Basketball at the 1964 Summer Olympics

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
6th Olympic Basketball Tournament
Tokyo 1964
Tournament details
Olympics 1964 Summer Olympics
Host nation  Japan
City Tokyo
Duration October 11–23
Men's tournament
Teams 16
Medals
Gold medal.svg Gold medalists  United States
Silver medal.svg Silver medalists  Soviet Union
Bronze medal.svg Bronze medalists  Brazil
Tournaments
← Rome 1960  Mexico City 1968 →

Basketball contests at the 1964 Summer Olympics took place at the Yoyogi National Gymnasium in Tokyo, Japan from October 11 to October 23. The United States defeated the Soviet Union to win their sixth straight gold medal at this event, while Brazil earned the bronze against Puerto Rico.

Results[edit]

Event Gold Silver Bronze
Men's basketball United States
Jim Barnes
Bill Bradley
Larry Brown
Joe Caldwell
Mel Counts
Richard Davies
Walt Hazzard
Lucious Jackson
John McCaffrey
Jeff Mullins
Jerry Shipp
George Wilson
Soviet Union
Valdis Muižnieks
Nikolay Bagley
Armenak Alachachian
Alexandr Travin
Viacheslav Khrynin
Jānis Krūmiņš
Levan Moseshvili
Yury Korneev
Alexsandr Petrov
Gennadi Volnov
Jaak Lipso
Juris Kalniņš
Brazil

Amaury Antônio Pasos
Wlamir Marques
Ubiratan Pereira Maciel
Carlos Domingos Massoni
Friedrich Wilhem Braun
Carmo de Souza
Jatyr Eduardo Schall
Edson Bispo Dos Santos
Antonio Salvador Sucar
Victor Mirshawka
Sergio de Toledo Machado
Jose Edvar Simoes

Qualification[edit]

Automatic qualifications were granted to the host country and the first eight places at the previous tournament. Additional spots were decided by various continental championships held by FIBA plus two additional intercontinental championships that granted six extra berths total, after the withdrawal of Egypt and Czechoslovakia.

Africa Americas Asia Oceania Europe Automatic qualifiers
 Egypt[a]  Puerto Rico
 Peru
 Mexico
 Canada[b]
 South Korea[b]  Australia  Hungary
 Finland
 United StatesGold medal in 1960
 Soviet UnionSilver medal in 1960
 BrazilBronze medal in 1960
 Italy – 4th place in 1960
 Czechoslovakia[a] – 5th place in 1960
 SFR Yugoslavia – 6th place in 1960
 Poland – 7th place in 1960
 Uruguay – 8th place in 1960
 Japan – Olympic hosts
  • a Withdrew from the tournament.
  • b Replacement teams.

Format[edit]

  • Two groups of eight teams are formed, where the top two from each group compete for the medals in a knockout round.
  • The remaining places are defined as follows:
    • Fifth through eighth places are decided in a separate bracket between the third and fourth places from each group in a separate bracket.
    • Ninth through sixteenth places are decided between the fifth through eighth places from each group in separate brackets.

Preliminary Round[edit]

The top two teams from each group advance to the semifinals, while the remaining teams compete for 5th through 16th places in separate brackets. Both group leaders, the United States and the Soviet Union advanced undefeated to the knockout stage.

Group A[edit]

Qualified for the semifinals
Team W L PF PA PD Pts Tie
 Soviet Union 7 0 562 424 +138 14
 Puerto Rico 5 2 493 454 +39 12
 Poland 4 3 467 448 +19 11 1W−0L
 Italy 4 3 495 480 +15 11 0W−1L
 Mexico 3 4 485 514 −29 10 1W−0L
 Japan 3 4 421 428 −7 10 0W−1L
 Hungary 2 5 407 469 −62 9
 Canada 0 7 408 521 −113 7

October 11


13:30
Poland  56–53  Hungary

16:00
Italy  85–80  Mexico

17:30
Japan  55–65  Puerto Rico

19:00
Soviet Union  87–52  Canada

October 12


10:30
Italy  74–64  Puerto Rico

12:00
Poland  81–57  Japan

19:00
Soviet Union  87–76  Mexico

20:30
Canada  59–70  Hungary

October 13


12:00
Italy  58–61  Poland

13:30
Puerto Rico  73–55  Mexico

16:00
Soviet Union  84–42  Hungary

19:00
Canada  37–58  Japan

October 14


9:00
Soviet Union  82–63  Puerto Rico

12:00
Hungary  41–58  Japan

16:00
Canada  54–66  Italy

20:30
Mexico  71–70  Poland

October 16


12:00
Mexico  78–68  Canada

16:00
Hungary  73–77  Italy

17:30
Soviet Union  72–59  Japan

20:30
Puerto Rico  66–60  Poland

October 17


9:00
Japan  72–68  Italy

10:00
Hungary  69–61  Mexico

12:00
Soviet Union  74–65  Poland

13:30
Puerto Rico  88–69  Canada

October 18


9:00
Puerto Rico  74–59  Hungary

10:00
Poland  74–69  Canada

12:00
Japan  62–64  Mexico

13:30
Soviet Union  76–67  Italy

Group B[edit]

Qualified for the semifinals
Team W L PF PA PD Pts Tie
 United States 7 0 569 333 +236 14
 Brazil 5 2 473 452 +21 12 1W−0L
 SFR Yugoslavia 5 2 529 453 +76 12 0W−1L
 Uruguay 4 3 472 482 −10 11
 Finland 3 4 409 475 −66 10
 Australia 2 5 434 460 −26 9 1W−0L
 Peru 2 5 431 453 −22 9 0W−1L
 South Korea 0 7 432 641 −209 7

October 11


9:00
South Korea  72–80  Finland

10:30
Brazil  50–58  Peru

12:00
SFR Yugoslavia  84–71  Uruguay

20:30
United States  78–45  Australia

October 12


9:00
South Korea  64–105  Uruguay

13:30
Brazil  68–64  SFR Yugoslavia

16:00
United States  77–51  Finland

17:30
Australia  81–62  Peru

October 13


9:00
United States  60–45  Peru

10:30
Finland  55–73  Uruguay

13:30
Australia  70–74  SFR Yugoslavia

20:30
South Korea  65–92  Brazil

October 14


10:30
United States  83–28  Uruguay

13:30
Peru  64–73  SFR Yugoslavia

17:30
Finland  54–61  Brazil

19:00
Australia  65–58  South Korea

October 16


9:00
Finland  61–59  Australia

10:30
Peru  84–57  South Korea

13:30
Uruguay  68–80  Brazil

19:00
United States  69–61  SFR Yugoslavia

October 17


16:00
SFR Yugoslavia  99–66  South Korea

17:30
Peru  59–63  Finland

19:00
United States  86–53  Brazil

20:30
Uruguay  58–57  Australia

October 18


10:30
United States  116–50  South Korea

13:30
SFR Yugoslavia  74–45  Finland

17:30
Brazil  69–57  Australia

20:30
Uruguay  69–59  Peru

Knockout Stage[edit]

Medal bracket[edit]

  Semifinals (October 21)     Gold medal (October 23)
                 
  A1   Soviet Union 53  
  B2   Brazil 47    
      A1   United States 73
      B1   Soviet Union 59
  B1   United States 62    
  A2   Puerto Rico 42   Bronze medal (October 23)
 
A2   Puerto Rico 60
  B2   Brazil 76

Classification brackets[edit]

5th–8th Place

  Semifinals (October 20)     5th place (October 22)
                 
  A3   Poland 82  
  B4   Uruguay 69    
      A3   Poland 59
      A5   Italy 79
  B3   SFR Yugoslavia 63    
  A4   Italy 75   7th place (October 22)
 
B3   SFR Yugoslavia 78
  B4   Uruguay 55

9th–12th Place

  Semifinals (October 21)     9th place (October 23)
                 
  A5   Mexico 58  
  B6   Australia 70    
      B6   Australia 64
      A6   Japan 57
  B5   Finland 45    
  A6   Japan 54   11th place (October 23)
 
A5   Mexico 72
  B5   Finland 73

13th–16th Place

  Semifinals (October 20)     13th place (October 22)
                 
  A7   Hungary 99  
  B8   South Korea 83    
      A7   Hungary 68
      A8   Canada 65
  B7   Peru 81    
  A8   Canada 82   14th place (October 22)
 
B7   South Korea 66
  B8   Peru 71

Final standings[edit]

Rank Team W L
1  United States 9 0
2  Soviet Union 8 1
3  Brazil 6 3
4th  Puerto Rico 5 4
5th  Italy 6 3
6th  Poland 5 4
7th  SFR Yugoslavia 6 3
8th  Uruguay 4 5
9th  Australia 4 5
10th  Japan 4 5
11th  Finland 4 5
12th  Mexico 3 6
13th  Hungary 4 5
14th  Canada 1 8
15th  Peru 3 6
16th  South Korea 0 9

References[edit]