Athletics at the 1994 Micronesian Games

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
Athletics at the III Micronesian Games
Athletics pictogram.svg
Host city Mangilao, Guam Guam
Date(s) March 27 - April 2
Level Senior
Events 32 (16 men, 16 women)


Athletics competitions at the 1994 Micronesian Games were held in Mangilao, Guam, between March 27 - April 2, 1994.

A total of 32 events were contested, 16 by men and 16 by women.

Medal summary[edit]

Medal winners and their results were published on the Athletics Weekly webpage courtesy of Tony Isaacs.[1] Complete results can be found at the Pacific Islands Athletics Statistics.[2]

Men[edit]

Event Gold Silver Bronze
100 metres  Frederick Canon (NRU) 11.3  Jacky Okada (PLW) 11.3  Daniel Adachi (PLW) 11.4
200 metres  Frederick Canon (NRU) 23.7  Jacky Okada (PLW) 23.8  Tryson Duburiya (NRU) 24.1
400 metres  Martin Motuahala (MHL) 52.3  Cedric Frazier (NMI) 53.0  Clinton Ngiraked (NMI) 53.3
800 metres  Anthony Quan (GUM) 1:59.6 Pohnpei State Elias Rodriguez (POH) 2:02.3  James Evangelista (GUM) 2:04.6
1500 metres  Anthony Quan (GUM) 4:17.7 Pohnpei State Elias Rodriguez (POH) 4:20.4  James Evangelista (GUM) 4:23.0
5000 metres Pohnpei State Elias Rodriguez (POH) 17:11.7  Tim Brady (GUM) 17:23.2  Joe Taitano (GUM) 17:32.1
10000 metres Pohnpei State Elias Rodriguez (POH) 35:46.1  John Hoffman (NMI) 36:39.7  Joe Taitano (GUM) 36:41.0
Marathon Pohnpei State Elias Rodriguez (POH) 2:55:54  Fred Schumann (GUM) 3:02:27 Chuuk State Soichi Koichi (CHU) 3:40:20?
High Jump  Todd Surber (MHL) 1.72  Sngebard Delong (PLW) 1.68  Kerjoe Rechirei (PLW) 1.61
Long Jump  Florenz Quitlong (GUM) 6.69  Cedric Frazier (NMI) 6.11 Kosrae Luke Jerry (KOS) 6.10
Triple Jump  Kerjoe Rechirei (PLW) 13.10w  David Wilson (GUM) 12.79w  Fred Rocio (GUM) 12.28w
Shot Put  Rene Delamar (GUM) 12.94  Pelefoti Cooper (PLW) 12.32  Alan Remeliik (PLW) 12.25
Discus Throw  Rene Delamar (GUM) 39.68  Gerard Jones (NRU) 39.62  Pelefoti Cooper (PLW) 36.38
Javelin Throw  Joal Untalan (NMI) 48.84 Kosrae Brightwell Skilling (KOS) 46.44  Fine Olsson (NRU) 46.36
4 x 100 metres relay  Marshall Islands
Laan Lorrance
Joe Usher
Martin Motuahala
Daniel Andrew
44.5  Northern Mariana Islands
Clinton Ngiraked
Wesley Inawo
Cedric Frazier
Tony Ichiou
44.7  Nauru
Ace Capelle
Frederick Canon
Tryson Duburiya
Michael Demapilis
44.8
4 x 400 metres relay  Guam
Florenz Quitlong
David Wilson
Anthony Quan
James Evangelista
3:30.6  Northern Mariana Islands
Clinton Ngiraked
Wesley Inawo
Cedric Frazier
Tony Ichiou
3:34.3  Palau
Ricky Ngiraked
Sngebard Delong
Clyde Napolaon
Einer Kebekol
3:35.5

Women[edit]

Event Gold Silver Bronze
100 metres Pohnpei State Rita Epina (POH) 13.4  Anelize Emiliano (PLW) 13.4  Theresa Sison (GUM) 13.4
200 metres Pohnpei State Rita Epina (POH) 27.8  Anelize Emiliano (PLW) 28.2?  Theresa Sison (GUM) 28.1?
400 metres  Theresa Sison (GUM) 62.9  Shelly Jongman (NMI) 65.6  Trudy Duburiya (NRU) 65.9
800 metres  Marie Benito (GUM) 2:36.8  Dannette Ricky (PLW) 2:37.6  Shelly Jongman (NMI) 2:42.5
1500 metres  Marie Benito (GUM) 5:19.3  Hyacinth Ignacio (NMI) 5:44.4  Amanda Barker (MHL) 5:46.1
3000 metres  Marie Benito (GUM) 12:13.9 Chuuk State Aniwika Sakan (CHU) 12:41.7  Bellee Ngiraibab (PLW) 12:43.5
10000 metres  Marie Benito (GUM) 44:51.6  Joanne Bonine (GUM) 45:17.0  Bernice Carbullido (GUM) 45:26.1
Marathon  Joanne Bonine (GUM) 3:38:27  Carol Lynn Pierce (NMI) 5:10:56
High Jump  Rica Chisato (NMI) 1.29  Nerlina Merep (PLW) 1.25  Julie Tokyo (NMI) 1.18
Long Jump  Theresa Sison (GUM) 4.80  Nerlina Merep (PLW) 4.54  Sato Shimamura (GUM) 4.50
Triple Jump  Nerlina Merep (PLW) 9.33  Dancia Benavente (GUM) 9.11  Sato Shimamura (GUM) 9.01
Shot Put  Emiliana Quitugua (NMI) 9.64  Polly Omechelang (NMI) 8.36  Anelize Emiliano (PLW) 8.32
Discus Throw  Polly Omechelang (NMI) 29.12  Emiliana Quitugua (NMI) 25.76  Carol Hinkle (GUM) 25.34
Javelin Throw  Anelize Emiliano (PLW) 32.98  Emiliana Quitugua (NMI) 31.88  Polly Omechelang (NMI) 27.58
4 x 100 metres relay  Palau
Anelize Emiliano
Nerlina Merep
A. Ngirkelau
Jolene Rafael
54.9  Guam
Dancia Benavente
Mio Shimamura
Sato Shimamura
Theresa Sison
55.3  Kosrae
Lelean Abraham
Margrate Wakuk
Justina Palik
Maureen Elley
55.8
4 x 400 metres relay  Palau
Dannette Ricky
Cherrie Ringang
Paola Soaladaob
Laura Mangham
4:33.8  Northern Mariana Islands
Stacey Conliff
Shelly Jongman
Heidi Yelin
Hyacinth Ignacio
4:37.6  Guam
Dancia Benavente
Adele Pama
Sato Shimamura
Theresa Sison
4:40.6

Medal table (unofficial)[edit]

  The host country is highlighted in lavender blue
Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1  Guam 13 6 12 31
2  Palau 5 9 7 21
3  Pohnpei 5 2 0 7
4  Northern Mariana Islands 4 12 4 20
5  Marshall Islands 3 0 1 4
6  Nauru 2 1 4 7
7  Kosrae 0 1 2 3
8  Chuuk 0 1 1 2

References[edit]

  1. ^ MICRONESIAN GAMES, Athletics Weekly, retrieved May 1, 2013 
  2. ^ Snow, Bob; McEwen, Fletcher (June 1994), PACIFIC ISLANDS ATHLETICS STATISTICS # 5/94 - MICRONESIAN GAMES - Mengilao, Guam - 27 March - 2 April 1994, Athletics PNG, pp. 7–8, retrieved May 4, 2013