Equestrian at the 2000 Summer Olympics – Individual eventing

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search

The individual eventing event, part of the equestrian program at the 2000 Summer Olympics, was held from 20 to 22 September 2000 in the Sydney International Equestrian Centre. Like all other equestrian events, the eventing competition was mixed gender, with both male and female athletes competing in the same division.

For the 1996 and 2000 Olympic competitions, the individual and team contests were separate events. A rider could compete in both competitions as long as it was on different horses. An example of this is individual winner David O'Connor who won his gold medal riding Custom Made, while he earned his team bronze medal with the U.S riding Giltedge.

Medalists[edit]

GoldGold medal.svg SilverSilver medal.svg BronzeBronze medal.svg
United States Australia New Zealand
David O'Connor Custom Made Andrew Hoy Swizzle In Mark Todd Eyespy II

Results[edit]

The total score for each horse and rider was the sum of the total penalty points earned in the various phases of competitions. The pair with the lowest number of penalty points was victorious.

Dressage[edit]

For the dressage portion of the competition, horse and rider pairs performed series of movements that were evaluated by judges. Judges gave marks of 0 to 10 for each movement, subtracting points for errors. The score for each judge was represented the total marks gained. For every point less than a total of 240, 0.2 Penalty Points were assessed.

Rank Rider Horse Nation Judge H Judge C Judge M Score Penalty Points
1 David O'Connor Custom Made United States 194 187 194 575 29.0
2 Marina Köhncke Longchamps Germany 174 194 178 546 34.8
3 Heidi Antikatzidis Michaelmas Greece 181 176 176 533 37.4
4 Mark Todd Eyespy II New Zealand 181 170 174 525 39.0
5 Andrew Hoy Swizzle In Australia 158 180 183 521 39.8
5 Sofia Andler Amaretto Sweden 171 165 185 521 39.8
7 Blyth Tait Welton Envoy New Zealand 157 175 184 516 40.8
8 Rodolphe Scherer Bambi De Brier France 167 171 175 513 41.4
9 Robert Costello Chevalier United States 176 161 171 508 42.4
10 Fabio Magni Cool N' Breezy Italy 167 171 162 500 44.0
11 Amanda Ross Otto Schumaker Australia 167 159 170 496 44.8
12 Annette Wyrwoll Bantry Bay Germany 168 163 164 495 45.0
13 Mary King Star Appeal Great Britain 153 164 168 485 47.0
14 Nils Haagenen Discovery II Denmark 152 166 166 484 47.2
15 Brook Staples Master Monarch Australia 159 158 165 482 47.6
16 Daisuke Kato Akwaba Japan 152 169 159 480 48.0
17 Enrique Sarasola Jr Cool Boy Spain 150 159 161 470 50.0
18 Karen Dixon Too Smart Great Britain 149 160 159 468 50.4
19 Nicolas Touzaint Cobra D'Or France 156 149 162 467 50.6
20 Ian Stark Arakai Great Britain 157 158 150 465 51.0
21 Mary Jane Tumbridge Bermuda's Gold Bermuda 154 152 151 457 52.6
T22 Piia Pantsu Uppercut Finland 144 160 152 456 52.8
T22 Julie Black Hyde Park Corn United States 154 148 154 456 52.8
T22 Austin O'Connor Fabio Ireland 157 152 147 456 52.8
25 Kai Rueder Butscher Germany 148 157 150 455 53.0
26 Bruno Goyens de Heusch Graceland Cava Belgium 146 153 155 454 53.2
T27 Eduard Stibbe Eton Netherlands Antilles 149 154 148 451 53.8
T27 Andrea Verdina Donnizeti Italy 152 127 152 451 53.8
29 Jean-Lou Bigot Twist La Beige France 141 147 150 438 56.4
30 Wyndham St John Oliver Canada 130 147 145 422 59.6
31 Paula Toernqvist Monaghan Sweden 135 148 144 427 60.6
32 Imtiaz Anees Spring Invader India 133 143 139 415 61.0
33 Bruce Mandeville Larissa Canada 134 125 147 406 62.8
34 Trevor Smith High Scope Ireland 129 136 140 405 65.0
35 Jorge Fernandez Tiberio Uruguay 114 118 118 350 74.0
36 Carlos Paro Feline Brazil 100 102 110 312 81.6
37 Henry Gramajo Potencial Uruguay 101 105 109 315 83.0
38 Roberto Macedo Fricote Brazil 76 84 94 254 93.2

Cross country[edit]

In the cross country phase, each pair had to traverse 14.3 kilometers of road and track, 3.1 kilometers of steeplechase, and an obstacle course spread over a track of approximately 7.4 kilometers. Pairs received .4 penalty points for every second beyond the optimal time, up to a limit. Any pair that had not finished in that time was eliminated.

Penalty points were also assessed for disobedience faults at obstacles and for falls. Disobedience faults incurred 20 penalty points, rider falls incurred 65, and horse falls eliminated the pair. The total penalty points from cross country were added to those incurred in phase 1, dressage, for a two-round total.

Rank Rider Horse Nation Faults Time Penalty Points
1 David O'Connor Custom Made United States 0 0 0
1 Heidi Antikatzidis Michaelmas Greece 0 0 0
1 Mark Todd Eyespy II New Zealand 0 0 0
1 Andrew Hoy Swizzle In Australia 0 0 0
1 Rodolphe Scherer Bambi De Brier France 0 0 0
1 Robert Costello Chevalier United States 0 0 0
1 Fabio Magni Cool N' Breezy Italy 0 0 0
1 Mary King Star Appeal Great Britain 0 0 0
1 Karen Dixon Too Smart Great Britain 0 0 0
1 Ian Stark Arakai Great Britain 0 0 0
1 Jean-Lou Bigot Twist La Beige France 0 0 0
12 Julie Black Hyde Park Corn United States 0 0.8 0.8
13 Enrique Sarasola Jr Cool Boy Spain 0 1.6 1.6
14 Paula Toernqvist Monaghan Sweden 0 2.8 2.8
15 Eduard Stibbe Eton Netherlands Antilles 0 4.8 4.8
16 Wyndham St John Oliver Canada 0 2.8 2.8
17 Carlos Paro Feline Brazil 0 19.2 19.2
18 Andrea Verdina Donnizeti Italy 20 0 20
19 Trevor Smith High Scope Ireland 0 36.8 36.8
20 Brook Staples Master Monarch Australia 20 18.8 38.8
21 Austin O'Connor Fabio Ireland 20 19.2 39.2
22 Annette Wyrwoll Bantry Bay Germany 40 32.8 72.8
23 Amanda Ross Otto Schumaker Australia 60 27.2 87.2
24 Bruce Mandeville Larissa Canada 60 72.8 132.8
25 Imtiaz Anees Spring Invader India 120 45.6 165.6
- Marina Köhncke Longchamps Germany 0 0.8 EL
- Jorge Fernandez Tiberio Uruguay 80 8 EL
- Henry Gramajo Potencial Uruguay 0 10.4 EL
- Bruno Goyens de Heusch Graceland Cava Belgium 60 0 RT
- Sofia Andler Amaretto Sweden 60 0 RT
- Kai Rueder Butscher Germany 40 0 RT
- Nils Haagenen Discovery II Denmark 100 0 RT
- Roberto Macedo Fricote Brazil 80 0 RT
- Mary Jane Tumbridge Bermuda's Gold Bermuda 0 0 RT
- Blyth Tait Welton Envoy New Zealand 20 0 RT
- Nicolas Touzaint Cobra D'Or France 80 0 RT
- Daisuke Kato Akwaba Japan 0 0 RT
- Piia Pantsu Uppercut Finland 80 0 RT

Total after Dressage and Cross Country[edit]

Rank Rider Horse Nation Dressage Cross
Country
Total
Penalty
Points
1 David O'Connor Custom Made United States 29.0 0 29.0
2 Heidi Antikatzidis Michaelmas Greece 37.4 0 37.4
3 Mark Todd Eyespy II New Zealand 39.0 0 39.0
4 Andrew Hoy Swizzle In Australia 39.8 0 39.8
5 Rodolphe Scherer Bambi De Brier France 41.4 0 41.4
6 Robert Costello Chevalier United States 42.4 0 42.4
7 Fabio Magni Cool N' Breezy Italy 44.0 0 44.0
8 Mary King Star Appeal Great Britain 47.0 0 47.0
9 Karen Dixon Too Smart Great Britain 50.4 0 50.4
10 Ian Stark Arakai Great Britain 51.0 0 51.0
11 Enrique Sarasola Jr Cool Boy Spain 50.0 0 51.6
12 Julie Black Hyde Park Corn United States 52.8 0.8 53.6
13 Jean-Lou Bigot Twist La Beige France 56.4 0 56.4
14 Eduard Stibbe Eton Netherlands Antilles 53.8 4.8 58.6
15 Paula Toernqvist Monaghan Sweden 60.6 2.8 63.4
16 Andrea Verdina Donnizeti Italy 53.8 20 73.8
17 Wyndham St John Oliver Canada 59.6 18.8 78.4
18 Brook Staples Master Monarch Australia 47.6 38.8 86.4
19 Austin O'Connor Fabio Ireland 52.8 39.2 92.0
20 Carlos Paro Feline Brazil 81.6 19.2 100.8
21 Trevor Smith High Scope Ireland 65,0 36.8 101.8
22 Annette Wyrwoll Bantry Bay Germany 45.0 72.8 117.8
23 Amanda Ross Otto Schumaker Australia 44.8 87.2 132.0
24 Bruce Mandeville Larissa Canada 62.8 132.8 195.6
25 Imtiaz Anees Spring Invader India 61.0 165.6 226.6
- Marina Köhncke Longchamps Germany 34.8 EL
- Jorge Fernandez Tiberio Uruguay 74.0 EL
- Henry Gramajo Potencial Uruguay 83.0 EL
- Bruno Goyens de Heusch Graceland Cava Belgium 53.2 RT
- Sofia Andler Amaretto Sweden 39.8 RT
- Kai Rueder Butscher Germany 53.0 RT
- Nils Haagenen Discovery II Denmark 47.2 RT
- Roberto Macedo Fricote Brazil 93.2 RT
- Mary Jane Tumbridge Bermuda's Gold Bermuda 56.2 RT
- Blyth Tait Welton Envoy New Zealand 40.8 RT
- Nicolas Touzaint Cobra D'Or France 50.6 RT
- Daisuke Kato Akwaba Japan 48.0 RT
- Piia Pantsu Uppercut Finland 52.8 RT

Show jumping[edit]

In show jumping, pairs received 4 penalty points for each obstacle knocked down, 4 penalty points for the horse's first disobedience, and 8 penalty points for the rider's first fall. They also received 1 penalty point for each second over the optimum time.

They could be eliminated for a second disobedience, the rider's second fall, the horse's first fall, or taking more than twice the optimum time to finish the course.

Rank Rider Horse Nation Faults Time Penalty Points
1 Andrew Hoy Swizzle In Australia 0 0 0
1 Julie Black Hyde Park Corn United States 0 0 0
1 Trevor Smith High Scope Ireland 0 0 0
1 Annette Wyrwoll Bantry Bay Germany 0 0 0
1 Bruce Mandeville Larissa Canada 0 0 0
6 Mark Todd Eyespy II New Zealand 0 3.0 3.0
7 David O'Connor Custom Made United States 5.0 0 5.0
7 Rodolphe Scherer Bambi De Brier France 5.0 0 5.0
7 Fabio Magni Cool N' Breezy Italy 5.0 0 5.0
7 Mary King Star Appeal Great Britain 5.0 0 5.0
7 Ian Stark Arakai Great Britain 5.0 0 5.0
7 Austin O'Connor Fabio Ireland 5.0 0 5.0
13 Robert Costello Chevalier United States 10.0 0 10.0
13 Karen Dixon Too Smart Great Britain 10.0 0 10.0
13 Jean-Lou Bigot Twist La Beige France 10.0 0 10.0
13 Brook Staples Master Monarch Australia 10.0 0 10.0
13 Amanda Ross Otto Schumaker Australia 10.0 0 10.0
13 Imtiaz Anees Spring Invader India 10.0 0 10.0
19 Paula Toernqvist Monaghan Sweden 5.0 6.0 11.0
20 Heidi Antikatzidis Michaelmas Greece 10.0 3.0 13.0
20 Eduard Stibbe Eton Netherlands Antilles 10.0 3.0 13.0
22 Andrea Verdina Donnizeti Italy 5.0 9.0 14.0
23 Carlos Paro Feline Brazil 45.0 2.0 47.0
- Enrique Sarasola Jr Cool Boy Spain EL
- Wyndham St John Oliver Canada WD
- Marina Köhncke Longchamps Germany NS
- Jorge Fernandez Tiberio Uruguay NS
- Henry Gramajo Potencial Uruguay NS
- Bruno Goyens de Heusch Graceland Cava Belgium NS
- Sofia Andler Amaretto Sweden NS
- Kai Rueder Butscher Germany NS
- Nils Haagenen Discovery II Denmark NS
- Roberto Macedo Fricote Brazil NS
- Mary Jane Tumbridge Bermuda's Gold Bermuda NS
- Blyth Tait Welton Envoy New Zealand NS
- Nicolas Touzaint Cobra D'Or France NS
- Daisuke Kato Akwaba Japan NS
- Piia Pantsu Uppercut Finland NS

Final Total[edit]

Rank Rider Horse Nation Dressage Cross
Country
Jumping Total
Penalty
Points
1st David O'Connor Custom Made United States 29.0 0 5.0 34.0
2nd Andrew Hoy Swizzle In Australia 39.8 0 0 39.8
3rd Mark Todd Eyespy II New Zealand 39.0 0 3.0 42.0
4 Rodolphe Scherer Bambi De Brier France 41.4 0 5.0 46.4
5 Fabio Magni Cool N' Breezy Italy 44.0 0 5.0 49.0
6 Heidi Antikatzidis Michaelmas Greece 37.4 0 13.0 50.4
7 Mary King Star Appeal Great Britain 47.0 0 5.0 52.0
8 Robert Costello Chevalier United States 42.4 0 10.0 52.4
9 Julie Black Hyde Park Corn United States 52.8 0.8 0 53.6
10 Ian Stark Arakai Great Britain 51.0 0 5.0 56.0
11 Karen Dixon Too Smart Great Britain 50.4 0 10.0 60.4
12 Jean-Lou Bigot Twist La Beige France 54.6 0 10.0 64.6
13 Eduard Stibbe Eton Netherlands Antilles 53.8 4.80 13.0 71.6
14 Paula Toernqvist Monaghan Sweden 60.6 2.8 11.0 74.4
15 Andrea Verdina Donnizeti Italy 53.8 20.0 14.0 87.8
16 Brook Staples Master Monarch Australia 47.6 20.0 10.0 96.4
17 Austin O'Connor Fabio Ireland 52.8 20.0 5.0 97.0
18 Trevor Smith High Scope Ireland 65.0 36.8 0 101.8
19 Annette Wyrwoll Bantry Bay Germany 45.0 72.8 0 117.8
20 Amanda Ross Otto Schumaker Australia 44.8 87.2 10.0 142.0
21 Carlos Paro Feline Brazil 81.6 19.2 47.0 147.8
22 Bruce Mandeville Larissa Canada 62.8 132.8 0 195.6
23 Imtiaz Anees Spring Invader India 61.0 165.2 10.0 236.6
- Enrique Sarasola Jr Cool Boy Spain 50.0 1.6 EL
- Wyndham St John Oliver Canada 59.6 18.8 WD
- Marina Köhncke Longchamps Germany 34.8 EL
- Jorge Fernandez Tiberio Uruguay 74.0 EL
- Henry Gramajo Potencial Uruguay 83.0 EL
- Bruno Goyens de Heusch Graceland Cava Belgium 53.2 RT
- Sofia Andler Amaretto Sweden 39.8 RT
- Kai Rueder Butscher Germany 53.0 RT
- Nils Haagenen Discovery II Denmark 47.2 RT
- Roberto Macedo Fricote Brazil 93.2 RT
- Mary Jane Tumbridge Bermuda's Gold Bermuda 56.2 RT
- Blyth Tait Welton Envoy New Zealand 40.8 RT
- Nicolas Touzaint Cobra D'Or France 50.6 RT
- Daisuke Kato Akwaba Japan 48.0 RT
- Piia Pantsu Uppercut Finland 52.8 RT

References[edit]

Source: Official Report of the 2000 Sydney Summer Olympics available at http://www.la84foundation.org/5va/reports_frmst.htm

External links[edit]