Athletics at the 2006 Commonwealth Games

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
Athletics at the 18th Commonwealth Games
MCG Commonwealth Games.jpg
The host stadium in Melbourne
Host city Melbourne, AustraliaAustralia
Date(s) 19 March – 25 March
Main stadium Melbourne Cricket Ground
Level Senior
Participation 748 (+disabled) athletes from
63 nations
Events 47 (+6 disability)
Records set 11 Games records


At the 2006 Commonwealth Games, the athletics events were held in Melbourne, Australia from 19 March to 25 March 2006. A total of 47 events were contested, of which 24 by male and 23 by female athletes. Furthermore, three men's and three women's disability events were held within the programme. All athletics events took place within the Melbourne Cricket Ground, while the marathon and racewalking events took place on the streets of Melbourne and finished at the main stadium.[1]

The hosts Australia easily won the medals table with 16 golds and 41 medals in total. Jamaica came second with 10 golds and 22 medals, while Kenya and England were the next best performers. A total of eleven Games records were broken over the course of the seven-day competition. Six of the records were broken by Australian athletes.

Medal summary[edit]

Men[edit]

Athletics at the
2006 Commonwealth Games
Athletics pictogram.svg
Track events
100 m   men   women
200 m men women
400 m men women
800 m men women
1500 m men women
5000 m men women
10,000 m men women
100 m hurdles women
110 m hurdles men
400 m hurdles men women
3000 m
steeplechase
men women
4×100 m relay men women
4×400 m relay men women
Road events
Marathon men women
20 km walk men women
50 km walk men
Field events
High jump men women
Pole vault men women
Long jump men women
Triple jump men women
Shot put men women
Discus throw men women
Hammer throw men women
Javelin throw men women
Combined events
Heptathlon women
Decathlon men
Event Gold Silver Bronze
100 metres
details
 Asafa Powell
Jamaica (JAM)
10.03 s  Olusoji Fasuba
Nigeria (NGR)
10.11 s  Marc Burns
Trinidad and Tobago (TRI)
10.17 s
200 metres
details
 Omar Brown
Jamaica (JAM)
20.47 s  Stéphan Buckland
Mauritius (MRI)
20.47 s  Chris Williams
Jamaica (JAM)
20.52 s
400 metres
details
 John Steffensen
Australia (AUS)
44.73 s  Alleyne Francique
Grenada (GRN)
45.09 s  Jermaine Gonzales
Jamaica (JAM)
45.16 s
800 metres
details
 Alex Kipchirchir Rono
Kenya (KEN)
1:45.88 min  Achraf Tadili
Canada (CAN)
1:46.93 min  John Litei Nkamasiai
Kenya (KEN)
1:46.98 min
1500 metres
details
 Nicholas Willis
New Zealand (NZL)
3:38.49 min  Nathan Brannen
Canada (CAN)
3:39.20 min  Mark Fountain
Australia (AUS)
3:39.33 min
5000 metres
details
 Augustine Choge
Kenya (KEN)
12:56.41 min GR  Craig Mottram
Australia (AUS)
12:58.19 min  Benjamin Limo
Kenya (KEN)
13:05.30 min
10,000 metres
details
 Boniface Kiprop Toroitich
Uganda (UGA)
27:50.99 min  Geoffrey Kipngeno
Kenya (KEN)
27:51.16 min  Fabiano Joseph Naasi
Tanzania (TAN)
27:51.99 min
110 metre hurdles
details
 Maurice Wignall
Jamaica (JAM)
13.26 s  Chris Baillie
Scotland (SCO)
13.61 s  Andy Turner
England (ENG)
13.62 s
400 metre hurdles
details
 L.J. van Zyl
South Africa (RSA)
48.05 s GR  Alwyn Myburgh
South Africa (RSA)
48.23 s  Kemel Thompson
Jamaica (JAM)
48.65 s
3000 metre steeplechase
details
 Ezekiel Kemboi
Kenya (KEN)
8:18.17 min  Wesley Kiprotich Koech
Kenya (KEN)
8:19.38 min  Reuben Kosgei Seroney
Kenya (KEN)
8:19.82 min
4×100 metre relay
details
 Jamaica (JAM)
Michael Frater
Ainsley Waugh
Chris Williams
Asafa Powell
38.36 s  South Africa (RSA)

Lee-Roy Newton
Leigh Julius
Snyman Prinsloo
Sherwin Vries
38.98 s  Canada (CAN)
Charles Allen
Anson Henry
Nathan Taylor
Emanuel Parris
39.21 s
4×400 metre relay
details
 Australia (AUS)
John Steffensen
Chris Troode
Mark Ormrod
Clinton Hill
3:00.93 min  South Africa (RSA)
Jan van der Merwe
Ofentse Mogawane
Paul Gorries
L. J. van Zyl
3:01.84 min  Jamaica (JAM)
Lancford Davies
Davian Clarke
Lansford Spence
Jermaine Gonzales
3:01.94 min
Marathon
details
 Samson Ramadhani Nyonyi
Tanzania (TAN)
2:11:29 h  Fred Mogaka Tumbo
Kenya (KEN)
2:12:03 h  Dan Robinson
England (ENG)
2:14:50 h
20 km walk
details
 Nathan Deakes
Australia (AUS)
1:19:55 GR  Luke Adams
Australia (AUS)
1:21:38  Jared Tallent
Australia (AUS)
1:23:32
50 km walk
details
 Nathan Deakes
Australia (AUS)
3:42.53 GR  Tony Sargisson
New Zealand (NZL)
3:58.05  Chris Erickson
Australia (AUS)
3:58.22
High jump
details
 Mark Boswell
Canada (CAN)
2.26 m  Martyn Bernard
England (ENG)
2.26 m  Kyriakos Ioannou
Cyprus (CYP)
2.23 m
Pole vault
details
 Steven Hooker
Australia (AUS)
5.80 m GR  Dmitri Markov
Australia (AUS)
5.60 m  Steven Lewis
England (ENG)
5.50 m
Long jump
details
 Ignisious Gaisah
Ghana (GHA)
8.20 m  Gable Garenamotse
Botswana (BOT)
8.17 m  Fabrice Lapierre
Australia (AUS)
8.10 m
Triple jump
details
 Phillips Idowu
England (ENG)
17.45 m  Khotso Mokoena
South Africa (RSA)
16.95 m  Alwyn Jones
Australia (AUS)
16.75 m
Shot put
details
 Janus Robberts
South Africa (RSA)
19.76 m  Dorian Scott
Jamaica (JAM)
19.75 m  Scott Martin
Australia (AUS)
19.48 m
Discus throw
details
 Scott Martin
Australia (AUS)
63.48 m  Jason Tunks
Canada (CAN)
63.07 m  Dariusz Slowik
Canada (CAN)
61.49 m
Hammer throw
details
 Stuart Rendell
Australia (AUS)
77.53 m GR  James Steacy
Canada (CAN)
74.75 m  Christiaan Harmse
South Africa (RSA)
73.81 m
Javelin throw
details
 Nicholas Nieland
England (ENG)
80.10 m  William Hamlyn Harris
Australia (AUS)
79.89 m  Oliver Dziubak
Australia (AUS)
79.89 m
Decathlon
details
 Dean Macey
England (ENG)
8143  Maurice Smith
Jamaica (JAM)
8074  Jason Dudley
Australia (AUS)
8001

Men's disability events[edit]

Event Gold Silver Bronze
100 metres T12  Adekunle Adesoji
Nigeria (NGR)
11.07 s  Hilton Langenhoven
South Africa (RSA)
11.22 s  Eriyo Etinosa
Nigeria (NGR)
11.43 s
200 metres T46  Francis Heath
Australia (AUS)
22.96 s  David Roos
South Africa (RSA)
23.12 s  Vitalis Lanshima
Nigeria (NGR)
23.16 s
Discus throw (seated)  Tanto Campbell
Jamaica (JAM)
34.48 m  Jacques Martin
Canada (CAN)
32.28 m  Ranjith Kumar Jayaseelan
India (IND)
29.88 m

Women[edit]

Event Gold Silver Bronze
100 metres
details
 Sheri-Ann Brooks
Jamaica (JAM)
11.19 s  Geraldine Pillay
South Africa (RSA)
11.31 s  Delphine Atangana
Cameroon (CMR)
11.39 s
200 metres
details
 Sherone Simpson
Jamaica (JAM)
22.59 s  Veronica Campbell
Jamaica (JAM)
22.72 s  Geraldine Pillay
South Africa (RSA)
22.92 s
400 metres
details
 Christine Ohuruogu
England (ENG)
50.28 s  Tonique Williams-Darling
Bahamas (BAH)
50.76 s  Novlene Williams
Jamaica (JAM)
51.12 s
800 metres
details
 Janeth Jepkosgei
Kenya (KEN)
1:57.88 min  Kenia Sinclair
Jamaica (JAM)
1:58.16 min  Maria de Lurdes Mutola
Mozambique (MOZ)
1:58.77 min
1500 metres
details
 Lisa Dobriskey
England (ENG)
4:06.21 min  Sarah Jamieson
Australia (AUS)
4:06.64 min  Hayley Tullett
Wales (WAL)
4:06.76 min
5000 metres
details
 Isabella Ochichi
Kenya (KEN)
14:57.84 min  Joanne Pavey
England (ENG)
14:59.08 min  Lucy Wangui Kabuu
Kenya (KEN)
15:00.20 min
10,000 metres
details
 Lucy Kabuu
Kenya (KEN)
31:29.66 min  Evelyne Wambui Nganga
Kenya (KEN)
31:30.86 min  Mara Yamauchi
England (ENG)
31:49.40 min
100 metre hurdles
details
 Brigitte Foster-Hylton
Jamaica (JAM)
12.75 s  Angela Whyte
Canada (CAN)
12.94 s  Delloreen Ennis-London
Jamaica (JAM)
13.00 s
400 metre hurdles
details
 Jana Pittman
Australia (AUS)
53.82 s GR  Natasha Danvers Smith
England (ENG)
55.17 s  Lee McConnell
Scotland (SCO)
55.25 s
3000 m steeplechase
details
 Dorcus Inzikuru
Uganda (UGA)
9:19.51 min GR  Melissa Rollison
Australia (AUS)
9:24.29 min  Donna MacFarlane
Australia (AUS)
9:25.05 min
4×100 metre relay
details
 Jamaica (JAM)
Daniele Browning
Sheri-Ann Brooks
Peta-Gaye Dowdie
Sherone Simpson
43.10 s  England (ENG)
Anyika Onuora
Kimberly Wall
Laura Turner
Emma Ania
43.43 s  Australia (AUS)
Sally McLellan
Melanie Kleeberg
Lauren Hewitt
Crystal Attenborough
44.25 s
4×400 metre relay
details
 Australia (AUS)
Jana Pittman
Caitlin Willis
Tamsyn Lewis
Rosemary Hayward
3:28.66 min  India (IND)
Rajwinder Kaur
Chitra Soman
Manjeet Kaur
Pinki Pramanik
3:29.57 min  Nigeria (NGR)
Kudirat Akhigbe
Joy Eze
Folashade Abugan
Christiana Epukhon
3:31.83 min
Marathon
details
 Kerryn McCann
Australia (AUS)
2:30:54  Helen Cherono Koskei
Kenya (KEN)
2:30:56  Elizabeth Yelling
England (ENG)
2:32:19
20 km walk
details
 Jane Saville
Australia (AUS)
1:32:46 GR  Natalie Saville
Australia (AUS)
1:33:33  Cheryl Webb
Australia (AUS)
1:36:03
High jump
details
 Anika Smith
South Africa (RSA)
1.91 m  Julie Crane
Wales (WAL)
1.88 m  Karen Beautle
Jamaica (JAM)
1.83 m
 Angela McKee
New Zealand (NZL)
Pole vault
details
 Kym Howe
Australia (AUS)
4.62 m GR  Tatiana Grigorieva
Australia (AUS)
4.35 m  Stephanie McCann
Canada (CAN)
4.25 m
Long jump
details
 Bronwyn Thompson
Australia (AUS)
6.97 m GR  Kerrie Taurima
Australia (AUS)
6.57 m  Celine Laporte
Seychelles (SEY)
6.57 m
Triple jump
details
 Trecia Smith
Jamaica (JAM)
14.39 m  Otonye Iworima
Nigeria (NGR)
13.53 m  Nadia Williams
England (ENG)
13.42 m
Shot put
details
 Valerie Vili
New Zealand (NZL)
19.66 m GR  Vivian Chukwuemeka
Nigeria (NGR)
18.75 m  Cleopatra Borel-Brown
Trinidad and Tobago (TRI)
17.54 m
Discus throw
details
 Elizna Naude
South Africa (RSA)
61.55 m  Seema Antil
India (IND)
60.56 m  Dani Samuels
Australia (AUS)
59.44 m
Hammer throw
details
 Brooke Krueger
Australia (AUS)
67.90 m GR  Jennifer Joyce
Canada (CAN)
67.29 m  Lorraine Shaw
England (ENG)
66.00 m
Javelin throw
details
 Sunette Viljoen
South Africa (RSA)
60.72 m  Laverne Eve
Bahamas (BAH)
60.54 m  Olivia McKoy
Jamaica (JAM)
58.27 m
Heptathlon
details
 Kelly Sotherton
England (ENG)
6396  Kylie Wheeler
Australia (AUS)
6298  Jessica Ennis
England (ENG)
6269

Women's disability events[edit]

Event Gold Silver Bronze
100 metres T37  Elizabeth McIntosh
Australia (AUS)
14.38 s  Katrina Webb
Australia (AUS)
14.51 s  Beverley Jones
Wales (WAL)
14.81 s
800 metres
T54 (wheelchair)
 Chantal Petitclerc
Canada (CAN)
1:48.98  Eliza Stankovic
Australia (AUS)
1:49.62  Diane Roy
Canada (CAN)
1:53.76
Shot put (seated)  Njideka Iyiazi
Nigeria (NGR)
6.78 m  Virginia Ohagwu
Nigeria (NGR)
6.08 m  Asti Poole
Australia (AUS)
5.33 m

Medals table[edit]

Key
  The host country is highlighted in lavender blue
 Rank  Nation Gold Silver Bronze Total
1 Australia Australia 16 12 13 41
2 Jamaica Jamaica 10 4 8 22
3 Kenya Kenya 6 5 4 15
4 England England 6 4 8 18
5 South Africa South Africa 5 7 2 14
6 Canada Canada 2 7 4 13
7 Nigeria Nigeria 2 4 3 9
8 New Zealand New Zealand 2 1 1 4
9 Uganda Uganda 2 0 0 2
10 Tanzania Tanzania 1 0 1 2
11 Ghana Ghana 1 0 0 1
12 India India 0 2 1 3
13 The Bahamas Bahamas 0 2 0 2
14 Wales Wales 0 1 2 3
15 Scotland Scotland 0 1 1 2
16 Botswana Botswana 0 1 0 1
Grenada Grenada 0 1 0 1
Mauritius Mauritius 0 1 0 1
19 Trinidad and Tobago Trinidad and Tobago 0 0 2 2
20 Cameroon Cameroon 0 0 1 1
Cyprus Cyprus 0 0 1 1
Mozambique Mozambique 0 0 1 1
Seychelles Seychelles 0 0 1 1
Total 53 53 54 160

Participating nations[edit]

References[edit]

General
Specific
  1. ^ Brown, Matthew (2006-03-17). A Gathering of World champions in Melbourne - Commonwealth Games preview. IAAF. Retrieved on 2010-03-04.

External links[edit]