Athletics at the 1988 Summer Olympics – Men's 4 × 100 metres relay

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
Athletics at the
1988 Summer Olympics
Athletics pictogram.svg
Track events
100 m   men   women
200 m men women
400 m men women
800 m men women
1500 m men women
3000 m women
5000 m men
10,000 m men women
100 m hurdles women
110 m hurdles men
400 m hurdles men women
3000 m
steeplechase
men
4×100 m relay men women
4×400 m relay men women
Road events
Marathon men women
20 km walk men
50 km walk men
Field events
Long jump men women
Triple jump men
High jump men women
Pole vault men
Shot put men women
Discus throw men women
Javelin throw men women
Hammer throw men
Combined events
Heptathlon women
Decathlon men
Wheelchair races

These are the official results of the men's 4 x 100 metres relay event at the 1988 Summer Olympics in Seoul, South Korea. There were a total number of 29 nations competing.

Medalists[edit]

Gold Silver Bronze
 Soviet Union (URS)
Viktor Bryzhin
Vladimir Krylov
Vladimir Muravyov
Vitaliy Savin
 Great Britain (GBR)
Elliot Bunney
Linford Christie
Mike McFarlane
John Regis
 France (FRA)
Bruno Marie-Rose
Max Morinière
Gilles Quénéhervé
Daniel Sangouma

Records[edit]

These were the standing World and Olympic records (in seconds) prior to the 1988 Summer Olympics.

World Record 37.83 United States Sam Graddy
United States Ron Brown
United States Calvin Smith
United States Carl Lewis
Los Angeles (USA) August 11, 1984
Olympic Record 37.83 United States Sam Graddy
United States Ron Brown
United States Calvin Smith
United States Carl Lewis
Los Angeles (USA) August 11, 1984

Final[edit]

  • Held on Saturday October 1, 1988
RANK NATION ATHLETES TIME
Med 1.png  Soviet Union (URS) Viktor Bryzhin
Vladimir Krylov
Vladimir Muravyov
Vitaliy Savin
38.19
Med 2.png  Great Britain (GBR) Elliot Bunney
John Regis
Mike McFarlane
Linford Christie
38.28
Med 3.png  France (FRA) Bruno Marie-Rose
Daniel Sangouma
Gilles Quénéhervé
Max Morinière
38.40
4.  Jamaica (JAM) Christopher Faulknor
Gregory Meghoo
Clive Wright
John Mair
38.47
5.  Italy (ITA) Ezio Madonia
Sandro Floris
Pierfrancesco Pavoni
Stefano Tilli
38.54
6.  West Germany (FRG) Fritz Heer
Christian Haas
Peter Klein
Dirk Schweisfurth
38.55
7.  Canada (CAN) Desai Williams
Atlee Mahorn
Cyprian Enweani
Brian Morisson
38.93
8.  Hungary (HUN) György Bakos
Laszlo Karaffa
István Tatar
Attila Kovács
39.19

Semifinals[edit]

  • Heat 1
RANK NATION ATHLETES TIME
1.  France (FRA) Bruno Marie-Rose
Daniel Sangouma
Gilles Queneherve
Max Moriniere
38.49
2.  Great Britain (GBR) Elliot Bunney
John Regis
Mike McFarlane
Linford Christie
38.52
3.  Jamaica (JAM) Christopher Faulknor
Gregory Meghoo
Clive Wright
John Mair
38.75
4.  West Germany (FRG) Fritz Heer
Christian Haas
Peter Klein
Dirk Schweisfurth
38.75
5.  Japan (JPN) Shinji Aoto
Kenji Yamauchi
Koji Kurihara
Susumu Takano
38.90
6.  Nigeria (NGR) Victor Edet
Olapade Adeniken
Isiaq Adeyanju
Olatunji Olobia
39.05
7.  South Korea (KOR) Nak-Kun Sung
Duk-Sup Shim
Bock-Sup Kim
Jae-Keun Chang
39.05
8.  Qatar (QAT) Rashid Marzouq S. M. Al-Abdulla
Faraj Marzouqs. Abdulla
Saad Muftahmubarak
Talal Mansoor
41.19
  • Heat 2
RANK NATION ATHLETES TIME
1.  Soviet Union (URS) Viktor Bryzhin
Vladimir Krylov
Vladimir Muravyov
Vitaliy Savin
38.55
2.  Italy (ITA) Ezio Madonia
Sandro Floris
Pierfrancesco Pavoni
Stefano Tilli
38.65
3.  Hungary (HUN) György Bakos
Laszlo Karaffa
István Tatar
Attila Kovács
38.84
4.  Canada (CAN) Andrew Mowatt
Atlee Mahorn
Desai Williams
Brian Morisson
38.94
5.  Ghana (GHA) John Myles-Mills
Eric Akogyiram
Salaam Gariba
Nelson Boateng
39.46
6.  Kenya (KEN) Elkana Nyang'au
Kennedy Ondiek
Simon Kipkemboi
Peter Wekesa
39.47
 China (CHN) Tao Li
Jianming Cai
Feng Li
Chen Zheng
DNF
 Portugal (POR) Arnaldo Abrantes
Pedro Curvelo
Pedro Agostinho
Luis Barroso
DSQ

Qualifying heats[edit]

  • Heat 1
RANK NATION ATHLETES TIME
1.  France (FRA) Bruno Marie-Rose
Daniel Sangouma
Gilles Queneherve
Max Moriniere
38.87
2.  Nigeria (NGR) Victor Edet
Olapade Adeniken
Isiaq Adeyanju
Olatunji Olobia
39.15
3.  Italy (ITA) Ezio Madonia
Sandro Floris
Pierfrancesco Pavoni
Stefano Tilli
39.20
4.  South Korea (KOR) Nak-Kun Sung
Duk-Sup Shim
Bock-Sup Kim
Jae-Keun Chang
39.61
5.  Chinese Taipei (TPE) Cheng Hsin-Fu
Lee Shiunn-Long
Nai Hui-Fang
Wu Chin-Jing
40.40
6.  Uganda (UGA) Moses Musonge
Joseph Ssali
John Goville
Mike Okot
41.39
7.  Maldives (MDV) Ismail Asif Waheed
Ibrahim Manik
Abdul Razzak Aboobakur
Mohamed Hanim
44.31
  • Heat 2
RANK NATION ATHLETES TIME
1.  Soviet Union (URS) Viktor Bryzhin
Vladimir Krylov
Vladimir Muravyov
Vitaliy Savin
38.82
2.  West Germany (FRG) Fritz Heer
Christian Haas
Peter Klein
Dirk Schweisfurth
39.01
3.  Ghana (GHA) John Myles-Mills
Eric Akogyiram
Salaam Gariba
Nelson Boateng
39.13
4.  China (CHN) Tao Li
Jianming Cai
Feng Li
Chen Zheng
39.67
5.  Qatar (QAT) Rashid Marzouq S. M. Al-Abdulla
Faraj Marzouqs. Abdulla
Saad Muftahmubarak
Talal Mansoor
40.05
6.  Congo (CGO) Armand Biniakounou
Hygien-Nicaise Lombocko
Henri Ndinga
Pierre Ndinga
41.26
 Senegal (SEN) Joseph Diaz
Amadou M'Baye
Babacar Pouye
Ibrahima Tamba
DSQ
 Indonesia (INA) Mardi Lestari
Kresno Eko Pambudi
Elieser Wattebosi
Mohamed Yusuf
DNF
  • Heat 3
RANK NATION ATHLETES TIME
1.  Canada (CAN) Andrew Mowatt
Atlee Mahorn
Desai Williams
Brian Morisson
39.41
2.  Jamaica (JAM) Christopher Faulknor
Gregory Meghoo
Clive Wright
John Mair
39.53
3.  Japan (JPN) Shinji Aoto
Kenji Yamauchi
Koji Kurihara
Susumu Takano
39.70
4.  Kenya (KEN) Elkana Nyang'au
Kennedy Ondiek
Simon Kipkemboi
Peter Wekesa
40.30
5.  Thailand (THA) Supas Tiprod
Visut Watanasin
Anuwat Sermsiri
Chainarong Wangganont
40.57
6.  Antigua and Barbuda (ANT) St. Clair Soleyne
Alfred Browne
Howard Lindsay
Larry Millers
41.18
7.  Sierra Leone (SLE) Francis Keita
Horace Dove-Edwin
Benjamin Grant
Felix Sandy
41.19
 Spain (ESP) Florencio Gascón
Enrique Talavera
Valentín Rocandio
José Javier Arqués
DNF
  • Heat 4
RANK NATION ATHLETES TIME
1.  Hungary (HUN) György Bakos
Laszlo Karaffa
István Tatar
Attila Kovács
39.12
2.  Great Britain (GBR) Elliot Bunney
John Regis
Mike McFarlane
Linford Christie
39.17
3.  Portugal (POR) Arnaldo Abrantes
Pedro Curvelo
Pedro Agostinho
Luis Barroso
39.61
4.  Mexico (MEX) Herman Adam
Eduardo Nava
Antonio Ruíz
Miguel Elizondo
40.31
5.  Benin (BEN) Fortune Ogouchi
Patrice Mahoulikponto
Dossou Vignissy
Issa Alassane-Ousséni
41.52
6.  Bangladesh (BAN) Mohamed Shah Alam
Shahanuddin Choudhury
Mohamed Hossain Milzer
Mohamed Shah Jalal
41.78
 United States (USA) Dennis Mitchell
Albert Robinson
Calvin Smith
Lee McNeill
DSQ

See also[edit]

References[edit]