Athletics at the 1980 Summer Olympics – Women's 100 metres hurdles

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
Athletics at the
1980 Summer Olympics
Athletics pictogram.svg
Track events
100 m   men   women
200 m men women
400 m men women
800 m men women
1500 m men women
5000 m men
10,000 m men
100 m hurdles women
110 m hurdles men
400 m hurdles men
3000 m
steeplechase
men
4×100 m relay men women
4×400 m relay men women
Road events
Marathon men
20 km walk men
50 km walk men
Field events
Long jump men women
Triple jump men
High jump men women
Pole vault men
Shot put men women
Discus throw men women
Javelin throw men women
Hammer throw men
Combined events
Pentathlon women
Decathlon men

The Women's 100 metres hurdles at the 1980 Summer Olympics in Moscow, Soviet Union had an entrylist of 22 competitors, with three qualifying heats (22 runners), two semi-finals (16) before the final (8) took place on Monday 28 July 1980.

Final[edit]

Rank Final Time
Med 1.png  Vera Komisova (URS) 12.56
Med 2.png  Johanna Klier (GDR) 12.63
Med 3.png  Lucyna Langer (POL) 12.65
4.  Kerstin Knabe (GDR) 12.66
5.  Grażyna Rabsztyn (POL) 12.74
6.  Irina Litovchenko (URS) 12.84
7.  Bettine Gärtz (GDR) 12.93
8.  Zofia Bielczyk (POL) 13.08

Semi finals[edit]

  • Held on Monday 28 July 1980
Rank Heat 1 Time
1.  Vera Komisova (URS) 12.78
2.  Lucyna Langer (POL) 12.91
3.  Bettine Gärtz (GDR) 13.04
4.  Zofia Bielczyk (POL) 13.09
5.  Laurence Elloy (FRA) 13.33
6.  Yordanka Donkova (BUL) 13.39
7.  Laurence Le Beau (FRA) 13.54
8.  Helena Pihl (SWE) 13.68


Rank Heat 2 Time
1.  Grażyna Rabsztyn (POL) 12.64
2.  Johanna Klier (GDR) 12.77
3.  Irina Litovchenko (URS) 12.84
4.  Kerstin Knabe (GDR) 12.99
5.  Shirley Strong (GBR) 13.12
6.  Daniela Valkova (BUL) 13.79
 Xenia Siska (HUN) DNF
 Tatyana Anisimova (URS) DNS

Heats[edit]

  • Held on Sunday 27 July 1980
Rank Heat 1 Time
1.  Vera Komisova (URS) 12.67
2.  Lucyna Langer (POL) 12.75
3.  Kerstin Knabe (GDR) 12.77
4.  Laurence Le Beau (FRA) 13.18
5.  Xenia Siska (HUN) 13.23
6.  Yordanka Donkova (BUL) 13.24
7.  Marisela Peralta (DOM) 14.18


Rank Heat 2 Time
1.  Grażyna Rabsztyn (POL) 12.72
2.  Johanna Klier (GDR) 13.03
3.  Tatyana Anisimova (URS) 13.31
4.  Helena Pihl (SWE) 13.46
5.  Laurence Elloy (FRA) 13.60
6.  Lorna Boothe (GBR) 13.86
7.  Estella Meheux (SLE) 15.61


Rank Heat 3 Time
1.  Irina Litovchenko (URS) 12.97
2.  Bettine Gärtz (GDR) 13.06
3.  Zofia Bielczyk (POL) 13.21
4.  Shirley Strong (GBR) 13.39
5.  Daniela Valkova (BUL) 13.66
6.  Penelope Gillies (AUS) 13.68
 Yvonne Von Kauffungen (SUI) DNS
 Nancy Vallecilla (ECU) DNS

See also[edit]

References[edit]