Belarus at the 2000 Summer Olympics

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
Belarus at the Olympic Games

Flag of Belarus
IOC code  BLR
NOC National Olympic Committee of the Republic of Belarus
Website www.noc.by (Russian) (English)
At the 2000 Summer Olympics in Sydney
Competitors 139 (72 men and 67 women) in 20 sports
Flag bearer Sergey Lishtvan
Medals
Rank: 23
Gold
3
Silver
3
Bronze
11
Total
17
Olympic history (summary)
Summer Games
Winter Games
Other related appearances
Russian Empire (1900–1912)
Poland (1924–1936)
Soviet Union (1952–1988)
Unified Team (1992)

Belarus competed at the 2000 Summer Olympics in Sydney, Australia. 139 competitors, 72 men and 67 women, took part in 109 events in 20 sports.[1]

Medalists[edit]

Gold medal.svg Gold[edit]

Silver medal.svg Silver[edit]

Bronze medal.svg Bronze[edit]

Archery[edit]

In its second Olympic archery competition, Belarus was represented by two women and one man. They were not as successful as they had been four years earlier, but two of the archers still managed to win their first matches.

Women's Individual
Anna Karaseva Olga Moroz
1/32 eliminations Defeated Almudena Gallardo
Spain
163-162 Lost to Joanna Nowicka
Poland
152-139
1/16 eliminations Lost to Mi-Jin Yun
Korea
162-152 - - -

Men's Individual Competition:

Athletics[edit]

Men's 800 metres

  • Pavel Pelepyagin
    • Round 1 — 01:46.67
    • Semifinal — 01:50.37 (→ did not advance)

Men's 400m Hurdles

Men's Shot Put

Men's Discus

Men's Javelin Throw

Men's Hammer Throw

  • Ivan Tikhon
    • Qualifying — 76.90
    • Final — 79.17 (→ 4th place)

Men's High Jump

Men's 20 km Walk

Men's 50 km Walk

Women's 800 metres

Women's 4x400 metres

Women's Shot Put

Women's Discus

  • Ellina Zvereva
    • Qualifying — 64.81
    • Final — 68.40 (→ Med 1.png Gold Medal)

Women's Hammer Throw

  • Svetlana Sudak
    • Qualifying — 63.83
    • Final — 64.21 (→ 10th place)

Women's Triple Jump

Women's High Jump

Women's 20 km Walk

Women's Heptathlon

  • Natalya Sazanovich
    • 100m Hurdles — 13.45
    • High Jump — 1.84
    • Shot Put — 14.79
    • 200m — 24.12
    • Long Jump — 6.50
    • Javelin Throw — 43.97
    • 800m — 02:16.41
    • Points — 6527 (→ Med 3.png Bronze Medal)

Boxing[edit]

Men's Light Welterweight (– 63.5 kg)

Canoeing[edit]

Flatwater[edit]

Men's Competition[edit]

Men's Canoe Singles 500m

  • Aleksandr Maseikov
    • Qualifying Heat — 01:54.468
    • Semifinal — 01:55.035 (→ did not advance)

Women's Competition[edit]

Women's Kayak Doubles 500m

Women's Kayak Fours 500m

Diving[edit]

Men's 3m Springboard

Women's 3m Springboard

  • Svetlana Alekseeva
    • Preliminary — 260.91
    • Semi-final — 216.48 — 477.39 (→ did not advance, 15th place)

Fencing[edit]

Four fencers, all men, represented Belarus in 2000.

Men's épée
Men's team épée
Men's sabre

Gymnastics[edit]

Judo[edit]

Modern pentathlon[edit]

Women's Individual Competition

Men's Individual Competition

Rhythmic gymnastics[edit]

Rhythmic Gymnastics Individual

Rhythmic Gymnastics Team:

Rowing[edit]

Women's Single Sculls

Women's Coxed Eights

Sailing[edit]

Men's Double Handed Dinghy (470)

  • Igor Ivashintsov and Mikhail Protasevich
    • Race 1 — 15
    • Race 2 — (29)
    • Race 3 — 20
    • Race 4 — 20
    • Race 5 — 23
    • Race 6 — 14
    • Race 7 — 18
    • Race 8 — (30) DSQ
    • Race 9 — 24
    • Race 10 — 5
    • Race 11 — 14
    • Final — 153 (→ 21st place)

Men's Laser

  • Aleksandr Mumyga
    • Race 1 — 28
    • Race 2 — 27
    • Race 3 — 20
    • Race 4 — 29
    • Race 5 — 20
    • Race 6 — 29
    • Race 7 — (40)
    • Race 8 — 34
    • Race 9 — 28
    • Race 10 — 32
    • Race 11 — 30
    • Final — 243 (→ 32nd place)

Women's Single Handed Dinghy (Europe)

  • Tatiana Drozdovskaya
    • Race 1 — 25
    • Race 2 — 16
    • Race 3 — 17
    • Race 4 — 17
    • Race 5 — 26
    • Race 6 — (27)
    • Race 7 — (28) OCS
    • Race 8 — 18
    • Race 9 — 21
    • Race 10 — 17
    • Race 11 — 19
    • Final — 176 (→ 24th place)

Shooting[edit]

Swimming[edit]

Men's 50m Freestyle

Men's 100m Freestyle

Men's 200m Freestyle

  • Igor Koleda
    • Heat — 1:49.01
    • Semi-final — 1:49.52 (→ did not advance)

Men's 400m Freestyle

Men's 1500m Freestyle

Men's 100m Breaststroke

Men's 200m Breaststroke

Men's 4x100m Freestyle

Men's 4x200m Freestyle

Women's 50m Freestyle

Women's 100m Freestyle

Women's 200m Freestyle

Women's 400m Freestyle

Synchronized swimming[edit]

Women's Duet

Table tennis[edit]

Tennis[edit]

Trampolining[edit]

Women's Trampoline

Men's Trampoline

Weightlifting[edit]

Men

Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
1 2 3 1 2 3
Vitaly Derbenyov – 56 kg 115.0 120.0 125.0 145.0 150.0 155.0 275.0 7
Gennady Oleshchuk – 62 kg 137.5 142.5 145.0 172.5 175.0 177.5 317.5 3
Sergey Lavrenov – 69 kg 152.5 157.5 163.0 182.5 187.5 187.5 340.0 3
Pavel Bazuk – 94 kg 162.5 167.5 170.0 197.5 202.5 202.5 365.0 16


Women

Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
1 2 3 1 2 3
Hanna Batsiushka – 58 kg 85.0 90.0 90.0 102.5 107.5 112.5 197.5 8

Wrestling[edit]

Notes[edit]

References[edit]

  1. ^ "Belarus at the 2000 Summer Games". sports-reference.com. Retrieved 26 February 2012.