Ancient Greek grammar (tables)

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
  • This article includes only the tables of declension and the conjugation of verbs. For further explanation see Ancient Greek grammar.

Contents

Declension[edit]

The article[edit]

Masculine Feminine Neuter
Singular Dual Plural Singular Dual Plural Singular Dual Plural
Nominative τώ οἱ τά αἱ τό τώ τά
Genitive τοῦ τοῖν τῶν τῆς ταῖν τῶν τοῦ τοῖν τῶν
Dative τῷ τοῖν τοῖς τῇ ταῖν ταῖς τῷ τοῖν τοῖς
Accusative τόν τώ τούς τήν τά τάς τό τώ τά

Nouns[edit]

First declension[edit]

Examples ending with -ας or -ης[edit]
Masculine
νεανίας (neanias) (st.: νεανῐᾱ-) Ἀτρείδης (Atreidēs) (st.: Ἀτρειδᾱ-) στρατιώτης (stratiōtēs) (st.: στρατιωτᾱ-))
Singular Dual Plural Singular Dual Plural Singular Dual Plural
Nominative νεανίᾱς νεανίᾱ νεανίαι Ἀτρείδης Ἀτρείδᾱ Ἀτρεῖδαι στρατιώτης στρατιώτᾱ στρατιῶται
Genitive νεανίου νεανίαιν νεανιῶν Ἀτρείδου Ἀτρείδαιν Ἀτρειδῶν στρατιώτου στρατιώταιν στρατιωτῶν
Dative νεανίᾳ νεανίαιν νεανίαις Ἀτρείδῃ Ἀτρείδαιν Ἀτρείδαις στρατιώτῃ στρατιώταιν στρατιώταις
Accusative νεανίᾱν νεανίᾱ νεανίᾱς Ἀτρείδην Ἀτρείδᾱ Ἀτρείδᾱς στρατιώτην στρατιώτᾱ στρατιώτᾱς
Vocative νεανίᾱ νεανίᾱ νεανίαι Ἀτρείδη Ἀτρείδᾱ Ἀτρεῖδαι στρατιῶτᾰ στρατιώτᾱ στρατιῶται
Examples ending with -ᾱ and -ᾰ (gen. -ᾱς)[edit]
Feminine
πολιτεία (st. πολιτειᾱ-) στρατιά (st. στρατιᾱ-) ἀλήθεια (st. ἀληθειᾰ-)
Singular Dual Plural Singular Dual Plural Singular Dual Plural
Nominative πολιτείᾱ πολιτείᾱ πολιτεῖαι στρατιά στρατιά στρατιαί ἀλήθειᾰ ἀληθείᾱ ἀλήθειαι
Genitive πολιτείᾱς πολιτείαιν πολιτειῶν στρατιᾶς στρατιαῖν στρατιῶν ἀληθείᾱς άληθείαιν άληθειῶν
Dative πολιτείᾳ πολιτείαιν πολιτείαις στρατιᾷ στρατιαῖν στρατιαῖς ἀληθείᾳ ἀληθείαιν ἀληθείαις
Accusative πολιτείᾱν πολιτείᾱ πολιτείᾱς στρατιάν στρατιά στρατιάς ἀλήθειᾰν ἀληθείᾱ ἀληθείᾱς
Vocative πολιτείᾱ πολιτείᾱ πολιτεῖαι στρατιά στρατιά στρατιαί ἀλήθειᾰ ἀληθείᾱ ἀλήθειαι
Examples ending with -ᾰ or -η (gen. -ης)[edit]
Feminine
γλῶσσα (st. γλωσσᾰ-) κώμη (st. κωμᾱ-)
Singular Dual Plural Singular Dual Plural
Nominative γλῶσσᾰ γλώσσᾱ γλῶσσαι κώμη κώμᾱ κῶμαι
Genitive γλώσσης γλώσσαιν γλωσσῶν κώμης κώμαιν κωμῶν
Dative γλώσσῃ γλώσσαιν γλώσσαις κώμῃ κώμαιν κώμαις
Accusative γλῶσσᾰν γλώσσᾱ γλώσσᾱς κώμην κώμᾱ κώμᾱς
Vocative γλῶσσᾰ γλώσσᾱ γλῶσσαι κώμη κώμᾱ κῶμαι

Second declension[edit]

Masculine Feminine Neuter
ἄνθρωπος (st. ἀνθρωπο-) ὁδός (st. ὁδο-) δῶρον (st. δωρο-)
Singular Dual Plural Singular Dual Plural Singular Dual Plural
Nominative ἄνθρωπος ἀνθρώπω ἄνθρωποι ὁδός ὁδώ ὁδοί δῶρον δώρω δῶρα
Genitive ἀνθρώπου ἀνθρώποιν ἀνθρώπων ὁδοῦ ὁδοῖν ὁδῶν δώρου δώροιν δώρων
Dative ἀνθρώπῳ ἀνθρώποιν ἀνθρώποις ὁδῷ ὁδοῖν ὁδοῖς δώρῳ δώροιν δώροις
Accusative ἄνθρωπον ἀνθρώπω ἀνθρώπους ὁδόν ὁδώ ὁδούς δῶρον δώρω δῶρα
Vocative ἄνθρωπε ἀνθρώπω ἄνθρωποι ὁδέ ὁδώ ὁδοί δῶρον δώρω δῶρα
suffixes (normal)[edit]
Masculine,
Feminine
Neuter
-ος -ον
Singular Dual Plural Singular Dual Plural
Nominative -ος -οι -ον
Genitive -ου -οιν -ων -ου -οιν -ων
Dative -οιν -οις -ῶ -οιν -οις
Accusative -ον -ους -ον
Vocative -οι -ον
Contracted nouns[edit]
Masculine Neuter
περίπλους (st. περιπλοο- → περιπλου-) ὀστοῦν (st. ὀστεο- → ὀστου-)
Singular Dual Plural Singular Dual Plural
Nominative περίπλους περίπλω περίπλοι ὀστοῦν ὀστώ ὀστᾶ
Genitive περίπλου περίπλοιν περίπλων ὀστοῦ ὀστοῖν ὀστῶν
Dative περίπλῳ περίπλοιν περίπλοις ὀστῷ ὀστοῖν ὀστοῖς
Accusative περίπλουν περίπλω περίπλους ὀστοῦν ὀστώ ὀστᾶ
Vocative περίπλου περίπλω περίπλοι ὀστοῦν ὀστώ ὀστᾶ


Attic second declension[edit]
Masculine Feminine Neuter
λεώς (st. λεω-) ἅλως (st. ἁλω-) ἀνώγεων (st. ἀνωγεω-)
Singular Dual Plural Singular Dual Plural Singular Dual Plural
Nominative λεώς λεώ λεώ ἅλως ἅλω ἅλῳ ἀνώγεων ἀνώγεω ἀνώγεω
Genitive λεώ λεών λεών ἅλω ἅλῳν ἅλων ἀνώγεω ἀνώγεῳν ἀνώγεων
Dative λεώ λεών λεώς ἅλῳ ἅλῳν ἅλῳς ἀνώγεῳ ἀνώγεῳν ἀνώγεῳς
Accusative λεών λεώ λεώς ἅλω(ν) ἅλω ἅλως ἀνώγεων ἀνώγεω ἀνώγεω
Vocative λεώς λεώ λεώ ἅλως ἅλω ἅλῳ ἀνώγεων ἀνώγεω ἀνώγεω

Third declension[edit]

Suffixes of the nouns of the third declension[edit]
Masculine,
Feminine
Neuter
Singular Dual Plural Singular Dual Plural
Nominative or -ες -ᾰ
Genitive -ος (or -ως) -οιν -ων -ος (or -ως) -οιν -ων
Dative -οιν -σι(ν) -οιν -σι(ν)
Accusative -ᾰ -ᾰς or -ς (-νς) -ᾰ
Vocative or -ες -ᾰ
Vowel stem in -ως (gen. -ωος)[edit]
Masculine
ἥρως (st. ἡρω-) Τρώς (st. Tρω-)
Singular Dual Plural Singular Dual Plural
Nominative ἥρως ἥρωε ἥρωες Τρώς Τρῶε Τρῶες
Genitive ἥρωος ἡρώοιν ἡρώων Τρωός Τρώοιν Τρώων
Dative ἥρωι ἡρώοιν ἥρωσι Τρωί Τρώοιν Τρωσί
Accusative ἥρωα ἥρωε ἥρωας Τρῶα Τρῶε Τρῶας
Vocative ἥρως ἥρωε ἥρωες Τρώς Τρῶε Τρῶες
Vowel stem in -υς (gen. -υος)[edit]
Masculine Feminine
ἰχθύς (st. ἰχθῠ-) δρῦς (st. δρυ-)
Singular Dual Plural Singular Dual Plural
Nominative ἰχθύς ἰχθύε ἰχθύες δρῦς δρύε δρύες
Genitive ἰχθύος ἰχθύοιν ἰχθύων δρυός δρυοῖν δρυῶν
Dative ἰχθύϊ ἰχθύοιν ἰχθύσι δρυῒ δρυοῖν δρυσί
Accusative ἰχθύν ἰχθύε ἰχθῦς δρῦν δρύε δρῦς
Vocative ἰχθύ ἰχθύε ἰχθύες δρῦ δρύε δρύες
Double vowel stem[edit]
Feminine Masculine Neuter
πόλις (st. πολῐ-, πολε-) πέλεκυς (st. πελεκῠ-, πελεκε-) ἄστυ (st. ἀστῠ-, ἀστε-)
Singular Dual Plural Singular Dual Plural Singular Dual Plural
Nominative πόλις πόλει πόλεις πέλεκυς πελέκει πελέκεις ἄστυ ἄστει ἄστη
Genitive πόλεως πολέοιν πόλεων πελέκεως πελεκέοιν πελέκεων ἄστεως ἀστέοιν ἄστεων
Dative πόλει πολέοιν πόλεσι πελέκει πελεκέοιν πελέκεσι ἄστει ἀστέοιν ἄστεσι
Accusative πόλιν πόλει πόλεις πέλεκυν πελέκει πελέκεις ἄστυ ἄστει ἄστη
Vocative πόλι πόλει πόλεις πέλεκυ πελέκει πελέκεις ἄστυ ἄστει ἄστη
Vowel stem in -εύς, -οῦς and -αῦς[edit]
Masculine Feminine
βασιλεύς (st. βασιλευ-) βοῦς (st. βου-) γραῦς (st. γραυ-)
Singular Dual Plural Singular Dual Plural Singular Dual Plural
Nominative βασιλεύς βασιλεῖ βασιλεῖς βοῦς βόε βόες γραῦς γρᾶε γρᾶες
Genitive βασιλέως βασιλέοιν βασιλέων βοός βοοῖν βοῶν γραός γραοῖν γραῶν
Dative βασιλεῖ βασιλέοιν βασιλεῦσι βοῒ βοοῖν βουσί γραῒ γραοῖν γραυσί
Accusative βασιλέα βασιλεῖ βασιλέας βοῦν βόε βοῦς γραῦν γρᾶε γραῦς
Vocative βασιλεῦ βασιλεῖ βασιλεῖς βοῦ βόε βόες γραῦ γρᾶε γρᾶες

The nouns "βοῦς" and "γραῦς" are unique.

Without suffix double-stem in -ώ[edit]
Feminine
ἠχώ (st. ἠχω-, ἠχο-) Κλειώ (st. Κλειω-, Κλειο-)
Singular Singular
Nominative ἠχώ Κλειώ
Genitive ἠχοῦς Κλειοῦς
Dative ἠχοῖ Κλειοῖ
Accusative ἠχώ Κλειώ
Vocative ἠχοῖ Κλειοῖ
Consonant stem (κ, π, τ)[edit]
Masculine
Velar Labial Dental
κόραξ (st.: κορακ-) γύψ (st.: γῡπ-) τάπης (st.: ταπητ-)
Singular Dual Plural Singular Dual Plural Singular Dual Plural
Nominative κόραξ κόρακε κόρακες γύψ γῦπε γῦπες τάπης τάπητε τάπητες
Genitive κόρακος κοράκοιν κοράκων γυπός γυποῖν γυπῶν τάπητος ταπήτοιν ταπήτων
Dative κόρακι κοράκοιν κόραξι γυπί γυποῖν γυψί τάπητι ταπήτοιν τάπησι
Accusative κόρακα κόρακε κόρακας γῦπα γῦπε γῦπας τάπητα τάπητε τάπητας
Vocative κόραξ κόρακε κόρακες γύψ γῦπε γῦπες τάπης τάπητε τάπητες
Consonant stem in -ντ and in -α[edit]
Masculine Neuter
Single-stem Double-stem Single-stem
γίγας (st.: γιγαντ-) ὀδούς (st.: ὀδοντ-) γέρων (st.: γεροντ-) κτῆμα (st.: κτηματ-)
Singular Dual Plural Singular Dual Plural Singular Dual Plural Singular Dual Plural
Nominative γίγας γίγαντε γίγαντες ὀδούς ὀδόντε ὀδόντες γέρων γέροντε γέροντες κτῆμα κτήματε κτήματα
Genitive γίγαντος γιγάντοιν γιγάντων ὀδόντος ὀδόντοιν ὀδόντων γέροντος γερόντοιν γερόντων κτήματος κτημάτοιν κτημάτων
Dative γίγαντι γιγάντοιν γίγασι ὀδόντι ὀδόντοιν ὀδοῦσι γέροντι γερόντοιν γέρουσι κτήματι κτημάτοιν κτήμασι
Accusative γίγαντα γίγαντε γίγαντας ὀδόντα ὀδόντε ὀδόντας γέροντα γέροντε γέροντας κτῆμα κτήματε κτήματα
Vocative γίγαν γίγαντε γίγαντες ὀδούς ὀδόντε ὀδόντες γέρον γέροντε γέροντες κτῆμα κτήματε κτήματα
Nasal single-stem[edit]
Masculine Feminine
Ἕλλην (st. Ἑλλην-) χειμών (st. χειμων-) Τιτάν (st. Τιταν-) ἀκτίς (st. ἀκτιν-)
Singular Dual Plural Singular Dual Plural Singular Dual Plural Singular Dual Plural
Nominative Ἕλλην Ἕλληνε Ἕλληνες χειμών χειμῶνε χειμῶνες Τιτάν Τιτᾶνε Τιτᾶνες ἀκτίς ἀκτῖνε ἀκτῖνες
Genitive Ἕλληνος Ἑλλήνοιν Ἑλλήνων χειμῶνος χειμώνοιν χειμώνων Τιτᾶνος Τιτάνοιν Τιτάνων ἀκτῖνος ἀκτίνοιν ἀκτίνων
Dative Ἕλληνι Ἑλλήνοιν Ἑλλησι χειμῶνι χειμώνοιν χειμῶσι Τιτᾶνι Τιτάνοιν Τιτᾶσι ἀκτῖνι ἀκτίνοιν ἀκτῖσι
Accusative Ἕλληνα Ἕλληνε Ἕλληνας χειμῶνα χειμῶνε χειμῶνας Τιτᾶνα Τιτᾶνε Τιτᾶνας ἀκτῖνα ἀκτῖνε ἀκτῖνας
Vocative Ἕλλην Ἕλληνε Ἕλληνες χειμών χειμῶνε χειμῶνες Τιτάν Τιτᾶνε Τιτᾶνες ἀκτίς ἀκτῖνε ἀκτῖνες
Nasal double-stem[edit]
Masculine
ποιμήν (st. ποιμην-, ποιμεν-) ἡγεμών (st. ἡγεμων-, ηγεμον-) γείτων (st. γείτων-, γειτον-)
Singular Dual Plural Singular Dual Plural Singular Dual Plural
Nominative ποιμήν ποιμένε ποιμένες ἡγεμών ἡγεμόνε ἡγεμόνες γείτων γείτονε γείτονες
Genitive ποιμένος ποιμένοιν ποιμένων ἡγεμόνος ἡγεμόνοιν ἡγεμόνων γείτονος γειτόνοιν γειτόνων
Dative ποιμένι ποιμένοιν ποιμέσι ἡγεμόνι ἡγεμόνοιν ἡγεμόσι γείτονι γειτόνοιν γείτοσι
Accusative ποιμένα ποιμένε ποιμένας ἡγεμόνα ἡγεμόνε ἡγεμόνας γείτονα γείτονε γείτονας
Vocative ποιμήν ποιμένε ποιμένες ἡγεμών ἡγεμόνε ἡγεμόνες γεῖτον γείτονε γείτονες
Liquid stem[edit]
Masculine
Single-stem Double-stem
κλητήρ (st. κλητηρ-) ἰχώρ (st. ἰχώρ-) ἀθήρ (st. ἀθηρ-, ἀθερ-) ῥήτωρ (st. ῥητωρ-, ῥητορ-)
Singular Dual Plural Singular Dual Plural Singular Dual Plural Singular Dual Plural
Nominative κλητήρ κλητῆρε κλητῆρες ἰχώρ ἲχῶρε ἰχῶρες ἀθήρ ἀθέρε ἀθέρες ῥήτωρ ῥήτορε ῥήτορες
Genitive κλητῆρος κλητήροιν κλητήρων ἰχῶρος ἰχώροιν ἰχώρων ἀθέρος ἀθέροιν ἀθέρων ῥήτορος ῥητόροιν ῥητόρων
Dative κλητῆρι κλητήροιν κλητῆρσι ἰχῶρι ἰχώροιν ἰχῶρσι ἀθέρι ἀθέροιν ἀθέρσι ῥήτορι ῥητόροιν ῥήτορσι
Accusative κλητῆρα κλητῆρα κλητῆρας ἰχῶρα ἲχῶρε ἰχῶρας ἀθέρα ἀθέρε ἀθέρας ῥήτορα ῥήτορε ῥήτορας
Vocative κλητήρ κλητῆρε κλητῆρες ἰχώρ ἲχῶρε ἰχῶρες ἀθήρ ἀθέρε ἀθέρες ῥῆτορ ῥήτορε ῥήτορες
Nouns which expel their "ε" of the stem[edit]
Masculine Feminine
πατήρ (st. πατηρ-, πατερ-) ἀνήρ (st. ἀνηρ-, ἀνερ-) Δημήτηρ (st. Δημητηρ,- Δημητερ-)
Singular Dual Plural Singular Dual Plural Singular
Nominative πατήρ πατέρε πατέρες ἀνήρ ἄνδρε ἄνδρες Δημήτηρ
Genitive πατρός πατέροιν πατέρων ἀνδρός ἀνδροῖν ἀνδρῶν Δήμητρος
Dative πατρί πατέροιν πατράσι ἀνδρί ἀνδροῖν ἀνδράσι Δήμητρι
Accusative πατέρα πατέρε πατέρας ἄνδρα ἄνδρε ἄνδρας Δήμητρα
Vocative πάτερ πατέρε πατέρες ἄνερ ἄνδρε ἄνδρες Δήμητερ
Sibilant stem[edit]
Masculine
Σωκράτης (st. Σωκρατεσ-) Περικλῆς (st. Περικλεεσ-)
Singular Plural Singular Plural
Nominative Σωκράτης Σωκράτεις Περικλῆς Περικλεῖς
Genitive Σωκράτους Σωκρατῶν Περικλέους Περικλέων
Dative Σωκράτει Σωκράτεσι Περικλεῖ -
Accusative Σωκράτη Σωκράτεις Περικλέα Περικλεῖς
Vocative Σώκρατες Σωκράτεις Περίκλεις Περικλεῖς
Without suffix double-stem[edit]
Neuter Feminine
βέλος (st. βελοσ-, βελεσ-) ἔδαφος (st. ἐδαφοσ-, ἐδαφεσ-) αἰδώς (st. αἰδωσ-, αἰδοσ-)
Singular Dual Plural Singular Dual Plural Singular
Nominative βέλος βέλει βέλη ἔδαφος ἐδάφει ἐδάφη αἰδώς
Genitive βέλους βελοῖν βελῶν ἐδάφους ἐδαφοῖν ἐδαφῶν αἰδοῦς
Dative βέλει βελοῖν βέλεσι ἐδάφει ἐδαφοῖν ἐδάφεσι αἰδοῖ
Accusative βέλος βέλει βέλη ἔδαφος ἐδάφει ἐδάφη αἰδῶ
Vocative βέλος βέλει βέλη ἔδαφος ἐδάφει ἐδάφη αἰδώς

Irregular nouns[edit]

  • The tables of the irregular nouns do not include the dual number of every noun.
Ἄρης γυνή Θαλῆς ( < Θαλέης) Οἰδίπους πῦρ
Masculine Feminine Masculine Masculine Neuter
Singular Singular Plural Singular Singular Singular Plural
Nominative Ἄρης γυνή γυναῖκες Θαλῆς Οἰδίπους πῦρ πυρά
Genitive Ἄρεως γυναικός γυναικῶν Θαλοῦ or Θαλέω or Θάλητος Οἰδίποδος or Οἰδίπου πυρός πυρῶν
Dative Ἄρει γυναικί γυναιξί Θαλῇ or Θάλητι Οἰδίποδι πυρί πυροῖς
Accusative Ἄρη or Ἄρην γυναῖκα γυναῖκας Θαλῆν or Θάλητα Οἰδίπουν πῦρ πυρά
Vocative Ἄρες γύναι γυναῖκες —— Οἰδίπου πῦρ πυρά
Ἀπόλλων γόνυ δόρυ Ζεύς ἧπαρ κύων ναῦς οὖς
Masculine Neuter Neuter Masculine Neuter Masculine Feminine Neuter
Singular Singular Plural Singular Plural Singular Singular Plural Singular Plural Singular Plural Singular Dual Plural
Nominative Ἀπόλλων γόνυ γόνατα δόρυ δόρατα Ζεύς ἧπαρ ἥπατα κύων κύνες ναῦς νῆες οὖς ὦτε ὦτα
Genitive Ἀπόλλωνος γόνατος γονάτων δόρατος δοράτων Διός ἥπατος ἡπάτων κυνός κυνῶν νεώς νεῶν ὠτός ὤτοιν ὤτων
Dative Ἀπόλλωνι γόνατι γόνασι δόρατι δόρασι Διί ἥπατι ἥπασι κυνί κυσί νηί ναυσί ὤτί ὤτοιν ὠσί
Accusative Ἀπόλλωνα or Ἀπόλλω γόνυ γόνατα δόρυ δόρατα Δία ἧπαρ ἥπατα κύνα κύνας ναῦν ναῦς οὖς ὦτε ὦτα
Vocative Ἄπολλον γόνυ γόνατα δόρυ δόρατα Ζεῦ ἧπαρ ἥπατα κύον κύνες ναῦ νῆες οὖς ὦτε ὦτα
ὕδωρ χείρ
Neuter Feminine
Singular Plural Singular Dual Plural
Nominative ὕδωρ ὕδατα χείρ χεῖρε χεῖρες
Genitive ὕδατος ὑδάτων χειρός χεροῖν χειρῶν
Dative ὕδατι ὕδασι χειρί χεροῖν χερσί
Accusative ὕδωρ ὕδατα χεῖρα χεῖρε χεῖρας
Vocative ὕδωρ ὕδατα χείρ χεῖρε χεῖρες
  • All the third declension plural suffixes of the dative (-σι) can accept a ν at the end. For example ὁ γίγας → τοῖς γίγασι and γίγασιν and ἡ γραῦς → ταῖς γραυσί and γραυσίν.

Adjectives[edit]

Second declension[edit]

Three suffixes – three genders[edit]
Masculine Feminine Neuter
σοφός (st.: σοφο-) σοφή (st.: σοφη-) σοφόν (st.: σοφο-)
Singular Dual Plural Singular Dual Plural Singular Dual Plural
Nominative σοφός σοφώ σοφοί σοφή σοφά σοφαί σοφόν σοφώ σοφά
Genitive σοφοῦ
etc..
σοφοῖν
etc..
σοφῶν
etc..
σοφῆς
etc..
σοφαῖν
etc..
σοφῶν
etc..
σοφοῦ
etc..
σοφοῖν
etc..
σοφῶν
etc..
Two suffixes – three genders[edit]
Masculine-Feminine Neuter
ἄφθονος (st.: ἀφθονο-) ἄφθονον (st.: ἀφθονο-)
Singular Dual Plural Singular Dual Plural
Nominative ἄφθονος ἀφθόνω ἄφθονοι ἄφθονον ἀφθόνω ἄφθονα
Genitive ἀφθόνου
etc..
ἀφθόνοιν
etc..
ἀφθόνων
etc..
ἀφθόνου
etc..
ἀφθόνοιν
etc..
ἀφθόνοιν
etc..

Third declension[edit]

Vowel stem[edit]
  • Three suffixes in ῠς-, ειᾰ-, and -ῠ
Masculine Feminine Neuter
βαθύς (st. βαθυ-) βαθεῖα (st. βαθε-) βαθύ (st. βαθυ-)
Singular Dual Plural Singular Dual Plural Singular Dual Plural
Nominative βαθύς βαθεῖ βαθεῖς βαθεῖα βαθεία βαθεῖαι βαθύ βαθεῖ βαθέα
Genitive βαθέος βαθέοιν βαθέων βαθείας βαθείαιν βαθειῶν βαθέος βαθέοιν βαθέων
Dative βαθεῖ βαθέοιν βαθέσι βαθείᾳ βαθείαιν βαθείαις βαθεῖ βαθέοιν βαθέσι
Accusative βαθύν βαθεῖ βαθεῖς βαθεῖαν βαθεία βαθείας βαθύ βαθεῖ βαθέα
Vocative βαθύ βαθεῖ βαθεῖς βαθεῖα βαθεία βαθεῖαι βαθύ βαθεῖ βαθέα
Two suffixes - three genders[edit]
Masculine - Feminine Neuter
εὐδαίμων - εὔδαιμον (st. εὐδαιμον-)
Singular Dual Plural Singular Dual Plural
Nominative εὐδαίμων εὐδαίμονε εὐδαίμονες εὔδαιμον εὐδαίμονε εὐδαίμονα
Genitive εὐδαίμονος εὐδαιμόνοιν εὐδαιμόνων εὐδαίμονος εὐδαιμόνοιν εὐδαιμόνων
Dative εὐδαίμονι εὐδαιμόνοιν εὐδαίμοσι εὐδαίμονι εὐδαιμόνοιν εὐδαίμοσι
Accusative εὐδαίμονα εὐδαίμονε εὐδαίμονας εὔδαιμον εὐδαίμονε εὐδαίμονα
Vocative εὔδαιμον εὐδαίμονε εὐδαίμονες εὔδαιμον εὐδαίμονε εὐδαίμονα
Masculine - Feminine Neuter
σώφρων - σῶφρον (st. σωφρον-)
Singular Dual Plural Singular Dual Plural
Nominative σώφρων σώφρονε σώφρονες σῶφρον σώφρονε σώφρονα
Genitive σώφρονος σωφρόνοιν σωφρόνων σώφρονος σωφρόνοιν σωφρόνων
Dative σώφρονι σωφρόνοιν σώφροσι σώφρονι σωφρόνοιν σώφροσι
Accusative σώφρονα σώφρονε σώφρονας σῶφρον σώφρονε σώφρονα
Vocative σῶφρον σώφρονε σώφρονες σῶφρον σώφρονε σώφρονα
Sibilant-stem, two suffixes - three genders[edit]
Masculine - Feminine Neuter
ἀληθής - ἀληθές (st. ἀληθεσ-)
Singular Dual Plural Singular Dual Plural
Nominative ἀληθής ἀληθεῖ ἀληθεῖς ἀληθές ἀληθεῖ ἀληθῆ
Genitive ἀληθοῦς ἀληθοῖν ἀληθῶν ἀληθοῦς αληθοῖν ἀληθῶν
Dative ἀληθεῖ ἀληθοῖν ἀληθέσι ἀληθεῖ ἀληθοῖν ἀληθέσι
Accusative ἀληθῆ ἀληθεῖ ἀληθεῖς ἀληθές ἀληθεῖ ἀληθῆ
Vocative ἀληθές ἀληθεῖ ἀληθεῖς ἀληθές ἀληθεῖ ἀληθῆ
Masculine - Feminine Neuter
εὐώδης - εὐῶδες (st. εὐωδεσ-)
Singular Dual Plural Singular Dual Plural
Nominative εὐώδης εὐώδει εὐώδεις εὐώδες εὐώδει εὐώδη
Genitive εὐώδους εὐώδοιν εὐωδῶν εὐώδους εὐώδοιν εὐωδῶν
Dative εὐώδει εὐώδοιν εὐώδεσι εὐώδει εὐώδοιν εὐώδεσι
Accusative εὐώδη εὐώδει εὐώδεις εὐῶδες εὐώδει εὐώδη
Vocative εὐῶδες εὐώδει εὐώδεις εὐῶδες εὐώδει εὐώδη
  • The adjectives whose suffix is -ώδης, -ώλης or -ήρης are declined like εὐώδης. The rest raise the accent in several forms. These adjectives are declined this way:
Masculine - Feminine Neuter
συνήθης - σύνηθες (st. συνηθεσ-)
Singular Dual Plural Singular Dual Plural
Nominative συνήθης συνήθει συνήθεις σύνηθες συνήθει συνήθη
Genitive συνήθους συνήθοιν συνήθων συνήθους συνήθοιν συνήθων
Dative συνήθει συνήθοιν συνήθεσι συνήθει συνήθοιν συνήθεσι
Accusative συνήθη συνήθει συνήθεις σύνηθες συνήθει συνήθη
Vocative σύνηθες συνήθει συνήθεις σύνηθες συνήθει συνήθη

Irregular adjectives[edit]

"πολύς" and "μέγας"[edit]
πολύς, πολλή, πολύ (st. πολυ-, πολλο-) μέγας, μεγάλη, μέγα (st. μεγα-, μεγαλο-)
Masculine Feminine Neuter Masculine Feminine Neuter
Singular Plural Singular Plural Singular Plural Singular Dual Plural Singular Dual Plural Singular Dual Plural
Nominative πολύς πολλοί πολλή πολλαί πολύ πολλά μέγας μεγάλω μεγάλοι μεγάλη μεγάλα μεγάλαι μέγα μεγάλω μεγάλα
Genitive πολλοῦ πολλῶν πολλῆς πολλῶν πολλοῦ πολλῶν μεγάλου μεγάλοιν μεγάλων μεγάλης μεγάλαιν μεγάλων μεγάλου μεγάλοιν μεγάλων
Dative πολλῷ πολλοῖς πολλῇ πολλαῖς πολλῷ πολλοῖς μεγάλῳ μεγάλοιν μεγάλοις μεγάλῃ μεγάλαιν μεγάλαις μεγάλῳ μεγάλοιν μεγάλοις
Accusative πολύν πολλούς πολλήν πολλάς πολύ πολλά μέγαν μεγάλω μεγάλους μεγάλην μεγάλα μεγάλας μέγα μεγάλε μεγάλα
Vocative πολύ πολλοί πολλή πολλαί πολύ πολλά μέγα μεγάλω μεγάλοι μεγάλη μεγάλα μεγάλαι μέγα μεγάλω μεγάλα

Pronouns[edit]

Personal Pronoun[edit]

1st. Person 2nd. Person 3rd. Person
Singular Dual Plural Singular Dual Plural Singular Plural
Nominative ἐγώ νώ ἡμεῖς σύ σφώ ὑμεῖς (σφεῖς)
Genitive ἐμοῦ, μου νῷν ἡμῶν σοῦ, σου σφῷν ὑμῶν (οὗ) (σφῶν)
Dative ἐμοί, μοι νῷν ἡμῖν σοί, σοι σφῷν ὑμῖν οἷ σφίσι(ν)
Accusative ἐμέ, με νώ ἡμᾶς σέ, σε σφώ ὑμᾶς (ἓ) (σφᾶς)

Demonstrative "οὗτος", "αὕτη", "τοῦτο"[edit]

Masculine Feminine Neuter All genders
Singular Plural Singular Plural Singular Plural Dual
Nominative οὗτος οὗτοι αὕτη αὗται τοῦτο ταῦτα τούτω
Genitive τούτου τούτων ταύτης τούτων τούτου τούτων τούτοιν
Dative τούτῳ τούτοις ταύτῃ ταύταις τούτῳ τούτοις τούτοιν
Accusative τοῦτον τούτους ταύτην ταύτας τοῦτο ταῦτα τούτω
Vocative οὗτος —— αὕτη —— —— —— τούτω

Indefinite "τίς", "τί"[edit]

Masc. - Femin. Neuter All genders
Singular Plural Singular Plural Dual
Nominative τίς τινές τί τινά or ἄττα τινέ
Genitive τινός or του τινῶν τινός or του τινῶν τινοῖν
Dative τινί or τῳ τισί(ν) τινί or τῳ τισί(ν) τινοῖν
Accusative τινά τινάς τί τινά or ἄττα τινέ

Relative "ὅς", "ἥ", "ὅ"[edit]

Masculine Feminine Neuter
Singular Dual Plural Singular Dual Plural Singular Dual Plural
Nominative ὅς οἵ ὥ (ἅ) αἵ
Genitive οὗ οἷν ὧν ἧς οἷν (αἷν) ὧν οὗ οἷν ὧν
Dative οἷν οἷς οἷν (αἷν) αἷς οἷν οἷς
Accusative ὅν οὕς ἥν ὥ (ἅ) ἅς

Numerals[edit]

  • The numerals from one to four are declined.
εἱς - μία - ἑν (1) δύο (2) τρεῖς - τρία (3) τέτταρες - τέτταρα (4)
Singular Dual Plural Plural
Masculine Feminine Neuter Three genders Masc.-Fem. Neuter Masc.-Fem. Neuter
Nominative εἷς μία ἕν δύο τρεῖς τρία τέτταρες τέτταρα
Genitive ἑνός μιᾶς ἑνός δυοῖν τριῶν τριῶν τεττάρων τεττάρων
Dative ἑνί μιᾷ ἑνί δυοῖν τρισί τρισί τέτταρσι τέτταρσι
Accusative ἕνα μίαν ἕν δύο τρεῖς τρία τέτταρας τέτταρα

Conjugation[edit]

The conjugation tables do not include the dual number. The conjugation within each cell is listed (top to bottom): 1st Person Singular, 2nd Person Singular, 3rd Person Singular, 1st Person Plural, 2nd Person Plural, 3rd Person Plural.

The verb "εἰμί"[edit]

Indicative Subjunctive Optative Imperative Infinitive Participle
Present εἰμί
εἶ
ἐστί(ν)
ἐσμέν
ἐστέ
εἰσί(ν)

ᾖς

ὦμεν
ἦτε
ὦσι
εἴην
εἴης
εἴη
εἴημεν/εἶμεν
εἴητε/εἶτε
εἴησαν/εἶεν
-
ἴσθι
ἔστω
-
ἔστε
ἔστων/ὄντων/ἔστωσαν
εἶναι ὤν
οῦσα
ὄν
Imperfect ἦν
ἦσθα
ἦν
ἦμεν
ἦτε
ἦσαν
Future ἔσομαι
ἔσῃ/ἔσει
ἔσται
ἐσόμεθα
ἔσεσθε
ἔσονται
ἐσοίμην
ἔσοιο
ἔσοιτο
ἐσοίμεθα
ἔσοισθε
ἔσοιντο
ἔσεσθαι ἐσόμενος
ἐσομένη
ἐσόμενον

The verb "ἔχω"[edit]

  • Only the first person singular.
Indicative Subjunctive Optative Imperative Infinitive Participle
Present ἔχω ἔχω ἔχοιμι ἔχε ἔχειν ἔχων, -ουσα, -ον
Imperfect εἶχον
Future ἕξω/σχήσω ἕξοιμι/σχήσοιμι ἕξειν/σχήσειν ἕξων, -ουσα, -ον/σχήσων, -σουσα, -σον
Aorist ἔσχον [ἔσχησα] σχῶ σχοίην/-σχοῖμι
σχοίης etc.
σχές σχεῖν σχών, -οῦσα, -όν
Perfect ἔσχηκα ἐσχηκώς ὦ ἐσχηκώς εἴην ἐσχηκώς ἴσθι ἐσχηκέναι ἐσχηκώς, -υῖα, -ός
Past Perfect [ἐσχήκειν]

Formation of the tenses[edit]

Augment Reduplication Stem Aspect marker Suffix Result
Present λύ ω λύω
Imperfect λυ ον ἔλυον
Future λύ σ ω λύσω
Aorist λυ σ α ἔλυσα
Perfect λέ λυ κ α λέλυκα
Past Perfect λε λύ κ ειν ἐλελύκειν

Verb example[edit]

The tables below do not include the future perfect tense.

  • Verb: λύω [stem: λῡ-] = to set loose, release, untangle, take apart. Lýō is the model regular Greek verb: is conjugated using the thematic vowel -o-, and has a short and straightforward stem, whose consonant l- and vowel -y- neither undergo nor cause strange transformations. It is therefore the "poster boy" verb used to teach verb grammar by the book.

Active voice[edit]

Indicative Subjunctive Optative Imperative Infinitive Participle
Present λύω
λύεις
λύει
λύομεν
λύετε
λύουσι(ν)
λύω
λύῃς
λύῃ
λύωμεν
λύητε
λύωσι(ν)
λύοιμι
λύοις
λύοι
λύοιμεν
λύοιτε
λύοιεν
-
λῦε
λυέτω
-
λύετε
λυόντων/λυέτωσαν
λύειν λύων
λύουσα
λῦον
Imperfect ἔλυον
ἔλυες
ἔλυε(ν)
ἐλύομεν
ἐλύετε
ἔλυον
Future λύσω
λύσεις
λύσει
λύσομεν
λύσετε
λύσουσι(ν)
λύσοιμι
λύσοις
λύσοι
λύσοιμεν
λύσοιτε
λύσοιεν
λύσειν λύσων
λύσουσα
λῦσον
Aorist ἔλυσα
ἔλυσας
ἔλυσε
ἐλύσαμεν
ἐλύσατε
ἔλυσαν
λύσω
λύσῃς
λύσῃ
λύσωμεν
λύσητε
λύσωσι
λύσαιμι
λύσαις/λύσειας
λύσαι/λύσειε
λύσαιμεν
λύσαιτε
λύσαιεν/λύσειαν
-
λῦσον
λυσάτω
-
λύσατε
λυσάντων/λυσάτωσαν
λῦσαι λύσας
λύσασα
λῦσαν
Perfect λέλυκα
λέλυκας
λέλυκε
λελύκαμεν
λελύκατε
λελύκασι
λελυκώς ὦ
λελυκώς ᾖς
λελυκώς ᾖ
λελυκότες ὦμεν
λελυκότες ἦτε
λελυκότες ὦσι
λελυκώς εἴην
λελυκώς εἴης
λελυκώς εἴη
λελυκότες εἴημεν
λελυκότες εἴητε
λελυκότες εἴησαν
-
λελυκώς ἴσθι
λελυκώς ἔστω
-
λελυκότες ἔστε
λελυκότες ἔστων
λελυκέναι λελυκώς
λελυκυῖα
λελυκός
Past Perfect ἐλελύκη
ἐλελύκης
ἐλελύκει(ν)
ἐλελύκεμεν
ἐλελύκετε
ἐλελύκεσαν

Middle voice[edit]

Indicative Subjunctive Optative Imperative Infinitive Participle
Present λύομαι
λύῃ/λύει
λύεται
λυόμεθα
λύεσθε
λύονται
λύωμαι
λύῃ
λύηται
λυώμεθα
λύησθε
λύωνται
λυοίμην
λύοιο
λύοιτο
λυοίμεθα
λύοισθε
λύοιντο
-
λύου
λυέσθω
-
λύεσθε
λυέσθων/λυέσθωσαν
λύεσθαι λυόμενος
λυομένη
λυόμενον
Imperfect ἐλυόμην
ἐλύου
ἐλύετο
ἐλυόμεθα
ἐλύεσθε
ἐλύοντο
Future λύσομαι
λύσῃ/λύσει
λύσεται
λυσόμεθα
λύσεσθε
λύσονται
λυσοίμην
λύσοιο
λύσοιτο
λυσοίμεθα
λύσοισθε
λύσοιντο
λύσεσθαι λυσόμενος
λυσομένη
λυσόμενον
Aorist ἐλυσάμην
ἐλύσω
ἐλύσατο
ἐλυσάμεθα
ἐλύσασθε
ἐλύσαντο
λύσωμαι
λύσῃ
λύσηται
λυσώμεθα
λύσησθε
λύσωνται
λυσαίμην
λύσαιο
λύσαιτο
λυσαίμεθα
λύσαισθε
λύσαιντο
-
λῦσαι
λυσάσθω
-
λύσασθε
λυσάσθων/λυσάσθωσαν
λύσασθαι λυσάμενος
λυσαμένη
λυσάμενον
Perfect λέλυμαι
λέλυσαι
λέλυται
λελύμεθα
λέλυσθε
λέλυνται
λελυμένος ὦ
λελυμένος ᾖς
λελυμένος ᾖ
λελυμένοι ὦμεν
λελυμένοι ἦτε
λελυμένοι ὦσι
λελυμένος εἴην
λελυμένος εἴης
λελυμένος εἴη
λελυμένοι εἴημεν
λελυμένοι εἴητε
λελυμένοι εἴησαν
-
λέλυσο
λελύσθω
-
λέλυσθε
λελύσθων/λελύσθωσαν
λελύσθαι λελυμένος
λελυμένη
λελυμένον
Past Perfect ἐλελύμην
ἐλέλυσο
ἐλέλυτο
ἐλελύμεθα
ἐλέλυσθε
ἐλέλυντο

Passive voice[edit]

Indicative Subjunctive Optative Imperative Infinitive Participle
Present λύομαι
λύῃ/λύει
λύεται
λυόμεθα
λύεσθε
λύονται
λύωμαι
λύῃ
λύηται
λυώμεθα
λύησθε
λύωνται
λυοίμην
λύοιο
λύοιτο
λυοίμεθα
λύοισθε
λύοιντο
-
λύου
λυέσθω
-
λύεσθε
λυέσθων/λυέσθωσαν
λύεσθαι λυόμενος
λυομένη
λυόμενον
Imperfect ἐλυόμην
ἐλύου
ἐλύετο
ἐλυόμεθα
ἐλύεσθε
ἐλύοντο
Future λυθήσομαι
λυθήσῃ/λυθήσει
λυθήσεται
λυθησόμεθα
λυθήσεσθε
λυθήσονται
λυθησοίμην
λυθήσοιο
λυθήσοιτο
λυθησοίμεθα
λυθήσοισθε
λυθήσοιντο
λυθήσεσθαι λυθησόμενος
λυθησομένη
λυθησόμενον
Aorist ἐλύθην
ἐλύθης
ἐλύθη
ἐλύθημεν
ἐλύθητε
ἐλύθησαν
λυθῶ
λυθῇς
λυθῇ
λυθῶμεν
λυθῆτε
λυθῶσι
λυθείην
λυθείης
λυθείη
λυθείημεν/λυθεῖμεν
λυθείητε/λυθεῖτε
λυθείησαν/λυθεῖεν
-
λύθητι
λυθήτω
-
λύθητε
λυθέντων/λυθήτωσαν
λυθῆναι λυθείς
λυθεῖσα
λυθέν
Perfect λέλυμαι
λέλυσαι
λέλυται
λελύμεθα
λέλυσθε
λέλυνται
λελυμένος ὦ
λελυμένος ᾖς
λελυμένος ᾖ
λελυμένοι ὦμεν
λελυμένοι ἦτε
λελυμένοι ὦσι
λελυμένος εἴην
λελυμένος εἴης
λελυμένος εἴη
λελυμένοι εἴημεν
λελυμένοι εἴητε
λελυμένοι εἴησαν
-
λέλυσο
λελύσθω
-
λέλυσθε
λελύσθων/λελύσθωσαν
λελύσθαι λελυμένος
λελυμένη
λελυμένον
Past Perfect ἐλελύμην
ἐλέλυσο
ἐλέλυτο
ἐλελύμεθα
ἐλέλυσθε
ἐλέλυντο

Consonant-stem verbs[edit]

  • Perfect and past perfect of indicative of middle and passive voice of verbs whose the stem ends with consonant.
Perfect Past perfect Infinitive Participle
πράττομαι (stem: πρᾱγ-) πέπραγμαι
πέπραξαι
πέπρακται
πεπράγμεθα
πέπραχθε
πεπραγμένοι εἰσί
ἐπεπράγμην
ἐπέπραξο
ἐπέπρακτο
ἐπεπράγμεθα
ἐπέπραχθε
πεπραγμένοι ἦσαν
πεπρᾶχθαι πεπραγμένος
πεπραγμένη
πεπραγμένον
γράφομαι (stem: γρᾰφ-) γέγραμμαι
γέγραψαι
γέγραπται
γεγράμμεθα
γέγραφθε
γεγραμμένοι εἰσί
ἐγεγράμην
ἐγέγραψο
ἐγέγραπτο
ἐγεγράμμεθα
ἐγέγραφθε
γεγραμμένοι ἦσαν
γεγράφθαι γεγραμμένος
γεγραμμένη
γεγραμμένον
πείθομαι (stem: πειθ-) πέπεισμαι
πέπεισαι
πέπεισται
πεπείσμεθα
πέπεισθε
πεπεισμένοι εἰσί
ἐπεπείσμην
ἐπέπεισο
ἐπέπειστο
ἐπείσμεθα
ἐπέπεισθε
πεπεισμένοι ἦσαν
πεπεῖσθαι πεπεισμένος
πεπεισμένη
πεπεισμένον

Aorist II (also called the strong aorist)[edit]

  • Verb: βάλλω
Indicative Subjunctive Optative Imperative Infinitive Participle
Active voice ἔβαλον
ἔβαλες
ἔβαλε
ἐβάλομεν
ἐβάλετε
ἔβαλον
βάλω
βάλῃς
βάλῃ
βάλωμεν
βάλητε
βάλωσι
βάλοιμι
βάλοις
βάλοι
βάλοιμεν
βάλοιτε
βάλοιεν
-
βάλε
βαλέτω
-
βάλετε
βαλόντων/βαλέτωσαν
βαλεῖν βαλών
βαλοῦσα
βαλόν
Μiddle voice ἐβαλόμην
ἐβάλου
ἐβάλετο
ἐβαλόμεθα
ἐβάλεσθε
ἐβάλοντο
βάλωμαι
βάλῃ
βάληται
βαλώμεθα
βάλησθε
βάλωνται
βαλοίμην
βάλοιο
βάλοιτο
βαλοίμεθα
βάλοισθε
βάλοιντο
-
βαλοῦ
βαλέσθω
-
βάλεσθε
βαλέσθων/βαλέσθωσαν
βαλέσθαι βαλόμενος
βαλομένη
βαλόμενον

Passive future II and aorist II[edit]

  • Verb: γράφομαι
Indicative Subjunctive Optative Imperative Infinitive Participle
Future γραφήσομαι
γραφήσει
γραφήσεται
γραφησόμεθα
γραφήσεσθε
γραφήσονται
γραφησοίμην
γραφήσοιο
γραφήσοιτο
γραφησοίμεθα
γραφήσοισθε
γραφήσοιντο
γραφήσεσθαι γραφησόμενος
γραφησομένη
γραφησόμενον
Aorist II ἐγράφην
ἐγράφης
ἐγράφη
ἐγράφημεν
ἐγράφητε
ἐγράφησαν
γραφῶ
γραφῇς
γραφῇ
γραφῶμεν
γραφῆτε
γραφῶσι
γραφείην
γραφείης
γραφείη
γραφείημεν
γραφείητε
γραφείησαν
-
γράφηθι
γραφήτω
-
γράφητε
γραφέντων
γραφῆναι γραφείς
γραφεῖσα
γραφέν

Contracted verbs[edit]

Verbs in -άω[edit]

Rules

  • α + ε or η →
  • α + ει or ῃ →
  • α + ο or ω or ου → ω
  • α + οι →

Verb τιμάω → τιμῶ (st. τιμα-)

Active voice

Indicative Subjunctive Optative Imperative Infinitive Participle
Present (τιμάω) τιμῶ
(τιμάεις) τιμᾷς
(τιμάει) τιμᾷ
(τιμάομεν) τιμῶμεν
(τιμάετε) τιμᾶτε
(τιμάουσι) τιμῶσι
(τιμάω) τιμῶ
(τιμάῃς) τιμᾷς
(τιμάῃ) τιμᾷ
(τιμάωμεν) τιμῶμεν
(τιμάητε) τιμᾶτε
(τιμάωσι) τιμῶσι
(τιμάοιμι) τιμῷμι
(τιμάοις) τιμῷς
(τιμάοι) τιμῷ
(τιμάοιμεν) τιμῷμεν
(τιμάοιτε) τιμῷτε
(τιμάοιεν) τιμῷεν
-
(τίμαε) τίμα
(τιμαέτω) τιμάτω
-
(τιμάετε) τιμᾶτε
(τιμαόντων) τιμώντων/(τιμαέτωσαν) τιμάτωσαν
(τιμάειν) τιμᾶν (τιμάων) τιμῶν
(τιμάουσα) τιμῶσα
(τιμάον) τιμῶν
Imperfect (ἐτίμαον) ἐτίμων
(ἐτίμαες) ἐτίμας
(ἐτίμαε) ἐτίμα
(ἐτιμάομεν) ἐτιμῶμεν
(ἐτιμάετε) ἐτιμᾶτε
(ἐτίμαον) ἐτίμων

Middle voice

Indicative Subjunctive Optative Imperative Infinitive Participle
Present (τιμάομαι) τιμῶμαι
(τιμάει) τιμᾷ
(τιμάεται) τιμᾶται
(τιμαόμεθα) τιμώμεθα
(τιμάεσθε) τιμᾶσθε
(τιμάονται) τιμῶνται
(τιμάωμαι) τιμῶμαι
(τιμάῃ) τιμᾷ
(τιμάηται) τιμᾶται
(τιμαώμεθα) τιμώμεθα
(τιμάησθε) τιμᾶσθε
(τιμάωνται) τιμῶνται
(τιμαοίμην) τιμῴμην
(τιμάοιο) τιμῷο
(τιμάοιτο) τιμῷτο
(τιμαοίμεθα) τιμῴμεθα
(τιμάοισθε) τιμῷσθε
(τιμάοιντο) τιμῷντο
-
(τιμάου) τιμῶ
(τιμαέσθω) τιμάσθω
-
(τιμάεσθε) τιμᾶσθε
(τιμαέσθων) τιμάσθων/(τιμαέσθωσαν) τιμάσθων
(τιμάεσθαι) τιμᾶσθαι (τιμαόμενος) τιμώμενος
(τιμαομένη) τιμωμένη
(τιμαόμενον) τιμώμενον
Imperfect (ἐτιμαόμην) ἐτιμώμην
(ἐτιμάου) ἐτιμῶ
(ἐτιμαέτο) ἐτιμᾶτο
(ἐτιμαόμεθα) ἐτιμώμεθα
(ἐτιμάεσθε) ἐτιμᾶσθε
(ἐτιμάοντο) ἐτιμῶντο

Verbs in -έω[edit]

Rules

  • ε + ε → ει
  • ε + ο → ου
  • ε + diphthong or long vowel → the diphthong or the long vowel.

Verb ποιέω → ποιῶ (st. ποιε-)

Active voice

Indicative Subjunctive Optative Imperative Infinitive Participle
Present (ποιέω) ποιῶ
(ποιέεις) ποιεῖς
(ποιέει) ποιεῖ
(ποιέομεν) ποιοῦμεν
(ποιέετε) ποιεῖτε
(ποιέουσι) ποιοῦσι
(ποιέω) ποιῶ
(ποιέῃς) ποιῇς
(ποιέῃ) ποιῇ
(ποιέωμεν) ποιῶμεν
(ποιέητε) ποιῆτε
(ποιέωσι) ποιῶσι
(ποιέοιμι) ποιοῖμι
(ποιέοις) ποιοῖς
(ποιέοι) ποιοῖ
(ποιέοιμεν) ποιοῖμεν
(ποιέοιτε) ποιοῖτε
(ποιέοιεν) ποιοῖεν
-
(ποίεε) ποίει
(ποιεέτω) ποιείτω
-
(ποιέετε) ποιεῖτε
(ποιεόντων) ποιούντων/(ποιεέτωσαν) ποιείτωσαν
(ποιέεν) ποιεῖν (ποιέων) ποιῶν
(ποιέουσα) ποιοῦσα
(ποιέον) ποιοῦν
Imperfect (ἐποίεον) ἐποίουν
(ἐποίεες) ἐποίεις
(ἐποίεε) ἐποίει
(ἐποιέομεν) ἐποιοῦμεν
(ἐποιέετε) ἐποιεῖτε
(ἐποίεον) ἐποίουν

Middle voice

Indicative Subjunctive Optative Imperative Infinitive Participle
Present (ποιέομαι) ποιοῦμαι
(ποιέει) ποιεῖ
(ποιέεται) ποιεῖται
(ποιεόμεθα) ποιούμεθα
(ποιέεσθε) ποιεῖσθε
(ποιέονται) ποιοῦνται
(ποιέωμαι) ποιῶμαι
(ποιέῃ) ποιῇ
(ποιέηται) ποιῆται
(ποιεώμεθα) ποιώμεθα
(ποιέησθε) ποιῆσθε
(ποιέωνται) ποιῶνται
(ποιεοίμην) ποιοίμην
(ποιέοιο) ποιοῖο
(ποιέοιτο) ποιοῖτο
(ποιεοίμεθα) ποιοίμεθα
(ποιέοισθε) ποιοῖσθε
(ποιέοιντο) ποιοῖντο
-
(ποιέου) ποιοῦ
(ποιεέσθω) ποιείσθω
-
(ποιέεσθε) ποιεῖσθε
(ποιεέσθων) ποιείσθων/(ποιεέσθωσαν) ποιείσθωσαν
(ποιέεσθαι) ποιεῖσθαι (ποιεόμενος) ποιούμενος
(ποιεομένη) ποιουμένη
(ποιεόμενον) ποιούμενον
Imperfect (ἐποιεόμην) ἐποιούμην
(ἐποιέου) ἐποιοῦ
(ἐπιέετο) ἐποιεῖτο
(ἐποιεόμεθα) ἐποιούμεθα
(ἐποιέεσθε) ἐποιεῖσθε
(ἐποιέοντο) ἐποιοῦντο

Verbs in -όω[edit]

Rules

  • ο + ε or ο or ου → ου
  • ο + η or ω → ω
  • ο + ει oror οι → οι

Verb δηλόω → δηλῶ (st. δηλο-)

Active voice

Indicative Subjunctive Optative Imperative Infinitive Participle
Present (δηλόω) δηλῶ
(δηλόεις) δηλοῖς
(δηλόει) δηλοῖ
(δηλόομεν) δηλοῦμεν
(δηλόετε) δηλοῦτε
(δηλόουσι) δηλοῦσι
(δηλόω) δηλῶ
(δηλόῃς) δηλοῖς
(δηλόῃ) δηλοῖ
(δηλόωμεν) δηλῶμεν
(δηλόητε) δηλῶτε
(δηλόωσι) δηλῶσι
(δηλόοιμι) δηλοῖμι
(δηλόοις) δηλοῖς
(δηλόοι) δηλοῖ
(δηλόοιμεν) δηλοῖμεν
(δηλόοιτε) δηλοῖτε
(δηλόοιεν) δηλοῖεν
-
(δήλοε) δήλου
(δηλοέτω) δηλούτω
-
(δηλόετε) δηλοῦτε
(δηλοόντων) δηλούντων/(δηλοέτωσαν) δηλούτωσαν
(δηλόεν) δηλοῦν (δηλόων) δηλῶν
(δηλόουσα) δηλοῦσα
(δηλόον) δηλοῦν
Imperfect (ἐδήλοον) ἐδήλουν
(ἐδήλοες) ἐδήλους
(ἐδήλοε) ἐδήλου
(ἐδηλόομεν) ἐδηλοῦμεν
(ἐδηλόετε) ἐδηλοῦτε
(ἐδήλοον) ἐδήλουν

Middle voice

Indicative Subjunctive Optative Imperative Infinitive Participle
Present (δηλόομαι) δηλοῦμαι
(δηλόει) δηλοῖ
(δηλόεται) δηλοῦται
(δηλοόμεθα) δηλούμεθα
(δηλόεσθε) δηλοῦσθε
(δηλόονται) δηλοῦνται
(δηλόωμαι) δηλῶμαι
(δηλόῃ) δηλοῖ
(δηλόηται) δηλῶται
(δηλοώμεθα) δηλώμεθα
(δηλόησθε) δηλῶσθε
(δηλόωνται) δηλῶνται
(δηλοοίμην) δηλοίμην
(δηλόοιο) δηλοῖο
(δηλόοιτο) δηλοῖτο
(δηλοοίμεθα) δηλοίμεθα
(δηλόοισθε) δηλοῖσθε
(δηλόοιντο) δηλοῖντο
-
(δηλόου) δηλοῦ
(δηλοέσθω) δηλούσθω
-
(δηλόεσθε) δηλοῦσθε
(δηλοέσθων) δηλούσθων/(δηλοέσθωσαν) δηλούσθωσαν
(δηλόεσθαι) δηλοῦσθαι (δηλοόμενος) δηλούμενος
(δηλεομένη) δηλουμένη
(δηλοόμενον) δηλούμενον
Imperfect (ἐδηλοόμην) ἐδηλούμην
(ἐδηλόου) ἐδηλοῦ
(ἐδηλόετο) ἐδηλοῦτο
(ἐδηλοόμεθα) ἐδηλούμεθα
(ἐδηλόεσθε) ἐδηλοῦσθε
(ἐδηλόοντο) ἐδηλοῦντο

Other tenses[edit]

The other tenses are formed without contraction. The vowel of the stem is lengthened and the suffix is added normally. e.g.:

  • τιμάω → τιμῶ: future: τιμήσω, aorist: ἐτίμησα, perfect: τετίμηκα, past perf.: ἐτετιμήκειν
  • ποιέω → ποιῶ: future: ποιήσω, aorist: ἐποίησα, perfect: πεποίηκα, past perf.: ἐπεποιήκειν
  • δηλόω → δηλῶ: future: δηλώσω, aorist: ἐδήλωσα, perfect: δεδήλωκα, past perf.: έδεδηλώκειν

Athematic (-μι) verbs[edit]

νυ-stem verbs[edit]

  • Verb δείκνῡμι "to show" (st. δεικ-)
 
Active voice Middle voice Passive voice
Indicative Present δείκνῡμι
δείκνῡς
δεικνῡσι
δείκνυμεν
δείκνυτε
δεικνύᾱσι
δείκνυμαι
δείκνυσαι
δείκνυται
δεικνύμεθα
δείκνυσθε
δείκνυνται
Imperfect ἐδείκνῡν
ἐδείκνῡς
ἐδείκνῡ
ἐδείκνυμεν
ἐδείκνυτε
ἐδείκνυσαν
ἐδεικνύμην
ἐδείκνυσο
ἐδείκνυτο
ἐδεικνύμεθα
ἐδείκνυσθε
ἐδείκνυντο
Future δείξω etc. δείξομαι etc. δειχθήσομαι etc.
Aorist ἔδειξα etc. ἐδειξάμην etc. ἐδείχθην etc.
Perfect δέδειχα etc. δέδειγμαι etc.
Subjunctive Present δεικνύω
δεικνύῃς
δεικνύῃ
δεικνύωμεν
δεικνύητε
δεικνύωσι
δεικνύωμαι
δεικνύῃ
δεικνύηται
δεικνυώμεθα
δεικνύησθε
δεικνύωνται
Optative δεικνύοιμι
δεικνύοις
δεικνύοι
δεικνύοιμεν
δεικνύοιτε
δεικνύοιεν
δεικνυοίμην
δεικνύοιο
δεικνύοιτο
δεικνυοίμεθα
δεικνύοισθε
δεικνύοιντο
Imperative -
δείκνῡ
δεικνύτω
-
δείκνυτε
δεικνύντων/δεικνύτωσαν
-
δείκνυσο
δεικνύσθω
-
δείκνυσθε
δεικνύσθων/δεικνύσθωσαν
Infinitive δεικνύναι δείκνυσθαι
Participle δεικνῡ́ς
δεικνῦσα
δεικνύν
δεικνύμενος
δεικνυμένη
δεικνύμενον