depending on its morpho-syntactic features.

Verbal use[edit]

The gerund functions as the head of a subordinate clause (see the example above). There may be more than one gerund in one sentence. The gerund is used to form the following tense forms:

  • present perfect nägro -all/näbbär 'He has said'.
  • past perfect nägro näbbär 'He had said'.
  • possible perfect nägro yəhonall 'He (probably) has said'.
Adverbial use[edit]

The gerund can be used as an adverb: alfo alfo yəsəqall 'Sometimes he laughs'. əne dägmo mämṭat əfälləgallähu 'I also want to come'.

Adjectives[edit]

Adjectives are words or constructions used to qualify nouns. Adjectives in Amharic can be formed in several ways: they can be based on nominal patterns, or derived from nouns, verbs and other parts of speech. Adjectives can be nominalized by way of suffixing the nominal article (see Nouns above). Amharic has few primary adjectives. Some examples are dägg 'kind, generous', dəda 'mute, dumb, silent', bi č̣a 'yellow'.

Nominal patterns[edit]

CäCCaC — käbbad 'heavy'; läggas 'generous'
CäC(C)iC — räqiq 'fine, subtle'; addis 'new'
CäC(C)aCa — säbara 'broken'; ṭämama 'bent, wrinkled'
CəC(C)əCbələh 'intelligent, smart'; dəbbəq' 'hidden'
CəC(C)uCkəbur 'worthy, dignified'; t'əqur 'black'; qəddus 'holy'

Denominalizing suffixes[edit]

-äññahayl-äñña 'powerful' (from hayl 'power'); əwnät-äñña 'true' (from əwnät 'truth')
-täññaaläm-täñña 'secular' (from aläm 'world')
-awi — ləbb-awi 'intelligent' (from ləbb 'heart'); mədr-awi 'earthly' (from mədr 'earth'); haymanot-awi 'religious' (from haymanot 'religion')

Prefix [edit]

yə-kätäma 'urban' (lit. 'from the city'); yə-krästänna 'Christian' (lit. 'of Christianity'); yə-wəšhet 'wrong' (lit. 'of falsehood').

Adjective noun complex[edit]

The adjective and the noun together are called the 'adjective noun complex'. In Amharic, the adjective precedes the noun, with the verb last; e.g. kəfu geta 'a bad master'; təlləq bet särra (lit. big house he-built) 'he built a big house'.

If the adjective noun complex is definite, the definite article is suffixed to the adjective and not to the noun, e.g. təlləq-u bet (lit. big-def house) 'the big house'. In a possessive construction, the adjective takes the definite article, and the noun takes the pronominal possessive suffix, e.g. təlləq-u bet-e (lit. big-def house-my) "my big house".

When enumerating adjectives using -nna 'and', both adjectives take the definite article: qonǧo-wa-nna astäway-wa ləǧ mäṭṭačč (lit. pretty-def-and intelligent-def girl came) "the pretty and intelligent girl came". In the case of an indefinite plural adjective noun complex, the noun is plural and the adjective may be used in singular or in plural form. Thus, 'diligent students' can be rendered təgu tämariʷočč (lit. diligent student-PLUR) or təguʷočč tämariʷočč (lit. diligent-PLUR student-PLUR).

Dialects[edit]

There has not been much published about Amharic dialect differences. All dialects are mutually intelligible, but certain minor variations are noted.[14][15]

Mittwoch described a form of Amharic spoken by the descendants of Weyto language speakers,[16] but it was likely not a dialect of Amharic so much as the result of incomplete language learning as the community shifted languages from Weyto to Amharic.

Literature[edit]

There is a growing body of literature in Amharic in many genres. This literature includes government proclamations and records, educational books, religious material, novels, poetry, proverb collections, dictionaries (monolingual and bilingual), technical manuals, medical topics, etc. The Holy Bible was first translated into Amharic by Abu Rumi in the early 19th century, but other translations of the Bible into Amharic have been done since. The most famous Amharic novel is Fiqir Iske Meqabir (transliterated various ways) by Haddis Alemayehu (1909–2003), translated into English by Sisay Ayenew with the title Love unto Crypt, published in 2005 (ISBN 978-1-4184-9182-6).

Translation companies[edit]

Ethiopian anthem (since 1992) in Amharic

Because of the rapid growth of Ethiopian communities in Europe, the United States and Canada, several public service organizations started to offer Amharic language translation and interpretation services.

Rastafari movement[edit]

The etymology of the word Rastafari comes from Amharic. Ras Täfäri was the pre-regnal title of Haile Selassie I, composed of the Amharic words Ras (literally "Head", an Ethiopian title equivalent to duke), and Haile Selassie's pre-regnal name, Tafari.[17]

Many Rastafarians learn Amharic as a second language, as they consider it to be a sacred language. After Haile Selassie’s 1966 visit to Jamaica, study circles in Amharic were organized in Jamaica as part of the ongoing exploration of Pan-African identity and culture.[18] Various reggae artists in the 1970s, including Ras Michael, Lincoln Thompson and Misty-in-Roots, have sung in Amharic, thus bringing the language to a wider audience. The Abyssinians have also used Amharic most notably in the song Satta Massagana. The title was believed to mean "Give thanks" however this phrase is incorrect. Säţţä means "he gave" and the word amässägänä for "thanks" or "praise" means "he thanked" or "he praised". The correct way to say "give thanks" in Amharic is one word, misgana. The word "satta" has become a common expression in Rastafari vocabulary meaning "to sit down and partake".[19]

Software[edit]

The Amharic script is included in Unicode, Nyala font is included on Windows 7 (see YouTube video)[20] and Vista (Amharic Language Interface Pack (LIP))[21] to display and edit using the Amharic Script. There are several free software programs, and also some commercial ones, for writing in Amharic for computers. Some such software packages are: Keyman, GeezEdit,[22] Hewan Amharic Software, AbeshaSoft and PowerGe'ez. In February 2010, Microsoft released its Windows Vista operating system in Amharic, enabling Amharic speakers to use its operating system in their language. Google has added Amharic to its Language Tools[23] which allowed typing Amharic Script online without an Amharic Keyboard. Since 2004 Wikipedia has Amharic language Wiki that uses Ethiopic.

References[edit]

  1. ^ Nationalencyklopedin "Världens 100 största språk 2007" The World's 100 Largest Languages in 2007
  2. ^ Mike Morgan, 2010, Complexities of Ethiopian Sign Language Contact Phenomena & Implications for AAU
  3. ^ Nordhoff, Sebastian; Hammarström, Harald; Forkel, Robert; Haspelmath, Martin, eds. (2013). "Amharic". Glottolog 2.2. Leipzig: Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology. 
  4. ^ Laurie Bauer, 2007, The Linguistics Student's Handbook, Edinburgh; Collins English Dictionary (2003), Random House Kernerman Webster's College Dictionary (2010)
  5. ^ "Amharic". Oxford English Dictionary (3rd ed.). Oxford University Press. September 2005. 
  6. ^ Merriam-Webster Dictionary Amharic
  7. ^ "Dictionary.com". Dictionary.reference.com. Retrieved 2013-08-10. 
  8. ^ a b Hayward, Katrina; Hayward, Richard J. (1999). "Amharic". Handbook of the IPA. Cambridge: Cambridge University Press. pp. 44–50. 
  9. ^ a b Hudson, Grover. "Amharic". The World's Major Languages. 2009. Print. Ed. Comrie, Bernard. Oxon and New York: Routledge. pp. 594-617. ISBN 0-203-30152-8.
  10. ^ ftp://ftp.ethiopic.org/pub/fonts/TrueType/gfzemenu.ttf
  11. ^ Daniels, Peter T.; Bright, William, eds. (1996). "Ethiopic Writing". The World's Writing Systems. Oxford University Press, Inc. p. 573. ISBN 978-0-19-507993-7. 
  12. ^ "Principles and Specification for Mnemonic Ethiopic Keyboards". Retrieved 6 February 2012. 
  13. ^ habesha (28 September 2010). "Simple Amharic Sentences". Bigaddis. Archived from the original on 3 April 2012. Retrieved 18 May 2013. 
  14. ^ Anbessa Tefera. 1999. Differences Between the Amharic Dialects of Gondär and Addis Abäba in T. Parfitt and E.Trevisan Semi (eds.) The Beta Israel in Ethiopia and Israel, Studies on the Ethiopian Jews, pp. 257-263, London: Curzon Press.
  15. ^ Amsalu Aklilu and Habte Mariam Marcos. 1973. The dialect of Wällo. Journal of Ethiopian Studies 2, 124-29.
  16. ^ Mittwoch, Eugen. 1907. "Proben aus dem amharischen Volksmund", Mittheilungen des Seminars für Orientalische Sprachen zu Berlin 10(2), pp. 185–241.
  17. ^ Kevin O&Brien Chang; Wayne Chen (1998). Reggae Routes: The Story of Jamaican Music. Temple University Press. pp. 242–. ISBN 978-1-56639-629-5. Retrieved 2 May 2013. 
  18. ^ Bernard Collins (The Abyssinians) Interview. Published 4 November 2011 by Jah Rebel. Retrieved 4 May 2013.
  19. ^ "SNWMF 2005 - Performers". Snwmf.com. Retrieved 2012-03-04. 
  20. ^ "Amharic Keyboard for Windows Vista". YouTube. 2009-02-01. Retrieved 2013-08-10. 
  21. ^ "የዳውንሎድ ዝርዝር፡- Windows Vista LIP". Microsoft.com. 2010-01-29. Retrieved 2013-08-10. 
  22. ^ "GeezEdit". Ethiopic.com. Retrieved 2013-08-10. 
  23. ^ "Google". Google. Retrieved 2012-03-04. 

Grammar[edit]

  • Abraham, Roy Clive (1968). The Principles of Amharic. Occasional Publication / Institute of African Studies, University of Ibadan.  [rewritten version of 'A modern grammar of spoken Amharic', 1941]
  • Afevork, Ghevre Jesus (1905). Grammatica della lingua amarica: metodo pratico per l'insegnamento. R. Accademia dei Lincei. Retrieved 25 August 2012. 
  • Afevork Ghevre Jesus (1911) Il verbo amarico. Roma.
  • Amsalu Aklilu & Demissie Manahlot (1990) T'iru ye'Amarinnya Dirset 'Indet Yale New! (An Amharic grammar, in Amharic)
  • Anbessa Teferra and Grover Hudson. 2007. Essentials of Amharic. Cologne: Rüdiger Köppe Verlag.
  • Appleyard, David (1994) Colloquial Amharic, Routledge ISBN 0-415-10003-8
  • Carl Hubert, Armbruster (1908). Initia amharica: an Introduction to Spoken Amharic. The University Press. Retrieved 25 August 2012. 
  • Bender, M. Lionel. (1974) Phoneme frequencies in Amharic. Journal of Ethiopian Studies 12.1:19-24
  • Bender, M. Lionel and Hailu Fulass. (1978). Amharic verb morphology. (Committee on Ethiopian Studies, monograph 7.) East Lansing: African Studies Center, Michigan State University.
  • Bennet, M.E. (1978) Stratificational Approaches to Amharic Phonology. PhD thesis, Ann Arbor: Michigan State University.
  • Cohen, Marcel (1936) Traité de langue amharique. Paris: Institut d'Ethnographie.
  • Cohen, Marcel (1939) Nouvelles études d'éthiopien merdional. Paris: Champion.
  • Dawkins, C. H. (¹1960, ²1969) The Fundamentals of Amharic. Addis Ababa.
  • Kapeliuk, Olga (1988) Nominalization in Amharic. Stuttgart: F. Steiner Verlag Wiesbaden. ISBN 3-515-04512-0
  • Kapeliuk, Olga (1994) Syntax of the noun in Amharic. Wiesbaden: Harrassowitz. ISBN 3-447-03406-8.
  • Łykowska, Laura (1998) Gramatyka jezyka amharskiego Wydawnictwo Akademickie Dialog. ISBN 83-86483-60-1
  • Leslau, Wolf (1995) Reference Grammar of Amharic. Harrassowitz, Wiesbaden. ISBN 3-447-03372-X
  • Ludolf, Hiob (1968) Grammatica Linguæ Amharicæ. Frankfort.
  • Praetorius, Franz (1879) Die amharische Sprache. Halle: Verlag der Buchhandlung des Waisenhauses.

Dictionaries[edit]

External links[edit]