Basketball at the 2004 Summer Olympics

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
16th Olympic Basketball Tournament
Athens 2004
Tournament details
Olympics 2004 Summer Olympics
Host nation  Greece
City Athens
Duration August 15 – August 28
Men's tournament
Teams 12
Medals
Gold medal.svg Gold medalists  Argentina
Silver medal.svg Silver medalists  Italy
Bronze medal.svg Bronze medalists  United States
Women's tournament
Teams 12
Medals
Gold medal.svg Gold medalists  United States
Silver medal.svg Silver medalists  Australia
Bronze medal.svg Bronze medalists  Russia
Tournaments
← Sydney 2000  Beijing 2008 →
Basketball at the 2004 Summer Olympics
Basketball pictogram.svg
Tournament
men  women
Squads
men  women

Basketball at the 2004 Summer Olympics took place at the Helliniko Olympic Indoor Arena in Athens for the preliminary rounds, with the later stages being held in the Olympic Indoor Hall at the Athens Olympic Sports Complex.[1]

Italy and Argentina warming up before the game.

In each of these Olympic basketball tournaments, 12 teams take part. The host nation (Greece in 2004) automatically receives a berth in the tournament. By winning the two World Championship tournaments in 2002, Yugoslavia, now named Serbia and Montenegro, also put a team into the men's tournament and the United States a team in the women's tournament.

The remaining 10 spots in each tournament were allocated by the five Olympic zones. Each of these zones held its own tournaments to select its entries in the Olympic tournament. Africa was allocated one spot in each of these, Oceania was allocated two apiece, and Europe was allocated three. Furthermore, the Americas were allocated three teams for the men's tournament and just one in the women's tournament, whereas Asia was allocated just one in the men's tournament and three in the women's tournament.

Medalists[edit]

Event Gold Silver Bronze
Men
details
 Argentina (ARG)

Carlos Delfino
Gabriel Fernández
Manu Ginóbili
Leonardo Gutiérrez
Wálter Herrmann
Alejandro Montecchia
Andrés Nocioni
Fabricio Oberto
Pepe Sánchez
Luis Scola
Hugo Sconochini
Rubén Wolkowyski

 Italy (ITA)

Roberto Chiacig
Luca Garri
Denis Marconato
Giacomo Galanda
Nikola Radulović
Alex Righetti
Matteo Soragna
Gianluca Basile
Massimo Bulleri
Gianmarco Pozzecco
Michele Mian
Rodolfo Rombaldoni

 United States (USA)

Allen Iverson
Stephon Marbury
Dwyane Wade
Carlos Boozer
Carmelo Anthony
LeBron James
Emeka Okafor
Shawn Marion
Amar'e Stoudemire
Tim Duncan
Lamar Odom
Richard Jefferson

Women
details
 United States (USA)

Shannon Johnson
Dawn Staley
Sue Bird
Sheryl Swoopes
Ruth Riley
Lisa Leslie
Tamika Catchings
Tina Thompson
Diana Taurasi
Yolanda Griffith
Katie Smith
Swin Cash

 Australia (AUS)

Alicia Poto
Allison Tranquilli
Sandy Brondello
Penny Taylor
Suzy Batkovic
Trisha Fallon
Kristi Harrower
Laura Summerton
Belinda Snell
Natalie Porter
Rachael Sporn
Lauren Jackson

 Russia (RUS)

Olga Arteshina
Oxana Rakhmatulina
Natalia Vodopyanova
Diana Goustilina
Yelena Baranova
Tatiana Shchegoleva
Ilona Korstin
Maria Stepanova
Maria Kalmykova
Elena Karpova
Irina Osipova
Anna Arkhipova

Qualification[edit]

An National Olympic Committee may enter just one men's team with 12 players, and just one women's team with 12 players in the regional tournaments. The reigning world champions and the host country qualify automatically, as do the winners of the five continental championships, plus the runner-up and third place teams from the Americas and Europe competitions, and the runner-up Oceania in the men's tournament. For the women's tournament, the extra teams consisted of the runner-up and third place teams from Asia and Europe, and the runner-up from Oceania.

Basketball – Men[edit]

Africa Americas Asia Europe Oceania Automatic qualifiers
 Angola  United States
 Argentina
 Puerto Rico
 China  Lithuania
 Spain
 Italy
 Australia
 New Zealand
 Serbia and MontenegroWorld champions
 Greece – Olympic hosts

Basketball – Women[edit]

Africa Americas Asia Europe Oceania Automatic qualifiers
 Nigeria  Brazil  China
 Japan
 South Korea
 Russia
 Czech Republic
 Spain
 Australia
 New Zealand
 United StatesWorld champions
 Greece – Olympic hosts

Format[edit]

  • Twelve teams are split into two preliminary round groups of six teams each.
  • The top four teams from both groups qualify for the knockout stage.
  • Fifth-placed teams from both groups compete for 9th place in an additional match.
  • Sixth-placed teams from both groups compete for 11th place in an additional match.
  • In the quarterfinals, the matchups are as follows: A1 vs. B4, A2 vs. B3, A3 vs. B2 and A4 vs. B1.
    • From the eliminated teams at the quarterfinals, the loser from A1 vs. B4 competes against the loser from B1 vs. A4 for 7th place in an additional match. The remaining two loser teams compete for 5th place in an additional match.
  • The winning teams from the quarterfinals meet in the semifinals as follows: A1/B4 vs. A3/B2 and A2/B3 vs. A4/B1.
  • The winning teams from the semifinals contest the gold medal. The losing teams contest the bronze.

Tie-breaking criteria:

  1. Head to head results
  2. Goal average (not the goal difference) between the tied teams
  3. Goal average of the tied teams for all teams in its group

Teams[edit]

Men[edit]

The men's event involved twelve teams split equally into two groups.

Women[edit]

The women's event involved 12 teams split in two groups.

Men's tournament[edit]

Qualified for the quarterfinals

Preliminary round[edit]

The four best teams from each group advanced to the quarterfinal round.

Group A[edit]

Team W L PF PA PD Pts Tie
 Spain 5 0 405 349 +56 10
 Italy 3 2 371 341 +30 8 1W–0L
 Argentina 3 2 414 396 +18 8 0W–1L
 China 2 3 303 382 −79 7
 New Zealand 1 4 399 413 −14 6 1W–0L
 Serbia and Montenegro 1 4 377 388 −11 6 0W–1L
August 15
11:15
Italy  71–69  New Zealand
August 15
14:30
China  58–83  Spain
August 15
16:45
Argentina  83–82  Serbia and Montenegro
August 17
9:00
New Zealand  62–69  China
August 17
16:45
Serbia and Montenegro  74–72  Italy
August 17
20:00
Spain  87–76  Argentina
August 19
9:00
Serbia and Montenegro  87–90  New Zealand
August 19
11:15
Italy  63–71  Spain
August 19
20:00
Argentina  82–57  China
August 21
11:15
Spain  76–68  Serbia and Montenegro
August 21
14:30
New Zealand  94–98  Argentina
August 21
16:45
China  52–89  Italy
August 23
9:00
Spain  88–84  New Zealand
August 23
16:45
Serbia and Montenegro  66–67  China
August 23
20:00
Italy  76–75  Argentina

Group B[edit]

Team W L PF PA PD Pts 1st Tie 2nd Tie
 Lithuania 5 0 468 414 +54 10
 Greece 3 2 389 343 +46 8 1W–1L 1.10
 Puerto Rico 3 2 410 411 −1 8 1W–1L 0.99
 United States 3 2 418 389 +29 8 1W–1L 0.92
 Australia 1 4 383 411 −28 6
 Angola 0 5 321 421 −100 5
August 15
9:00
Angola  73–78  Lithuania
August 15
20:00
Puerto Rico  92–73  United States
August 15
22:15
Greece  76–54  Australia
August 17
11:15
Australia  83–59  Angola
August 17
14:30
Lithuania  98–90  Puerto Rico
August 17
22:15
United States  77–71  Greece
August 19
14:30
United States  89–79  Australia
August 19
16:45
Puerto Rico  83–80  Angola
August 19
22:15
Greece  76–98  Lithuania
August 21
9:00
Australia  82–87  Puerto Rico
August 21
20:00
Lithuania  94–90  United States
August 21
22:15
Angola  56–88  Greece
August 23
11:15
Lithuania  100–85  Australia
August 23
14:30
United States  89–53  Angola
August 23
22:15
Greece  78–58  Puerto Rico

Knockout Stage[edit]

  Quarterfinals
(August 26)
Semifinals
(August 27)
Gold Medal game
(August 28)
                           
  A1   Spain 94  
B4   United States 102  
  B4   United States 81  
  A3   Argentina 89  
A3   Argentina 69
  B2   Greece 64  
    A3   Argentina 84
  A2   Italy 69
  B1   Lithuania 95  
A4   China 75  
  B1   Lithuania 91 Bronze medal game
(August 28)
  A2   Italy 100  
A2   Italy 83 B4   United States 104
  B3   Puerto Rico 70   B1   Lithuania 96

Classification round[edit]

August 24
14:30
11th place
Serbia and Montenegro  85–62  Angola
August 24
16:45
9th place
New Zealand  80–98  Australia
August 28
9:00
7th place
China  76–92  Spain
August 28
11:15
5th place
Puerto Rico  75–85  Greece

Women's tournament[edit]

Qualified for the quarterfinals

Preliminary round[edit]

The four best teams from each group advanced to the quarterfinal round.

Group A[edit]

Team W L PF PA PD Pts
 Australia 5 0 418 313 +105 10
 Russia 4 1 389 333 +56 9
 Brazil 3 2 430 361 +69 8
 Greece 2 3 353 392 −39 7
 Japan 1 4 381 485 −104 6
 Nigeria 0 5 335 422 −87 5
August 14
9:00
Australia  85–73  Nigeria
August 14
16:45
Japan  62–128  Brazil
August 14
20:00
Greece  62–69  Russia
August 16
11:15
Nigeria  73–79  Japan
August 16
20:00
Brazil  87–75  Greece
August 16
22:15
Russia  56–75  Australia
August 18
11:15
Japan  78–97  Australia
August 18
16:45
Greece  83–68  Nigeria
August 18
20:00
Brazil  67–77  Russia
August 20
9:00
Russia  94–71  Japan
August 20
20:00
Australia  77–40  Greece
August 20
22:15
Nigeria  63–82  Brazil
August 22
11:15
Nigeria  58–93  Russia
August 22
14:30
Brazil  66–84  Australia
August 22
16:45
Greece  93–91  Japan

Group B[edit]

Team W L PF PA PD Pts
 United States 5 0 430 285 +145 10
 Spain 4 1 368 334 +34 9
 Czech Republic 3 2 408 375 +33 8
 New Zealand 2 3 321 414 −93 7
 China 1 4 360 406 −46 6
 South Korea 0 5 320 393 −73 5
August 14
11:15
South Korea  54–71  China
August 14
14:30
United States  99–47  New Zealand
August 14
22:15
Spain  80–78  Czech Republic
August 16
9:00
New Zealand  81–73  South Korea
August 16
14:30
Czech Republic  61–80  United States
August 16
16:45
China  67–75  Spain
August 18
9:00
China  83–98  Czech Republic
August 18
14:30
South Korea  57–80  United States
August 18
22:15
Spain  91–57  New Zealand
August 20
11:15
New Zealand  79–77  China
August 20
14:30
United States  71–58  Spain
August 20
16:45
Czech Republic  97–75  South Korea
August 22
9:00
New Zealand  57–74  Czech Republic
August 22
20:00
China  62–100  United States
August 22
22:15
Spain  64–61  South Korea

Knockout stage[edit]

  Quarterfinals
(August 25)
Semifinals
(August 27)
Gold Medal game
(August 28)
                           
  A1   Australia 94  
B4   New Zealand 55  
  A1   Australia 88  
  A3   Brazil 75  
A3   Brazil 67
  B2   Spain 64  
    A1   Australia 63
  B1   United States 74
  B1   United States 102  
A4   Greece 72  
  B1   United States 66 Bronze medal game
(August 28)
  A2   Russia 62  
A2   Russia 70 A3   Brazil 62
  B3   Czech Republic 49   A2   Russia 71

Classification round[edit]

August 24
9:00
11th place
Nigeria  68–64  South Korea
August 24
11:15
9th place
Japan  63–82  China
August 27
9:00
7th place
Greece  87–83  New Zealand
August 27
11:15
5th place
Czech Republic  79–68  Spain

Final standings[edit]

Rank Men Women
Team Pld W L Team Pld W L
1  Argentina 8 6 2  United States 8 8 0
2  Italy 8 5 3  Australia 8 7 1
3  United States 8 5 3  Russia 8 6 2
4th  Lithuania 8 6 2  Brazil 8 4 4
Eliminated at the quarterfinals
5th  Greece 7 4 3  Czech Republic 7 4 3
6th  Puerto Rico 7 3 4  Spain 7 4 3
7th  Spain 7 6 1  Greece 7 3 4
8th  China 7 2 5  New Zealand 7 2 5
Preliminary round 5th placers
9th  Australia 6 2 4  China 6 2 4
10th  New Zealand 6 1 5  Japan 6 1 5
Preliminary round 6th placers
11th  Serbia and Montenegro 6 2 4  Nigeria 6 1 5
12th  Angola 6 0 6  South Korea 6 0 6

References[edit]

External links[edit]