Connecticut House of Representatives election, 2010

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search

The 2010 Connecticut House of Representatives election was held on Tuesday, November 2, 2010 to elect members to the Connecticut House of Representatives, one from each of the state's 151 General Assembly districts. The date of this the election corresponded with other elections in the state, including ones for governor, U.S. Senate, and the Connecticut State Senate.

Representatives elected will serve a two-year term, beginning in January 2011.

Current composition[edit]

The Connecticut House of Representatives is, as of February 11, 2010, composed of 114 Democrats and 37 Republicans.

District Name Party Hometown First Elected Towns Represented
1 Kenneth Green Democratic Hartford 1994 Hartford (part), Bloomfield (part)
2 Jason Bartlett Democratic Bethel 2006 Bethel (part), Danbury (part), Redding (part)
3 Minnie Gonzalez Democratic Hartford 1996 Hartford (part)
4 Kevin Roldan Democratic Hartford 2006 Hartford (part)
5 Marie Lopez Kirkley-Bey Democratic Hartford 1994 Hartford (part)
6 Hector Robles Democratic Hartford 1996 Hartford (part)
7 Douglas McCrory Democratic Hartford 2004 Hartford (part)
8 Joan Lewis Democratic Coventry 2002 Columbia, Coventry, Vernon (part)
9 Jason Rojas Democratic East Hartford 2008 East Hartford (part), Glastonbury (part), Manchester (part)
10 Henry Genga Democratic East Hartford 2006 East Hartford (part)
11 Tim Larson Democratic East Hartford 2008 East Hartford (part), South Windsor (part)
12 Ryan Barry Democratic Manchester 2002 Manchester (part)
13 John Thompson Democratic Manchester 1986 Manchester (part)
14 Bill Aman Republican South Windsor 2004 South Windsor (part)
15 Dave Baram Democratic Bloomfield 2009 Bloomfield (part), Windsor (part)
16 Linda Schofield Democratic Simsbury 2006 Simsbury
17 Timothy LeGeyt Republican Canton 2008 Avon (part), Canton
18 Andrew Fleischmann Democratic West Hartford 1994 West Hartford (part)
19 Beth Bye Democratic West Hartford 2006 Avon (part), Farmington (part), West Hartford (part)
20 David McCluskey Democratic West Hartford 1998 West Hartford (part)
21 Demetrios Giannaros Democratic Farmington 1994 Farmington (part)
22 Elizabeth Boukus Democratic Plainville 1994 Bristol (part), New Britain (part), Plainville
23 Marilyn Giuliano Republican Old Saybrook 2002 Lyme, Old Lyme, Old Saybrook (part), Westbrook (part)
24 Tim O'Brien Democratic New Britain 2002 New Britain (part), Newington (part)
25 John Geragosian Democratic New Britain 1994 New Britain (part)
26 Peter Tercyak Democratic New Britain 2003 New Britain (part)
27 Sandy Nafis Democratic Newington 1998 Newington (part)
28 Russell Morin Democratic Wethersfield 2006 Wethersfield (part)
29 Antonio Guerrera Democratic Rocky Hill 2001 Newington (part), Rocky Hill, Wethersfield (part)
30 Joe Aresimowicz Democratic Berlin 2004 Berlin (part), Southington (part)
31 Thomas Kehoe Democratic Glastonbury 2006 Glastonbury (part)
32 Jim O'Rourke Democratic Cromwell 1991 Cromwell, Middletown (part), Portland
33 Joseph Serra Democratic Middletown 1992 Middletown (part)
34 Gail Hamm Democratic East Hampton 1998 East Hampton, Middletown (part)
35 Brian O'Connor Democratic Westbrook 2000 Clinton (part), Killingworth, Westbrook (part)
36 James Field Spallone Democratic Essex 2000 Chester, Deep River, Essex, Haddam
37 Ed Jutila Democratic Niantic 2004 East Lyme, Salem
38 Elizabeth Ritter Democratic Waterford 2004 Montville (part), Waterford
39 Ernest Hewett Democratic New London 2004 New London (part)
40 Edward Moukawsher Democratic Groton 2002 Groton (part), New London (part)
41 Elissa Wright Democratic Groton 2006 Groton (part)
42 Tom Reynolds Democratic Ledyard 2004 Ledyard, Montville (part), Preston
43 Diana Urban Democratic North Stonington 2000 North Stonington, Stonington
44 Mae Flexer Democratic Killingly 2008 Killingly (part), Plainfield (part), Sterling
45 Steve Mikutel Democratic Griswold 1992 Griswold, Lisbon, Plainfield (part), Voluntown
46 Melissa Olson Democratic Norwich 2002 Norwich (part)
47 Christopher Coutu Republican Norwich 2008 Canterbury, Norwich (part), Scotland, Sprague
48 Linda Orange Democratic Colchester 1996 Colchester, East Hampton
49 Susan Johnson Democratic Windham 2008 Windham
50 Mike Alberts Republican Woodstock 2004 Brooklyn, Eastford, Hampton, Pomfret, Woodstock
51 Shawn Johnston Democratic Putnam 1994 Killingly (part), Putnam, Thompson
52 Penny Bacchiochi Republican Somers 2002 Somers, Stafford, Union
53 Bryan Hurlburt Democratic Tolland 2006 Ashford, Tolland, Willington
54 Denise W. Merrill Democratic Mansfield Center 1994 Chaplin, Mansfield
55 Pamela Sawyer Republican Bolton 1992 Andover, Bolton, Hebron, Marlborough
56 Claire Janowski Democratic Vernon 2000 Vernon (part)
57 Ted Graziani Democratic Ellington 1998 East Windsor, Ellington
58 Kathleen Tallarita Democratic Enfield 1998 Enfield (part)
59 Karen Jarmoc Democratic Enfield 2006 Enfield (part)
60 Peggy Sayers Democratic Windsor Locks 1998 Windsor (part), Windsor Locks
61 Matthew Conway Democratic Suffield 2008 East Granby (part), Suffield, Windsor (part)
62 Annie Hornish Democratic Granby 2008 Barkhamsted (part), East Granby (part), Granby, New Hartford
63 John Rigby Republican Colebrook 2002 Barkhamsted (part), Canaan, Colebrook, Hartland, Norfolk, North Canaan, Winchester
64 Roberta Willis Democratic Salisbury 2000 Cornwall, Goshen, Salisbury, Sharon, Torrington (part)
65 Michelle Cook Democratic Torrington 2008 Torrington (part)
66 Craig Miner Republican Litchfield 2000 Bethlehem, Litchfield (part), Morris, Warren, Woodbury (part)
67 Clark Chapin Republican New Milford 2000 New Milford (part)
68 Sean Williams Republican Watertown 2003 Watertown, Woodbury (part)
69 Arthur O'Neill Republican Southbury 1988 Bridgewater, Roxbury, Southbury (part), Washington
70 Rosa Rebimbas Republican Naugatuck 2009 Naugatuck (part)
71 Anthony D'Amelio Republican Waterbury 1996 Middlebury, Waterbury (part)
72 Larry Butler Democratic Waterbury 2006 Waterbury (part)
73 Jeffrey Berger Democratic Waterbury 2000 Waterbury (part)
74 Selim Noujaim Republican Waterbury 2002 Waterbury (part)
75 David Aldarondo Democratic Waterbury 2004 Waterbury (part)
76 John Piscopo Republican Thomaston 1988 Burlington, Harwinton, Litchfield (part), Thomaston
77 Christopher Wright Democratic Bristol 2008 Bristol (part)
78 William Hamzy Republican Terryville 1994 Bristol (part), Plymouth
79 Frank Nicastro, Sr. Democratic Bristol 2006 Bristol (part)
80 John "Corky" Mazurek Democratic Wolcott 2002 Wolcott, Southington (part)
81 Bruce Zalaski Democratic Southington 2002 Southington (part)
82 Emil "Buddy" Altobello Democratic Meriden 1994 Meriden (part)
83 Catherine Abercrombie Democratic Meriden 2005 Berlin (part), Meriden (part)
84 Christopher G. Donovan Democratic Meriden 1992 Meriden (part)
85 Mary Mushinsky Democratic Wallingford 1980 Wallingford (part)
86 Vincent Candelora Republican North Branford 2006 East Haven (part), North Branford, Wallingford (part)
87 Steve Fontana Democratic North Haven 1994 North Haven
88 J. Brendan Sharkey Democratic Hamden 2000 Hamden (part)
89 Vickie Orsini Nardello Democratic Prospect 1994 Bethany, Cheshire (part), Prospect
90 Mary Fritz Democratic Yalesville 1986 Cheshire (part), Wallingford (part)
91 Peter Villano Democratic Hamden 1992 Hamden (part)
92 Patricia Dillon Democratic New Haven 1984 New Haven (part)
93 Toni Walker Democratic New Haven 2000 New Haven (part)
94 Gary Holder-Winfield Democratic New Haven 2008 New Haven (part)
95 Juan Candelaria Democratic New Haven 2002 New Haven (part)
96 Cameron Staples Democratic New Haven 1994 Hamden (part), New Haven (part)
97 Robert Megna Democratic New Haven 2000 New Haven (part)
98 Patricia Widlitz Democratic Guilford 1994 Branford (part), Guilford (part)
99 Michael P. Lawlor Democratic East Haven 1986 East Haven (part)
100 Matt Lesser Democratic Middletown 2008 Durham, Middlefield, Middletown (part)
101 Deborah Heinrich Democratic Madison 2004 Guilford (part), Madison
102 Lonnie Reed Democratic Branford 1996 Branford (part)
103 Elizabeth Esty Democratic Cheshire 2008 Cheshire (part), Hamden (part), Wallingford (part)
104 Linda Gentile Democratic Ansonia 2004 Ansonia (part), Derby (part)
105 Theresa Conroy Democratic Beacon Falls 1996 Ansonia (part), Beacon Falls, Seymour (part)
106 Christopher Lyddy Democratic Newtown 2008 Newtown (part)
107 David Scribner Republican Brookfield 1999 Bethel (part), Brookfield
108 Mary Ann Carson Republican New Fairfield 1998 Kent, New Fairfield (part), New Milford (part), Sherman
109 Joseph Taborsak Democratic Danbury 2006 Danbury (part)
110 Bob Godfrey Democratic Danbury 1988 Danbury (part)
111 John H. Frey Republican Ridgefield 1998 Ridgefield
112 Debra Lee Hovey Republican Monroe 2002 Monroe, Newtown (part)
113 Jason Perillo Republican Shelton 2007 Shelton (part)
114 Themis Klarides Republican Derby 1998 Derby (part), Orange (part), Woodbridge (part)
115 Stephen Dargan Democratic West Haven 1990 West Haven (part)
116 Louis Esposito Democratic West Haven 1992 West Haven (part)
117 Paul Davis Democratic Orange 2004 Milford (part), Orange (part), West Haven (part)
118 Barbara Lambert Democratic Milford 2008 Milford (part)
119 Richard Roy Democratic Milford 1992 Milford (part)
120 John Harkins Republican Stratford 1996 Stratford (part)
121 Terry Backer Democratic Stratford 1992 Stratford (part)
122 Lawrence Miller Republican Stratford 1990 Shelton (part), Stratford (part)
123 T.R. Rowe Republican Trumbull 1998 Trumbull (part)
124 Charles Clemons Democratic Bridgeport 2003 Bridgeport (part)
125 John Hetherington Republican New Canaan 2002 New Canaan (part), Wilton (part)
126 Christopher Caruso Democratic Bridgeport 1991 Bridgeport (part)
127 John Hennessy Democratic Bridgeport 2004 Bridgeport (part)
128 Andres Ayala, Jr. Democratic Bridgeport 2006 Bridgeport (part)
129 Auden Grogins Democratic Bridgeport 2008 Bridgeport (part)
130 Ezequiel Santiago Democratic Bridgeport 2008 Bridgeport (part)
131 David Labriola Republican Naugatuck 2002 Naugatuck (part), Oxford, Southbury (part)
132 Thomas Drew Democratic Fairfield 2004 Fairfield (part)
133 Kim Fawcett Democratic Fairfield 2006 Fairfield (part), Westport (part)
134 Tony Hwang Republican Trumbull 2008 Fairfield (part), Trumbull (part)
135 John Stripp Republican Weston 1992 Easton, Redding (part), Weston
136 Joe Mioli Democratic Westport 2004 Westport (part)
137 Chris Perone Democratic Norwalk 2004 Norwalk (part)
138 Janice Giegler Republican Danbury 2002 Danbury (part), New Fairfield (part)
139 Kevin Ryan Democratic Montville 1992 Bozrah, Franklin, Lebanon, Montville (part)
140 Bruce Morris Democratic Norwalk 2006 Norwalk (part)
141 Terrie Wood Republican Darien 2008 Darien, Norwalk (part)
142 Lawrence F. Cafero Republican Norwalk 1992 Norwalk (part)
143 Antonietta Boucher Republican Wilton 1996 Norwalk (part), Wilton (part)
144 Jim Shapiro Democratic Stamford 2004 Stamford (part)
145 Patricia Miller Democratic Stamford 2008 Stamford (part)
146 Gerald Fox Democratic Stamford 2004 Stamford (part)
147 William Tong Democratic Stamford 2006 New Canaan (part), Stamford (part)
148 Carlo Leone Democratic Stamford 2002 Stamford (part)
149 Livvy Floren Republican Greenwich 2000 Greenwich (part), Stamford (part)
150 Lile Gibbons Republican Greenwich 2000 Greenwich (part)
151 Fred Camillo Republican Greenwich 2008 Greenwich (part)