Badminton at the 1996 Summer Olympics

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search

Badminton at the 1996 Summer Olympics included the four events held at the previous Games (men's and women's singles, men's and women's doubles) as well as a fifth event: mixed doubles. An additional change to the tournament was the playoff game for the bronze medal rather than the awarding of two bronzes.

The tournament was single-elimination. Matches consisted of three sets, with sets being to 15 except in women's singles, where sets were to 11. The tournament was held at the Georgia State University gymnasium.

Medallists[edit]

Event Gold Silver Bronze
Men's singles  Poul-Erik Høyer Larsen (DEN)  Dong Jiong (CHN)  Rashid Sidek (MAS)
Women's singles  Bang Soo-hyun (KOR)  Mia Audina (INA)  Susi Susanti (INA)
Men's doubles  Ricky Subagja
and Rexy Mainaky (INA)
 Cheah Soon Kit
and Yap Kim Hock (MAS)
 Denny Kantono
and Antonius Ariantho (INA)
Women's doubles  Ge Fei
and Gu Jun (CHN)
 Gil Young-ah
and Jang Hye-ock (KOR)
 Qin Yiyuan
and Tang Yongshu (CHN)
Mixed doubles  Kim Dong-moon
and Gil Young-ah (KOR)
 Park Joo-bong
and Ra Kyung-min (KOR)
 Liu Jianjun
and Sun Man (CHN)

Medal table[edit]

 Rank  Nation Gold Silver Bronze Total
1 South Korea 2 2 0 4
2 China 1 1 2 4
Indonesia 1 1 2 4
4 Denmark 1 0 0 1
5 Malaysia 0 1 1 2

Results[edit]

Women's singles[edit]

48 women competed in the singles competition.

Women's singles round of 64[edit]

16 of the competitors received byes in this round, with the other 32 playing each other to advance to the next round.

winners in bold, medallists highlighted in the color of their medal

Ye Zhaoying, China () Bye
Chia Fong Chan, Malaysia () Bye
Margit Borg, Sweden (11-6, 11-4) Neli Nadjalkova, Bulgaria
Somharuthai Jaroensiri, Thailand (11-1, 11-2) Elsa Nielsen, Iceland
Kim Ji-hyun, Korea () Bye
Sandra Dimbour, France () Bye
Hisako Mizui, Japan (11-2, 11-1) Marie-Josephe Jean-Pierre, Mauritius
Elena Rybkhina, Russia (11-6, 12-11) Joanne Muggeridge, Great Britain
Camilla Martin, Denmark () Bye
Rhona Robertson, New Zealand () Bye
Huang Chia-Chi, Chinese Taipei (11-6, 11-7) Ra Kyung-min, Korea
Denyse Julien, Canada (11-3, 11-0) Debra O'Connor, Trinidad and Tobago
Mia Audina, Indonesia () Bye
Christine Magnusson, Sweden () Bye
Kelly Morgan, Great Britain (11-1, 11-5) Yang Song, Australia
Zarinah Abdullah, Singapore (11-3, 11-10) Elena Nosdran, Ukraine
Anne Søndergaard, Denmark (default) Diana Koleva, Bulgaria
Yuliani Sentosa, Indonesia (6-11, 11-3, 11-1) Vlada Tcherniavskaia, Belarus
Marina Yakusheva, Russia () Bye
Yao Yan, China () Bye
Santi Wibowo, Switzerland (11-7, 7-11, 11-3) Martine de Souza, Mauritius
Yasuko Mizui, Japan (11-0, 8-11, 11-7) Lisa Campbell, Australia
Obigeli Olorunsola, Nigeria () Bye
Bang Soo-hyun, Korea () Bye
Jeng Shwu-Zen, Chinese Taipei (11-2, 11-6) Erika von Heiland, United States
Pornsawan Plungwech, Thailand (11-4, 4-11, 11-6) Catrine Bengtsson, Sweden
Andrea Odor, Hungary () Bye
Han Jingna, China () Bye
PVV Lakshimi, India (11-6, 11-6) Anne Gibson, Great Britain
Katarzyna Krasowska, Poland (11-6, 11-5) Amparo Lim, Philippines
Doris Piche, Canada () Bye
Susi Susanti, Indonesia () Bye

Women's singles round of 32[edit]

All participants had matches in this round. Only four of the sixteen winners were European, the rest came from Asian nations. All three members of the Chinese team and all three members of the Indonesian team advanced, as did two of the Japanese players and two of the Korean players.

winners in bold, medallists highlighted in the color of their medal

Ye Zhaoying, China (11-4, 11-1) Chia Fong Chan, Malaysia
Margit Borg, Sweden (11-3, 7-11, 11-5) Somharuthai Jaroensiri, Thailand
Kim Ji-Hyun, Korea (11-2, 11-3) Sandra Dimbour, France
Hisako Mizui, Japan (11-1, 11-8) Elena Rybkhina, Russia
Camilla Martin, Denmark (11-2, 11-2) Rhona Robertson, New Zealand
Huang Chia-Chi, Chinese Taipei (9-11, 11-5, 11-1) Denyse Julien, Canada
Mia Audina, Indonesia (11-6, 11-1) Christine Magnusson, Sweden
Kelly Morgan, Great Britain (12-9, 0-11, 11-3) Zarinah Abdullah, Singapore
Yuliani Sentoso, Indonesia (11-1, 11-3) Anne Søndergaard, Denmark
Yao Yan, China (11-4, 11-4) Marina Yakusheva, Russia
Yasuko Mizui, Japan (11-4, 11-6) Santi Wibowo, Switzerland
Bang Soo-Hyun, Korea (11-0, 11-0) Obigeli Olorunsola, Nigeria
Pornsawan Plungwech, Thailand (11-5, 11-0) Jeng Shwu-Zen, Chinese Taipei
Han Jingna, China (11-0, 11-1) Andrea Odor, Hungary
Katarzyna Krasowska, Poland (11-5, 11-6) PVV Lakshimi, India
Susi Susanti, Indonesia (11-1, 11-3) Doris Piche, Canada

Women's singles round of 16[edit]

Three of the four Europeans were defeated in this round, leaving only Camilla Martin of Denmark. Both of the Japanese players were also defeated, as well as the first Indonesian woman to exit the tournament. China was the only nation to advance all three of its players to the quarterfinals. Indonesia and Korea both qualified two players for the next round.

winners in bold, medallists highlighted in the color of their medal

Ye Zhaoying, China (11-4, 11-4) Margit Borg, Sweden
Kim Ji-Hyun, Korea (11-4, 11-0) Hisako Mizui, Japan
Camilla Martin, Denmark (12-11, 11-9) Huang Chia-Chi, Chinese Taipei
Mia Audina, Indonesia (11-2, 4-11, 12-9) Kelly Morgan, Great Britain
Yao Yan, China (11-6, 11-5) Yuliani Sentoso, Indonesia
Bang Soo-Hyun, Korea (11-2, 11-3) Yasuko Mizui, Japan
Han Jingna, China (11-3, 11-6) Pornsawan Plungwech, Thailand
Susi Susanti, Indonesia (11-4, 11-0) Katarzyna Krasowska, Poland

Women's singles quarterfinals[edit]

The quarterfinals were disastrous for China. The Chinese women lost all three of the matches they played, and a loss by the Dane narrowed the competition to one between the two nations of Indonesia and Korea.

winners in bold, medallists highlighted in the color of their medal

Kim Ji-Hyun, Korea (11-5, 12-11) Ye Zhaoying, China
Mia Audina, Indonesia (11-6, 8-11, 11-5) Camilla Martin, Denmark
Bang Soo-Hyun, Korea (11-3, 11-2) Yao Yan, China
Susi Susanti, Indonesia (3-11, 11-4, 11-8) Han Jingna, China

Women's singles semifinals[edit]

Both of the semifinal matches were Indonesia-Korea rivalries. The first, between Mia Audina of Indonesia and Kim Ji-Hyun of Korea, continued Audina's streak of three-set victories. The second semifinal was a rematch of the 1992 final, in which Susi Susanti had defeated Bang Soo-hyun in three sets. After completely dominating one opponent and allowing only ten points in the three matches she had played, Bang won a pair of tight sets against Susanti to advance to the final.

winners in bold, medallists highlighted in the color of their medal

Mia Audina, Indonesia (11-6, 9-11, 11-1) Kim Ji-Hyun, Korea
Bang Soo-Hyun, Korea (11-9, 11-8) Susi Susanti, Indonesia

Women's singles bronze medal match[edit]

Defending gold medallist Susanti, eliminated from the chance to repeat by Bang in the semifinals, had little trouble dispatching Bang's countrywoman Kim Ji-Hyun to earn the bronze medal.

winners in bold, medallists highlighted in the color of their medal

Susi Susanti, Indonesia (11-4, 11-1) Kim Ji-Hyun, Korea

Women's singles final[edit]

The final women's singles match pitted the veteran, and defending silver medallist, Bang against the 16-year old Mia Audina. The elder woman won handily.

winners in bold, medallists highlighted in the color of their medal

Bang Soo-Hyun, Korea (11-6, 11-7) Mia Audina, Indonesia

Men's singles[edit]

49 players from 31 nations competed in the men's singles competition.

Men's singles round of 64[edit]

winners in bold, medallists highlighted in the color of their medal

Joko Suprianto, Indonesia () Bye
Pontus Jantti, Finland () Bye
Jens Olsson, Sweden (12-15, 15-6, 17-15) Kenneth Erichsen, Guatemala
Peter Knowles, Great Britain (2-15, 15-10, 15-7) Kevin Han, United States
Rashid Sidek, Malaysia () Bye
Andrey Antropov, Russia () Bye
Jaimie Dawson, Canada (15-5, 15-4) Oscar Brandon, Suriname
Yu Lizhi, China (15-5, 12-15, 15-1) Oliver Pongratz, Germany
Dong Jiong, China () Bye
Joris van Soerland, Netherlands () Bye
Thomas Stuer-Lauridsen, Denmark (15-2, 15-2) Kayode Akinsanya, Nigeria
Hannes Fuchs, Austria (15-2, 15-6) Julian Robertson, Great Britain
Park Sung-Woo, Korea () Bye
Chang Jeng-Shyong, Chinese Taipei () Bye
Fumihiko Machida, Japan (15-11, 15-5) Stephan Beeharry, Mauritius
Kitipon Kitikul, Thailand (15-7, 17-15) Todor Velkov, Bulgaria
Iain Sydie, Canada (15-9, 15-9) Murray Hocking, Australia
Thomas Wapp, Switzerland (15-8, 10-15, 15-11) Mario Carulla Schultz, Peru
Darren Hall, Great Britain (16-18, 15-12, 17-16) Ron Michels, Netherlands
Lee Kwang-Jin, Korea () Bye
Liu En-Horng, Chinese Taipei (15-10, 15-2) Eddy Clarisse, Mauritius
Michael Helber, Germany (15-12, 15-1) Mikhail Korchouk, Belarus
Deepankar Bhattacharya, India () Bye
Heryanto Arbi, Indonesia () Bye
Kim Hak-kyun, Korea (default) Anil Kaul, Canada
Sun Jun, China (15-5, 15-6) Etienne Thobois, France
Tomas Johansson, Sweden () Bye
Alan Budikusuma, Indonesia () Bye
Jeroen van Dijk, Netherlands (15-8, 15-10) Pavel Uvarov, Russia
Ong Ewe Hock, Malaysia (17-14, 12-15, 15-2) Robert Liljequist, Finland
Vladislav Druzchenko, Ukraine () Bye
Poul-Erik Høyer Larsen, Denmark () Bye

Men's singles round of 32[edit]

winners in bold, medallists highlighted in the color of their medal

Joko Suprianto, Indonesia (15-1, 15-5) Pontus Jantti, Finland
Jens Olsson, Sweden (15-11, 15-9) Peter Knowles, Great Britain
Rashid Sidek, Malaysia (15-11, 15-7) Andrey Antropov, Russia
Yu Lizhi, China (15-10, 15-11) Jaimie Dawson, Canada
Dong Jiong, China (15-9, 15-4) Joris van Soerland, Netherlands
Thomas Stuer-Lauridsen, Denmark (15-2, 15-5) Hannes Fuchs, Austria
Park Sung-Woo, Korea (15-5, 15-3) Chang Jeng-Shyong, Chinese Taipei
Fumihiko Machida, Japan (15-7, 15-11) Kitipon Kitikul, Thailand
Iain Sydie, Canada (15-7, 15-7) Thomas Wapp, Switzerland
Lee Kwang-Jin, Korea (15-7, 15-11) Darren Hall, Great Britain
Liu En-Horng, Chinese Taipei (8-15, 15-0, 15-2) Michael Helber, Germany
Heryanto Arbi, Indonesia (15-5, 15-4) Deepankar Bhattacharya, India
Sun Jun, China (15-5, 17-14) Kim Hak-Kyun, Korea
Alan Budikusuma, Indonesia (15-5, 15-1) Tomas Johansson, Sweden
Ong Ewe Hock, Malaysia (15-11, 15-10) Jeroen van Dijk, Netherlands
Poul-Erik Høyer Larsen, Denmark (15-7, 15-6) Vladislav Druzchenko, Ukraine

Men's singles round of 16[edit]

Defending bronze medallist Thomas Stuer-Lauridsen was defeated in the round of 16, though his fellow Dane Poul-Erik Høyer Larsen, who had been defeated in the quarterfinals four years earlier, was the only non-Asian to advance to the quarterfinals. Indonesia's three players all continued to advance.

winners in bold, medallists highlighted in the color of their medal

Joko Suprianto, Indonesia (15-11, 15-12) Jens Olsson, Sweden
Rashid Sidek, Malaysia (15-5, 15-2) Yu Lizhi, China
Dong Jiong, China (15-6, 18-15) Thomas Stuer-Lauridsen, Denmark
Park Sung-Woo, Korea (15-5, 15-9) Fumihiko Machida, Japan
Lee Kwang-Jin, Korea (15-8, 15-12) Iain Sydie, Canada
Heryanto Arbi, Indonesia (15-0, 15-7) Liu En-Horng, Chinese Taipei
Alan Budikusuma, Indonesia (15-5, 15-6) Sun Jun, China
Poul-Erik Høyer Larsen, Denmark (17-14, 15-9) Ong Ewe Hock, Malaysia

Men's singles quarterfinals[edit]

Rashid Sidek of Malaysia pulled off a surprising upset over the #1-seeded Indonesian Joko Suprianto. Høyer Larsen kept a second European medal hopes alive with his defeat of another member of the Indonesian team, defending gold medallist Alan Budikusuma. The final Indonesian won his match, which along with Dong Jiong's defeat of Park Sung-Woo eliminated the Korean team.

winners in bold, medallists highlighted in the color of their medal

Rashid Sidek, Malaysia (15-5, 15-12) Joko Suprianto, Indonesia
Dong Jiong, China (15-6, 15-6) Park Sung-Woo, Korea
Heryanto Arbi, Indonesia (15-0, 15-13) Lee Kwang-Jin, Korea
Poul-Erik Høyer Larsen, Denmark (15-11, 15-6) Alan Budikusuma, Indonesia

Men's singles semifinals[edit]

Høyer Larsen continued to win, defeating another Indonesian to become the first European to win an Olympic badminton semifinal match. Dong defeated Sidek in the other match.

winners in bold, medallists highlighted in the color of their medal

Dong Jiong, China (15-6, 18-16) Rashid Sidek, Malaysia
Poul-Erik Høyer Larsen, Denmark (15-11, 15-6) Heryanto Arbi, Indonesia

Men's singles bronze medal match[edit]

Sidek defeated Arbi in the bronze medal match, keeping the Indonesian team from a medal in the men's singles which they had dominated four years earlier.

winners in bold, medallists highlighted in the color of their medal

Rashid Sidek, Malaysia (5-15, 15-11, 15-6) Heryanto Arbi, Indonesia

Men's singles final[edit]

winners in bold, medallists highlighted in the color of their medal

Poul-Erik Høyer Larsen, Denmark (15-12, 15-10) Dong Jiong, China

Women's doubles[edit]

Women's doubles round of 32[edit]

winners in bold, medallists highlighted in the color of their medal

Gil Young-ah & Jang Hye-ock, Korea () Bye
Tomomi Matsuo & Masako Sakamoto, Japan (15-0, 15-4) Diana Koleva & Nely Nedjalkova, Bulgaria
Julie Bradbury & Joanne Wright, Great Britain () Bye
Ann Lou Jørgensen & Lotte Olsen, Denmark (15-13, 15-10) Elena Rybkhina & Marina Yakusheva, Russia
Qin Yiyuan & Tang Yongshu, China () Bye
Lili Tampi & Finarsih, Indonesia (15-9, 15-4) Rhonda Cator & Amanda Hardy, Australia
Lisbet Stuer-Lauridsen & Marlene Thomsen, Denmark (15-4, 15-1) Linda French & Erika von Heiland, United States
Chung Jae-Hee & Park Soo-Hyun, Korea (15-7, 15-6) Chen Li-Chin & Tsai Huey-Min, Chinese Taipei
Eline Coene & Erica van den Heuvel, Netherlands (15-10, 15-5) Kelly Morgan & Joanne Muggeridge, Great Britain
Chen Ying & Peng Xingyong, China (15-2, 11-15, 15-1) Victoria Evtoushenko & Elena Nosdran, Ukraine
Kim Shin Young & Kim Mee-Hyang, Korea (15-12, 18-13) Aiko Miyamura & Akiko Miyamura, Japan
Helene Kirkegaard & Rikke Olsen, Denmark () Bye
Tammy Jenkins & Rhona Robertson, New Zealand (15-7, 15-4) Si-An Deng & Denyse Julien, Canada
Eliza & Zelin Resiana, Indonesia (15-6, 15-13) Maria Bengtsson & Margit Borg, Sweden
Katrin Schmidt & Kerstin Ubben, Germany (15-1, 15-2) Martine de Souza & Marie-Josephe Jean-Pierre, Mauritius
Ge Fei & Gu Jun, China () Bye

Women's doubles round of 16[edit]

Of the eight pairs that won in this round, three were Chinese and three more were from Denmark.

winners in bold, medallists highlighted in the color of their medal

Gil Young-Ah & Jang Hye-Ock, Korea (15-7, 15-6) Tomomi Matsuo & Masako Sakamoto, Japan
Ann Jørgensen & Lotte Olsen, Denmark (15-4, 15-5) Julie Bradbury & Joanne Wright, Great Britain
Qin Yiyuan & Tang Yongshu, China (15-1, 4-15, 15-6) Lili Tampi & Finarsih, Indonesia
Lisbet Stuer-Lauridsen & Marlene Thomsen, Denmark (15-8, 13-15, 15-9) Chung Jae-Hee & Park Soo-Hyun, Korea
Chen Ying & Peng Xingyong, China (15-8, 15-13) Eline Coene & Erica van den Heuvel, Netherlands
Helene Kirkegaard & Rikke Olsen, Denmark (15-8, 15-8) Kim Mee-Hyang & Kim Shin-Young, Korea
Eliza & Zelin Resiana, Indonesia (15-9, 15-2) Tammy Jenkins & Rhona Robertson, New Zealand
Ge Fei & Gu Jun, China (15-3, 15-6) Katrin Schmidt & Kerstin Ubben, Germany

Women's doubles quarterfinals[edit]

Two of the Danish pairs and one of the Chinese pairs were defeated in the quarterfinals.

winners in bold, medallists highlighted in the color of their medal

Gil Young-Ah & Jang Hye-Ock, Korea (15-9, 15-9) Ann Jørgensen & Lotte Olsen, Denmark
Qin Yiyuan & Tang Yongshu, China (15-8, 15-3) Lisbet Stuer-Lauridsen & Marlene Thomsen, Denmark
Helene Kirkegaard & Rikke Olsen, Denmark (15-6, 8-15, 15-5) Chen Ying & Peng Xingyong, China
Ge Fei & Gu Jun, China (15-7, 15-3) Eliza & Resiana Zelin, Indonesia

Women's doubles semifinals[edit]

Qin Yiyuan and Tang Yongshu tried valiantly to force an all-Chinese final, but lost a hard-fought third set to the Korean pair.

winners in bold, medallists highlighted in the color of their medal

Gil Young-Ah & Jang Hye-Ock, Korea (15-12, 10-15, 18-16) Qin Yiyuan & Tang Yongshu, China
Ge Fei & Gu Jun, China (15-8, 15-2) Helene Kirkegaard & Rikke Olsen, Denmark

Women's doubles bronze medal match[edit]

After nearly making the final, Qin and Tang had difficulty in their first set of the bronze medal match. They quickly corrected before the second set, winning that one and the third relatively easily to earn the bronze medal

winners in bold, medallists highlighted in the color of their medal

Qin Yiyuan & Tang Yongshu, China (7-15, 15-4, 15-8) Helene Kirkegaard & Rikke Olsen, Denmark

Women's doubles final[edit]

Ge and Gu's dominance of the tournament continued straight through the final.

winners in bold, medallists highlighted in the color of their medal

Ge Fei & Gu Jun, China (15-5, 15-5) Gil Young-Ah & Jang Hye-Ock, Korea

Men's doubles[edit]

Men's doubles round of 32[edit]

winners in bold, medallists highlighted in the color of their medal

Rexy Mainaky & Ricky Subagja, Indonesia () Bye
Michael Søgaard & Henrik Svarrer, Denmark (15-11, 5-15, 18-15) Kim Dong-moon & Yoo Yong-sung, Korea
Huang Zhanzhong & Jiang Xin, China () Bye
Peter Blackburn & Paul Straight, Australia (15-3, 15-8) Stephan Beeharry & Eddy Clarisse, Mauritius
Rudy Gunawan & Bambang Suprianto, Indonesia () Bye
Soo Beng Kiang & Tan Kim Her, Malaysia (15-7, 15-3) Anil Kaul & Iain Sydie, Canada
Pramote Teerawiwatana & Sakrapee Thongsari, Thailand () Bye
Simon Archer & Chris Hunt, Great Britain (15-11, 15-12) Chan Siu Kwong & He Tim, Hong Kong
Andrey Antropov & Nikolai Zuyev, Russia (15-10, 15-5) Nick Ponting & Julian Robertson, Great Britain
Michael Helber & Michael Keck, Germany (15-8, 15-13) Peter Axelsson & Pär-Gunnar Jönsson, Sweden
Jens Eriksen & Christian Jakobsen, Denmark (15-10, 17-14) Jaimie Dawson & Darryl Yung, Canada
Antonius Ariantho & Denny Kantono, Indonesia () Bye
Ha Tae-kwon & Kang Kyung-Jin, Korea (15-8, 15-5) Siripong Siripul & Khunakorn Sudhisodhi, Thailand
Jon Holst-Christensen & Thomas Lund, Denmark () Bye
Ge Cheng & Tao Xiaoqiang, China (15-2, 15-3) Darren Hall & Peter Knowles, Great Britain
Cheah Soon Kit & Yap Kim Hock, Malaysia () Bye

Men's doubles round of 16[edit]

winners in bold, medallists highlighted in the color of their medal

Rexy Mainaky & Ricky Subagja, Indonesia (15-10, 15-7) Michael Søgaard & Henrik Svarrer, Denmark
Huang Zhanzhong & Jiang Xin, China (15-7, 15-9) Peter Blackburn & Paul Straight, Australia
Soo Beng Kiang & Tan Kim Her, Malaysia (18-13, 4-15, 15-6) Rudy Gunawan & Bambang Suprianto, Indonesia
Simon Archer & Chris Hunt, Great Britain (18-14, 15-11) Pramote Teerawiwatana & Sakrapee Thongsari, Thailand
Andrey Antropov & Nikolai Zuyev, Russia (15-1, 15-7) Michael Helber & Michael Keck, Germany
Antonius Ariantho & Denny Kantono, Indonesia (15-8, 15-12) Jens Eriksen & Christian Jakobsen, Denmark
Ha Tae-Kwon & Kang Kyung-Jin, Korea (15-11, 14-17, 15-11) Jon Holst-Christensen & Thomas Lund, Denmark
Cheah Soon Kit & Yap Kim Hock, Malaysia (15-8, 15-2) Ge Cheng & Tao Xiaoqiang, China

Men's doubles quarterfinals[edit]

winners in bold, medallists highlighted in the color of their medal

Rexy Mainaky & Ricky Subagja, Indonesia (15-7, 15-7) Huang Zhanzhong & Jiang Xin, China
Soo Beng Kiang & Tan Kim Her, Malaysia (15-5, 15-12) Simon Archer & Chris Hunt, Great Britain
Antonius Ariantho & Denny Kantono, Indonesia (15-5, 15-1) Andrey Antropov & Nikolai Zuyev, Russia
Cheah Soon Kit & Yap Kim Hock, Malaysia (18-17, 15-8) Ha Tae-Kwon & Kang Kyung-Jin, Korea

Men's doubles semifinals[edit]

winners in bold, medallists highlighted in the color of their medal

Rexy Mainaky & Ricky Subagja, Indonesia (15-3, 15-5) Soo Beng Kiang & Tan Kim Her, Malaysia
Cheah Soon Kit & Yap Kim Hock, Malaysia (15-10, 15-4) Antonius Ariantho & Denny Kantono, Indonesia

Men's doubles bronze medal match[edit]

winners in bold, medallists highlighted in the color of their medal

Antonius Ariantho & Denny Kantono, Indonesia (15-4, 12-15, 15-8) Soo Beng Kiang & Tan Kim Her, Malaysia

Men's doubles final[edit]

Rexy Mainaky & Ricky Subagja, Indonesia (5-15, 15-13, 15-12) Cheah Soon Kit & Yap Kim Hock, Malaysia

Mixed doubles[edit]

Mixed doubles round of 32[edit]

Park Joo-bong & Ra Kyung-min, Korea (15-3, 15-6) Iain Sydie & Doris Piche, Canada
Peter Axelsson & Catrine Bengtsson, Sweden (15-5, 15-8) Chris Hunt & Joanne Muggeridge, Great Britain
Tao Xiaoqiang & Wang Xiaoyuan, China (15-5, 15-4) Murray Hocking & Lisa Campbell, Australia
Christian Jakobsen & Lotte Olsen, Denmark (15-1, 15-2) Kayode Akinsanya & Obigeli Olorunsola, Nigeria
Liu Jianjun & Sun Man, China (15-12, 15-3) Anil Kaul & Si-An Deng, Canada
Peter Blackburn & Rhonda Cator, Australia (15-7, 15-3) Mikhail Korchouk & Vlada Tcherniavskaia, Belarus
Flandy Limpele & Rosalina Riseu, Indonesia (15-5, 15-6) Simon Archer & Julie Bradbury, Great Britain
Jens Eriksen & Helene Kirkegaard, Denmark (15-6, 15-8) Stephan Beeharry & Martine de Souza, Mauritius
Ron Michels & Erica van den Heuvel, Netherlands (15-4, 15-6) Todor Velkov & Nely Nedjalkova, Bulgaria
Michael Søgaard & Rikke Olsen, Denmark (15-5, 15-5) Vladislav Druzchenko & Victoria Evtoushenko, Ukraine
Darryl Yung & Denyse Julien, Canada (15-10, 17-14) Paul Stevenson & Amanda Hardy, Australia
Chen Xingdong & Peng Xingyong, China (15-5, 15-2) Thomas Wapp & Santi Wibowo, Switzerland
Nick Ponting & Joanne Wright, Great Britain (15-10, 18-14) Michael Keck & Karen Stechmann, Germany
Kim Dong-moon & Gil Young-ah, Korea (15-6, 15-10) He Tim & Chan Oi Ni, Hong Kong
Jan-Eric Antonsson & Astrid Crabo, Sweden (15-4, 15-12) Eddy Clarisse & Marie-Josephe Jean-Pierre, Mauritius
Trikus Heryanto & Minarti Timur, Indonesia (15-6, 15-6) Nikolai Zuyev & Marina Yakusheva, Russia

Mixed doubles round of 16[edit]

Park Joo-bong & Ra Kyung-Min, Korea (15-1, 17-15) Peter Axelsson & Catrine Bengtsson, Sweden
Tao Xiaoqiang & Wang Xiaoyuan, China (16-17, 15-6, 15-5) Christian Jakobsen & Lotte Olsen, Denmark
Liu Jianjun & Sun Man, China (15-4, 7-15, 15-4) Peter Blackburn & Rhonda Cator, Australia
Flandy Limpele & Rosalina Riseu, Indonesia (10-15, 15-9, 15-9) Jens Eriksen & Helene Kirkegaard, Denmark
Michael Søgaard & Rikke Olsen, Denmark (15-4, 15-6) Ron Michels & Erica van den Heuvel, Netherlands
Chen Xingdong & Peng Xingyong, China (15-11, 15-6) Darryl Yung & Denyse Julien, Canada
Kim Dong-Moon & Gil Young-Ah, Korea (18-13, 15-1) Nick Ponting & Joanne Wright, Great Britain
Trikus Heryanto & Minarti Timur, Indonesia (15-5, 18-13) Jan-Eric Antonsson & Astrid Crabo, Sweden

Mixed doubles quarterfinals[edit]

The Korean pairs won both of their matches, while the three Chinese pairs won two (losing only to the Koreans). This set up a pair of China-Korea semifinal matches.

Park Joo-bong & Ra Kyung-Min, Korea (15-7, 15-9) Tao Xiaoqiang & Wang Xiaoyuan, China
Liu Jianjun & Sun Man, China (15-2, 5-15, 15-7) Flandy Limpele & Rosalina Riseu, Indonesia
Chen Xingdong & Peng Xingyong, China (15-10, 6-15, 18-15) Michael Søgaard & Rikke Olsen, Denmark
Kim Dong-Moon & Gil Young-Ah, Korea (15-4, 15-13) Trikus Heryanto & Minarti Timur, Indonesia

Mixed doubles semifinals[edit]

The Koreans won both semifinals in straight sets, bumping the Chinese pairs from gold medal contention and creating a Korean face-off in the final.

Park Joo-bong & Ra Kyung-Min, Korea (15-10, 15-4) Liu Jianjun & Sun Man, China
Kim Dong-Moon & Gil Young-Ah, Korea (15-6, 15-8) Chen Xingdong & Peng Xingyong, China

Mixed doubles bronze medal match[edit]

In a hard-fought match for the bronze medal, Liu and Sun fell behind by losing the first set. The second set went to 17-15, with Liu and Sun staying alive by winning it. In the third set, Chen and Peng could no longer keep up, and were defeated by their fellows.

Liu Jianjun & Sun Man, China (13-15, 17-15, 15-4) Chen Xingdong & Peng Xingyong, China

Mixed doubles final[edit]

Park and Ra quickly got ahead of Kim and Gil in the final, winning the first set in a close game. The second set was more lopsided, with Kim and Gil winning handily. The final set, which determined the gold medal winners, was another close one. Gil's gold medal in this event completed her set of medals along with the bronze she had won in women's doubles in 1992 and the silver in women's doubles in 1996.

Kim Dong-Moon & Gil Young-Ah, Korea (13-15, 15-4, 15-12) Park Joo-bong & Ra Kyung-Min, Korea

References[edit]