Armenian verbs

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search

The verbal morphology of Armenian is fairly simple in theory, but is complicated by the existence of two main dialects, Eastern and Western. The following sketch will be a comparative look at both dialects.

Non-Finite Forms[edit]

Infinitive[edit]

The infinitive of Armenian verbs is formed with the stem, the theme vowel, and the affix -լ (-l).

The endings reflect the number of conjugations possible. Western Armenian is conservative, retaining three conjugations in a, e, and i, while Eastern Armenian has collapsed I and II:

Infinitive
Class Western Eastern gloss
I
(e-stem)
սիրել
sirel
սիրել
sirel
to love
II
(i-stem/e-stem)
խօսիլ
xōsil
խոսել
xosel
to speak
III
(a-stem)
կարդալ
gartal
կարդալ
kardal
to read

Stems[edit]

There are two main stems per verb, the present stem and past stem. For conjugations I/II, the past stem is identical to the present stem, which is basically the verb minus the theme vowel and ending:

Stem Western Eastern
Class I present սիր-
sir-
սիր-
sir-
past (same as above) (same as above)
Class II present խօս-
xōs-
խոս-
xos-
past (same as above) (same as above)
Class III present կարդ-
gart-
կարդ-
kard-
past կարդաց-
gartac῾-
կարդաց-
kardac῾-

The augment for the third conjugation is sometimes in -եց (-ec῾).

Participles[edit]

The number and type of participles varies by dialect.

Future Participle[edit]

Both Eastern and Western Armenian form the common future participle in -լու (-lu). Western Armenian has one additional future participle in -լիք (-lik῾):

Present and Past Participles[edit]

Present[edit]

Eastern Armenian has three present participles, while Western Armenian has one. The two Eastern participles are in -ում (-um) (for all verb classes) and -լիս (-lis); both affixes attach to the present stem. Both have a common present participle in -ող (-), which attaches to the past stem; it is sometimes used as an agentive noun: ուսանող (usanoġ student) [fr. ուսանել usanel to study)].

Past[edit]

All affixes here attach to the past stem. Both dialects have a common past passive participle in -ած (WA -aj/EA -). Where the dialects differ is the past active participle. The Western Armenian participle is -եր (-er) for all conjugations, while Eastern Armenian has -ել (-el).

Participle Table
Participle Western Eastern
Present I սիրող
siroġ
խօսող
xōsoġ
կարդացող
gartac῾oġ
սիրող
siroġ
խոսող
xosoġ
կարդացող
kardac῾oġ
II -- -- -- սիրում
sirum
խոսում
xosum
կարդում
kardum
III -- -- -- սիրելիս
sirelis
խոսելիս
xoselis
կարդալիս
kardalis
Future I սիրելու
sirelu
խօսիլու
xōsilu
կարդալու
gartalu
սիրելու
sirelu
խոսելու
xoselu
կարդալու
kardalu
II սիրելիք
sirelik῾
խօսիլիք
xōsilik῾
կարդալիք
gartalik῾
-- -- --
Past Active սիրեր
sirer
խօսեր
xōser
կարդացեր
gartac῾er
սիրել
sirel
խոսել
xosel
կարդացել
kardac῾el
Past Passive սիրած
siradz
խօսած
xōsadz
կարդացած
gartac῾adz
սիրած
sirac
խոսած
xosac
կարդացած
kardac῾ac

Finite Forms[edit]

Introduction: General Overview[edit]

Armenian features within its verbal system a system that encodes person and number, as well as tense, mood, and aspect (see following section for more.)

Armenian inherited from Indo-European two sets of synthetic affixes corresponding roughly to a "present" or general series, and a past series:

Armenian General Affixes

Present Past
1st person sg
-m

-i
2nd person sg
-s
-իր
-ir
3rd person sg -Ø / -յ
Ø

-r
1st person pl -նք
-nk῾
-ինք
-ink῾
2nd person pl
-k῾
-իք
-ik῾
3rd person pl
-n
-ին
-in

How these affixes are used varies between the two modern dialects of Armenian.

Tense/Mood/Aspect[edit]

Both dialects have five moods: indicative, conditional, optative/subjunctive, necessitative, imperative; of these only the imperative has no tense distinction. The number of tenses varies by dialect. Aspect is divided roughly the same in both dialects, but the distribution is slightly different.

Indicative Mood[edit]

Both Eastern and Western feature one present, one future, and two past tenses (imperfect, preterite). Their formation varies by dialect.

Present[edit]

Formation of the present tense differs between Eastern and Western. In form, the present indicative of Eastern Armenian has no corresponding Western formation. However, the Western present indicative is formed identically to the Eastern present conditional.

Eastern Armenian uses the -ում (-um) participle with the present tense of Eastern Armenian verb լինել (linel "to be"). Western Armenian uses a synthetic general form of the verb preceded by the particle կը /gә/. The synthetic form conjugates according to the verb's theme vowel (i.e., e, i, or a).

Present Indicative
Eastern Pronoun
gloss 1.sg
ես
yes (I)
2.sg
դու
du (thou/you)
3.sg
նա
na (he/she/it)
1.pl
մենք
menk῾ (we)
2.pl
դուք
duk῾ (you (ye))
3.pl
նրանք
nrank῾ (they)
to love
Class I
սիրում եմ
sirum em
սիրում ես
sirum es
սիրում է
sirum ē
սիրում ենք
sirum enk῾
սիրում եք
sirum ek῾
սիրում են
sirum en
to speak
Class II
խոսում եմ
xosum em
խոսում ես
xosum es
խոսում է
xosum ē
խոսում ենք
xosum enk῾
խոսում եք
xosum ek῾
խոսում են
xosum en
to read
Class III
կարդում եմ
kardum em
կարդում ես
kardum es
կարդում է
kardum ē
կարդում ենք
kardum enk῾
կարդում եք
kardum ek῾
կարդում են
kardum en
Western Pronoun
gloss 1.sg
ես
yes (I)
2.sg
դուն
tun (thou/you)
3.sg
ան
an (he/she/it)
1.pl
մենք
menk῾ (we)
2.pl
դուք
tuk῾ (you (ye))
3.pl
անոնք
anonk῾ (they)
to love
Class I
կը սիրեմ
gë sirem
կը սիրես
gë sires
կը սիրէ
gë sirē
կը սիրենք
gë sirenk῾
կը սիրեք
gë sirek῾
կը սիրեն
gë siren
to speak
Class II
կը խօսիմ
gë xōsim
կը խօսիս
gë xōsis
կը խօսի
gë xōsi
կը խօսինք
gë xōsink῾
կը խօսիք
gë xōsik῾
կը խօսին
gë xōsin
to read
Class III
կը կարդամ
gë gartam
կը կարդաս
gë gartas
կը կարդայ
gë garta*
կը կարդանք
gë gartank῾
կը կարդաք
gë gartak῾
կը կարդան
gë gartan
  • In Armenian, final /j/ in polysyllabic words is silent.
Imperfect[edit]

The formation of the imperfect is similar to the present-tense formation in both dialects. Eastern Armenian uses the -ում (-um) participle with the imperfect of verb լինել (linel "to be"). Western Armenian uses a synthetic imperfect form of the verb preceded by the particle կը /gә/.

Imperfect Indicative
Eastern Pronoun
gloss 1.sg
ես
yes (I)
2.sg
դու
du (thou/you)
3.sg
նա
na (he/she/it)
1.pl
մենք
menk῾ (we)
2.pl
դուք
duk῾ (you (ye))
3.pl
նրանք
nrank῾ (they)
to love
Class I
սիրում էի
sirum ēi
սիրում էիր
sirum ēir
սիրում էր
sirum ēr
սիրում էինք
sirum ēink῾
սիրում էիք
sirum ēik῾
սիրում էին
sirum ēin
to speak
Class II
խոսում էի
xosum ēi
խոսում էիր
xosum ēir
խոսում էր
xosum ēr
խոսում էինք
xosum ēink῾
խոսում էիք
xosum ēik῾
խոսում էին
xosum ēin
to read
Class III
կարդում էի
kardum ēi
կարդում էիր
kardum ēir
կարդում էր
kardum ēr
կարդում էինք
kardum ēink῾
կարդում էիք
kardum ēik῾
կարդում էին
kardum ēin
Western Pronoun
gloss 1.sg
ես
yes (I)
2.sg
դուն
tun (thou/you)
3.sg
ան
an (he/she/it)
1.pl
մենք
menk῾ (we)
2.pl
դուք
tuk῾ (you (ye))
3.pl
անոնք
anonk῾ (they)
to love
Class I
կը սիրէի
gë sirēi
կը սիրէիր
gë sirēir
կը սիրէր
gë sirēr
կը սիրէինք
gë sirēink῾
կը սիրէիք
gë sirēik῾
կը սիրէին
gë sirēin
to speak
Class II
կը խօսէի
gë xōsēi
կը խօսէիր
gë xōsēir
կը խօսէր
gë xōsēr
կը խօսէինք
gë xōsēink῾
կը խօսէիք
gë xōsēik῾
կը խօսէին
gë xōsēin
to read
Class III
կը կարդայի
gë gartayi
կը կարդայիր
gë gartayir
կը կարդար
gë gartar
կը կարդայինք
gë gartayink῾
կը կարդայիք
gë gartayik῾
կը կարդային
gë gartayin

Note that in all forms, Eastern and Western, that feature the combination էի (e.g., սիրում էիմ/կը սիրէիմ, etc.), there is an epenthetic yod: sirum ēi [siˈɹum eji] or [siˈɾum eji]; gë sirēi [ɡə siɾeˈji].

Future[edit]

Like the formation of the present tense, the future tense in Armenian intersect two varying constructions with opposite meanings. The Eastern future tense is made with the future participle in -լու (-lu) with the present tense of verb լինել (linel). (This Eastern form is identical to the Western Armenian non-past necessitative (see below.)) The Western future tense is made with the general synthetic verb preceded by the particle պիտի (bidi). (This Western form is identical to the Eastern Armenian non-past necessitative (see below.))

Future Indicative
Eastern Pronoun
gloss 1.sg
ես
yes (I)
2.sg
դու
du (thou/you)
3.sg
նա
na (he/she/it)
1.pl
մենք
menk῾ (we)
2.pl
դուք
duk῾ (you (ye))
3.pl
նրանք
nrank῾ (they)
to love
Class I
սիրելու եմ
sirelu em
սիրելու ես
sirelu es
սիրելու է
sirelu ē
սիրելու ենք
sirelu enk῾
սիրելու եք
sirelu ek῾
սիրելու են
sirelu en
to speak
Class II
խոսելու եմ
xoselu em
խոսելու ես
xoselu es
խոսելու է
xoselu ē
խոսելու ենք
xoselu enk῾
խոսելու եք
xoselu ek῾
խոսելու են
xoselu en
to read
Class III
կարդալու եմ
kardalu em
կարդալու ես
kardalu es
կարդալու է
kardalu ē
կարդալու ենք
kardalu enk῾
կարդալու եք
kardalu ek῾
կարդալու են
kardalu en
Western Pronoun
gloss 1.sg
ես
yes (I)
2.sg
դուն
tun (thou/you)
3.sg
ան
an (he/she/it)
1.pl
մենք
menk῾ (we)
2.pl
դուք
tuk῾ (you (ye))
3.pl
անոնք
anonk῾ (they)
to love
Class I
պիտի սիրեմ
bidi sirem
պիտի սիրես
bidi sires
պիտի սիրէ
bidi sirē
պիտի սիրենք
bidi sirenk῾
պիտի սիրեք
bidi sirek῾
պիտի սիրեն
bidi siren
to speak
Class II
պիտի խօսիմ
bidi xōsim
պիտի խօսիս
bidi xōsis
պիտի խօսի
bidi xōsi
պիտի խօսինք
bidi xōsink῾
պիտի խօսիք
bidi xōsik῾
պիտի խօսին
bidi xōsin
to read
Class III
պիտի կարդամ
bidi gartam
պիտի կարդաս
bidi gartas
պիտի կարդայ
bidi garta*
պիտի կարդանք
bidi gartank῾
պիտի կարդաք
bidi gartak῾
պիտի կարդան
bidi gartan

Note that in all Eastern forms that feature the combination ու + ե (e.g., կարդալու եմ, etc.), epenthetic yod appears: kardalu em [kaɹdaˈlujem] or [kaɾdaˈlujem].

Preterite[edit]

In various grammars, this is called the preterite, the perfect, or sometimes the aorist. Both Eastern and Western Armenian use a synthetic preterite, which is formed by deleting the infinitive marker and theme vowel, then:
· Class I and II verbs (in both dialects) add -եց (-ec῾);
· Class III verbs add -աց (-ac῾).

The preterite affixes are similar to the imperfect endings of the verb "to be" (Eastern լինել linel, Western ըլլալ ëllal)

In Class III verbs (a-thematic verbs), the preterite stem and the past stem are identical.

Preterite
Eastern Pronoun
gloss 1.sg
ես
yes (I)
2.sg
դու
du (thou/you)
3.sg
նա
na (he/she/it)
1.pl
մենք
menk῾ (we)
2.pl
դուք
duk῾ (you (ye))
3.pl
նրանք
nrank῾ (they)
to love
Class I
սիրեցի
sirec῾i
սիրեցիր
sirec῾ir
սիրեց
sirec῾
սիրեցինք
sirec῾ink῾
սիրեցիք
sirec῾ik῾
սիրեցին
sirec῾in
to speak
Class II
խոսեցի
xosec῾i
խոսեցիր
xosec῾ir
խոսեց
xosec῾
խոսեցինք
xosec῾ink῾
խոսեցիք
xosec῾ik῾
խոսեցին
xosec῾in
to read
Class III
կարդացի
kardac῾i
կարդացիր
kardac῾ir
կարդաց
kardac῾
կարդացինք
kardac῾ink῾
կարդացիք
kardac῾ik῾
կարդացին
kardac῾in
Western Pronoun
gloss 1.sg
ես
yes (I)
2.sg
դուն
tun (thou/you)
3.sg
ան
an (he/she/it)
1.pl
մենք
menk῾ (we)
2.pl
դուք
tuk῾ (you (ye))
3.pl
անոնք
anonk῾ (they)
to love
Class I
սիրեցի
sirec῾i
սիրեցիր
sirec῾ir
սիրեց
sirec῾
սիրեցինք
sirec῾ink῾
սիրեցիք
sirec῾ik῾
սիրեցին
sirec῾in
to speak
Class II
խօսեցա
xōsec῾a
խօսեցար
xōsec῾ar
խօսեցաւ
xōsec῾av
խօսեցանք
xōsec῾ank῾
խօսեցաք
xōsec῾ak῾
խօսեցան
xōsec῾an
to read
Class III
կարդացի
gartac῾i
կարդացիր
gartac῾ir
կարդաց
gartac῾
կարդացինք
gartac῾ink῾
կարդացիք
gartac῾ik῾
կարդացին
gartac῾in
Examples of Indicative Usage
tense Eastern Western gloss
present Նա գիրքը կարդում է
Na girk῾ë kardum ē
Ան կը կարդայ գիրքը
An gë garta kirk῾ë
He is reading/reads the book
imperfect Նրանք իմ գիրքը կարդում էին
Nrank῾ im girk῾ë kardum ēin
Անոնք կը կարդային իմ գիրքը
Anonk῾ gë gartayin im kirk῾ë
They were reading/used to read my book
future Դու իր գիրքը կարդալու ես
Du ir girk῾ë kardalu es
Դուն պիտի կարդաս իր գիրքը
Tun bidi gartas ir kirk῾ë
You (sg) will read his book
preterite Մենք մի գիրք կարդացինք
Menk῾ mi girk῾ kardac῾ink῾
Մենք կարդացինք գիրք մը
Menk῾ gartac῾ink῾ kirk῾ më
We read a book

Optative Mood[edit]

The optative mood (called the subjunctive in some grammars) in Armenian is identical in both dialects. There are two tenses: non-past (present, etc...) and past (perfect, etc. ...).

Non-past[edit]

The non-past optative is the simple "present" conjugated form, as compared to other Indo-European languages:

Non-Past ("present") Optative
Eastern Pronoun
gloss 1.sg
ես
yes (I)
2.sg
դու
du (thou/you)
3.sg
նա
na (he/she/it)
1.pl
մենք
menk῾ (we)
2.pl
դուք
duk῾ (you (ye))
3.pl
նրանք
nrank῾ (they)
to love
Class I
սիրեմ
sirem
սիրես
sires
սիրի
siri
սիրենք
sirenk῾
սիրեք
sirek῾
սիրեն
siren
to speak
Class II
խոսեմ
xosem
խոսես
xoses
խոսի
xosi
խոսենք
xosenk῾
խոսեք
xosek῾
խոսեն
xosen
to read
Class III
կարդամ
kardam
կարդաս
kardas
կարդա
karda1
կարդանք
kardank῾
կարդաք
kardak῾
կարդան
kardan
Western Pronoun
gloss 1.sg
ես
yes (I)
2.sg
դուն
tun (thou/you)
3.sg
ան
an (he/she/it)
1.pl
մենք
menk῾ (we)
2.pl
դուք
tuk῾ (you (ye))
3.pl
անոնք
anonk῾ (they)
to love
Class I
սիրեմ
sirem
սիրես
sires
սիրէ
sirē
սիրենք
sirenk῾
սիրէք
sirēk῾
սիրեն
siren
to speak
Class II
խօսիմ
xōsim
խօսիս
xōsis
խօսի
xōsi
խօսինք
xōsink῾
խօսիք
xōsik῾
խօսին
xōsin
to read
Class III
կարդամ
gartam
կարդաս
gartas
կարդայ
garta1
կարդանք
gartank῾
կարդաք
gartak῾
կարդան
gartan

1Historically, verbs of the third conjucation ended in final յ, which in traditional orthography is silent in word final position. Due to spelling reforms conducted in the earliest 20th century, final յ is missing from the Eastern conjugation

Past[edit]

The past optative is the simple "imperfect" conjugated form, as compared to other Indo-European languages:

Past Optative
Eastern Pronoun
gloss 1.sg
ես
yes (I)
2.sg
դու
du (thou/you)
3.sg
նա
na (he/she/it)
1.pl
մենք
menk῾ (we)
2.pl
դուք
duk῾ (you (ye))
3.pl
նրանք
nrank῾ (they)
to love
Class I1
սիրեի
sirei
սիրեիր
sireir
սիրեր
sirer
սիրեինք
sireink῾
սիրեիք
sireik῾
սիրեին
sirein
to speak
Class II1
խոսեի
xosei
խոսեիր
xoseir
խոսեր
xoser
խոսեինք
xoseink῾
խոսեիք
xoseik῾
խոսեին
xosein
to read
Class III
կարդայի
kardayi
կարդայիր
kardayir
կարդար
kardar
կարդայինք
kardayink῾
կարդայիք
kardayik῾
կարդային
kardayin
Western Pronoun
gloss 1.sg
ես
yes (I)
2.sg
դուն
tun (thou/you)
3.sg
ան
an (he/she/it)
1.pl
մենք
menk῾ (we)
2.pl
դուք
tuk῾ (you (ye))
3.pl
անոնք
anonk῾ (they)
to love
Class I1
սիրէի
sirēi
սիրէիր
sirēir
սիրէր
sirēr
սիրէինք
sirēink῾
սիրէիք
sirēik῾
սիրէին
sirēin
to speak
Class II1
խօսէի
xōsēi
խօսէիր
xōsēir
խօսէր
xōsēr
խօսէինք
xōsēink῾
խօսէիք
xōsēik῾
խօսէին
xōsēin
to read
Class III
կարդայի
gartayi
կարդայիր
gartayir
կարդար
gartar
կարդայինք
gartayink῾
կարդայիք
gartayik῾
կարդային
gartayin

1 In both dialects, the combinations եի and էի are pronounced as though spelt "եյի" and "էյի", meaning that սիրեի and սիրէի are both pronounced [siɹeji]. The latent yod յ is written and pronounced in class III verbs.

Conditional Mood[edit]

Non-Past Conditional
Eastern Pronoun
gloss 1.sg
ես
yes (I)
2.sg
դու
du (thou/you)
3.sg
նա
na (he/she/it)
1.pl
մենք
menk῾ (we)
2.pl
դուք
duk῾ (you (ye))
3.pl
նրանք
nrank῾ (they)
to love
Class I
կսիրեմ
ksirem
կսիրես
ksires
կսիրի
ksiri
կսիրենք
ksirenk῾
կսիրեք
ksirek῾
կսիրեն
ksiren
to speak
Class II
կխոսեմ
kxosem
կխոսես
kxoses
կխոսի
kxosi
կխոսենք
kxosenk῾
կխոսեք
kxosek῾
կխոսեն
kxosen
to read
Class III
կկարդամ
kkardam
կկարդաս
kkardas
կկարդա
kkarda1
կկարդանք
kkardank῾
կկարդաք
kkardak῾
կկարդան
kkardan
Western Pronoun
gloss 1.sg
ես
yes (I)
2.sg
դուն
tun (thou/you)
3.sg
ան
an (he/she/it)
1.pl
մենք
menk῾ (we)
2.pl
դուք
tuk῾ (you (ye))
3.pl
անոնք
anonk῾ (they)
to love
Class I
պիտի սիրէի
bidi sirēi
պիտի սիրէիր
bidi sirēir
պիտի սիրէր
bidi sirēr
պիտի սիրէինք
bidi sirēink῾
պիտի սիրէիք
bidi sirēik῾
պիտի սիրէին
bidi sirēin
to speak
Class II
պիտի խօսէի
bidi xōsēi
պիտի խօսէիր
bidi xōsēir
պիտի խօսէր
bidi xōsēr
պիտի խօսէինք
bidi xōsēink῾
պիտի խօսէիք
bidi xōsēik῾
պիտի խօսէին
bidi xōsēin
to read
Class III
պիտի կարդայի
bidi gartayi
պիտի կարդայիր
bidi gartayir
պիտի կարդար
bidi gartar
պիտի կարդայինք
bidi gartayink῾
պիտի կարդայիք
bidi gartayik῾
պիտի կարդային
bidi gartayin
Past Conditional (Eastern only)

Pronoun
gloss 1.sg
ես
yes (I)
2.sg
դու
du (thou/you)
3.sg
նա
na (he/she/it)
1.pl
մենք
menk῾ (we)
2.pl
դուք
duk῾ (you (ye))
3.pl
նրանք
nrank῾ (they)
to love
Class I1
կսիրեի
ksirei
կսիրեիր
ksireir
կսիրեր
ksirer
կսիրեինք
ksireink῾
կսիրեիք
ksireik῾
կսիրեին
ksirein
to speak
Class II1
կխոսեի
kxosei
կխոսեիր
kxoseir
կխոսեր
kxoser
կխոսեինք
kxoseink῾
կխոսեիք
kxoseik῾
կխոսեին
kxosein
to read
Class III
կկարդայի
kkardayi
կկարդայիր
kkardayir
կկարդար
kkardar
կկարդայինք
kkardayink῾
կկարդայիք
kkardayik῾
կկարդային
kkardayin

The conditional in each dialect is distinct, based on how formed.

In Eastern Armenian, the non-past conditional is formed by affixing կ- before the non-past optative. With this formation, Eastern Armenian also has a past conditional with k- plus past optative. Due to phonological restrictions, կ is pronounced [kë] before another consonant: կկարդա [këkaɹˈda] (He would read); կկարդային [këkaɹdaˈjin] (They would have read').

An additional note: the Eastern conditional forms, with slight orthographic variation, are identical to the Western present and imperfect indicative forms:

form Eastern gloss Western gloss
կը կարդայ (կկարդա) he would read (if...)
conditional
he reads
pres. indic.
կը կարդային (կկարդային) they would have read (if...)
past conditional
they would read / they used to read
imperf. indic.

Because of how Western Armenian forms the conditional, it has no corresponding past conditional in the same way Eastern Armenian does.

Imperative Mood[edit]

Eastern Affirmative Negative
Pronoun
gloss 2.sg
դու
du (thou/you)
2.pl
դուք
duk῾ (you (ye))
2.sg
դու
du (thou/you)
2.pl
դուք
duk῾ (you (ye))
to love
Class I
սիրի՛ր
sirir!

or
սիրի՛
siri!1

սիրեgե՛ք
sirec῾ek῾!

or
սիրե՛ք
sirek῾!1

մի՛ սիրիր
mi sirir!

or
մի՛ սիրի
mi siri!1

մի՛ սիրեք
mi sirek῾!
to speak
Class II
խոսի՛ր
xosir!

or
խոսի՛
xosi!1

խոսեgե՛ք
xosec῾ek῾!

or
խոսե՛ք
xosek῾!1

մի՛ խոսիր
mi xosir!

or
մի՛ խոսի
mi xosi!1

մի՛ խոսեք
mi xosek῾!
to read
Class III
կարդա՛
karda!
կարդաgե՛ք
kardac῾ek῾!
մի՛ կարդա
mi karda!
մի՛ կարդաք
mi kardak῾!
Western Affirmative Negative
Pronoun
gloss 2.sg
դուն
tun (thou/you)
2.pl
դուք
tuk῾ (you (ye))
2.sg
դուն
tun (thou/you)
2.pl
դուք
tuk῾ (you (ye))
to love
Class I
սիրէ՛
sirē!
սիրեgէ՛ք
sirec῾ēk῾!
մի՛ սիրեր
mi sirē!
մի՛ սիրէք
mi sirēk῾!
to speak
Class II
խօսէ՛
xōsē!
խօսեgէ՛ք
xōsec῾ēk῾!
մի՛ խօսիր
mi xōsē!
մի՛ խօսիք
mi xōsēk῾!
to read
Class III
կարդա՛
garta!
կարդացէ՛ք
gartac῾ēk῾!
մի՛ կարդար
mi garta!
մի՛ կարդաք
mi gartak῾!

1Optional spoken forms

In both Eastern and Western Armenian, the imperative consists of the affirmative and the negative, and singular and plural forms (based on the second person you).

Eastern form Western form gloss
Խոսի՛ր
Xosir!
Խօսէ՛
Xōsē!
Speak (thou)!
Սիրեgե՛ք
Sirec῾ek῾!
Սիրեgէ՛ք
Sirec῾ēk῾!
Love (ye)!

Necessitative Mood[edit]

Non-Past Necessitative
Eastern Pronoun
gloss 1.sg
ես
yes (I)
2.sg
դու
du (thou/you)
3.sg
նա
na (he/she/it)
1.pl
մենք
menk῾ (we)
2.pl
դուք
duk῾ (you (ye))
3.pl
նրանք
nrank῾ (they)
to love
Class I
պիտի սիրեմ
piti sirem
պիտի սիրես
piti sires
պիտի սիրի
piti siri
պիտի սիրենք
piti sirenk῾
պիտի սիրեք
piti sirek῾
պիտի սիրեն
piti siren
to speak
Class II
պիտի խոսեմ
piti xosem
պիտի խոսես
piti xoses
պիտի խոսի
piti xosi
պիտի խոսենք
piti xosenk῾
պիտի խոսեք
piti xosek῾
պիտի խոսեն
piti xosen
to read
Class III
պիտի կարդամ
piti kardam
պիտի կարդաս
piti kardas
պիտի կարդա
piti karda1
պիտի կարդանք
piti kardank῾
պիտի կարդաք
piti kardak῾
պիտի կարդան
piti kardan
Western Pronoun
gloss 1.sg
ես
yes (I)
2.sg
դուն
tun (thou/you)
3.sg
ան
an (he/she/it)
1.pl
մենք
menk῾ (we)
2.pl
դուք
tuk῾ (you (ye))
3.pl
անոնք
anonk῾ (they)
to love
Class I
սիրելու եմ
sirelu em
սիրելու ես
sirelu es
սիրելու է
sirelu ē
սիրելու ենք
sirelu enk῾
սիրելու էք
sirelu ēk῾
սիրելու են
sirelu en
to speak
Class II
խօսելու եմ
xōsilu em
խօսելու ես
xōsilu es
խօսելու է
xōsilu ē
խօսելու ենք
xōsilu enk῾
խօսելու էք
xōsilu ēk῾
խօսելու են
xōsilu en
to read
Class III
կարդալու եմ
gartalu em
կարդալու ես
gartalu es
կարդալու է
gartalu ē1
կարդալու ենք
gartalu enk῾
կարդալու էք
gartalu ēk῾
կարդալու են
gartalu en
Past Necessitative
Eastern Pronoun
gloss 1.sg
ես
yes (I)
2.sg
դու
du (thou/you)
3.sg
նա
na (he/she/it)
1.pl
մենք
menk῾ (we)
2.pl
դուք
duk῾ (you (ye))
3.pl
նրանք
nrank῾ (they)
to love
Class I1
պիտի սիրեի
piti sirei
պիտի սիրեիր
piti sireir
պիտի սիրեր
piti sirer
պիտի սիրեինք
piti sireink῾
պիտի սիրեիք
piti sireik῾
պիտի սիրեին
piti sirein
to speak
Class II1
պիտի խոսեի
piti xosei
պիտի խոսեիր
piti xoseir
պիտի խոսեր
piti xoser
պիտի խոսեինք
piti xoseink῾
պիտի խոսեիք
piti xoseik῾
պիտի խոսեին
piti xosein
to read
Class III
պիտի կարդայի
piti kardayi
պիտի կարդայիր
piti kardayir
պիտի կարդար
piti kardar
պիտի կարդայինք
piti kardayink῾
պիտի կարդայիք
piti kardayik῾
պիտի կարդային
piti kardayin
Western Pronoun
gloss 1.sg
ես
yes (I)
2.sg
դուն
tun (thou/you)
3.sg
ան
an (he/she/it)
1.pl
մենք
menk῾ (we)
2.pl
դուք
tuk῾ (you (ye))
3.pl
անոնք
anonk῾ (they)
to love
Class I1
սիրելու էի
sirelu ēi
սիրելու էիր
sirelu ēir
սիրելու էր
sirelu ēr
սիրելու էինք
sirelu ēink῾
սիրելու էիք
sirelu ēik῾
սիրելու էին
sirelu ēin
to speak
Class II1
խօսելու էի
xōsilu ēi
խօսելու էիր
xōsilu ēir
խօսելու էր
xōsilu ēr
խօսելու էինք
xōsilu ēink῾
խօսելու էիք
xōsilu ēik῾
խօսելու էին
xōsilu ēin
to read
Class III
կարդալու էի
gartalu ēi
կարդալու էիր
gartalu ēir
կարդալու էր
gartalu ēr
կարդալու էինք
gartalu ēink῾
կարդալու էիք
gartalu ēik῾
կարդալու էին
gartalu ēin

Both dialects have what is known as the necessitative mood (also found in Turkish). Both dialects have a past and a non-past necessitative. Eastern Armenian forms its necessitative by adding particle piti before the optative forms. Western Armenian forms its necessitative with the lu future participle plus the forms of әllal (to be)

Note that the EA particle piti is orthographically identical to the Western particle bidi, meaning that the Eastern necessitative forms are identical in form to the Western future indicative and conditional. Also note that the Western necessitative forms correspond to Eastern Eastern future indicative (and future perfect (see below)):

form Eastern gloss Western gloss
կարդալու է he shall/will read
fut. indicative
he should/must read
non-past necessitative
պիտի սիրեմ I should/must love
non-past necessitative
I will/shall love
fut. indicative

Forms Unique to Eastern Armenian[edit]

Eastern Armenian has, due to how its tenses and moods are constructed, perfect forms.

Present and Past Perfect[edit]
Present Perfect
gloss Pronoun
1.sg
ես
yes (I)
2.sg
դու
du (thou/you)
3.sg
նա
na (he/she/it)
1.pl
մենք
menk῾ (we)
2.pl
դուք
duk῾ (you (ye))
3.pl
նրանք
nrank῾ (they)
to love
Class I
սիրել եմ
sirel em
սիրել ես
sirel es
սիրել է
sirel ē
սիրել ենք
sirel enk῾
սիրել եք
sirel ek῾
սիրել են
sirel en
to speak
Class II
խոսել եմ
xosel em
խոսել ես
xosel es
խոսել է
xosel ē
խոսել ենք
xosel enk῾
խոսել եք
xosel ek῾
խոսել են
xosel en
to read
Class III
կարդաgել եմ
kardac῾el em
կարդաgել ես
kardac῾el es
կարդաgել է
kardac῾el ē
կարդաgել ենք
kardac῾el enk῾
կարդաgել եք
kardac῾el ek῾
կարդաgել են
kardac῾el en
Past Perfect (Pluperfect)
to love
Class I
սիրել էի
sirel ēi
սիրել էիր
sirel ēir
սիրել էր
sirel ēr
սիրել էինք
sirel ēink῾
սիրել էիք
sirel ēik῾
սիրել էին
sirel ēin
to speak
Class II
խոսել էի
xosel ēi
խոսել էիր
xosel ēir
խոսել էր
xosel ēr
խոսել էինք
xosel ēink῾
խոսել էիք
xosel ēik῾
խոսել էին
xosel ēin
to read
Class III
կարդաgել էի
kardac῾el ēi
կարդաgել էիր
kardac῾el ēir
կարդաgել էր
kardac῾el ēr
կարդաgել էինք
kardac῾el ēink῾
կարդաgել էիք
kardac῾el ēik῾
կարդաgել էին
kardac῾el ēin

The present perfect is formed with the l-past participle plus the present form of լինել (linel "to be"). The past perfect (pluperfect) is the l-past participle plus the imperfect of linel.

Future Perfect (Future In The Past)[edit]
Future Perfect
gloss Pronoun
1.sg
ես
yes (I)
2.sg
դու
du (thou/you)
3.sg
նա
na (he/she/it)
1.pl
մենք
menk῾ (we)
2.pl
դուք
duk῾ (you (ye))
3.pl
նրանք
nrank῾ (they)
to love
Class I
սիրելու էի
sirelu ēi
սիրելու էիր
sirelu ēir
սիրելու էր
sirelu ēr
սիրելու էինք
sirelu ēink῾
սիրելու էիք
sirelu ēik῾
սիրելու էին
sirelu ēin
to speak
Class II
խոսելու էի
xoselu ēi
խոսելու էիր
xoselu ēir
խոսելու էր
xoselu ēr
խոսելու էինք
xoselu ēink῾
խոսելու էիք
xoselu ēik῾
խոսելու էին
xoselu ēin
to read
Class III
կարդալու էի
kardalu ēi
կարդալու էիր
kardalu ēir
կարդալու էր
kardalu ēr
կարդալու էինք
kardalu ēink῾
կարդալու էիք
kardalu ēik῾
կարդալու էին
kardalu ēin

The Eastern dialect has a future perfect (future in the past) indicative, which is formed like the future indicative tense (using the lu-participle), substituting the present forms of the verb լինել linel with the imperfect.

This tense is used with events which were most likely to happen, which were to happen, according to the speaker's firm conviction, but they either haven't happened, or it's not known.

A table of the perfect forms thus:

Form Tense Gloss
կարդաgել եմ present ant. I have read
կարդաgել էի past ant. I had read
կարդալու էի fut. ant. I was (about) to read /I would read

Putting it all together[edit]

A comparison of forms

Construction Eastern gloss Western gloss
present (simple) optative: non-past (present) optative: non-past (present)
imperfect (simple) optative: past optative: past
aorist indicative: preterite indicative: preterite
imperative imperative imperative
ge (կը) / k- (կ-) plus simple present conditional: non-past (present) indicative: present
ge (կը) / k- (կ-) plus simple imperfect conditional: past indicative: imperfect
bidi / piti (պիտի) plus simple present necessitative: non-past (present) indicative: future
bidi / piti (պիտի) plus simple imperfect necessitative: past conditional
future participle -lu plus em reflex
(-լու եմ)
indicative: future necessitative: non-past (present)
future participle -lu plus ēi reflex
(-լու էի)
indicative: future perfect necessitative: past
past active participle plus em reflex
(-լ եմ)/(-եր եմ)
indicative: present perfect indicative: non-past perfect
past active participle plus ēi reflex
(-լ էի)/(-եր էի)
indicative: past perfect indicative: past perfect
present participle -um plus em reflex
(-ում եմ)
indicative: present --
present participle -um plus ēi reflex
(-ում էի)
indicative: imperfect --

There are two tables, showing the full conjugation of each dialect's verb paradigms, Eastern and Western.

External links[edit]