Dominican Republic at the 2004 Summer Olympics

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
Dominican Republic at the Olympic Games

Flag of the Dominican Republic
IOC code  DOM
NOC Comité Olímpico Dominicano
Website www.colimdo.org (Spanish)
At the 2004 Summer Olympics in Athens
Competitors 33 in 9 sports
Flag bearer Francia Jackson[1]
Medals
Rank: 54
Gold
1
Silver
0
Bronze
0
Total
1
Olympic history (summary)
Summer Games

The Dominican Republic competed at the 2004 Summer Olympics in Athens, Greece, from 13 to 29 August 2004. Francia Jackson was chosen to be the Flag bearer at the games instead of the previous chosen athlete Félix Sánchez, who won the nation's first ever Olympic gold medal.

Medalists[edit]

Medal Name Sport Event Date
 Gold Sánchez, FélixFélix Sánchez Athletics Men's 400 m hurdles August 26

Athletics[edit]

Dominican Republic athletes have so far achieved qualifying standards in the following athletics events (up to a maximum of 3 athletes in each event at the 'A' Standard, and 1 at the 'B' Standard).[2][3]

Key
  • Note–Ranks given for track events are within the athlete's heat only
  • Q = Qualified for the next round
  • q = Qualified for the next round as a fastest loser or, in field events, by position without achieving the qualifying target
  • NR = National record
  • N/A = Round not applicable for the event
  • Bye = Athlete not required to compete in round
Men
Track & road events
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Juan Sainfleur 100 m DNF Did not advance
Carlos Santa 400 m 45.31 1 Q N/A 45.58 4 Did not advance
Félix Sánchez 400 m hurdles 48.51 1 Q N/A 47.93 1 Q 47.63 1
Women
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Juana Arrendel High jump 1.89 =16 Did not advance
Fior Vásquez Shot put 17.99 14 Did not advance

Boxing[edit]

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Juan Carlos Payano Flyweight  Vankeev (BLR)
W 26–18
 Thomas (FRA)
L 17–36
Did not advance
Argenis Mendez Bantamweight  Tretyak (UKR)
L 24-30
Did not advance
Manuel Félix Díaz Lightweight BYE  Yeleuov (KAZ)
L 16–28
Did not advance
Isidro Mosquea Light welterweight  Nafil (MAR)
L 40–42
Did not advance
Juan Ubaldo Middleweight  N'Jikam (CMR)
L 22–22+
Did not advance

Judo[edit]

Men
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Repechage 3 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Modesto Lara −60 kg  Nomura (JPN)
L 0000–1120
Did not advance  Gussenberg (GER)
L 0000–0012
Did not advance
Juan Carlos Jacinto −66 kg  Kipshakbayev (KAZ)
L 0000–0100
Did not advance
José Miguel Boissard −81 kg  Wanner (GER)
L 0000–1001
Did not advance
Vicbart Geraldino −90 kg  Besoli (AND)
W 1000–0000
 Gordon (GBR)
L 0001–1000
Did not advance  Kelly (AUS)
L 0000–1010
Did not advance
José Eugenio Vásquez −100 kg  Peltola (FIN)
L 0001–1001
Did not advance

Shooting[edit]

Men
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Julio Elizardo Dujarric Skeet 119 =21 Did not advance

Table tennis[edit]

Athlete Event Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Lin Ju Men's singles  Yuzawa (JPN)
W 4–1
 Smirnov (RUS)
W 4–1
 Saive (BEL)
W 4–2
 Wang H (CHN)
L 1–4
Did not advance
Wu Xue Women's singles  Fadeyeva (RUS)
W 4–1
 Fujinuma (JPN)
L 0–4
Did not advance

Taekwondo[edit]

Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Gabriel Mercedes Men's −58 kg  Salazar (MEX)
L 1–10
Did not advance  Shaposhnyk (UKR)
W WO
 Bayoumi (EGY)
L WO
Did not advance 5

Volleyball[edit]

Indoor[edit]

Women's tournament[edit]

Roster
# Name Date of Birth Height Weight Spike Block
1 Annerys Vargas 07.08.1982 191 70 303 298
3 Yudelkys Bautista 05.12.1974 193 68 312 308
5 Evelyn Carrera 05.10.1971 182 70 301 297
6 Alexandra Caso 25.04.1987 168 59 243 241
7 Sofía Mercedes 25.05.1976 185 70 306 298
8 Juana Saviñón 13.09.1980 181 75 303 300
10 Milagros Cabral 17.10.1978 185 63 308 305
11 Juana Miguelina González 03.01.1979 185 70 295 290
12 Francia Jackson Captain sports.svg 08.11.1975 168 71 280 275
14 Prisilla Rivera 29.12.1986 183 67 309 305
15 Cosiri Rodríguez 30.08.1977 191 72 313 305
16 Kenya Moreta 07.04.1981 191 76 310 305
Group B
Team Points G W L SW SL Ratio PW PL Ratio
1. China 9 5 4 1 14 4 3.500 429 346 1.240
2. Russia 8 5 3 2 11 8 1.375 426 388 1.098
3. Cuba 8 5 3 2 11 10 1.100 443 460 0.963
4. United States 7 5 2 3 11 10 1.100 472 467 1.011
5. Germany 7 5 2 3 7 11 0.636 387 414 0.935
6. Dominican Republic 6 5 1 4 3 14 0.214 334 416 0.803
14 August 2004
11:35
Dominican Republic  0 - 3  Russia Peace and Friendship Stadium
Referee(s): Juan Angel Pereyra (ARG), Mahmoud Abdel Magid (EGY)
Report(s): result
17
13
16
46
Set 1
Set 2
Set 3
Total
25
25
25
75
16 August 2004
11:00
China  3 – 0  Dominican Republic Peace and Friendship Stadium
Referee(s): Fotios Lekkas (Greece), Jarmo Salonen (Finland)
Report(s): result
25
25
25
75
Set 1
Set 2
Set 3
Total
20
16
16
52
18 August 2004
09:00
Dominican Republic  3 - 2  United States Peace and Friendship Stadium
Referee(s): Ryszard Dietrich (POL), Fotios Lekkas (GRE)
Report(s): result
26
22
27
23
19
117
Set 1
Set 2
Set 3
Set 4
Set 5
Total
24
25
25
25
17
116
20 August 2004
11:00
Dominican Republic  0 - 3  Cuba Peace and Friendship Stadium
Referee(s): Karin Zahorcova (CZE), Georgios Karampetsos (GRE)
Report(s): result
23
17
23
63
Set 1
Set 2
Set 3
Total
25
25
25
75
22 August 2004
09:00
Germany  3 - 0  Dominican Republic Peace and Friendship Stadium
Referee(s): Valdir Dellaqua (BRA), Mahmoud Abdel Magid (EGY)
Report(s): result
25
25
25
75
Set 1
Set 2
Set 3
Total
16
19
21
56

Weightlifting[edit]

Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
Result Rank Result Rank
Wanda Rijo Women's −75 kg 110 10 127.5 10 237.5 10

Wrestling[edit]

Key:

  • VT - Victory by Fall.
  • PP - Decision by Points - the loser with technical points.
  • PO - Decision by Points - the loser without technical points.
Men's Greco-Roman
Athlete Event Elimination Pool Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Jansel Ramírez −55 kg  Toyota (JPN)
L 0–4 ST
 Majoros (HUN)
L 0–3 PO
3 Did not advance 22

See also[edit]

References[edit]

External links[edit]