Athletics at the 1984 Summer Olympics – Men's 4 × 400 metres relay

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
Athletics at the
1984 Summer Olympics
Athletics pictogram.svg
Track events
100 m   men   women
200 m men women
400 m men women
800 m men women
1500 m men women
3000 m women
5000 m men
10,000 m men
100 m hurdles women
110 m hurdles men
400 m hurdles men women
3000 m
steeplechase
men
4×100 m relay men women
4×400 m relay men women
Road events
Marathon men women
20 km walk men
50 km walk men
Field events
Long jump men women
Triple jump men
High jump men women
Pole vault men
Shot put men women
Discus throw men women
Javelin throw men women
Hammer throw men
Combined events
Heptathlon women
Decathlon men

The 4 x 400 metres relay races at the 1984 Summer Olympics was contested as part of the athletics program.

Medalists[edit]

Gold Silver Bronze
 United States (USA)
Ray Armstead
Alonzo Babers
Antonio McKay
Sunder Nix
Walter McCoy*
Willie Smith*
 Great Britain (GBR)
Kriss Akabusi
Todd Bennett
Phil Brown
Garry Cook
 Nigeria (NGR)
Innocent Egbunike
Rotimi Peters
Moses Ugbusien
Sunday Uti

Abbreviations[edit]

Q automatic qualification
q qualification by rank
DNS did not start
NM no mark
OR olympic record
WR world record
AR area record
NR national record
PB personal best
SB season best

Records[edit]

These were the standing world and Olympic records (in minutes) prior to the 1984 Summer Olympics.

World Record 2:56.16 United States Vincent Matthews
United States Ron Freeman
United States Larry James
United States Lee Evans
Mexico City (MEX) October 20, 1968
Olympic Record 2:56.16 United States Vincent Matthews
United States Ron Freeman
United States Larry James
United States Lee Evans
Mexico City (MEX) October 20, 1968

Results[edit]

Heats[edit]

Heat 1

  1.  Australia (AUS) (Peter van Miltenberg, Gary Minihan, Bruce Frayne, Rick Mitchell) 3.03.72
  2.  Canada (CAN) (Michael Sokolowski, Doug Hinds, Bryan Saunders, Tim Béthune) 3.04.47
  3.  Trinidad and Tobago (TRI) (Anton Skerritt, Michael Puckerin, Derek Archer, Michael Paul) 3:06.81
  4.  Sweden (SWE) (Tommy Johansson, Erik Josjö, Christer Gullstrand, Sven Nylander) 3:07.32
  5.  Japan (JPN) (Shigenori Omori, Ryoichi Yoshida, Hiroki Fuwa, Susumu Takano) 3:08.16
  6.  Mozambique (MOZ) (Leonardo Loforte, Pedro Goncalo, Andre Titos, Henrique Pereira) 3:08.95 NR
  7.  United Arab Emirates (UAE) (Rashed Jerbeh, Khamis Ebrahim, Mubarak Ismail, Ibrahim Aziz) 3:19.90

Heat 2

  1.  Great Britain (GBR) (Kriss Akabusi, Garry Cook, Todd Bennett, Phil Brown) 3.06.10
  2.  Italy (ITA) (Roberto Tozzi, Ernesto Nocco, Mauro Zuliani, Donato Sabia) 3.06.28
  3.  Uganda (UGA) (John Goville, Moses Kyeswa, Peter Rwamuhanda, Mike Okot) 3.06.65
  4.  France (FRA) (Yann Quentrec, Didier Dubois, Jacques Fellice, Aldo Canti) 3.08.33
  5.  Antigua and Barbuda (ANT) (Alfred Browne, Larry Miller, Howard Lindsay, Dale Jones) 3.10.95
  6.  British Virgin Islands (IVB) (Guy Hill, Jerry Molyneaux, Dean Greenaway, Lindel Hodge) 3.11.89
  7.  Cameroon (CMR) (Ernest Tche Noubossie, Jean-Pierre Abossolo Ze, Barnabe Messomo, Mama Moluh) 3.16.00

Heat 3

  1.  Barbados (BAR) (Richard Louis, David Peltier, Clyde Edwards, Elvis Forde) 3.03.31
  2.  West Germany (FRG) (Martin Weppler, Uwe Schmitt, Thomas Giessing, Erwin Skamrahl) 3.03.33
  3.  Ivory Coast (CIV) (Georges Kablan Degnan, Avognan Nogboum, René Djédjémel Mélédjé, Gabriel Tiacoh) 3.03.50 NR
  4.  Jamaica (JAM) (Steve Griffiths, Mark Senior, Dennis Wallace, Devon Morris) 3.03.85
  5.  Brazil (BRA) (João Batista da Silva, José Luiz Barbosa, Antônio Díaz Ferreira, Gerson A. Souza) 3.05.08

Heat 4

  1.  United States (USA) (Willie Smith, Ray Armstead, Alonzo Babers, Walter McCoy) 3.01.44
  2.  Kenya (KEN) (John Anzarah, Simon Kitur, Jason Opicho, Elijah Sogomo) 3.06.07
  3.  Nigeria (NGR) (Sunday Uti, Moses Ugbusien, Rotimi Peters, Innocent Egbunike) 3.06.34
  4.  Spain (ESP) (Manuel González, Benjamín González, Antonio Sánchez, Angel Heras) 3.08.79
  5.  Oman (OMA) (Barkat Alsharji, Amor Alheshimi, Sulaiman Alakbary, Mohamed Amer Al-Malky) 3.15.87

Semi-final[edit]

Heat 1

  1.  United States (USA) (Sunder Nix, Walter McCoy, Willie Smith, Antonio McKay) 3.00.19
  2.  Great Britain (GBR) (Kriss Akabusi, Garry Cook, Todd Bennett, Phil Brown) 3.02.98
  3.  Canada (CAN) (Michael Sokolowski, Doug Hinds, Bryan Saunders, Tim Béthune) 3.03.93
  4.  Uganda (UGA) (John Goville, Moses Kyeswa, Peter Rwamuhanda, Mike Okot) 3.04.02
  5.  West Germany (FRG) (Martin Weppler, Uwe Schmitt, Jörg Vaihinger, Erwin Skamrahl) 3.04.69
  6.  Ivory Coast (CIV) (Georges Kablan Degnan, Avognan Nogboum, René Djédjémel Mélédjé, Gabriel Tiacoh) 3.04.87
  7.  Sweden (SWE) (Tommy Johansson, Erik Josjö, Christer Gullstrand, Sven Nylander) 3:09.40
  8.  Japan (JPN) (Susumu Takano, Shigenori Omori, Ryoichi Yoshida, Hiroki Fuwa) 3:10.73

Heat 2

  1.  Nigeria (NGR) (Sunday Uti, Moses Ugbusien, Rotimi Peters, Innocent Egbunike) 3.02.22
  2.  Australia (AUS) (Peter van Miltenberg, Gary Minihan, Bruce Frayne, Darren Clark) 3.03.79
  3.  Italy (ITA) (Roberto Tozzi, Ernesto Nocco, Roberto Ribaud, Donato Sabia) 3.03.87
  4.  Barbados (BAR) (Richard Louis, David Peltier, Clyde Edwards, Elvis Forde) 3.03.89
  5.  Brazil (BRA) (João Batista da Silva, Wilson David Santos, José-Luiz Barbosa, Gerson A. Souza) 3.03.99
  6.  Jamaica (JAM) (Steve Griffiths, Mark Senior, Karl Smith, Devon Morris) 3.04.24
  7.  Kenya (KEN) (John Anzarah, Elijah Sogomo, Jason Opicho, David Kitur) 3.04.74

Final[edit]

  1.  United States (USA) (Sunder Nix, Ray Armstead, Alonzo Babers, Antonio McKay) 2.57.91
  2.  Great Britain (GBR) (Kriss Akabusi, Garry Cook, Todd Bennett, Phil Brown) 2.59.13
  3.  Nigeria (NGR) (Sunday Uti, Moses Ugbusien, Rotimi Peters, Innocent Egbunike) 2.59.32
  4.  Australia (AUS) (Bruce Frayne, Darren Clark, Gary Minihan, Rick Mitchell) 2.59.70
  5.  Italy (ITA) (Roberto Tozzi, Ernesto Nocco, Roberto Ribaud, Pietro Mennea) 3.01.44
  6.  Barbados (BAR) (Richard Louis, David Peltier, Clyde Edwards, Elvis Forde) 3.01.60 NR
  7.  Uganda (UGA) (John Goville, Moses Kyeswa, Peter Rwamuhanda, Mike Okot) 3.02.09 NR
  8.  Canada (CAN) (Michael Sokolowski, Doug Hinds, Bryan Saunders, Tim Béthune) 3.02.82

External links[edit]