Catalan conjugation

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
Main article: Catalan verbs

Regular verbs[edit]

-ar verbs (cantar, 'to sing')[edit]

Non-finite Form
Infinitive cantar
Gerund cantant
Past participle cantat (cantat, cantada, cantats, cantades)
Indicative jo tu ell / ella
(vostè)
nosaltres vosaltres
(vós)
ells / elles
(vostès)
Present canto cantes canta cantem canteu canten
Imperfect cantava cantaves cantava cantàvem cantàveu cantaven
Preterite cantí cantares cantà cantàrem cantàreu cantaren
Future cantaré cantaràs cantarà cantarem cantareu cantaran
Conditional cantaría cantaries cantaria cantaríem cantaríeu cantarien
Subjunctive jo tu ell / ella
(vostè)
nosaltres vosaltres
(vós)
ells / elles
(vostès)
Present canti cantis canti cantem canteu cantin
Imperfect cantés cantéssis cantés cantéssim cantéssiu cantessin
Imperative jo tu ell / ella
(vostè)
nosaltres vosaltres
(vós)
ells / elles
(vostès)
    canta canti cantem canteu cantin

-ir verbs (sentir, 'to feel')[edit]

Non-finite Form
Infinitive sentir
Gerund sentint
Past participle sentit (sentit, sentida, sentits, sentides)
Indicative jo tu ell / ella
(vostè)
nosaltres vosaltres
(vós)
ells / elles
(vostès)
Present sento sents sent sentim sentiu senten
Imperfect sentia senties sentia sentíem sentíeu sentien
Preterite sentí sentires sentí sentírem sentíreu sentíren
Future sentiré sentiràs sentirà sentirem sentireu sentiran
Conditional sentiría sentiries sentiria sentiríem sentiríeu sentirien
Subjunctive jo tu ell / ella
(vostè)
nosaltres vosaltres
(vós)
ells / elles
(vostès)
Present senti sentis senti sentim sentiu sentin
Imperfect sentís sentissis sentís sentissim sentíssiu sentissin
Imperative jo tu ell / ella
(vostè)
nosaltres vosaltres
(vós)
ells / elles
(vostès)
    sent senti sentim sentiu sentin

Auxiliary verbs[edit]

ésser/ser ('to be')[edit]

Non-finite Form
Infinitive ésser or ser
Gerund sent
Past participle sigut (sigut, siguda, siguts, sigudes)
Indicative jo tu ell / ella
(vostè)
nosaltres vosaltres
(vós)
ells / elles
(vostès)
Present sóc ets és som sou són
Imperfect era eres era érem éreu eren
Preterite fui fores fou forem foreu foren
Future seré seràs serà serem sereu seran
Conditional sería series seria seríem seríeu serien
Subjunctive jo tu ell / ella
(vostè)
nosaltres vosaltres
(vós)
ells / elles
(vostès)
Present sigui siguis sigui siguem sigueu siguin
Imperfect fos fossis fos fossim fossiu fossin
Imperative jo tu ell / ella
(vostè)
nosaltres vosaltres
(vós)
ells / elles
(vostès)
    sigues sigui siguem sigueu siguin

estar ('to be')[edit]

Non-finite Form
Infinitive estar
Gerund estant
Past participle estat (estat, estada, estats, estades)
Indicative jo tu ell / ella
(vostè)
nosaltres vosaltres
(vós)
ells / elles
(vostès)
Present estic estàs està estem esteu estan
Imperfect estava estaves estava estàvem estàveu estaven
Preterite estiguí estigueres estigué estiguérem estiguéreu estigueren
Future estaré estaràs estarà estarem estareu estaran
Conditional estaría estaries estaria estaríem estaríeu estarien
Subjunctive jo tu ell / ella
(vostè)
nosaltres vosaltres
(vós)
ells / elles
(vostès)
Present estigui estiguis estigui estiguem estigueu estiguin
Imperfect estigués estiguéssis estigués estiguéssim estiguéssiu estiguessin
Imperative jo tu ell / ella
(vostè)
nosaltres vosaltres
(vós)
ells / elles
(vostès)
    estigues estigui estiguem estigueu estiguin